مطالب گوناگون مرتبط با مهندسین صنایع

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

محتویات

ایجاد رزومه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ایجاد رزومه علمی-پژوهشی (در سایت علم نت به پژوهشگران این امکان را می دهد که به صورت رایگان یک صفحه اختصاصی برای خود ایجاد کرده و رزومه علمی-پژوهشی خود مدیریت کنند.)

بخشهایی از کارخانه BMW در کشور چین[ویرایش | ویرایش مبدأ]

برای موفقیت خوب بخوابید؟! راهکارهای خوب خوابیدن[ویرایش | ویرایش مبدأ]

خواب آرام.png

زمانی که بیست ساله بودم، به کیفیت خوابی که داشتم خیلی توجه نمی‌کردم حتی اگر یک شب خوب نمی‌خوابیدم تلاشی برای جبران این کم خوابی نمی‌کردم. از آنجایی که اولین فرزندم متولد شد، داستان کاملا متفاوت شد. یکی به دلیل اینکه بزرگتر شده بودم و دیگری به دلیل اینکه مسئولیت‌های بیشتری را بر عهده داشتم. در حقیقت اگر خوب نمی‌خوابیدم توانایی انجام کاری به درستی را نداشتم. 

برای اطمینان از اینکه به خوبی خوابیدم یا نه، شروع کردم به مرور کار‌هایی که در طول روز انجام می‌دادم. بر خلاف آنچه که اکثر مردم توصیه می‌کنند، این فقط یک روال معمول خواب نبود، این مسئله مرتبط با کار‌هایی بود که در طول روز انجام می‌دادم – از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شدم تا لحظه‌ای که در شب به خواب می‌رفتم. با مطالعاتی که انجام دادم و با متخصصان مسیله را مطرح کردم به راهکارهای زیر رسیدم:

 • هر روز صبح در ساعت مشخصی بیدار شوید

این الگوسازی حتی برای روز‌های تعطیل و آخر هفته نیز صدق می‌کند. چرا؟ از آنجا که بدن ما هوشمندانه ریتمیک است و با انسجام رشد می‌کند. بیدار شدن در ساعت مشخصی از روز، ریتم شبانه روزی بدن را تنظیم می‌کند، هورمون‌ها و متابولیسم نیز به خواب و بیداری مرتبط هستند. مطمئن شوید که واقعا بیدار شده اید (در واقع بلند شوید)، بیداری در زمان مورد نظری که در نظر گرفته اید به شما کمک خواهد کرد تا بعد از خواب که یک الگوی تدریجی را برای خواب خود ایجاد کنید. به بدن خود برای ۱ تا ۲ هفته اجازه دهید تا این ریتم را ایجاد کند. 

 • صبحانه بخورید

نیاز به سوخت برای شروع روز ضروری است، اما آیا می‌دانید با خوردن صبحانه چرخه خواب را چطور تحت تاثیر قرار می‌دهید؟ دکتر Nerina Ramlakhan معتقد است اولین چیزی که در روز می‌خورید باعث تسکین و آرام کردن بخش‌هایی از مغز می‌شود، رفتاری که به گذشتگان ما (انسان‌های اولیه) باز می‌گردد، در حقیقت خوردن صبحانه باعث حفظ انرژی می‌شود. ۱ – به عبارت دیگر، با مصرف اولین خوراکی، به مغز اطمینان می‌دهیم که انرژی کافی وجود دارد و همین امر سبب آرام شدن ذهن می‌شود. 

 • زنگ هشدار موبایلتان را به تعویق (Snooze) نیندازید، این مسئله ذهن را گیج می‌کند

همانطور که در بالا گفته شد، الگو‌های خواب ما باید ثابت باشند و هیچ مسئله بدتر از چرت زدن برای برهم زدن این ثبات نیست. در حقیقت، استفاده از یک زنگ هشدار نیز می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد. این به این دلیل است که بدن ما حدود یک ساعت قبل از بیدار شدن به طور طبیعی هوشیار می‌شود. در این مرحله آدرنالین و کورتیزول آزاد شده به ما اجازه می‌دهد تا به تدریج هوشیار‌تر و خوابمان سبک‌تر شود تا برای بیدار شدن آماده شویم. زنگ ساعت در بدن ما تکانی ایجاد می‌کند که پس از بیدار شدن احساس غم انگیزی می‌کنیم. در حالی که بسیاری از افراد تصور می‌کنند بعد از شنیدن صدای زنگ هشدار، و به تعویق انداختن زنگ می‌توانند چرت زدن چند دقیقه‌ای تجربه کنند و این مسئله به آن‌ها کمک می‌کند، باید بدانند که سخت در اشتباهند.  

 • از چرت زدن‌های بیش از ۲۰ دقیقه پرهیز کنید

چرت زدن در صورتی که ۲۰ دقیقه طول بکشد می‌تواند راه خوبی برای شارژ کردن بدن باشد. این مسئله در حالی که باعث تجربه خواب عمیقی نشود می‌تواند یکی از علت‌هایی باشد که باعث افزایش طول عمر می‌شود. افرادی که زمان بیشتری در ظهر‌ها می‌خوابند در برخی مواقع بعد از بیداری احساس ناخوشایندی دارند. یک تایمر را برای ۲۰ دقیقه تنظیم کنید، بنابراین بیشتر از این ساعت نخواهید خوابید. به این ترتیب اگر خوابی بیش از ۲۰ دقیقه را تجربه کنید هنگام بیداری، احساس خستگی بیشتری خواهید کرد. اگر احساس می‌کنید نیاز به چرتی کوتاه دارید، اجازه ندهید زمان آن بیش از ۲۰ دقیقه شود، زیرا ممکن است الگو‌های خواب شما را مختل کند. 

 • کار‌هایی که در روز انجام می‌دهید دلیل خواب ضعیف

غذا‌های غنی از پروتئین و کربوهیدرات پیچیده باعث کاهش تمایل چرت زدن می‌شوند. رژیم غذایی ما تاثیر به سزایی بر کیفیت خوابمان دارد، اما اغلب در هنگام خوردن یک اسنک و غذای چرب لذیذ این مسئله را در نظر نمی‌گیریم. غذا‌های غنی از پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده (مانند ماکارونی) به مدت زمان بیشتری برای هضم شدن و افزایش سطح قند خون به طور تدریجی نیاز دارند در مقایسه با غذا‌های ساده کربوهیدراتی (مثلا کوکی‌ها) که به زمان کم‌تری نیاز دارند. این مسئله باعث می‌شود بعد از صرف نهار به تمایل کمتری به چرت زدن داشته باشیم. چرتی که می‌تواند در خواب شبانه اختلالاتی را ایجاد کند و خوابیدن را سخت‌تر کند. 

 • در معرض نور طبیعی قرار بگیرید، همگام سازی ساعت بدن

نور در طول روز جذابیت بسیار زیادی را در چرخه خواب ایجاد می‌کند. این هماهنگ کننده که ساعت بدن نامیده می‌شود، در بسیاری موارد بدن را قادر می‌سازد تا چرخه خواب خود را به طور موثر هدایت کند. این بخشی از ریتم روزانه محسوب می‌شود که برای تنظیم چرخه روزانه بدن ضروری است. هدف قرار گرفتن در روشنایی نور طبیعی روزانه در فضایی باز به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است، به ویژه در ساعت‌هایی از ظهر. 

 • در نیمه‌های روز قهوه ننوشید

ممکن است در طول روز نیاز باشد که خود را هوشیار و بیدار نگه دارید و فورا سراغ دانه‌های قهوه‌ای در دسترس بروید. اما نوشیدن یک فنجان قهوه در نیمه‌های روز می‌تواند مشکلاتی را برای روز بعد ایجاد کند. کافئین دارای اثری ۳ تا ۵ ساعته است که در این مدت تنها ۵۰ درصد از اثرات آن از بین می‌رود. مابقی برای مدت طولانی در بدن باقی می‌مانند. سعی کنید نوشیدنی‌های کافئین دار را در صبح مصرف کنید. 

 • به اندازه کافی غذا بخورید نه بیشتر و نه کمتر

خوردن مقدار زیادی غذا موجب می‌شود که خواب خوبی را در طول شب تجربه نکنید. تنظیم مقدار غذا مصرفی، برای یک خواب با کیفیت امری مهم است. کم غذا خوردن در طول روز به احتمال زیاد موجب افراط در خوردن غذا در آخر شب شود. بدن در این صورت زمان کافی برای هضم غذا ندارد که به معنی ایجاد اختلال در خواب است. همچنین، اگر برای نهار غذای زیادی بخوریم، مقاومت در برابر چرت زدن بسیار سخت خواهد بود.

 • ورزش کنید

اگر می‌خواهید ورزش کنید، خواب شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. در حالی که تمرین در طول روز می‌تواند به تقویت احساسات کمک کند، اغلب تصور می‌کنند که دویدن در عصر و یا شب باعث ایجاد اختلالاتی در خواب شبانه می‌شود. در هر صورت پس از دویدن، درجه حرارت بدن و ضربان قلب بدون در نظر گرفتن آدرنالین افزایش می‌یابند. با این حال این مسئله به هیچ عنوان تاثیری بر خواب ندارد. ورزش در هر ساعتی از روز به بدن کمک خواهد کرد که به طور طبیعی خواب خوبی را تجربه کنید.  

 • ساعت خواب افراد موفق.jpg
  هر شب در یک ساعت مشخص به تختخواب خود بروید

همانطور که بیدار شدن در یک ساعت مشخص مفید است، خوابیدن در ساعتی مشخص نیز چرخه خواب کارآمدتر را ایجاد می‌کند. در این زمینه محققین نیز تحقیقاتی بر روی دانش آموزان انجام دادند که نشان می‌داد خوابیدن در یک ساعت ثابت سبب موفقیت و سلامت بیشتر آنان می‌شود در مقایسه با افرادی که در ساعت‌های متنوعی می‌خوابیدند. 

 • زمینه خواب را فراهم کنید

ایجاد زمینه مناسب برای خواب کمک خواهد کرد که ذهن را برای خواب آماده کنید. خواندن کتاب و یا انجام مراقبه دو راه عالی برای ایجاد آرامش در ذهن هستند که روشی عالی برای تجربه خوابی عمیق و با کیفیت به شمار می‌روند. سعی کنید کار‌هایی که ذهن دوست دارد و از آن‌ها لذت می‌برد را انجام دهید. 

 • ساعت زنگ هشدار را دور از دید (اما در دسترس) نگه دارید

دراز کشیدن بر روی تخت و چک کردن مداوم ساعت می‌تواند قاتل اصلی خواب باشد. اگر نمی‌توانید بخوابید و مدام ساعت را نگاه کنید ممکن است بدتر مضطرب و عصبانی شوید. ساعت زنگ دار و زنگ هشدار تلفن همراه را در اطراف خود قرار دهید، اما از رختخوابتان دور نگه دارید. 

 • ۳۰ دقیقه قبل از به رختخواب رفتن از گجت استفاده نکنید

هنگامی که برای به خواب رفتن آماده می‌شود نگاه کردن به نور آبی گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها در روند خواب اختلالاتی را ایجاد می‌کنند. این نور‌ها ملاتونین موجود در مغز را از بین می‌برند، زیرا وقتی ذهن اطلاعاتی را از ایمیل و رسانه‌های اجتماعی دریافت می‌کند، مشغول جذب آن اطلاعات می‌شود. نه تنها مهم است که استفاده از گوشی‌ها را ۳۰ دقیقه قبل از خواب کنار بگذارید بلکه آن‌ها را باید از دسترس نیز خارج کنید. پیام‌های متنی و تماس‌های غیر ضروری می‌توانند شما را بیدار کنند و ذهن را بررسی فیس بوک و توییتر در اواسط شب، تحریک کند. 

 • از خوراکی‌های حاوی کافئین اجتناب کنید

از مصرف کافئین قبل از خواب اجتناب کنید. شکلات، نوشیدنی‌های انرژی زا، آب‌های طعم دار و حتی برخی از دارو‌های ضد درد حاوی کافئین هستند. قبل از مصرف این محصولات، بر چسب‌های آن‌ها را بررسی کنید. 

منبع: مجله اینترنتی فرادید

متن کامل قانون جرائم رايانه‌ اي[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مقدمه: بلطف الهی در کشور ما جوانان پر انرژی و جویای نام وجود دارد که بدنبال ایجاد کسب و کار های جدید می باشند اما در مسیر فعالیتهایشان بعلت ندانستن قوانین با مشکلاتی برای خودشان و خانواده‌شان می شوند حال که کسب کار های اینترنتی خصوصا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان صنایع رونق گرفته است آشنایی با قوانین مربوطه می تواند ما را برای موفقیت یاری رساند.
Internet-law-7.jpg

بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی (قانون جرایم رایانه ای) [ویرایش | ویرایش مبدأ]

بخش یكم ـ جرائم و مجازات ها

فصل یكم ـ جرائم علیه محرمانگی داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی

مبحث یكم ـ دسترسی غیرمجاز

مبحث دوم ـ شنود غیرمجاز

مبحث سوم ـ جاسوسی رایانه ای

فصل دوم ـ جرائم علیه صحت و تمامیت داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی

مبحث یكم ـ جعل رایانه ای

فصل سوم ـ سرقت و كلاهبرداری مرتبط با رایانه

فصل چهارم ـ جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی

فصل ششم ـ مسؤولیت كیفری اشخاص

فصل هفتم ـ سایر جرائم

فصل هشتم ـ تشدید مجازات ها

جهت مشاهده مواد قانونی هر بخش و فصل به اینجا مراجعه کنید

قانون آیین دادرسی کیفری(آیین دادرسی جرائم رایانه ای) [ویرایش | ویرایش مبدأ]

بخش دهم ـ آیین دادرسی جرائم رایانه‌ای

ماده664ـ علاوه بر موارد پیش‌بینی شده در دیگر قوانین، دادگاه های ایران صلاحیت رسیدگی به موارد زیر را دارند الف ـ داده‌های مجرمانه یا داده‌هایی که برای ارتکاب جرم ‌به‌کار رفته‌اند که به هر نحو در سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی یا حامل های داده موجود در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری‌اسلامی‌ایران ذخیره شود. ب ـ جرم از طریق تارنماهای دارای دامنه‌ مرتبه‌بالای کد کشوری ایران ( . ir ) ارتکاب یابد. پ ـ جرم توسط تبعه ایران یا غیرآن در خارج از ایران علیه سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و تارنماهای مورد استفاده یا تحت کنترل قوای سه‌گانه یا نهاد رهبری یا نمایندگی‌های رسمی دولت یا هر نهاد یا مؤسسه‌ای که خدمات عمومی ارائه می‌دهد یا علیه تارنماهای دارای دامنه مرتبه بالای کد کشوری ایران در سطح گسترده ارتکاب یابد. ت ـ جرائم رایانه ‎ ای متضمن سوء‌استفاده از اشخاص کمتر از هجده سال، اعم از اینکه بزه ‎ دیده یا مرتکب ایرانی یا غیرایرانی باشد و مرتکب در ایران یافت شود.

جهت ادامه مواد قانون تا ماده 683 به اینجا مراجعه کنید

ده قدم ضروری برای موفقیت و دستیابی حقیقی به آرزوهایتان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

گام های رسیدن به موفقیت چیست؟

بسیاری از افراد پاسخ خواهند داد: "این به تعریف شما از موفقیت بستگی دارد" اما تعریف این کلمه چیزی نیست که به دنبال آن هستید.

شما می‌دانید چه چیزی می‌خواهید و علاقمند هستید که بدانید چطور می‌توانید اهداف‌تان را به ثمر برسانید.

مشکل اصلی شما زمان و نیازهای روزانه زندگی شماست. تاخیر در شروع سفر موفقیت، تاوانی را برای شما به همراه خواهد داشت. اختراع شما اختراع نمی‌شود، و کتاب‌تان نانوشته باقی می‌ماند، چون باید همینجا و همین الان صورتحساب‌هایتان را پرداخت کنید. هنگامیکه کارتان تمام شد، سخت می‌شود انگیزه‌ای برای کار کردن روی رویایتان پیدا کرد. دیگر خسته شده و احساس قبل را ندارید.

اکنون وقت آن رسیده که تغییر کنید. کلیدی برای موفقیت وجود ندارد. کلیدهای مختلفی برای درهای مختلف و قدمهای مختلفی  برای رسیدن به مراحل بعدی وجود دارد. 

111111111.jpg

همیشه انگیزه نداریم!

مگر دستیابی به اهداف مربوط به انگیزه شخصی نیست؟ اگر باانگیزه نباشید چطور موفق می شوید؟

مشکل انگیزه مسئله احساسات و اوهام است. اگر تمام چیزی که به شما انگیزه می‌دهد یک خواست درونی برای به نتیجه رسیدن است، وقتی خواست شما در میان نباشد به اهدافتان نمی‌رسید. حتی زمان‌هایی هم پیش می‌آید که خواست شما قوی است، اما درگیر کارهای دیگر هستید و به رویایتان نمی اندیشید. مثلا شما نمی‌توانید فلان کار را از دست دهید، چون اگر این کار را کنید پولی به شما پرداخت نمی‌شود، پس رویایتان را کنار می‌گذارید.

آیتکین تانک، موسس JotForm پیشنهاد می کند که به "سیستم" ها وابسته باشیم تا انگیزه درونی. انگیزه درونی، انگیزه خود شخص برای عمل می باشد، و تانک بیان می کند "احتمالا اوقاتی وجود دارد که نمی خواهید کاری انجام دهید."

به جای صرف وابستگی به انگیزه، سیستمی بنا کرده و آن را دنبال کنید، فرقی نمی‌کند چه احساسی دارید، فقط سیستم از قبل طراحی شده را دنبال کنید. در اینجا خلاصه ای از اینکه تانک چطور سیستم خود را اداره می‌کند مشاهده می‌نمایید:

 •   دو یا سه کار مربوط به اهداف اصلی‌تا که می‌‌خواهید روی آن متمرکز شوید را شناسایی کنید.
 •  زمانی را در روز برای تمرکز موثر اختصاص دهید.
 •   به هر فعالیتی که در حوزه تمرکز شما نیست نه بگویید.
 •   به خود مقدار خاصی انعطاف پذیری بدهید. اگر هیچ گونه انگیزه ای برای نشستن و شروع نوشتن ندارید، کتابی بخوانید تا به آگاهی نوشتاری شما کمک کند، یا وقتی برای مرتب کردن محیط کارتان بگذارید.

برای بسیاری از ما، "نه" گفتن به حواس پرتی‌های ناگزیر و جذاب، بخش سخت کار است. تانک توصیه می کند روی چیزی که درمورد رویایتان دوست دارید تمرکز کنید. چرا می‌خواهید این کار را شروع کنید؟ در اصل، روی چیزی که اهداف شما را عالی و بزرگ می‌کنند تمرکز کنید.   

2222222.png

الگو گرفتن از افراد موفق

استفاده نکردن از الگوهای افراد موفق همانند نادیده گرفتن راهنمایی‌های مردم شهر جدیدی که به صیاحت آن آمده اید می ماند، که این نادیده گرفتن کاملا بی معناست.

صرف نظر از اینکه شما چقدر ماجراجو و کنجکاو هستید، باید الگوهایی داشته باشید. بیاموزید که چطور عمل کردند، و از آغاز شروع کنید، سپس راههایی برای متمایز کردن خود بیابید.

به گفته دانشگاه  Ohio برخی از موفق ترین افراد خود ساخته ، صفات مشترکی دارند از جمله:

·        اهداف و برنامه های ساده دارند.

·        تمایل به کار با دیگران و وابستگی به آنهایی که به دستیابی اهداف کمک می‌کنند و دوری از آنهایی که به این کار کمک نمی کنند.

·        عزم و شناخت دارند.

·        تمایل به اولویت‌بندی و ساده‌سازی ارتباطات واضح و مهم دارند.

·        توانایی تصمیم‌گیری که ترکیبی از واقعیات، داستان‌ها و احساسات مردم را می‌سازد.

اگر برای انتخاب شخصی که از او تقلید می‌کنید تردید دارید، صفات بالا نکات خوبی برای استفاده می‌باشد. به مرور زمان، هر چه بیشتر افراد موفق را دیده و از آنها الگو بگیرید، بیشتر احتمال دارد که الگو یا مدل خود را پیدا کنید.   

ساخت شبکه ارتباطی

شکی وجود ندارد که شما به دیگران برای موفق شدن نیاز دارید. بدون شک ایده‌ها در خلاء به وجود نمی‌آیند. بدین معنا که ساخت شبکه ارتباطی درست، راهی به سمت موفقیت است.

اگر در شبکه سازی دچار اشتباه شوید، ناامید شده و حتی صدمه خواهید خورد. هرگز قدرت ساخت شبکه ارتباطی خود بکار می گیرید را دست کم نگیرید.

دانشگاه Rutgers برای شبکه سازی نکاتی را ارائه داده است:

·        مفید باشید: قانون طلایی شبکه سازی ارتباطی را دنبال کنید-به دیگران کمک کنید، مهربان باشید و در حق دیگران لطف کنید. سپس با کسانیکه به آنها کمک کرده اید در ارتباط بمانید.

·        محکم باشید: به دیگران نشان دهید که می‌توانید محکم باشید و تصویری را بپرورانید که پایبندی شما به هدفتان را انعکاس دهد.

·        حقیقی باشید: بخاطر اینکه شخصی به شما سود می‌رساند با او ارتباط برقرار نکنید. ارتباطاتتان را بر اساس علاقه صادقانه‌تان به آن شخص و کاری که انجام می دهد برقرار کنید.

·        رک باشید: شیرین زبانی و چاپلوسی دیگر کارساز نیست. ارتباط صادقانه، مخلصانه و بی‌پرده نشان دهنده ی یک برقرار کننده ارتباطی عالی است.

·        ملاحظه کار باشید: توجه دقیق و نزدیک به هرچیزی که دیگران می‌گویند داشته باشید، و کلمات را به هدر ندهید. هر چه بیشتر درمورد خود صحبت کنید، نظر کمتری راجع به خود از آن شخص دریافت می کنید. درمورد علایق و احساسات دیگران اطلاعات بدست آورید.

3333333.png

شبکه سازی ارتباطی، سفری مخصوص به خود است و هر قدم آن به اندازه مقصد شما مهم است.

از لحظات آگاه باشید، به چیزهایی که مردم می گویند و انجام می دهند توجه کنید، و با کسانیکه مشتاق و پر هدف هستند ارتباط برقرار کنید.    

کمال گرایی را تمرین کنید

معلمان، والدین و الگوهایتان در طول دوران کودکی این فرضیه را به شما تلقین کرده اند که باید در همه زمینه های بهترین باشید. اما تجربه نشان می دهد که آنها تصویر درستی از حقیقت به شما نداده‌اند. پس از همه، این بحثی بر چگونگی دستیابی به اهدافتان است.

در کتاب Doug Lemov به نام عالی تمرین کن (که با Erica Woolway و Katie Yezzi نوشته شده) نویسنده بیان می‌کند که موفقیت فقط حاصل تمرین زیاد نیست، بلکه این است که چطور تمرین می کنید. او نکات ارزشمندی را درمورد اینکه چطور خودمان را برای موفقیت آموزش دهیم فراهم آورده است.

·        راه درست را تشخیص داده و آن را مرتب تمرین کنید. تمرین انجام کاری به غلط، متد غلطی را در ذهن شما جایگذاری می کند.

·        مهم‌ترین و تاثیرگذارترین چیزها را بیشتر از بقیه تمرین کنید. قانون 80/20 می‌گوید که 20 درصد تمرین صحیح منجر به 80 درصد نتیجه می‌شود.

·        با تکرار، آنقدر آن فعالیت را تجزیه و تحلیل کنید که بعدها به ندرت مجبور شوید درمورد آن فکر کنید.

·        آنقدر تکرار کنید تا بتوانید هنگامیکه طوطی وار حفظ می کنید خلاقانه فکر کنید.

·        هر وقت تمرین می‌کنید، در ابتدا هدفی انتخاب کنید. هدفی که قابل کنترل و قابل اندازه گیری باشد.

·        روی چیزی که از قبل در آن خوب عمل می کنید تمرکز کرده و به تمرین آن ادامه دهید.

·        اگر کاری را اشتباه انجام دادید، با به عقب برگشته و با انجام مداوم آن درستش کنید.

برای تمرین کمالگرایی، اگر کسی را داشته باشید که به شما بازخورد بدهد خیلی به شما کمک خواهد شد. اگر مربی یا معلمی دارید، با او درمورد اطلاعاتی که در کتابخانه ها و اینترنت موجود است مشورت کنید.

  با شکست به عنوان بخشی از یک فرآیند برخورد کنید

اگر چیزی به جز موفقیت انتظار ندارید، به شدت ناامید خواهید شد. هر کاری که ارزش انجام دادن داشته باشد سخت است، و شکست بخشی از این فرآیند، و در واقع، بخش مهمی از آن است. شکست درکی ارزشمند از کارهایی که نباید انجام دهید به شما اعطا می کند. حتی اگر نتوانید بفهمید که کجای کار را اشتباه انجام داده اید، احتمالا عوامل بیرونی بوده اند که در شکست شما تاثیر گذاشته اند.

حالا باید تحلیل کنید که عوامل شکست شما چه بوده‌اند. وقتیکه شکست می‌ خورید، این موارد را تحلیل کنید:

·        چه چیزهایی، حتی خیلی کم، عوامل بیرونی/محیطی/اجتماعی بودند که باعث شکست من شدند؟

·        دفعه بعدی که با مشکل مواجه می شوم، چطور باید پاسخ دهم؟

·        مشکلاتی وجود داشته که بدون توجه به عوامل بیرونی به وجود آورده باشم؟ چرا آنها را به وجود آوردم؟

·        این بار از چه کسی در اطرافم "می توانم" و "باید" کمک بگیرم؟

4444444.png

تجزیه و تحلیل و یادگیری ضرورتاً به همین آسانی که فکر می کنیم نیست، به همین دلیل است که باید تعداد دفعات زیادی برای شکست آماده باشید. همانطور که در قدم چهارم این مقاله بیان شد، تمرین‌تان را بهینه سازی کنید. هر چه بیشتر هر بخش از فرایند را با متد صحیحی در ذهنتان تمرین می کنید، شکست کمتر اتفاق می‌افتد.  

اهداف واقع گرایانه داشته باشید

اهداف و مقاصد واقع گرایانه نقاط کنترل و بازرسی هستند که در راه موفقیتتان می‌توانید به آن برسید. اگر هدف شما این است که یک خواننده محبوب یا فرد مشهوری شوید، این چیزی نیست که شما فورا به آن برسید. بلکه فقط یک رویاست. بدون اهداف واقع گرایانه، که شما را به آرزو و خواسته هایتان نزدیکتر می‌کنند، رویای شما تبدیل به حقیقت نخواهد شد.

یک مطالعه که در سایت ScienceDirect منتشر شد، دریافت که افراد بخاطر درگیریها و مبارزات هدفشان و چندگانگی‌هایی در اهدافشان، سطوح بالاتری از افسرگی و استرس را تجربه می‌کنند.

به عبارت دیگر، ممکن است آرزوی موفقیت داشته باشید، اما اهداف ضروریتان با هم در تضاد باشند، و وقتی این اتفاق می افتد سلامت ذهنیتان آسیب می بیند.

علاوه بر این، ممکن است درمورد اهداف فعلیتان مردد باشید، چون با چیزی که در حقیقت برای آن ارزش قائلید همسان نیست. اهدافتان را ارزیابی کرده و از خود بپرسید که در حقیقت از زندگی چه می‌خواهید؟ آیا اهدافتان در راستای چیزی که در اصل می‌خواهید است؟ 

موارد مشکل ساز را مشخص کنید

ممکن است با مشکلی مواجه باشید که دیدتان را تار کرده باشد، و در آن آرزوهایتان و قدمهایتان برای موفقیت، در پیش زمینه گم شده و شما دائما با مسئله فعلی‌تان درگیر شوید.

حدود 18 درصد از افراد، از اختلالات استرسی در وحله هایی از زندگیشان رنج می برند، اما فقط 37% از این افراد در جستجوی کمک هستند. اختلالات استرسی و دیگر اختلالات معمول مثل افسردگی، می‌توانند توانایی شما در کار و زندگی را تحت تاثیر قرار دهند. به نوبه خود، تمرکز شما وقتی اختلالتان در پس زمینه بزرگ جلوه داده می‌شود شکست می‌خورد.

555555.png

اغلب اوقات کسانیکه از استرس رنج می‌برند خیلی به آینده فکر می‌کنند. راه دستیابی به آرزوهایتان تا زمانیکه روی اهداف و مقاصد ضروریتان تمرکز نکنید باز نمی‌شود. قدمهای فوری بردارید-برای مثال، من 500 کلمه در روز از ساعت 10 صبح تا 2 عصر خواهم نوشت- و روی عملی که جلوی شماست تمرکز کنید. علاوه بر این، تفکر آگاهانه را برای کاهش استرس در نظر بگیرید.    

حواس پرتی ها را کاهش دهید

حواس پرتی ها بخش بزرگی از موانع رسیدن به  اهداف هستند. کاملا عجیب است که در محل کار خبرهای فیس بوک خود را چک می کنید، یا درحالیکه می دانید که فردا صبح کنفرانس مهمی دارید، ولی با این حال شب تا دیر وقت بیدار می‌مانید. متاسفانه، این چیزها کاری با پیشرفت کاری شما ندارند-اما پیشرفت کاریتان با رویایتان رابطه نزدیکی دارد.

کاهش حواس پرتی‌ها می‌تواند به سادگی نصب یک برنامه بهره وری روی موبایل یا تبلت شما باشد، یا لازم باشد که چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند را به شکل فیزیکی از محل کار خود حذف کنید-هرچیزی که تمرکز شما را از بین می برد.  

به خودتان وقت استراحت بدهید

لازم است چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند را درحالیکه روی اهداف متمرکز شده‌اید بکاهید، اما باید زمانی را نیز برای رفع خستگی به خود اختصاص دهید.

7777777.png

استراحت و ایجاد وقفه در کار به شما کمک می‌کند که ذهنتان را بازسازی کنید. در طبیعت قدم بزنید، با دوستانتان بازی کنید، ورزش کنید و کتاب بخوانید، هر چیزی که از انجامش لذت برده و برای سلامتتان ضرر نداشته باشد.   

تقسیم بندی فعالیت ها

وقتی روی اهدافتان کار می‌کنید، این تمام کاری باشد که انجام می‌دهید. وقتی دارید شبکه ارتباطی می سازید، ساخت آن تنها کاری باشد که انجام می‌دهید. زمانی را که به استراحت اختصاص داده‌اید با چک کردن ایمیل های کاریتان هدر ندهید. تقسیم بندی، شما را برای دستیابی به حداکثر تمرکز و بالا بردن اشتیاق به کارتان توانمند می‌سازد.    

سخن پایانی

تنها عاملی که رویاهای شما را به واقعیت تبدیل می‌کند، "تمرکز" است. اهداف ساده‌ای را مد نظر بگیرید که شما را به چیزی شبیه یک رویای فوق العاده نزدیکتر و نزدیکتر کند. همانطور که روی هر هدف کار می‌کنید، تمرکز کامل را هم تمرین کنید.

شما دارید برای لحظاتی تمرین می‌کنید که انگار شانسی ظهور می‌کنند، لحظاتی که شما را به آستانه رویاهایتان می‌رسانند. تکرار، کلید تمرکز است. برای کسب مهارت‌هایی که برای موفقیت نیاز دارید تمرین کنید، به توصیه‌های افراد موفق و با تجربه توجه کنید. هر گام کوچکی که به تدریج بر می‌دارید، به نتیجه‌ای بزرگ بدل می‌شود.

مراجع

برگرفته از سایت سمینار ما

4 مانع عملکرد موثر از دید برایان تریسی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

BrianTracy.jpg

سلام، من برایان تریسی هستم و امروز می خواهم درمورد برخی حواس پرتی‌های متداول و اینکه چطور جلویشان را بگیریم صحبت کنم. مطمئنا یکی از دلایل این است که در جهانی زندگی می کنیم که پر از حواس پرتی است. از تکنولوژی گرفته که ما را از هر چیزی و هر کسی تا منابع بی انتهای سرگرمی در اطرافمان ارتباط می دهد زندگی مدرن زمینی است پر از حواس پرتی و مستعد خارج کردن شما از فرایند پیشرفت مداوم. (ادامه در فیلم زیر)

برای موفقیت به سلامتی خود و آنانی که با آنها زندگی می کنیم ، اهمیت قائل شویم![ویرایش | ویرایش مبدأ]

برای ادامه اینجا را کلیک کنید

پدرها ، مادرها زمان تون را صرف چیزهایی کنید که واقعا ارزشش را داشته باشد![ویرایش | ویرایش مبدأ]

علل افزایش سن ازدواج[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ازدواج یکی از بهترین نیازهای آدمی است که دین مقدس اسلام به آن اهمیت فراوانی داده است و آن را از بهترین سنت های دینی شمرده که مایه برکات بی شماری است. از نظر قرآن، ازدواج مایه آرامش روح و روان آدمی است، که این خود از نشانه های رحمت و بزرگی خداوند است.1 تشویق اسلام به ازدواج خصوصاً در سن جوانی، و کراهتِ اسلام از تجرّد و رهبانیت، در بسیاری از سخنان معصومین آمده است. آثاری چون بزرگداشت سنت پیامبر2، قرار گرفتن در ولایت و حمایت خداوند3، به خشم آوردن شیطان4، کامل شدن ایمان جوانان5، زیاد شدن روزی6، و مانند آن از برکات ازدواج، در کلام معصومین شمرده شده است. همچنین تأخیر در امر ازدواج در بعضی روایات مردود دانسته شده و تأکید شده است، هیچ چیز نباید باعث تأخیر انسان در ازدواج شود، حتی اگر فقر باشد.7 در روایتی مردان بدون همسر را سرزنش می کند و تجرد را سبب شرور شدن می داند8 و در روایت دیگر به کسانی که صاحب دخترند سفارش می کند در ازدواج دخترانشان تعجیل کنند. کارشناسان امور اجتماعی عوامل زیادی برای افزایش سن ازدواج عنوان کرده اند که ما در این جا این عوامل را در سه بخش عمده، مطرح می کنیم:

الف) عوامل اجتماعی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

زندگی اجتماعی گرچه یکی از ضروریات حیات انسان است، به طوری که بشر بدون اجتماع قادر به ادامه زندگی نیست، اما با این حال، اگر در برنامه ریزی و سیاست اداره جامعه، دقت کافی نشود، مشکلات زیاد به وجود می آید. یکی از عوامل افزایش سن ازدواج به مسائل اجتماعی برمی گردد که در ذیل به چهار عامل آن اشاره می شود.

 • افزایش جرایم و آسب های اجتماعی

بالا رفتن جرایم و آسیب های اجتماعی مانند: اعتیاد، بی بندوباری، همسر آزاری، طلاق، روابط سرد همسران، دخالت اطرافیان و مانند آن نه تنها موجب از هم پاشیدگی خانواده ها شده است، بلکه باعث سلب اعتماد جوانان از ازدواج گردیده و سبب شده است که جوان امروز به ازدواج به عنوان عامل خوشبختی، نگاه نکند و سرنوشت خود را به کسانی که در دام این آسیب ها گرفتار شده اند، تشبیه کند.

 • تحصیلات دانشگاهی

طولانی بودن مدت تحصیلات دانشگاه و افزایش نسبت دختران به پسران (که طبق بعضی آمارها تنها 35/43 درصد کسانی که در کنکور شرکت می کنند، پسر هستند)14، سبب شد اولاً، اغلب پسران و دختران تا پایان تحصیلات و بعد هم تا به دست آوردن شغل، از ازدواج سرباز زنند؛ و ثانیاً، دختران به علت داشتن تحصیلات دانشگاهی حاضر به ازدواج با پسران پشت کنکور مانده نباشند و درصد بالایی از آنان بدون همسر بمانند، یا به ازدواج ناخواسته تن بدهند؛ چنانکه امروز شاهد این معضل هستیم.

 • عدم توازن جمعیت پسران و دختران آماده ازدواج در ایران

بنا بر برخی آمارها، جمعیت دختران در شرف ازدواج، یک میلیون و ششصد هزار نفر بیش از پسران آماده ازدواج است و این خود سبب می شود پسران در ازدواج رقابت نکنند و در نتیجه عجله ای نداشته باشند.

 • به هم خوردن توازن دختر و پسر در روستاها

طبق آمارها، به علت مهاجرت پسران روستایی به شهرها برای جستجوی کار، جمعیت دختران روستایی آماده ازدواج دو برابرِ گذشته است.

ب) عوامل اقتصادی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

یکی از عمده ترین دلایل تأخیر ازدواج از نظر جوانان، عوامل اقتصادی است. در یک گفتگوی ساده و خودمانی با جوانان، خصوصاً پسران، می توان به آسانی فهمید که علت نداشتن تمایل به ازدواج در اکثر آن ها برخوردار نبودن از شغل، مسکن و تهیه لوازم و ضروریات زندگی و جشن ازدواج است. در این بین خانواده های دختران هم مشکل تهیه جهیزیه را سد بزرگی برای ازدواج دخترانشان می دانند، خصوصاً خانواده هایی که چند دختر با فاصله های سنی کم، دارند.

ج) عوامل فرهنگی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

گرچه کشور ما از فرهنگ غنی و کامل اسلامی برخوردار است، ولی به دلایلی چون نفوذ فرهنگ بیگانه و مانند آن، این فرهنگ کم رنگ شده و سفارش های اکید اسلام به تعجیل در ازدواج و کراهت از تأخیر آن، تا حدودی بین جوانان به فراموشی سپرده شده است. جوان ایرانی که در گذشته مهم ترین برنامه او در اولین فرصت ازدواج و تشکیل زندگی بود، امروزه دیگر چنین عقیده ای ندارد و حتی برخی زمان ازدواج را مخصوص میان سالی می دانند، و این احتمال وجود دارد که این فرهنگ مخرّب، گسترده و فراگیر شود

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل[ویرایش | ویرایش مبدأ]

گوگل پنالتی Google Penalty یا همان جریمه گوگل اتفاقی ناگوار برای وبسایت هایی است که اقدام یا اقداماتی خلاف قوانین گوگل انجام می دهند. تیم متخصصین شرکت گوگل وظیفه این دارد تا تجربه جستجوی هر چه بهتری را در اختیار کاربران قرار دهد. بنابراین به شدت با برخی تخلفات وبسایت ها برخورد کرده و سایت های مذکور را جریمه یا اصطلاح Penalty می کند.

همانطور که می دانید موتور جستجوی گوگل مبتنی بر برخی الگوریتم ها کار می کند بنابراین در ابتدا باید بدانید که این الگوریتم ها به چه مواردی علاقه مند بوده و نسبت به چه مسائلی حساس هستند تا مبادا وبسایت شما دچار جریمه و مجازات های گوگل نشود. پس از بررسی این موارد با هم نگاهی به چندین راهکار در جهت برطرف کردن گوگل پنالتی می اندازیم و در ادامه هر کدام را به صورت مختصر بررسی خواهیم کرد. 

گوگل پنالتی چیست ؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

امروز موتور جستجوی گوگل قوانینی محکم، روشن و سختگیرانه در زمینه مدیریت وبسایت و محتوای آن دارد. این در حالی است که در گذشته نه چندان دور که گوگل راه های سوء استفاده را مسدود نکرده بود، صاحبان وبسایت های سودجو و کلاهبردار با روش هایی ناجوانمردانه و تخلف های گوناگون از این ضعف ها یا به قول معروف پاشنه آشیل سوء استفاده می کردند و به رتبه های بالا در نتایج گوگل می رسیدند و از این طریق سودهای کلانی بدست می آوردند.

اما در حال حاضر گوگل با استفاده از چندین الگوریتم (Algorithm) پیچیده و بروزرسانی مداوم آنها حساسیت خود روی این موضوع را افزایش داده بدین ترتیب وبسایت های متخلف مشمول جریمه های این الگوریتم ها می شوند.

گوگل پنالتی در موارد مختلف با توجه به تخلف انجام شده بسیار متغیر است. به عنوان مثال جریمه گوگل می تواند کاهش ۲ الی ۳ پله ای در رتبه بندی گوگل یا افت شدید ترافیک ورودی از گوگل و یا حتی ایندکس نشدن صفحه یا صفحات وبسایت باشد.

گوگل در برخی موارد با استفاده از الگوریتم های پیچیده و حرفه ای خود از جمله الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن، الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم Fred جریمه خود را انجام می دهد و و در برخی موارد دیگر گوگل پنالتی به صورت جریمه دستی انجام می شود. البته نگران نباشید چون در برخی موارد حتی با اعمال سنگین ترین جریمه ها سایت ها قادر به ادامه فعالیت خود و برگشتن به صفحات اول گوگل می باشند.

یکی از تفاوت های مهمی که این دو روش جریمه (جریمه های اتوماتیک توسط الگوریتم ها و جریمه های دستی) با یکدیگر دارند این است که اگر سایت شما مشمول جریمه های اتوماتیک شده باشد (۷۰%گوگل پنالتی ها توسط الگوریتم های گوگل ثبت می شوند) شما در پنل کنسول جستجوی گوگل هیچ گونه پیام یا اخطاری مبنی بر تخلف و یا پنالتی شدن دریافت نمی کنید. در صورتی که هرگونه جریمه دستی به صورت پیام در کنسول جستجوی گوگل به اطلاع شما می رسد.

جریمه دستی (Manual action)[ویرایش | ویرایش مبدأ]

جریمه دستی معمولا مربوط به مقوله بک لینک می شود که به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می شود :

۱- لینک های غیر معمول، پیوند های تاثیر گذار :

در این حالت گوگل متوجه لینکسازی غیر طبیعی در سایت شما می شود اما معتقد است که شما نقشی در این قضیه ندارید. اگرچه استفاده از این لینک ها دیگر مقدور نمی باشد (لینک ها حذف میشوند) اما برای رهایی از این نوع جریمه شما نیاز به انجام کار خاصی ندارید. برخی مواقع این پنالتی با انجام سئوی منفی (Negative SEO) انجام می شود بدین معنی که یک سایت رقیب با فرستادن صدها لینک اسپم به دامنه سایت شما در تلاش است که آن را از صفحه گوگل حذف کند بنابراین گوگل به این موضوع توجه بسیاری دارد که مبادا شما توسط یک رقیب با این مشکل مواجه شده اید. 

۲- لینک های غیر معمول :

این مورد از گوگل پنالتی تقریبا همانند مورد اول می باشد با این تفاوت که تیم کارشناسان گوگل شما را مقصر این لینکسازی غیرقانونی می داند. گوگل در این نوع از تخلف در برخی مواقع صفحات حاوی آن کلمه کلیدی یا بعضا کل سایت شما را از دسترس خارج می کند که به میزان تخلف شما در این زمینه نیز بستگی دارد و این جریمه عموما به دلیل خرید بک لینک، تبادل لینک و… اتفاق می افتد. 

۳- لینک های غیر معمول از سایت شما :

این مورد دقیقا بالعکس دو مورد بالا می باشد بدین معنا که شما از وبلاگ خود به تعداد زیادی به منابع بیرونی لینک داده اید. در این مورد گوگل پنالتی ممکن است بر روی یک صفحه خاص یا کل صفحات سایت شما اعمال شود بدین گونه که افت ترافیک در یک صفحه حاوی کلمه کلیدی یا به طور کل در سایت شما بوجود خواهد آمد.

برطرف کردن گوگل پنالتی های دستی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

خوشبختانه برای برطرف سازی جریمه های دستی گوگل منابع بسیاری در دسترس دارید و چون این جریمه ها عموما به خاطر استفاده نادرست از لینک ها می باشند برطرف کردن آنها راحت تر از انواع دیگر گوگل پنالتی است.

برای شروع لینک های ورودی و خروجی سایت خود را به طور کامل بررسی کنید و اگر به موارد اسپم (Spam) برخورد کردید سریعا آنها را پاک کنید. اگر شما هنوز به این موضوع شک دارید که کدام یک از لینک های سایت شما غیر طبیعی می باشد باید به جستجوی خود ادامه دهید که بهترین نقطه برای شروع، بررسی انکرتکست ها (Anchor Texts) و لینک های ورودی می باشد که می توانید با کمک برنامه های رایگانی نظیر AHREFS، SEMrush و غیره آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

پس از اینکه تمامی لینک های اسپم را شناسایی کردید می توانید شخصا با صاحبان وبسایت ها تعامل کرده و از آنها درخواست کنید تا لینک های مربوطه را حذف کنند اما اگر این روش جوابگو نبود می توانید از طریق ابزار Disavow در کنسول جستجوی گوگل اقدامات لازمه را انجام دهید (می توانید برای اینکار از آموزش راهنمای جامع کنسول جستجوی گوگل استفاده نمایید). پس از اینکه اقدامات لازم را انجام دادید، حتما درخواست تجدید نظر خود را با تمام توضیحات از طریق بخش Manual Actions ارسال کنید. به گفته Matt Cutts تنها ۵% از ۴۰۰۰۰۰ سایت جریمه شده درخواست تجدید نظر می دهند پس سعی کنید حتما از این فرصت استفاده کنید. 

برطرف کردن گوگل پنالتی های الگوریتمی یا اتوماتیک[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این نوع از جریمه گوگل به صورت اتوماتیک توسط الگوریتم های موجود در این موتور جستجو صورت می گیرد. به صورتی که به علت بروز رسانی الگوریتم های موجود یا پیدایش الگوریتم های جدید سایت شما به عنوان سایت متخلف شناخته شده و تبعات سنگینی برای آن به دنبال خواهد داشت. شناسایی این نوع از جرایم سخت تر از نوع جریمه دستی است چرا که در این حالت شما هیچ گونه پیامی در کنسول جستجوی گوگل خود دریافت نمی کنید و در عوض در عرض چند روز بدون هیچ توجیهی افت ترافیک شدیدی در سایت خود مشاهده خواهید کرد.

راحت ترین راه برای شناسایی مشکل سایت شما این است که کاهش ترافیک سایت خود را از لحاظ زمانی با بروز رسانی های الگوریتم های گوگل مطابقت دهید تا به راحتی تفاوت قبل و بعد از آپدیت را متوجه شوید و سپس قوانین جدید را در سایت خود اعمال کنید. از آنجایی که الگوریتم های پاندا و پنگوئن بیشترین بروز رسانی را در بین الگوریتم های دیگر دارا هستند، در ادامه به بررسی هر یک از آنها پرداخته و مختصرا راه های برطرف کردن جریمه آنها را نیز توضیح خواهیم داد.

الگوریتم پاندا[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این الگوریتم سعی در از بین بردن سایت هایی با محتوای کپی شده و بی کیفیت دارد بدین گونه که اگر این الگوریتم احساس کند که سایت شما دارای محتوای کم، غیر آکادمیک و غیر معتبر است، کل صفحات سایت شما را از نتایج جستجو حذف می کند. این الگوریتم بسیار حساس و هوشمند می باشد و در صورت تایید تخلف در سایت شما تمامی صفحات سایت شما را از نتایج حذف می کند! برای برطرف کردن این نوع جریمه ابتدا باید سرعت بارگذاری وبسایت خود را افزایش دهید و سپس محتواهای کپی شده و تکراری را با کمک کنسول جستجوی گوگل شناسایی و حذف کنید. 

الگوریتم پنگوئن[ویرایش | ویرایش مبدأ]

الگوریتم پنگوئن به صورت اتوماتیک قادر به شناسایی لینک های غیر مفید و اسپم می باشد که به بررسی کیفیت کلی لینک های سایت و چگونگی دستیابی و حفظ تمامی لینک ها می پردازد. اگر این الگوریتم تشخیص دهد که لینکسازی شما غیر طبیعی است شما قطعا مورد جریمه این الگوریتم قرار خواهید گرفت. برخلاف الگوریتم پاندا این الگوریتم تنها صفحات خاصی که فعالیت لینکسازی در آن غیر معمول بوده را جریمه می کند به طوری که صفحات دیگر سایت شما به درستی کار می کنند.

برای برطرف سازی این نوع گوگل پنالتی شما باید توزیع انکر تکست های سایت خود را مورد بررسی قرار دهید. با استفاده از برنامه AHREFS می توانید بک لینک های اسپم و مشکل دار سایت خود را مشاهده کرده و هر چه سریع تر آنها را از بین ببرید. 

نتیجه گیری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

گوگل پنالتی ممکن است تبعات سنگینی برای سایت شما داشته باشد و ترافیک آن را نیز به شدت کاهش دهد اما باید توجه داشته باشید که فرآیند پاکسازی و برطرف کردن جریمه گوگل با وجود اینکه کمی خسته کننده و طاقت فرسا به نظر می رسد اما می تواند به شما کمک کند تا اعتبار از دست رفته وبسایت خود را دوباره بازگردانید. شما می توانید با انتشار محتواهای مفید و باکیفیت به علاوه لینکسازی صحیح و طبیعی از گزند جریمه های دستی و الگوریتم های گوگل در امان بمانید و همیشه جایگاه ثابت و رو به رشد خود را در گوگل داشته باشید.

گردآورندگان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مهتاب ابراهیمی

مریم طرقی

مسئولیت اجتماعی سازمانی یا CSR چیست و چه ابعادی دارد؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مسئولیت اجتماعی سازمانی یا Corporate Social Responsibility که به آن به اختصار CSR نیز گفته می شود، در دهه های اخیر به شدت مورد توجه سازمان ها و شرکت های دولتی یا خصوصی قرار گرفته است به گونه ای که اندیشمندان حوزه مدیریت این مقوله را فراتر از سود لحظه ای و کوتاه مدت کمپانی ها قلمداد می کنند! در این مقاله قصد داریم به تعریف مسئولیت اجتماعی سازمانی پرداخته و با ابعاد مختلف آن نیز آشنا شویم. 

 مفهوم کلی مسئولیت اجتماعی سازمانی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

از اواسط دهه ۶۰ میلادی موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت ها و سازمان ها توجه بسیاری از اندیشمندان و متفکرین حوزه “مدیریت کسب و کار”را به خود معطوف کرد به گونه ای که صاحبان سازمان هایی که فقط به بررسی سود و زیان خود میپرداختند مورد انتقاد مردم و نهاد های مشابه دیگر قرار می گرفتند.

بنابراین به تدریج به این نتیجه رسیدند که فعالیت هر نهاد یا سازمان بر محیط بیرون و جامعه تاثیر زیادی گذاشته است. لذا رسیدن به یک تعریف جامع و دقیق از مسئولیت اجتماعی سازمانی به تنها دغدغه آنها تبدیل شد. پس از گذشت چند دهه از شروع این حرکت فکری تعاریف متفاوتی از این مقوله ارایه شده است که همه آنها در یک موضوع متفق القول هستند و این در حالی است که در تقسیم بندی و ابعاد این مقوله تفاوت هایی نیز وجود دارد و آن رعایت برخی تعهدات در قبال جامعه ای است که سازمان در آن مشغول به کار می باشد.

به عبارت دیگر مدیران سازمان ها باید اقداماتی انجام دهند که مورد رضایت جامعه باشد و به عقیده اندیشمندان این حوزه اگر قادر به انجام این مهم نبوده یا از رعایت این تعهدات در قبال جامعه سر باز زنند به هیچ وجه به موفقیت نخواهند رسید چون بررسی ها در سال ۲۰۰۷ نشان داده که بسیاری از افراد جامعه ترجیح می دهند از شرکت هایی خرید کنند و از سازمان هایی خدمات بگیرند که به مسئولیت اجتماعی خود واقف و پایبند هستند.

متفکرین حوزه کسب و کار پس از اینکه به تعریف جامعی از CSR دست پیدا کردند هر کدام تقسیم بندی هایی حول این موضوع انجام داده اند که مهمترین آنها عبارتند از : بعد مالی، بعد اخلاقی ، بعد محیطی ، بعد نیروی انسانی و بعد سیاسی که در ادامه مختصرا به معرفی و بررسی هر یک می پردازیم : 

ابعاد مختلف CSR[ویرایش | ویرایش مبدأ]

۱- بعد مالی :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مسئولیت اجتماعی مالی را از دو منظر می توان بررسی نمود که شامل :

 • اول اینکه رسالت و هدف اصلی هر سازمان یا بنگاه اقتصادی رسیدن به “سود” میباشد لذا توجه به سهامداران و افراد ذینفع اولین مسئولیت اجتماعی  هر سازمان می باشد. بدین گونه که پس از رسیدن به سود مالی و تضمین بقای خود در جامعه می تواند با خیالی آسوده تر به مسئولیت های دیگر خود بپردازد.
 • در بعضی از ارگانها و نهادهای بزرگتر مسئولیت در برابر اموال افراد جامعه وثروت ملی که به صورت بودجه سالانه در اختیار آنها قرار می گیرد از مهم ترین مسئولیت های اجتماعی یک سیستم کسب درآمد می باشد.

۲- بعد اخلاقی :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مسئولیت اجتماعی اخلاقی نیز به گونه های متفاوتی تعریف شده است که شمال :

 • هر سازمان باید به باورهای موجود در آن جامعه احترام گذاشته و نسبت به فعالیت های خود در قبال آن جامعه نهایت شفاف سازی را انجام و در دسترس عموم مردم قرار دهند و به عبارت دیگر پاسخگوی افراد جامعه باشند.
 • هر سازمان باید در راستای منافع آن جامعه حرکت کند و در صورت نقصان پاسخگوی مردم یا نمایندگان منتخب مردم باشند.
 • برخی از سازمان ها برای انجام کارهای خیرخواهانه همانند ساخت مدرسه ، باشگاه ورزشی ، کمک به امور خیریه و … پیش قدم شده و برای تعالی جامعه و افراد نیازمند آن تمام تلاش خود را میکنند به عنوان مثال مسئولیت اجتماعی اخلاقی مد نظر بانک ملی ایران نمونه بارزی از این موضوع می باشد.

۳- بعد محیطی :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این نوع از مسئولیت اجتماعی سازمانی نیز به دو گروه کلی تقسیم بندی می شود :

 • تعریف ساده ای از این مقوله وجود دارد که در آن هر سازمان یا شرکت باید حداکثر توان و تلاش خود را در جهت حفظ محیط زیست (اعم از حفظ مراتع و جنگل ها، محافظت از تنوع گیاهی و جانوری، توجه به دریاها و رودخانه های طبیعی، کاهش آلودگی هوا و …) انجام دهد.
 • بعضی از سازمان ها تعریف متفاوتی از بعد محیطی ارایه کرده اند که در آن تمامی سازمان ها باید ابهامات و نارضایتی های محیطی خود را حول این موضوع که سیاست های آن سازمان چه تاثیری بر کاهش نرخ تورم، بیکاری، فقر و رشد اقتصادی دارند روشن کنند. 

۴- بعد نیروی انسانی :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این بعد از مسئولیت اجتماعی سازمانی به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

 • هر سازمان باید محصولات و خدماتی ارایه کند که نیازهای مشتری را به طور کامل برطرف کند.
 • باید نسبت به نیروی انسانی مشغول در آن سازمان به صورت حرفه ای برخورد شود و نیازهای مالی و احساسی آنان مد نظر قرار گرفته شود.
 • با همکاران متخصص در سازمان های مشابه با احترام رفتار شود. 

۵- بعد سیاسی :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

برخی از ارگان ها که با همکاری بدنه دولت یا حکومت به کار خود ادامه می دهند موظف هستند که به تمامی احزاب سیاسی احترام گذاشته و در جهت حفظ و رشد منافع ملی آن کشور حرکت کنند که این موضوع یکی از مهمترین “مسئولیت های اجتماعی ” هر ارگان دولتی میباشد برای مثال در لینک زیر میتوانید منشور مسئولیت اجتماعی سازمانی در رسانه های ملی ایران را مشاهده کنید. 

نتیجه گیری  :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

همانطور که مشاهده کردید با توجه به پیشرفت چشمگیر ضوابط مدیریتی در چگونگی عملکرد سازمان ها و شرکت هاب دولتی و خصوصی تعاریف متعددی از مسئولیت اجتماعی سازمانی ارایه شده است که به طور کل شرح داده شد و اما سوالی که ذهن ما را درگیر می کند این است که آیا این دست سیاست ها واقعا در افزایش رضایت مشتری، پیشبرد بهتر اهداف سازمانی، حفظ سرمایه های ملی، تامین نیازهای کارکنان و … موثر واقع می شود یا خیر !

گردآورندگان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مهتاب ابراهیمی

مریم طرقی

AMP چیست و چه تاثیری روی سئو دارد؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

AMP که مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages می باشد در لغت به معنای صفحات شتاب یافته موبایل می باشد. AMP یک فریم ورک متن باز بوده که در واقع با مشارکت گوگل و Twitter به بهره برداری نهایی رسیده است. در واقع استفاده از صفحات شتاب یافته موبایل تجربه روان تر و سریعتری از وبگردی در موبایل را برای کاربر به ارمغان می آورد. 

تاریخچه شکل گیری AMP[ویرایش | ویرایش مبدأ]

همانطور که گفتیم AMP پروژه ای است که گوگل برای تجربه بهتر استفاده از صفحات وب در موبایل راه اندازی کرده است بدین صورت که در هسته آن با ساده سازی کدهای HTML و قوانین CSS بارگذاری صفحات وب در موبایل بسیار سبک تر و روان تر می شود.

در سال ۲۰۱۵ زمانی که گوگل به این نتیجه رسید که عموم افراد برای جستجو در اینترنت (به خصوص دنبال کردن اخبار) از گوشی موبایل خود استفاده می کنند و این مقدار به صورت روز افزون در حال افزایش است، در بیانیه های خود به وضوح اعلام کرد که امتیاز ویژه ای برای سایت هایی که از AMP استفاده می کنند قائل می شود. بدین صورت که یکی از فاکتورهای مهم حال حاضر در رتبه بندی گوگل همین بهره مندی از تکنولوژی صفحات شتاب یافته موبایل می باشد.

اگرچه نقطه شروع AMP در واقع برای کمک به نویسندگان در فیسبوک بود اما طی سالیان اخیر گوگل با همکاری چند شرکت مانند Twitter ، Guardian website و … تمرکز خود را برای پیشرفت و چهارچوب بندی این مقوله به کارگرفته تا کاربران تجربه لذت بخشی از باز کردن صفحات وب بر روی موبایل خود داشته باشند.

با وجود اینکه دوره مدرن، دوره صفحات مجهز به AMP می باشد اما بدین معنی نیست که استفاده از محتوای غنی و کاربردی و دیگر فعالیت های سئو مثل گرفتن بک لینک دیگر روی رتبه بندی گوگل موثر نیست. به بیانی دیگر مجهز شدن یک سایت به AMP امتیاز ویژه ای برای آن محسوب می شود اما فاکتورهای دیگر آن سایت نیز مورد توجه گوگل قرار خواهند گرفت.

جدیدا گوگل برای وبسایت هایی که مجهز به این تکنولوژی هستند علامتی اختصاری در نظر گرفته است که کاربران با دانستن اینکه این علامت به معنی سرعت بیشتر بارگذاری این صفحه می باشد قطع به یقین برای ورود به آن شوق بیشتری نشان داده و از تجربه استفاده از آن لذت خواهند برد

نحوه کارکرد AMP[ویرایش | ویرایش مبدأ]

اگر بخواهیم به صورت کلی کارکرد AMP را شرح دهیم در حقیقت باید این موضوع را بیان کنیم که صفحات پرشتاب موبایل در حقیقت HTML هایی هستند که دستخوش تغییر شده اند(بهینه سازی شده اند). بدین معنی که این صفحات حاوی تگ هایی هستند که باعث سبک تر شدن و در نتیجه بارگذاری سریع تر آنها در موبایل می شود. در حقیقت تمامی تگ هایی که باعث سنگین شدن صفحات می شدند ( مانند Java script و…) در نسخه AMP حذف شده که این موضوع معایب و مزایایی برای این صفحات در پی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

امیدواریم تا به اینجا مفهوم AMP به طور کامل برای شما جا افتاده باشد، حال می خواهیم کمی تخصصی تر کارکرد AMP را با هم مورد بررسی قرار دهیم :

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که سرعت بارگذاری سایت های مجهز به AMP حدودا ۴ برابر سایت های معمولی است. همانطور که مشاهده کردیم گوگل از پروژه AMP بسیار استقبال می کند و حتی برای تشویق هر چه بیشتر وبمسترها، تمامی نکات لازم آن را به صورت متن باز در اختیار عموم قرار داده است. به صورت کلی صفحات پرشتاب موبایل به سه دسته نقسیم می شوند : 

AMP HTML : [ویرایش | ویرایش مبدأ]

AMP HTML در حقیقت ورژن ساده تر شده html می باشد به گونه ای که هر تگی که باعث کندی در بارگذاری یا عدم کارکرد سریع سایت شود را قبول نداشته و آن را حذف می کند.

AMP JAVA SCRIPT :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

برای اینکه تمامی صفحات وب در مرورگرهای موبایل بدون هیچ وقفه و خطایی باز شوند نیاز است که محدودیت و پیش شرط هایی بر روی کدهای جاوا اسکریپت اعمال شود و فقط اسکریپت های خود AMP از این قضیه مستثنی هستند. به صورتی که با اعمال محدودیت روی کدهای جاوا شما همچنان می توانید منابع و داده های بسیاری مانند انیمیشن ،محتوای دینامیک، طرح ها و دیزاین های متفاوت را بر روی سایت خود پیاده سازی کنید. نکته آخر اینکه نگران “مقررات عمومی حفاظت ازداده اتحادیه اروپا” (GDPR) نباشید زیرا AMP با این مقررات همگام سازی شده است.

AMP CDN :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این دسته به طور رایج به عنوان AMP CACHE شناخته می شود بدین معنی که اجزای مهم پلتفرم AMP در حقیقت شبکه تحویل محتوایی است که بر پایه CDN می باشد ،بدین صورت که محتوای مناسب برای AMP را ذخیره و برای تحویل هر چه سریع تر آماده می کند. به طور کلی AMP CDN تمام مستندات معتبر را کش (Cache) می کند ولی برای پاکسازی آنها اقدامی انجام نمی دهد که این امر توسط سیستم built-in validation system (سیستم اعتبار سنجی داخلی) انجام می شود که در واقع کارکرد صحیح یک صفحه را تایید می کند. 

مزایای استفاده از AMP[ویرایش | ویرایش مبدأ]

طی چند سال اخیر و از زمانی که گوگل پروژه Accelerated Mobile Pages را معرفی کرده است از طریق تحقیقات انجام شده برتری سایت های مجهز به AMP (علی الخصوص سایت های خبری) بر همگان ثابت شده است. ازآنجایی که اکثر محتوای سایت های خبری به صورت استاتیک هستند، افزایش شدیدی در ترافیک ارگانیک آنها مشاهده شده است.

گوگل همچنین با تسهیل مواردی برای صاحبان وب، آنها را تشویق به تولید محتوای خود به صورت Rich Cards ( کارت های غنی) می کند به علاوه برای سایت هایی با محتوای پویا (Dynamic) مانند فروشگاه های اینترنتی تیم متخصصین گوگل روزانه در صدد پیشرفت پروژه AMP می باشد.

تمامی کارشناسان حوزه سئو و وبگردی موبایل متفق القول باور دارند که فواید یک سایت مجهز به تکنولوژی “AMP” به شرح زیر است :

 • ترافیک ارگانیک سایت به طرز قابل توجهی افزایش می یابد.
 • در محافل از تجربه کار با سایت پرسرعت شما در موبایل صحبت خواهد شد (Mobile Friendly).
 • بار ترافیک روی سرور شما به دلیل کش AMP CDN به طرز چشم گیری کاهش میابد.
 • محتوای سایت شما فرصت خوبی برای قرار گرفتن در قسمت ” Carousel”مرورگر موبایل را پیدا میکند.

معایب استفاده از APM[ویرایش | ویرایش مبدأ]

طبیعتا هر پروژه ای که گوگل آن را ارائه می کند در کنار فواید زیاد برخی محدودیت های دیگر را نیز برای صاحبان وبسایت یا حتی کاربران به وجود می آورد که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم :

 • AMP یک HTML ساده شده می باشد و به طبع یکسری از امکانات سایت مانند استفاده از MAP یا چرخاندن تصاویر را از کاربر سلب می کند.
 • محدودیت استفاده از تگ های Java و برخی CSS ها دیگر ضعف آن می باشد. همانطور که بررسی کردیم کدهای جاوا برای فرآیند بارگذاری سایت سنگین بوده و با حذف آنها سرعت باز کردن و کار با سایت شما بسیار افزایش پیدا می کند اما در نتیجه کمی از زرق و برق و زیبایی سایت شما کاسته خواهد شد.
 • بارگذاری نکردن تصاویر تا زمانی که از روی آنها عبور کنید یکی دیگر از معایب اعمال کدهای AMP می باشد.
 • ذخیره سازی کش وبسایت شما و نمایش آن، بدین معنی که گوگل برای تسریع در لود کردن صفحات آنها را در جایی ذخیره و سپس با کلیک کاربر آن صفحات را به او نشان می دهد که این قضیه می تواند در زمانی که شما تغییراتی را بر روی سایت ایجاد کرده اید مشکل ساز باشد چرا که تغییرات بعد از مدتی در نسخه موباید نمایش داده خواهد شد. 

نتیجه گیری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

با توجه به استفاده روز افزون مردم از موبایل برای انجام کارها، جستجو در اینترنت و حتی خرید آنلاین، اگر وبسایت شما سرعت پایینی داشته باشد و بارگذاری صفحات بیش از ۷ الی ۸ ثانیه به طول انجامد، کاربر به سرعت وبسایت شما را ترک می کند و به سراغ نتایج دیگر در گوگل می رود. در عوض اگر سایت شما دارای نشان AMP در کنار خود باشد کاربر را تحریک به وارد شدن به صفحات شما کرده و در نتیجه ترافیک سایت شما به طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

البته که با استفاده از AMP برخی محدودیت ها برای شما و حتی کاربر ایجاد می شود اما با این حال آشنایی و به کار بردن این تکنولوژی در دنیای اینترنت بسیار ضروری و حیاتی محسوب می شود.

گردآورندگان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مهتاب ابراهیمی

مریم طرقی

کارخانه پورشه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

پورشه (به آلمانی: Porsche، دربارهٔ این پرونده تلفظ راهنما·اطلاعات) شرکت هلدینگ خودروسازی آلمانی است، که در سال ۱۹۳۱ توسط فردیناند پورشه تأسیس شد. تمرکز این شرکت عموماً بر طراحی و ساخت خودروهای اسپورت و خودروهای لوکس معطوف می‌باشد. دفتر مرکزی و کارخانه تولیدی اصلی شرکت پورشه در شهر اشتوتگارت، بادن-وورتمبرگ قرار دارند.در ماه ژوئیهٔ ۲۰۱۲ گروه فولکس‌واگن، اقدام به خریداری. ۱۰۰٪ درصد از سهام شرکت پورشه هولدینگ نمود، که از شرکت‌های زیرمجموعه کمپانی پورشه است و مدیریت بخش فروش خودروهای پورشه را برعهده دارد. پیش‌تر در دسامبر ۲۰۰۹ گروه فولکس‌واگن ۴۹٫۹ درصد از سهام کمپانی اصلی پورشه را نیز خریداری کرده بود. از سوی دیگر شرکت پورشه اس‌ای با در اختیار داشتن ۵۰٫۰۷٪ درصد از سهام گروه فولکس‌واگن، به‌عنوان بزرگترین سهام‌دار این گروه شناخته می‌شود. خانواده پورشه و خانواده پیک بطور مشترک، با در اختیار داشتن ۵۰٫۰۱ درصد از سهام شرکت خودروسازی پورشه، مالک اصلی آن به‌شمار می‌آیند. بخشی از سهام شرکت پورشه نیز، در بازار بورس فرانکفورت معامله می‌شود.

تاریخچه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

Ferdinand Porsche founded the company called "Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH" in 1931, with main offices at Kronenstraße 24 in the centre of Stuttgart. Initially, the company offered motor vehicle development work and consulting, but did not build any cars under its own name. One of the first assignments the new company received was from the German government to design a car for the people, that is a "Volkswagen". This resulted in the Volkswagen Beetle, one of the most successful car designs of all time. The Porsche 64 was developed in 1939 using many components from the Beetle.

During World War II, Volkswagen production turned to the military version of the Volkswagen Beetle, the Kübelwagen, 52,000 produced, and Schwimmwagen, 15,584 produced. Porsche produced several designs for heavy tanks during the war, losing out to Henschel & Son in both contracts that ultimately led to the Tiger I and the Tiger II. However, not all this work was wasted, as the chassis Porsche designed for the Tiger I was used as the base for the Elefant tank destroyer. Porsche also developed the Maus super-heavy tank in the closing stages of the war, producing two prototypes.

At the end of World War II in 1945, the Volkswagen factory at KdF-Stadt fell to the British. Ferdinand lost his position as Chairman of the Board of Management of Volkswagen, and Ivan Hirst, a British Army Major, was put in charge of the factory. (In Wolfsburg, the Volkswagen company magazine dubbed him "The British Major who saved Volkswagen".) On 15 December of that year, Ferdinand was arrested for war crimes, but not tried. During his 20-month imprisonment, Ferdinand Porsche"s son, Ferry Porsche, decided to build his own car, because he could not find an existing one that he wanted to buy. He also had to steer the company through some of its most difficult days until his father"s release in August 1947. The first models of what was to become the 356 were built in a small sawmill in Gmünd, Austria. The prototype car was shown to German auto dealers, and when pre-orders reached a set threshold, production (with aluminium body) was begun by Porsche Konstruktionen GesmbH founded by Ferry and Louise. Many regard the 356 as the first Porsche simply because it was the first model sold by the fledgling company. After the production of 356 was taken over by the father"s Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH in Stuttgart in 1950, Porsche commissioned a Zuffenhausen-based company, Reutter Karosserie, which had previously collaborated with the firm on Volkswagen Beetle prototypes, to produce the 356"s steel body. In 1952, Porsche constructed an assembly plant (Werk 2) across the street from Reutter Karosserie; the main road in front of Werk 1, the oldest Porsche building, is now known as Porschestrasse. The 356 was road certified in 1948.

از ۱۹۳۱ تا ۱۹۳۷

فردیناند پورشه در سال ۱۹۳۱ شرکت پورشه را در شهر اشتوتگارت تأسیس کرد، که در زمینه طراحی و توسعه موتورهای اتومبیل، همچنین ارائه خدمات مهندسی و مشاوره، فعالیت خود را آغاز نمود و در سال‌های نخست، بخش اعظم از مشتریانش را شرکت‌های خودروسازی همچون: آئودی، مرسدس بنز، دکاو، اوپل، واندرر، دایملر-بنز و اتو یونیون تشکیل می‌دادند.

یکی از نخستین طرح‌هایی که شرکت تازه تأسیس پورشه در آن مشارکت نمود، پروژه‌ای تحت عنوان فولکس‌واگن بود، که در زبان آلمانی ماشین مردم معنا می‌دهد. در اواسط دهه ۱۹۳۰ شرکت پورشه و مشخصاً فردیناند پورشه، از سوی دولت آلمان نازی، برای طراحی نخستین اتومبیل فولکس‌واگن، دعوت به‌کار شد، این خودرو، فولکس‌واگن بیتل نام داشت، که امروزه به‌عنوان یکی از موفق‌ترین اتومبیل‌های تولید شده در تاریخ خودروسازی شناخته می‌شود.

شخص دیگری که سهم بسیار زیادی در راه‌اندازی و توسعه شرکت پورشه ایفا نمود، فری پورشه می‌باشد. فری که فرزند ارشد فردیناند بود، ریاضیات را در مدرسه، و مکانیک را در کارگاه پدر آموخت.

دوران جوانی فری پورشه مصادف با به قدرت رسیدن آدولف هیتلر در آلمان و فراخوان او برای بازسازی صنایع بود. هیتلر می‌خواست که آلمان سریع‌ترین اتومبیل‌ها را بسازد؛ بنابراین کارخانه‌های خودروسازی را از کمک‌های دولتی برخوردار نمود. در این شرایط بود، که از سوی هیتلر، دعوتنامه‌ای برای همکاری در کمپانی جدیدی که فولکس‌واگن نام داشت، برای فردیناند پورشه ارسال گردید. وی نیز در این شرایط توانست مدیریت کارخانه‌های اتو یونیون و واندرر را بر عهده گیرد.

از ۱۹۳۷ تا ۱۹۵۱

قرارداد همکاری فردیناند پورشه با کمپانی اتو یونیون در سال ۱۹۳۸ به اتمام رسید، ولی به جهت درگیر بودن آلمان در جنگ، او بیشتر وقت خود را صرف طراحی ماشین‌آلات جنگی نمود. از تولیدات زمان جنگ فردیناند پورشه برای نمونه می‌توان به تانک‌های تایگر یک و تایگر دو اشاره کرد.

در سال ۱۹۳۹ اولین اتومبیل پورشه ساخته شد، که عموماً از قطعات فولکس‌واگن بیتل برای آن استفاده کرده بود. این اتومبیل، پورشه ۶۴ نام داشت.

با پایان جنگ، فردیناند و فری پورشه هر دو به اسارت فرانسوی‌ها درآمدند. فرانسوی‌ها برای آزادی هر کدام از پورشه‌ها ۵۰۰ هزار فرانک مطالبه کردند؛ ولی بضاعت مالی خانواده پورشه تنها اجازه پرداخت وثیقه یکی از آنها را می‌داد، بنابراین پسر، در ماه ژوئیه ۱۹۴۶ آزاد شد و بلافاصله راهی اتریش شد، ولی پدر در اسارت فرانسوی‌ها باقی ماند. فری پس از مدت کوتاهی، با هدف بازسازی کارخانه پدری، راهی آلمان شد، ولی پیگیری‌های او با مخالفت و پاسخ منفی از سوی نیروهای متفقین مواجه گردید.

این امر باعث شد تا وی بار دیگر به اتریش بازگردد و کارخانه کوچکی را برای ساخت پمپ آب و لوازم لوله‌کشی تأسیس کند، ولی این وضعیت بسرعت تغییر کرد. در اواسط سال ۱۹۴۷ در حالی‌که کمتر از ۱ سال از آزادی فری نمی‌گذشت، وی با مشارکت خواهرش؛ لوئیس و همسر او آنتوان پیک (که در اواخر دهه ۱۹۳۰ چندین سال، ریاست شرکت فولکس‌واگن را در دست داشت)، اقدام به راه‌اندازی شرکت پورشه هولدینگ، در اتریش نمود. این شرکت در زمینه واردات و توزیع اتومبیل‌های آلمانی، به کشور اتریش فعالیت می‌کرد. عقد قرارداد با برخی کارخانه‌های اتومبیل‌سازی باعث شد، تا فری انگیزه ساخت یک اتومبیل را پیدا کند.

اتومبیلی که بر مبنای فولکس‌واگن بیتل در سال ۱۹۴۷ طراحی شد، پورشه ۳۵۶ نام گرفت. طراحی مدل اولیه این اتومبیل را، چند سال پیش از آن، فردیناند پورشه انجام داده بود، ولی کار تولید این مدل را، فری به پایان رساند. مدل ۳۵۶ از یک موتور چهار سیلندر هوا خنک، با قدرت ۳۵ اسب بخار نیرو می‌گرفت، که در قسمت عقب اتومبیل نصب شده بود.

پورشه ۳۵۶ دومین اتومبیلی بود، که به نام پورشه تولید می‌شد. فری در سال ۱۹۴۹ به اشتوتگارت بازگشت و کارخانه پورشه را در آنجا بنیان نهاد، سپس برای کارخانه خود، نشان (لوگو) شهر اشتوتگارت را انتخاب کرد.

از ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۳

فردیناند پورشه در اوایل دهه ۱۹۵۰ در بستر بیماری افتاد و سرانجام در سال ۱۹۵۱ درگذشت. با درگذشت فردیناند، نیمی از سهام شرکت، به فری پورشه واگذار شد و ۵۰٪ درصد از سهام آن نیز، به دختر فردیناند؛ لوئیس و همسرش آنتوان پیک، به ارث رسید.

ورود شرکت پورشه، به عرصه خودروهای اسپورت، در سال ۱۹۵۲ با مدل پورشه ۳۵۶/۱ آغاز شد. پورشه قصد داشت با تکیه بر تجربه‌های حاصل از رقابت‌های اتومبیلرانی، امنیت اتومبیل‌های خود را بهبود ببخشد.

از ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۲

شرکت پورشه در سال ۱۹۶۳ اولین مدل از سری پورشه ۹۱۱ را که در مسابقات اتومبیلرانی موفقیت‌های غیرمنتظره‌ای را به‌دست آورده بود، ارائه کرد. مدل ۹۱۱ که یک اتومبیل ۶ سیلندر موتور عقب بود، به‌سرعت به رقیبی سرسخت در مسابقات اتومبیلرانی تبدیل گشت.

در سال ۱۹۶۴ بود که سری پورشه ۹۱۱ کلاسیک به بازار وارد شد. در همان سال مدل پورشه کاررا جی‌تی‌اس کوپه به‌عنوان نخستین اتومبیل با اتاق غیر فلزی نیز عرضه گردید.

تولیدات پورشه از اویل دهه ۱۹۷۰ روز به روز پیشرفته‌تر می‌شدند، خصوصیتی که امروز هم یکی از سیاست‌های تولید این شرکت اتومبیل‌سازی به‌شمار می‌آید.

از ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۲

از سال ۱۹۵۱ که مالکیت شرکت پورشه میان دو خانواده پورشه و پیک تقسیم شد، چندین بار مشکلات مالی و حقوقی میان دو خانواده بر سر مالکیت شرکت و تصاحب پست‌های مدیریتی درگرفت، که در نهایت در سال ۱۹۷۲ فری پورشه برای جلوگیری از این نزاع‌های خانوادگی، شرکت پورشه را از یک شرکت با مسئولیت محدود، به یک شرکت سهامی تبدیل نمود.

این مجادلات در طول دهه ۱۹۷۰ با تغییرات مداوم مدیریتی همراه بود، که در نهایت به کاهش تولید شرکت پورشه و مشکلات مالی انجامید. در طول دهه ۱۹۸۰ تولید پورشه به پایین‌ترین سطح خود رسید و در این دهه، کلاس خودروهای اسپورت، بخش اعظم فروش شرکت را به خود اختصاص می‌داد.

با تغییراتی که فری پورشه از سال ۱۹۷۲ در ساختار شرکت انجام داده بود، در نهایت در سال ۱۹۸۴ توانست بخشی از سهامش را در بازار بورس فرانکفورت بصورت عمومی واگذار نماید و سرمایه‌ای که از این طریق به پورشه تزریق شد، در ابتدای دهه ۱۹۹۰ به شکوفایی مجدد این کمپانی کمک فراوانی کرد.

از ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۹

در سال ۱۹۹۲ وندلاین وایدکینگ به مدیرعاملی شرکت پورشه منصوب شد و یک سال بعد در ۱۹۹۳ با حفظ سمت، ریاست هیئت مدیره شرکت را نیز در دست گرفت.

در سال مالی ۱۹۹۴ درحالی‌که تنها ۲ سال از ریاست وندلاین وایدکینگ در شرکت نمی‌گذشت، تولید خودروهای پورشه را به شمار ۲۱٫۱۲۴ دستگاه در سال رساند و پس از یک دهه زیان، بار دیگر شرکت پورشه به سودآوری رسید.

وایدکینگ تا سال ۲۰۰۹ سکان رهبری پورشه را در دست داشت و در مجموع، ریاست ۱۷ ساله وی بر این شرکت، پورشه را از یک خودروساز زیان‌ده، به سودآورترین شرکت خودروسازی جهان، تبدیل نمود. وی در آخرین سال فعالیتش در پورشه، تولید را به بالاترین میزان در تاریخ پورشه رسانید و در مجموع در سال مالی ۲۰۰۹ میلادی شرکت پورشه ۹۸٫۶۵۲ دستگاه خودرو را بفروش رساند.

از ۲۰۰۹ تا کنون

پس از بازنشستگی وندلاین وایدکینگ در سال ۲۰۰۹ مایکل ماخت به مدیرعاملی پورشه منصوب گردید. در ماه اکتبر ۲۰۱۰ ماتیاس مولر، مدیرعامل اسبق آئودی، جایگزین دکتر ماخت شد. مولر تا ماه فوریه ۲۰۱۴ در این سمت باقی ماند، سپس مارتین وینترکورن، مدیرعامل کنونی گروه فولکس‌واگن، با حفظ سمت مدیرعاملی پورشه را نیز در دست گرفت. ریاست هیئت مدیره پورشه نیز در اختیار وولفگانگ پورشه (فرزند فری پورشه) می‌باشد.

هم‌اکنون پورشه پنجمین اتومبیل‌ساز آلمان از نظر دارایی و درآمد سالانه است و با توجه به اینکه اتومبیل‌های شرکت پورشه معمولاً در شمار پایین تولید می‌گردند؛ اما محصولات آن، همواره در کلاس خودروهای گران‌قیمت طبقه‌بندی می‌شوند.

ارتباط با فولکس‌واگن

ریشه‌های ارتباط دو خودروساز آلمانی پورشه و فولکس‌واگن، به زمان تأسیس گروه فولکس‌واگن بازمی‌گردد، که فردیناند پورشه، از بنیانگذاران این گروه بزرگ صنعتی به‌شمار می‌آمد. پس از تأسیس شرکت پورشه نیز، این رابطه از طریق ارائه خدمات مهندسی پورشه به فولکس‌واگن همچنان حفظ شد، که در زمان تولید مدل فولکس‌واگن بیتل، که توسط فردیناند طراحی شده بود، به اوج خود رسید.

تولید دومین مدل از سری اتومبیل‌های شرکت پورشه، که پورشه ۳۵۶ نام داشت و توسط فری پورشه در سال ۱۹۴۷ تولید شد، که در واقع مدل توسعه یافته‌ای از فولکس‌واگن بیتل بود، باعث شد، که شرکت فولکس‌واگن از پورشه شکایت کند و خصومت‌هایی میان مدیران وقت دو خودروسازی آلمانی بوجود آید.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، روابط دو شرکت بار دیگر به سطح مطلوبی رسید، که به طراحی و تولید مدل مشترکی تحت نام فولکس‌واگن-پورشه ۹۱۴ در سال ۱۹۶۹ انجامید. همکاری بعدی پورشه و فولکس‌واگن در سال ۲۰۰۲ در تولید پورشه کاین انجام شد، که نخستین خودروی اس‌یووی پورشه می‌باشد و بر پایه یک پلتفرم مشترک، با آئودی کیو۷ و فولکس‌واگن تورگ، در کارخانه براتیسلاوا طراحی و ساخته شد.

در سال ۲۰۰۳ فردیناند پیک، نوه فردیناند پورشه به‌عنوان مدیر عامل اجرایی گروه فولکس‌واگن، دو کمپانی پورشه و فولکس واگن را دو عضو از یک خانواده توصیف کرده است. فردیناند پیک هم‌اکنون رئیس هیئت مدیره گروه فولکس‌واگن است.

تولیدات[ویرایش | ویرایش مبدأ]

خودروهای اسپورت

 • خودروهای اسپورت تولید شده توسط شرکت پورشه، از نظر نوع طراحی موتور، به سه شاخه تقسیم می‌شوند:
 1. موتورهای تخت
 2. موتورهای خطی
 3. موتورهای وی‌شکل

معرفی خودرو[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • پورشه ماکان - porsche macan خودروی کامپکت اس‌یووی می‌باشد، که در سال ۲۰۱۴ توسط خودروساز آلمانی پورشه تولید شده است. پورشه ماکان دومین خودرو در کلاس اس‌یووی است، که توسط پورشه عرضه گردید و از نظر اندازه ظاهری، اندکی از مدل پورشه کاین (نخستین اس‌یووی پورشه) کوچکتر می‌باشد. این خودرو بر پایه آئودی کیو۵ ساخته شده است. پورشه ماکان با حجم موتور ۲ تا ۳/۶ لیتر به بازار عرضه شده است  که در ایران فقط مدل 2 لیتری توربو وارد شده است.
 • سومین نسل از تنها خودروی شاسی بلند (SUV) کمپانی پورشه (PORSCHE) در نمایشگاه خودرو ژنو سال 2010 به نمایش درآمد،طراحی کاین (Cayenne) نسل 3 عضلانی تر با شیشه های کوچکتر و بخاطر وجود خطوط با زاویه های تند از نظر طراحی خارجی کمی جمع و جورتر به نظر می رسد. 5 پیشرانه برای پورشه - کاین (Porsche Cayenne) در نظر گرفته شده که شامل یک پیشرانه دیزل (Diesel) ، سه پیشرانه بنزینی و یک پیشرانه هایبرید (Hybrid) می باشد. یکی از پیشرانه های قابل سفارش در این خودرو 6 سیلندر 3.5 لیتری بوده که قادر به تولید 300 اسب بخار (hp) می باشد.از رقبای اصلی پورشه - کاین (Porsche Cayenne) می توان به ب ام و - ایکس 3 (BMW X3) و مرسدس بنز - ام ال (Mercedes-Benz ML) اشاره کرد.
 • پورشه - 911 (Porsche 911) محصولی لوکس دو در اسپرت (Luxury 2Door Sport) است از کمپانی پورشه (PORSCHE) .نخستین نسل از 911 در سال 1963 رو نمایی و عرضه شد و تا به امروز 7 نسل از این خودروی پر طرفدار به فروش رسیده است. پورشه - 911 (Porsche 911) نسل هفتم در سال 2011 به نمایش در آمد و با کد 991 شناخته می شود. در طراحی ظاهری این نسل تلفیقی از خصوصیات کلاسیک به همراه پارامترهای مدرن و به روز طراحی به چشو می خورد که این سبک طراحی نشان دهنده اصالت 911 می باشد. پورشه - 911 (Porsche 911) مدل های متنوع و متفاوتی دارد که خودروی مورد بحث مدل کاررا اس می باشد. پیشرانه کاررا اس 6 سیلندر بوده به حجم 3800 سی سی که این پیشرانه قادر به تولید 400 اسب بخار (hp) نیرو می باشد. همچنین این خودروی موتور عقب نیروی خورد را توسط یک جعبه دنده 7 دنده اتوماتیک پورشه (PDK) به محور عقب منتقل می نماید.از رقبای 911 می توان به مرسدس بنز - اس ال (Mercedes-Benz SL) و سری 6 ب ام و (BMW 6-Series) اشاره کرد. شتاب اولیه مدل کاررا اس با جعبه دنده اتوماتیک 4.3 ثانیه می باشد.
 • پورشه باکستر 718 اس  Porsche Boxster 718s –سومین نسل از این مدل کمپانی پورشه است که با کد 982 شناخته می شود. مدل کوپه ( سقف ثابت ) این خودرو با نام کیمن شناخته می شود. همچنین نام 718 برای اولین بر روی این نسل باکستر و کیمن قرار گرفت. ورود 718 اس درست در زمانی که واردات خودرو های بالای 3 هزار سی سی ممنوع بود، غوغای فراوانی به پا کرد چرا این خودرو با پیشرانه ی 2.5 لیتری توربو شارژ شتابی بی نظیر در کنار دینامیک مثال زدنی به راننده تحویل می داد. پورشه 718 یک خودروی S-segment محسوب می شود و در ایران رقبایی همچون مرسدس بنز SLK را در کنار خود می بیند.

شرکت کاله[ویرایش | ویرایش مبدأ]

فراورده‌های لبنی کاله شرکت ایرانی تولید فراورده‌های لبنی است که مرکز آن در آمل، مازندران قرار دارد. این شرکت که بزرگترین شرکت مجموعه کمپانی سولیکو است در سال ۱۳۶۹ به دست غلامعلی سلیمانی در آمل تأسیس شد. این شرکت فراورده‌های لبنی مانند انواع شیر به همراه مکمل‌های آن، کره، پنیر، ماست، دوغ تولید می‌کند. کاله با داشتن ۱۶ گروه تولیدی حجم زیادی از بازار لبنی ایران را در اختیار دارد تا جایی که بزرگترین تولیدکننده فراورده‌های لبنی در کشور و بزرگ‌ترین واحد صادرکننده فراورده‌های لبنی ایران خوانده شده است. کاله در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به عنوان صادر کننده نمونه کشور برگزیده شد و نوشیدنی‌های آن نشان سلامت و ایمنی را برنده شد. کارخانه ۱۴ هکتاری کاله یکی از بزرگترین کارخانجات در کل صنایع کشور است.شرکت کاله در سال ۱۳۷۴ به عنوان واحد نمونه صنایع غذایی از وزارت صنایع لوح تقدیر دریافت نموده‌است و نشان‌های ایزو ۹۰۰۰ - ۲۰۰۰ و HACCP دریافت کرده‌است. کاله در سال ۱۳۹۳ نیز تندیس زرین برند محبوب را دریافت نمود.

برند کاله باهدف بهبود و ارتقای سطح سبد غذایی مردم ایران در سال ۱۳۷۰ تأسیس شد. نتیجه فعالیت‌های انجام‌شده در این مجموعه طی سال‌های گذشته که همگی در راستای ارتقای سبد غذایی هم‌وطنان و سرافرازی ایران اسلامی است، این برند را در جایگاه ۴۸ام صنایع غذایی در جهان (به گزارش یورو مانیتور)، برند محبوب و برتر و ۷ سال تنها صادرکننده نمونه در فرآورده‌های لبنی در ایران قرار داده است.

کاله با جذب روزانه ۳ لیتر شیر فعالیت خود را آغاز کرد و امروز بیش از ۲۵۰۰ تن جذب شیر روزانه دارد؛ که این موضوع باعث تولید روزانه بیش از ۲۶۵۰ تن انواع فرآورده‌های لبنی می‌شود. در این فرآیند تولید، ۴۰۰۰ نفر به‌صورت روزانه در بخش‌های مختلف فعالیت دارند تا محصولات نهایی به دست مصرف‌کنندگان برسد.

کاله توانایی تولید ۴۰۰۰ تن پنیر را دارد و توانسته محصولات متنوع که در خارج از کشور تولید می‌شود را با در اختیار داشتن متخصصان حرفه‌ای تولید و در اختیار ایرانیان قرار دهد.

پیشینه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

شرکت لبنی کاله در سال ۱۳۶۹ به دست غلامعلی سلیمانی در آمل تأسیس شد.

به نوشته پایگاه صنعت غذای ایران، «سلیمانی با تأسیس کاله حال و هوای تازه‌ای به صنعت غذا داد» و نوآوری وی منجر به دگرگونی صنعت غذای ایران شد.

تولید[ویرایش | ویرایش مبدأ]

شرکت لبنیات کاله هر روز ۲۵۰۰ تن شیر خام را به بیش از ۱۶۰ نوع محصول لبنی تبدیل می‌کند. این شرکت در سال بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار صادرات دارد. این شرکت روزانه ۸۰۰ تن ماست تولید می‌کند. این شرکت روزانه ۸۰۰ تن ماست تولید می‌کند. به نوشته وبسایت خبری صنعت غذا، ساختار مدیریتی این شرکت در سلیمانی متمرکز است و هیچ فرایندی بدون تأیید وی امکان اجرا ندارد و این منجر به عدم هماهنگی بین تبلیغات و فروش کالا شده است. این شرکت در ابعاد محصول سودآور است نه در حجم عرضه. در مقابل نقطه قوت این شرکت در بازار شناخت درست از ذائقه مخاطب، ایجاد تنوع در محصولات و ورود محصولات جدید به بازار است.

نو آوری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در شرکت لبنی کاله هم‌اکنون سه واحد کسب و کار پنیر، محصولات پاستوریزه و فرادما (UHT) وجود دارد که هریک از این واحدها با نوآوری خود، با کیفیت‌ترین و متنوع‌ترین محصولات را در حجم تولید بالا به بازار عرضه می‌نمایند. تمامی خطوط تولید این کارخانه به نحوی انعطاف‌پذیر طراحی شده‌اند که مواد اولیه از ورودی‌های مختلف وارد خط تولید شده و محصولات متنوع خارج گردند. به طوری که تنها از طریق یک خط تولید گاه بیش از ۲۰ محصول تولید می‌شود. محصولات لبنی شرکت کاله در حال حاضر بیش از ۱۷۰ عدد می‌باشد که در برنامه‌های توسعه در آینده نزدیک تا دوبرابر افزایش خواهد یافت. این تعداد محصول در صنعت لبنی کشور یک رقم بی‌نظیر به حساب می‌آید. همچنین بسیاری از محصولات در صنعت لبنی کشور مانند پنیر آمل، ماست میوه‌ای و سون، کفیر توسط کاله برای اولین بار ارائه شده‌است. کاله در ارائه خدمات نیز پیشرو بوده و با ایجاد فروشگاه‌های دیجیتال و رسمی خدمات نوین را برای خریداران ایجاد نموده است.

گستردگی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

وسعت کارخانه لبنی کاله ۱۵ هکتار است که از بزرگترین کارخانه‌ها در صنایع کل ایران محسوب می‌گردد. از طرفی، کاله توانسته‌است با جذب شیر روزانه بیش از ۲۵۰۰ تن به عنوان بزرگترین قطب اصلی جذب شیر در کشور مطرح شود. به علاوه شرکت کاله به عنوان اولین کارخانه لبنی که توزیع سراسری فراورده‌های لبنی را در دستور کار خود قرار داده‌است. هم‌اکنون با استفاده از پخش مویرگی و با بیش از ۴۴ شعبه محصولات خود را از آذربایجان تا هرمزگان توزیع می‌نماید. روزانه بیش از ۴۰۰۰ نفر در بخش‌های گوناگون شرکت درحال فعالیت هستند تا بیش از ۲۶۵۰ تن انواع فراورده‌های لبنی را به دست مصرف کننده نهایی برسانند. محصولات کاله سبب شده‌است که بخش عمده‌ای از تولیدات این شرکت به خارج از ایران بیشتر به اروپا صادر شده و این شرکت در طی سالیان گذشته به صورت مستمر به عنوان صادر کننده نمونه صنایع غذایی انتخاب شده‌است.

لوح‌ها و افتخارات[ویرایش | ویرایش مبدأ]

    ۱۳۷۵:کسب عنوان فراورده برتر از طرف انجمن تغذیه ایران (آتا)

    ۱۳۷۷:واحد نمونه دوازدهمین کنگره صنایع غذایی کشور

    ۱۳۷۹:واحد نمونه تولیدی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

Kaleیش.jpg

    ۱۳۸۱:شرکت برگزیده فراورده‌های گوشتی از طرف انجمن متخصصین علوم و صنایع غذایی ایران

    ۲۰۰۳:جایزه سال و بیست و چهارمین نشان بین‌المللی کیفیت و تکنولوژی سوئیس

    ۱۳۸۳:دریافت گواهینامه سیستم مدیریت بهداشت صنایع غذایی

    ۱۳۸۳: دریافت گواهینامه سیستم تضمین کیفیت ISO ۹۰۰۱:۲۰۰۰ (ایزو)

    ۱۳۸۵:دریافت گواهینامه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان

    ۱۳۸۵:واحد نمونه صنعتی از طرف وزارت صنایع ایران

    ۱۳۸۶: دریافت گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان از سازمان حمایت از مصرف کنندگان

    ۱۳۸۷:دریافت تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان از سازمان حمایت از مصرف کنندگان

    ۱۳۸۸:دریافت تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان از سازمان حمایت از مصرف کنندگان

    ۱۳۸۸:دریافت لوح افتخار واحد نمونه تولید ملی و افتخار ملی از وزارت صنایع ایران

    ۱۳۸۸:انتخاب واحد نمونه تحقیقات و توسعه شرکت به عنوان واحد برگزیده جشنواره شهاب

    ۱۳۸۹:دریافت تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان از سازمان حمایت از مصرف کنندگان ایران

    ۱۳۸۹:انتخاب واحد نمونه تحقیقات و توسعه شرکت به عنوان واحد برگزیده جشنواره شهاب

    ۱۳۹۰:انتخاب به عنوان برند بین‌المللی ایرانی در صنایع غذای جهانی آلمان

کشتی سازی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کشتی شناور بزرگی است که برای حمل مسافر و بار بر روی آب‌های آزاد یا رودخانه و دریاچه‌های پهناور استفاده می‌شود.

از دیگر شناورها می‌توان از قایق، بارج، لنج و زیردریایی نام برد، با این همه، وسایل دیگری نیز هستند که می‌توان به فهرست فوق افزود: کایاک، کرجی، کانو،...

به کشتی‌های نظامی اغلب ناو گفته می‌شود.

بیشتر تمدن‌های بشری در کنار آبراه‌ها شکل گرفته و مسلماً قایق و بعدتر کشتی وسیله‌ای مهم برای تردد و حمل و نقلشان بوده‌است. اما مشهورترین تمدنی که از دریانوردی سود برد و آن را توسعه داد تمدن فینیقیه بود، آن‌ها با توسعه دریانوردی توانستند در دریای مدیترانه امپراتوری دریایی خود را از سواحل لبنان امروزی تا تونس و مراکش (کارتاژ آن زمان) ایجاد کنند. در سنگ نگاره‌های تمدن آشور فینیقیان سوار بر کشتی‌های پارویی در حال حمل الوارهای سدار لبنانی دیده می‌شوند. هم چنین آشوری‌ها خود از کشتی به‌عنوان وسیله حمل و نقل و جنگ استفاده می‌کردند.

بر اساس تورات و قرآن، نوح پیامبر دستور ساخت کشتی بزرگی را از سوی یهوه (الله در قرآن) دریافت کرد که ساخت آن سال‌ها طول کشید، کشتی می‌بایست آن قدر بزرگ می‌بود که علاوه بر آدمیان (خویشان و پیروان نوح) از همه گونه جاندار، جفتی نیز در کشتی جای بگیرد تا بعد از پایان سیل بزرگ ادامه حیات بر روی زمین ممکن باشد. کشتی بعدها بر روی قله کوه کوه آرارات نشست. هنوز برخی از باستانشناسان به جستجو برای یافتن بقایایی از این کشتی ادامه می‌دهند. در میان تمدن‌های میان‌رودان نیز داستانی مشابه وجود داشته‌است.

تسلط یونانیهای باستان بر کشتی و دریانوردی توانست آن‌ها را در نبرد دریایی با خشایارشا شاهنشاه هخامنشی، علی‌رغم شکست در نبرد زمینی، پیروز کند. در بین اقوام مدیترانه‌ای کشتی نقش مهمی در تحولات بازرگانی و نظامی بازی می‌کرده‌است. رومی‌ها نیز از کشتی برای تسلط بر مدیترانه استفاده کردند. بعدها اروپاییان با به‌کارگیری قطب‌نما بعد از دوره رنسانس آغاز به جستجوی کره زمین کردند و چیرگی بر فناوری کشتی سازی و دریانوردی و یافتن منابع جدید و ایجاد مستعمرات توانست آن‌ها به قدرت‌های برتر جهان تبدیل کند.

اصول فیزیکی شناوری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ارشمیدس دانشمند تمدن یونان باستان، توانست روابط فیزیکی حاکم بر اجسام شناور را تعریف کند. بر اساس قانون ارشمیدس بر هر جسم شناور یا غوطه ور در آب نیرویی به اندازه وزن آبی که فرضاً حجم جسم را پر کند وارد می‌آید. به‌طور مثال اگر حجم جسمی ۱ متر مکعب باشد، از سوی آب نیرویی به اندازه ۱۰۰۰ کیلوگرم-نیرو بر جسم به سوی بالا وارد می‌شود. این قانون برای تقریباً همه مایعات صادق است. معمولاً رابطه این قانون به صورت F=(rho)x(g)xV بیان می‌شود.

 • rho برای چگالی مایعات (تقریباً ۱۰۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب برای آب)
 • g ضریب جاذبه (بر روی زمین، تقریباً۱۰ (دقیقتر ۹٫۸۱) متر بر مجذور ثانیه)
 • V حجم جسم، مترمکعب

حال اگر وزن جسم بیش از این نیرو باشد (مثلاً مکعبی از آهن، وزنی معادل ۷۸۰۰ کیلوگرم خواهد داشت) در آب غرق می‌شود، اما اگر وزن جسم کمتر باشد بر روی آب شناور می‌ماند. از همین رو همه کشتی‌ها شکلی مانند تشت (طشت) دارند، تا نسبت حجم به جرم را و به نوبه خود نیروی F را بالا ببرند.

گونه‌های کشتی بر پایه نیروی محرکه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • کشتی مدرن
 • کشتی پارویی
 • کشتی بادبانی
 • کشتی بخار
 • کشتی دیزلی (مدل رایج امروزی)
 • کشتی اتمی / هسته‌ای (با موتور بخار و سوخت هسته‌ای)

گونه‌های کشتی بر پایه کاربرد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • کشتی فله‌بر (برای بارگیری مواد غیرقابل بسته‌بندی (غلات، سنگ معدن، آهن آلات)
 • کشتی کانتینربر (برای بارگیری کانتینر)
 • بارج (شناور بزرگ‌تر از قایق، برای باربریی در مسیرهای کوتاه، حرکت به‌وسیله یدک‌کش)
 • لنج مسافربر (فِری) (شناور برای حمل خودرو و مسافر در مسیرهای کوتاه (رودخانه/دریاچه))
57500292.jpg
 • کشتی مسافربری (امروزه برای جلب گردشگر دارای امکانات مجلل همچون یک هتل شناور ساخته می‌شود)
 • کشتی ال‌ان‌جی (ویژه حمل مایعات دماپایین و تحت فشار هیدروکربنی)
 • کشتی نفتکش (ویژه حمل نفت خام و دیگر مایعات هیدروکربنی در دمای معمولی)
 • پاناماگذر (کشتی قابل گذر از کانال پاناما)
 • سوئزگذر (کشتی قابل گذر از کانال سوئز)
 • کشتی جنگی یا ناو (دارای تجهیزات نظامی مانند توپ، موشک‌انداز و گاهی باند پرواز هواپیما)

دو نفتکش سیصد هزار تنی شرکت ملی نفتکش ایران در نزدیکی جزیره خارک، خلیج فارس

شرکت‌های کشتی‌ساز ایرانی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو)[۱]
 • شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا)[۲]
 • شرکت کشتی سازی اروندان
 • مجتمع شهید درویشی
 • مجتمع شهید جولایی
 • شرکت کشتی سازی ایلکا
 • شرکت کشتی سازی بحرامن
 • شرکت کشتی سازی ناخدای جزیره

خودآگاهی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بخشی از موضوعات و مباحث فلسفی به مسئله خودآگاهی مربوط می شود. هم چنین خودآگاهی را می توان مبنا و پایه جنبش خود سنجی دانست. با توجه به عقیده پیرو و طرفداران این جنبش افراد می توانند با بهره گیری از فناوری اطلاعات مختلفی را محیط پیرامون خود جمع آوری کنند و بر این اساس و با کمک ارزیابی اطلاعات به افزایش کیفیت در زندگی خود بپردازند.  هم چنین با توجه به مبانی فلسفی خودشناسی شما شامل شناخت تمام جنبه های روحی و جسمی شما می شود. یک انسان با رسیدن به مرحله خودآگاهی بر بسیاری از توانمندی ها، نقاط ضعف و حس درونی اش شناخت پیدا می کند.

شناخت این موارد نیز قطعا در موفقیت ما تاثیر به سزایی خواهد داشت.  هم چنین انسان خواهد توانست به طور واقع بینانه برای زندگی اش هدف گذاری کند. پس به عبارتی می توان این گونه برداشت کرد که فرد با رسیدن به خودآگاهی در واقع به تصویر درستی از خود می رسد.  با شناخت خودتان می توانید راه های خوشحال کننده را نیز برای خود مشخص کنید و زندگی شاد تری را برای خود رقم بزنید.

انواع خودآگاهی در انسان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 1. خود آرمانی
 2. خود معنوی
 3. خود جنسیتی
 4. خود فیزیکی
 5. خود اجتماعی
 6. خود واقعی

اگر به خودآگاهی برسیم چه تغییراتی در ما رخ می دهد؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

چنان چه فردی به خودآگاهی دست یابد، برای خود و دیگران بیش از پیش ارزش و احترام قائل می شود. علاوه بر این چنین فردی از تحقیر و سرزنش خود و دیگران دوری می کند، دارای روحیه  و افکاری مثبت  است و تمایل به همکاری و مشارکت دارد. این فرد از نظر دیگران درباره خودش استقبال می کند ، علاقه مند به مشورت و نظر خواهی در قبال پیشرفت خود است ، دارای مقاومت بالایی در برابر فشار ها و سختی های زندگی  و احساس رضایت از زندگی می شود.

راه و روش های دست یابی به خودآگاهی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

داشتن قضاوتی بی طرفانه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

قضاوت بی طرفانه  داشتن به خود کار ساده ای نیست ولی بسیار ارزشمند است. با این تمرین شما می توانید تصمیمات خودتان را مورد بررسی قرار دهید . در این مورد از دوستان و خانواده خود نیز بخواهید که شما را نقد کنند.

نوشتن بیانیه برای خود[ویرایش | ویرایش مبدأ]

از اصلی ترین اهداف خودآگاهی می توان به خود بهبودی اشاره کرد که با مشخص شدن اهداف شما حاصل می شود. برای این که بتوانید به آسانی و به طور دقیق هدف تعیین کنید ، بیانیه ای برای خود بنویسید.

یادداشت اتفاقات روزانه خود[ویرایش | ویرایش مبدأ]

با ثبت اتفاقات روزانه تان می توانید به طور دقیق تری خودتان را ارزیابی کنید. در این ثبت شما اقدام به یادداشت کردن کارها می کنید و بدین صورت خطاهایتان را بهتر شناسایی می کنید. هر چه این ثبت روزانه جزئی تر باشد، مسائل را با جزئیات بیش تری بررسی خواهید کرد. هم چنین توصیه می شود پیامد و نتایج حاصل از تصمیم های خود را نیز یادداشت کنید و پس از نه یا ده ماه آن ها را مرور کنید.

خودبازنگری کردن[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در روش خودبازنگری به این که چگونه می توانید خودتان را پرورش دهید ، فکر نمی کنید. بلکه در این روش شما خود را از زوایای دید دیگران ارزیابی می کنید. مثلا همکاران و مدیرتان از شما نسبت به عملکرد های شغلی تان چه انتظاراتی دارند تا به این صورت نسبت به خودتان درک بهتری پیدا کنید.

خودآگاهی پروسه ای زمان بر است و شما باید در این راه از خودتان صبوری نشان دهید تا بتوانید به درک واضحی از خود واقعی تان و توانایی ها و احساستان برسید.  با دست یابی به این مرحله کیفیت زندگی تان نسبت به قبل بسیار بالا خواهد بود.

 • شناخت نقاط ضعف خود:

برخی افراد نقاط ضعف خود را انکار می کنند چون توانایی روبه رو شدن با آنها را ندارند. برخی دیگر نقاط ضعفشان را به قدری بزرگ می کنند که خود را فردی ضعیف دارای ویژگی های منفی می پندارند. اغلب ما در مواجهه با ویژگی های منفی خود در موضع غفلت، انکار، حمله و یا رنجش قرار می گیریم واقعیت این است که هیچ کدام از این مواضع کمکی به از بین رفتن این ویژگی ها نمی کند. گاهی حتی ما از ویژگی های منفی خود آگاه نیستیم و بدتر اینکه حتی آنها را مثبت و ارزشمند می دانیم. 

 • شناخت افکار، احساسات و رفتار:

 ما انسان ها اغلب همانگونه رفتار می کنیم که احساس می کنیم و همانگونه احساس می کنیم که فکر می کنیم. هر چه فرد کمال طلب‌تر و جاه‌طلب‌تری باشید، زمانی که اختیار اوضاع و کنترل آن از دست تان خارج شود، احساس آشفتگی روحی و روانی بیشتری خواهد داشت.  

 • شناخت باورها و ارزش های خود:

باورهای ما افکاری هستند که آنها را پذیرفته و باطنا تصدیق کرده‌ایم. ارزش‌های ما ملاک‌ها و معیارهایی هستند که ما به وسیله‌ی آن، باورها و رفتارهای خود و دیگران  و امور پیرامونی را ارزیابی می‌کنیم. ایده‌آل ها و آرمان‌های ما یعنی چیزهایی که دوست داریم به آنها برسیم و ریشه در ارزش‌های ما دارند. هر یک از ما بر اساس محیطی که در آن متولد می‌شویم، خانواده‌ای که در آن رشد می‌یابیم، افراد و شرایطی که تحت آن تربیت می شویم، اجتماعی که در آن زندگی می کنیم، و بطور کلی طی فرایند اجتماعی شدنمان، ارزش‌هایی را کسب می‌کنیم. افکار، باورها و ارزش‌هایی که به صور مختلف کسب نموده‌ایم، در ذهن ما چارچوب‌ها و ساختارهایی را می سازند. هر یک از ما بر اساس این چارچوب ها یا ساختارهای ذهنی مان اطلاعات دریافتی از محیط پیرامون را پردازش می‌کنیم. این ساختارهای ذهنی در افراد مختلف متفاوت است و به همین دلیل نگرش افراد مختلف نیز به زندگی با یکدیگر فرق می کند. تحقیقات نشان داده‌اند که ساختارهای ذهنی و نحوه نگرش افراد به زندگی قابلیت تغییر دارند و افراد می‌توانند هر کجا که لازم باشد با تغییر در افکار و باورهای خود به اصلاح و تعدیل ساختارهای ذهنی خود بپردازند. 

 • شناخت اهداف خود

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد خودآگاه،  هدفمند بودن آنهاست؛ بدین معنی که این افراد دارای مجموعه روشنی از اهداف از پیش تعیین شده هستند. آرزو تمام آن چیزهایی است که در ذهن خود داریم و یا بر زبانمان جاری می‌کنیم. اما هدف چیزی یا جایی است که می‌خواهیم به آن برسیم و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کرده و تلاش می‌کنیم. افراد خودآگاه برای تعیین اهداف فردی هم به توانایی‌ها و ضعف‌های خود و هم به شرایط موجود دقت کافی مبذول می‌دارند. نکته‌ی مهمی که این افراد به آن آگاهی دارند این است که دستیابی به هر هدفی مستلزم صرف وقت، تلاش و سخت کوشی است. آرزو تمام آن چیزهایی است که در ذهن خود داریم و یا بر زبانمان جاری می کنیم  اما هدف چیزی یا جایی است که می خواهیم به آن برسیم و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کرده و تلاش می‌کنیم.

افراد خودآگاه برای تعیین اهداف فردی هم به توانایی‌ها و ضعف‌های خود و هم به شرایط موجود دقت کافی مبذول می‌دارند. نکته مهمی که این افراد به آن آگاهی دارند این است که دستیابی به هر هدفی مستلزم  صرف وقت، تلاش و سخت کوشی است. نکته ی دیگر این است که اهداف می‌توانند واقع بینانه یا غیرواقع بینانه باشند. مسلما هر چقدر شناخت ما از خودمان واقعی‌تر باشد، هدفی را هم که برای خود بر می گزینیم واقع بینانه‌تر خواهد بود و احتمال دستیابی به آن بیشتر است.  رسیدن به هدف بر خودباوری و شناخت ما از خود اثر مثبتی می‌گذارد و برعکس شکست در رسیدن به اهداف بر اعتماد به نفس و خود باوری اثر منفی می‌گذارد.

 معادله سه متغیره زندگی فردی

هر یک از ما دارای نقش‌ها، ارزش ها و مأموریت‌های متفاوتی در زندگی خود هستیم. در يک جايگاه مي‌توانيم نقش فرزند را داشته باشيم و در جايگاهي ديگر نقش همسر داشته باشيم. ممکن است علاوه بر داشتن اين دو نقش در جايگاهي ديگر نقش مادري يا پدري نيز داشته باشيم. علاوه بر اين ممکن است همزمان با داشتن اين نقش ها نقش يک مدير ( کارمند و ...) را نيز داشته باشيم. بنابراين برای شناخت بهتر ارزش‌های بنیادین خود بايد بتوانيم به سؤالات زیر پاسخ دهیم:

 • در ارتباط با هر یک از نقش های زندگی من، چه چیزی از همه برایم مهم تر است؟
 • کدام افراد و چه کارهایی برای من مهم هستند؟
 • اگر تحت فشار یا اجبار برای انجام دادن کاری نباشم،دلم میخواهد چه کاری انجام دهم؟
 • اگر فقط 6 ماه از زندگی ام باقیمانده بود در آن مدت چه می‌کردم؟
 • زمانی که عمر من به سر می آید دلم می خواهد از من چه اثری باقی بماند؟

مأموریت زندگی هر فرد بیانگر ماهیت چیستی و چرایی زندگی اوست. بیانگر آرزوهای اوست. چیزی است که هر فرد را از بقیه  انسان‌ها متمایز می‌کند.

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی اخلاقپور

مدیریت پروژه های کوچک[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بخش عمده‌ای از بدنه‌ی دانش مدیریت، بر اساس نیازها و دغدغه‌های کسب و کارهای بزرگ تولید شده است.

دانش استراتژی، بیش از آنکه به استراتژی‌های مورد نیاز برای مدیریت یک کسب و کار پنج یا ده نفره بیاندیشد، در تلاش بوده است تا موفقیت و رضایت خودروسازهای بزرگ جهان را تامین کند. همان‌هایی که پول کافی برای رشد و بقا در اختیارش قرار می‌دادند.

مدیریت منابع انسانی، اگر چه از مجموعه‌های کوچک هم صحبت می‌کند، اما در لابه‌لای عموم حرف‌ها و توصیه‌های آن، مشخص است که به سازمانی می‌اندیشد که ده‌ها دپارتمان بزرگ دارد و لیست‌های حقوقی طویلی که نیازمند یک واحد بزرگ و مستقل، برای پردازش و ارزیابی است.

تبلیغات، در شروع بحث خود، همواره تاکید می‌کند که یک تله موش هم به تبلیغ نیاز دارد و حتی یک انسان، برای رشد و موفقیت باید بتواند خود را تبلیغ کند.

اما در ادامه، به بحث کمپین های تبلیغاتی میلیاردی می‌رسد و دیگر به بحثهای مورد نیاز کسب و کارهای کوچک بازنمی‌گردد.

دلیل این مسئله را هم می‌توان فهمید. زحمت یک پروژه‌ی تبلیغاتی چند میلیونی، چندان کمتر از یک پروژه‌ی تبلیغاتی ده میلیاردی نیست. اما قطعاً منافع کمتری در آن وجود دارد.

آموزش مدیریت پروژه (Project Management) نیز از این قاعده، مستثنا نیست.

اگر چه همیشه گفته می‌شود و همه می‌دانیم که برنامه ریزی و کنترل پروژه برای هر پروژه‌ای از کوچک تا ابرپروژه‌ها کاربرد دارد، در عمل عمده‌ی بحث آموزش بر روی پروژه های بسیار بزرگ متمرکز می‌شود.

استانداردهای مدیریت پروژه و بودجه ریزی پروژه ها نیز، به حدی پیچیده هستند و به جزئیات پرداخته‌اند که عملاً در مقیاس‌های کوچک، قابل فهم نبوده و یا قابل استفاده نیستند.

شاید به همین دلیل است که آموزش مدیریت پروژه بیش از آنچه انتظار می‌رود حول آموزش نرم افزارهای مدیریت پروژه مانند پریماورا (Primavera) و مایکروسافت پروجکت (Microsoft Project) متمرکز شده‌اند و در سایر زمینه‌ها، چندان از بحث‌ها و طبقه بندی‌های تئوریک فراتر نمی‌روند.

اجازه بدهید در اینجا چند نکته مهم را مرور کنیم.

درس مدیریت پروژه های کوچک برای چه کسانی طراحی شده است؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

درس مدیریت و کنترل پروژه متمم برای مخاطبان زیر طراحی نشده است:

 برای کسانی که علاقمند به آشنایی با ادبیات رسمی و تخصصی مدیریت پروژه هستند.

 کسانی که سمت رسمی مدیریت پروژه را در شرکت‌ها و سازمان‌ها دارند. زیرا در سمت‌های رسمی، مجموعه‌ی گسترده‌ای از انتظارات و مسئولیت‌ها وجود دارد که موفقیت در آنها مستلزم طی کردن دوره‌های تخصصی چند ساله و نیز کسب تجربیات گسترده است.

 همچنین درس مدیریت پروژه و مباحث مرتبط با آن (مانند کنترل پروژه)، برای کسانی که علاقمند به کسب مدرک مدیریت پروژه یا شرکت در آزمونهای مدیریت پروژه هستند، طراحی نشده است؛ همچنان‌که سایر درس‌های متمم نیز برای افرادی که قصد به دست آوردن مدرک و Certificate دارند طراحی نشده‌اند.

در مقابل درس مدیریت پروژه در شرایط زیر می‌تواند برای شما مفید باشد:

اگر در محیط کار شما، پروژه‌های مختلفی به شما واگذار می‌شود؛

احساس می‌کنید که از دانش تخصصی در زمینه‌ی مورد نظر و نیز انگیزه و انرژی کافی برای انجام آن پروژه‌ها برخوردار هستید؛

اما ضعف در مهارت مدیریت پروژه، باعث شده که نتوانید فرایند پروژه را در آن حد که توانمندی و استعداد دارید، مدیریت کنید؛

و کارایی و اثربخشی تلاش شما (در مقایسه با توانمندی‌هایتان) هنوز می‌تواند بهبود یابد.

هدف نهایی این درس آن است که مدیریت پروژه (در مقیاس کوچک در کارهای روزمره) به یکی از مهارتهای کلیدی در سبد مهارتهای شما تبدیل شود به شکلی که:

بتوانید ادعا کنید که می‌توانید کاری را در حوزه‌ی تخصصی خود، از صفر تا صد جلو ببرید و:

 • حاشیه‌ها
 • ریسک‌ها
 • موانع فرعی و جانبی
 • مشکلات تعامل با دیگران
 • چالش‌های مربوط به مدیریت منابعحداقل اصطکاک و هزینه را در مسیرتان ایجاد کند.

نمونه سرفصل های درس مدیریت پروژه های کوچک در متمم چیست؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • تعریف پروژه چیست و تفاوت پروژه و عملیات در چیست؟
 • ویژگی های یک پروژه موفق چیست؟
 • اشتباهات و مشکلات رایج در مدیریت پروژه های کوچک
 • مهارتهای کلیدی برای مدیریت موفق پروژه های کوچک چیست؟
 • چرا بهتر است به تهیه‌ی بیانیه کلیات یک پروژه حتی برای اجرای پروژه‌های کوچک عادت کنیم؟ این کار را چگونه انجام دهیم؟
 • مرور اشتباهات رایج مدیران در تعریف پروژه‌ها و مدیریت آنها
 • یک پروژه شکست خورده چیست؟ آیا هر پروژه ای که شکست نمی خورد یک پروژه موفق است؟
 • تعریف کنترل پروژه و وظایف واحد کنترل پروژه
 • در کنترل پروژه و تصمیم گیری‌های مربوط به پروژه، به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟
 • نحوه تنظیم WBS یا Work Breakdown Structure یا ساختار شکست پروژه چیست؟
 • چرخه عمر پروژه به چه معناست؟ این مفهوم در پروژه های کوچک چه کاربردی دارد؟
 • فرق نگاه یک مدیر پروژه (Project Manager) با یک هماهنگ کننده فعالیت‌ها (Coordinator) چیست؟
 • آشنایی با فریلنسرها و کسانی که به صورت انفرادی پروژه می‌گیرند
 • نکاتی که باید فریلنسرها در تنظیم قرارداد برای کارهای پروژه‌ای رعایت کنند
 • فرهنگ مناسب برای انجام کارهای پروژه‌ محور و تشابه و تمایز کارهای پروژه‌ای با کارهای تیمی
 • سند تعریف پروژه در پروژه های کوچک و متوسط چگونه تنظیم می‌شود؟
 • نرم افزارهای مناسب برای مدیریت پروژه های کوچک چیست؟
 • تعامل با ذی نفعان چگونه انجام می‌شود؟ آیا همیشه ذی نفعان پروژه حامیان پروژه هم هستند؟
 • نحوه‌ی تشکیل تیم برای انجام یک پروژه: توصیه‌ها، خطاها، راهکارها
 • توجه به طرح ریزی و بودجه بندی منابع برای اطمینان بیشتر از موفقیت پروژه ها
 • ساختار ماتریسی چیست؟ ساختار ماتریسی چگونه به تربیت و پرورش مدیران پروژه کمک می‌کند؟
 • عواملی که پیش بینی نکردن یا پیش‌بینی نادرست آنها، منجر به بروز تعارض و دشواری در میانه‌ی مسیر می‌شود.
 • ارزیابی ریسک در ابتدای پروژه و تعدیل تحلیل ریسک در طول مسیر
 • مواجهه با تغییر هدف یا تغییر حوزه یا تغییر بودجه در طول مسیر
 • آموزش ابزارهای نرم افزاری برای مدیریت پروژه‌های کوچک و متوسط
 • عارضه یابی پروژه‌های شکست خورده و مواجهه با تعارض‌ها در طول پروژه و پایان آن
 • من می‌خواهم به یک مدیر پروژه حرفه ای تبدیل شوم. مسیری که باید در آینده طی کنم چیست؟ در چه زمینه‌هایی تلاش کنم؟

درس مدیریت پروژه های کوچک تا چه حد نیازمند حل تمرین و مشارکت است؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

آموزش مدیریت پروژه را نمی‌توان در قالب چند اسلاید آموزشی و مقاله مدیریت پروژه و یا کلاس‌های منظم فیزیکی انجام داد.

چنانکه کم نیستند افرادی که مدرک مدیریت پروژه دارند اما از مدیریت ساده‌ترین پروژه‌ها در محیط کار و زندگی خود ناتوان هستند.

بنابراین اگر قصد دارید  مجموعه آموزش مدیریت پروژه های کوچک در متمم را پیگیری کنید، پیشنهاد ما این است که حتماً برای انجام تمرین‌های آن وقت صرف کرده و در طول هفته نیز، در محیط پیرامون خود، به دنبال مصداق‌ها و کاربردهای آن مطالب بگردید.

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی اخلاقپور

بررسی صورت وضعیت پروژه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بسته به نوع قرارداد و صورت وضعیت؛[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ضمایم صورت وضعیت که ذیلا” تشریح می شود مانند اسناد مثبته – گزارش پیشرفت پروژه، گزارش  عملکرد در دفاتر، کارگاه و سایت و …

 • کسور

( در صورت وضعیتها, کسور شامل موارد زیر می باشد, )

لازم بذکر است که هر یک از آیتم های زیر بسته به مفاد و شرایط قراردادی در صورت وضعیت اضافه یا حذف می گردد.

 • بیمه
 • مالیات
 • پیش پرداخت
 • حسن انجام کار
 • جریمه احتمالی
 • تخفیف‏ها
 • عوارض آموزش و پرورش
 • مبالغ تایید شده صورت وضعیت های قبلی با ذکر شماره صورت وضعیت و تاریخ
 • سایر کسور قراردادی

نوع و محاسبه پرداخت در صورت وضعیت ها:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • صورت وضعیت قراردادهای نفر ساعتی:

این صورت وضعیت ها با توجه به گروه شغلی و ردیف جدول مبنا در قرارداد و گزارش کارکرد در دفاتر،

کارگاه و یا سایت که شامل کار عادی، اضافه کار و ماموریت می باشد، تنظیم می گردد.

لازم به ذکر است نیروی انسانی شاغل بایستی به کارفرما معرفی شده و مجوز شروع به کار آنها از طرف کارفرما یا پیمانکار مدیریت یا دستگاه نظارت صادر شود.

گرآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی اخلاقپور

هزینه های پروژه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هزینه ( Cost ) عبارت است از فرآیند های مورد نیازی که برای تخمین هزینه و بودجه در طول پروژه به کار می رود.

مدیریت هزینه پروژه ( Project Cost Management ) شامل برنامه ریزی، بودجه و مدیریت هزینه ‌ها است.

مدیریت هزینه ها در انزوا اتفاق نمی ‌افتند بدین معنی که نیاز به دریافت اطلاعات و ورودی از تیم پروژه و ذینفعان اصلی و کلیدی دارد.

مدیریت هزینه در ابتدا باید به هنگام برنامه ریزی پروژه مد نظر قرار گیرد تا یک چارچوب برای تمامی فعالیت ‌های مدیریت هزینه ایجاد کند

و از این طریق اطمینان حاصل شود که پروژه هزینه ‌هایی بیشتر از بودجه در نظر گرفته شده را در بر نمی ‌گیرد.

بسیاری از تکنیک های مالی مانند:

ROI ( بازگشت سرمایه = Return on investment ، Payback ( بازپرداخت ) و Cash Flow ( جریان نقدی ) )،

در این فرآیند مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

این حوزه دانش در فاز Planning شامل 3 فرآیند :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Plan Cost Management ( برنامه‌ ریزی مدیریت هزینه )

2.     Estimate Costs  ( تخمین هزینه‌ ها )

3.     Determine Budget ( تعیین بودجه )

« Plan Cost Management »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

فرایند برنامه ریزی هزینه ها چارچوب، سیاست ها و روش ها را برای چگونگی ارزیابی و مدیریت هزینه ها تعیین می کند و تمامی جزئیات نحوه انجام فرآیندهای مدیریت هزینه را شرح می ‌دهد.

این برنامه ریزی شرح کامل نحوه برنامه‌ ریزی، برآورد و کنترل هزینه‌ های پروژه می ‌باشد.

خروجی Plan Cost Management ( برنامه ریزی مدیریت هزینه )، Cost Management Plan ( برنامه مدیریت هزینه ) است که این برنامه جزئی از Project Management Plan ( برنامه مدیریت پروژه ) می ‌باشد.

مزیت اصلی این فرآیند دراین است که راهکارهای هدایتی مناسبی برای چگونگی مدیریت هزینه‎‌ از آغاز تا پایان پروژه را فراهم می ‌کند.

برای انجام برنامه ‌ریزی برای مدیریت هزینه ها باید بدانیم که سرمایه‌گذاری بر روی پروژه به چه صورت انجام می ‌شود.

تأمین مالی پروژه یا به عبارتی دیگر سرمایه گذاری در پروژه به 3 طریق صورت می ‌پذیرد:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Self-funding : خود شخص برای پروژه سرمایه گذاری می ‌کند

2.     Funding with equity: یک سرمایه گذار پیدا می ‌کند

3.     Funding with debt: سرمایه‌ گذاری با قرض و بدهی صورت می‌ گیرد

مواردی که در برنامه مدیریت هزینه ( Cost Management Plan ) تعیین می ‌شود عبارت است از:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Units of measure ( واحد اندازی ‌گیری )

2.     Level of precision ( سطح صحت )

3.     Level of accuracy ( سطح دقت )

4.     Control thresholds ( آستانه کنترل )

5.     Reporting formats ( فرمت‌ های گزارش )

6.     Organizational procedures links ( لینک رویه‌ های سازمانی )

7.     Rules of performance measurement ( مقررات اندازه‌ گیری عملکرد )

شاید تا بحال با این سوال مواجه شده باشید که  precision ( صحت ) چه تفاوتی با accuracy ( دقت ) دارد؟

صحت به معنی تکرار در انجام کار قبلی می‌باشد و دقت انجام صحیح یک عمل است.

حال به بررسی ورودی، ابزار و تکنیک ها وخروجی حاصل از برنامه مدیریت هزینه می پردازیم:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

« Inputs »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Project charter ( منشور پروژه )

2.     Project management plan ( برنامه مدیریت پروژه )

3.     Enterprise environmental factors ( عوامل محیطی کسب و کار )

4.     Organizational process assets ( دارایی های فرآیندی کسب و کار )

« Tools & Technique »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Expert judgment ( قضاوت کارشناسان )

2.     Data analysis ( تجزیه و تحلیل داده ها )

3.     Meetings ( برگزاری جلسات )

 « Outputs »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Cost management plan ( برنامه مدیریت هزینه )

در هنگام برنامه ریزی برای مدیریت کردن هزینه ها دو فعالیت اصلی را انجام می ‌دهیم:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Life Cycle Costing ( چرخه عمر هزینه ): در این چرخه علاوه بر هزینه های پروژه، هزینه چرخه عمر محصول نیز بررسی می ‌شود. همچنین بررسی می‌ شود که محصول در طول عمرمفید خود چه میزان هزینه در پی دارد.

2.     Value Analysis ( تجزیه و تحلیل ارزش ): به هنگام آنالیز ارزش در پی راههایی جایگزین برای پایین آوردن هزینه کاری که انجام می ‌دهیم هستیم.

البته دقت شود که این راههای جایگزین نباید تأثیری بر روی عملکرد و کیفیت کاری بگذارد.

به عنوان مثال شرکتی که از آن مواداولیه موردنیاز خود را تأمین می ‌کنیم، تخفیف ویژه ای برای اقلام خود در نظر گرفته است. در این شرایط مواد مورد نیاز خود را که همان کیفیت اصلی دارد با قیمت کمتر خریداری کرده و depo می ‌کنیم.

« Estimate Cost »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

تخمین هزینه  Estimate Cost ، روند ایجاد یک ارزش تقریبی پولی برای هر فعالیت پروژه است.

تخمین هزینه پیش بینی می کند که با توجه به اطلاعاتی که اکنون می دانیم، هزینه اتمام فعالیت ها چقدر خواهد بود.

مزیت اصلی این فرآیند در این است که مقدار پول مورد نیاز برای تکمیل کار پروژه را تعیین می کند.

به هنگام تخمین هزینه ها، باید مشخص شود که هزینه مورد نظر از چه نوع است.

هزینه های پروژه در 4 دسته تقسیم بندی می ‌شود:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Direct Cost ( هزینه مستقیم ): این هزینه ها به صورت مستقیم در ارتباط با کار پروژه مورد نظر است.

منبع این نوع از هزینه ها مشخص است و شما می‌دانید که از کدام یک از پروژه های در دست نشأت می ‌گیرد. به عنوان مثال؛ سفرهای تیمی ، دستمزد اعضاء تیم و…

2.     Indirect Cost ( هزینه غیر مستقیم ): عبارت است از هزینه های سربار و یا یکسری از هزینه های اضافی که در نهایت به سود بیشتری از پروژه ختم می‌ شود.

هزینه دفتر، هزینه منشی، مالیات، هزینه ‌های مربوط به کیفیت محصول و… که نمی‌توان گفت برای کدامیک از پروژه هاست.

3.     Fixed Cost ( هزینه ثابت ): با افزایش حجم کاری یا تغییر حجم تولید محصول تغییری در این هزینه ها حاصل نمی ‌شود. به عنوان مثال هزینه اجاره، تجهیزات و…

4.     Variable Cost ( هزینه متغیر ): متناسب با تغییر حجم تولید محصول یا حجم کار، این هزینه ها نیز متغیر هستند. به عنوان مثال هزینه مواد، منابع و دستمزد

هنگام تخمین هزینه، باید بدانید که آیا فقط هزینه‌ های مستقیم پروژه را تخمین زده ‌اید یا اینکه به هنگام تخمین زدن نیاز به هزینه های غیر مستقیم نیز دارید.

برای تخمین هزینه نیاز به بررسی زمانبندی پروژه را داریم تا بر آن اساس مشخص شود که هر فعالیت نیاز به چه منابعی دارد.

ورودی، ابزار وتکنیک و خروجی حاصل از تخمین هزینه ها به شرح زیر است:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

« Inputs »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Project management plan ( برنامه مدیریت پروژه )

2.     Project documents ( اسناد پروژه )

3.     Enterprise environmental factors ( عوامل محیطی کسب و کار )

4.     Organizational process assets ( دارایی های فرآیندی سازمانی )

« Tools & Technique »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Expert judgment ( قضاوت کارشناسان )

2.     Analogous estimating ( تخمین مشابه )

3.     Parametric estimating ( تخمین پارامتریک )

4.     Bottom-up estimating ( تخمین پایین به بالا )

5.     Three-point estimating ( تخمین سه نقطه )

6.     Data analysis ( تجزیه تحلیل داده ها )

7.     Project management information system ( سیستم اطلاعاتی مدیریت پروژه )

8.     Decision making ( تصمیم گیری )

« Outputs »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Cost estimates ( تخمین هزینه )

2.     Basis of estimates ( تخمین اولیه )

3.     Project document updates ( بروزرسانی اسناد پروژه )

انواع تخمین:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Analogous Estimating ( تخمین مشابه ): در این روش از هزینه فعالیت پروژه ‌های گذشته ای که انجام شده است برای تخمین هزینه‌ فعالیت‌ های فعلی پروژه استفاده می ‌شود.

هنگامی که متخصصان اطلاعات محدودی از پروژه را در دست دارند از این روش استفاده می‌ کنند..

این روش به نام top-down estimating ( تخمین بالا به پایین ) نیز نامیده می ‌شود.

2.     Parametric Estimating ( تخمین پارامتریک ): به این روش پارامتریک یا متره‌ برآورد گویند.

به عنوان مثال نصب کاغذدیواری متری 50 هزارتومان است لذا برای 100 متر دیوار سالن، هزینه آن 500هزار تومان برآورد شده است.

در این روش برای تعیین هزینه فعالیت ‌ها از مدل‌ ها یا محاسبات ریاضی استفاده می ‌کنند.[ویرایش | ویرایش مبدأ]

3.     Bottom-up Estimating ( تخمین پایین به بالا ):  در این روش با توجه به ساختار WBS در دسترس عمل می کنیم.

اگر پایین‌ترین سطح ‌WBS تا Activity خرد شده باشد از همان Activity ها شروع به تخمین هزینه کرده و به سمت بالا حرکت می‌ کنیم.

همین کار را برای وقتی که WBS تا سطح Work Package نیز خرد شده باشد تکرار می ‌کنیم.

عناوینی که باید به هنگام تخمین هزینه مد نظر قرار گیرد عبارت است از:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Contingency Reserves ( ذخیره احتیاطی ):  ذخیره احتیاطی عبارت است از بخشی از بودجه کنار گذاشته شده برای مقابله با ریسک هایی که ممکن است در طول پروژه رخ دهد.

2.     Vendor Bid Analysis ( تجزیه و تحلیل نماینده فروش ): آنالیز نمایندگان فروش یکی از روش های دقیق برای تخمین هزینه هاست.

بدین ترتیب که می ‌توان مناقصه ای را برگزار کرد و از این راه ریز هزینه‌ هایی که پروژه در بر خواهد داشت را از نمایندگان فروش به دست آورد.

لذا اگر سود را از این هزینه ‌ها کسر کنیم به راحتی توانسته ایم هزینه ها را تخمین بزنیم.

این آنالیز که بر روی فروشندگان واجد شرایط صورت می ‌گیرد، اگر در تخمین هزینه تفاوت قابل توجهی را در بر داشته باشد می ‌تواند بدین معنی باشد که محدوده پروژه به خوبی تعریف نشده است.

اگر فروشنده ‌های شخص ثالث ( third-party vendors ) در پروژه استفاده شوند، مدیر پروژه باید اطمینان یابد که هزینه های برآورد شده آنها نیز در بودجه پروژه گنجانده شود.

3.     Activity cost estimate ( تخمین هزینه فعالیت ): در این روش برای برآورد هزینه فعالیت ها از اطلاعات شناخته شده تا به امروز استفاده می ‌کنیم.

برای پشتیبانی از تخمین هزینه فعالیت ها باید به 5 مورد زیر که به عنوان جزئیات آن به حساب می‌آید نیز توجه داشته باشید:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

با توجه به 3 مورد زیر می‌توان هزینه ها را تخمین زد:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Rough Order of Magnitude (ROM) Estimates ( تخمین لحظه ای ): هنگامی از این روش استفاده می شود که هیچ گونه اطلاعاتی در رابطه با پروژه مورد نظر نداریم.

محدوده‌ ی انحراف این تخمین -25% الی 75 % می ‌باشد اما این محدوده می تواند بسته به میزان اطلاعات مربوط به پروژه در هنگام ایجاد تخمین ها متفاوت باشد.

2.     Budget estimate ( تخمین بودجه ): این نوع از تخمین به طور معمول در فاز برنامه ریزی صورت می‌گیرد و به میزان -10% الی 25% از واقعیت انحراف دارد.

3.     Definitive estimate ( تخمین دقیق ): این نوع از تخمین از اهمیت بالایی برخوردار است و هنگامی استفاده می ‌شود که در فاز اجراء پروژه هستیم و تمامی تخمین ها واقعی است.

برخی از مدیران پروژه +/-5%  و برخی دیگر -5% الی 10% را به عنوان محدوده انحراف تخمین از واقعیت در نظر می ‌گیرند.

تعیین بودجه « Determine Budget »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

تعیین بودجه، روند جمع آوری فعالیت های منحصر به فرد یا هزینه های بسته ی کاری در بودجه پروژه می ‌باشد.

مزیت اصلی این فرآیند در این است که تعیین کننده cost baseline بر اساس اندازه گیری عملکرد پروژه است.

حال به بررسی ورودی، ابزار و تکنیک ها و خروجی حاصل از این فرآیند می ‌پردازیم:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

« Inputs »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Project management plan ( برنامه مدیریت پروژه )

2.     Project documents ( اسناد پروژه )

3.     Business documents ( اسناد کسب و کار )

4.     Agreements ( توافق نامه )

5.     Enterprise environmental factors ( عوامل محیطی کسب و کار )

6.     Organizational process assets ( دارایی های فرآیندی سازمان )

« Tools & Technique »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Expert judgment ( قضاوت کارشناسان )

2.     Cost aggregation ( جمع آوری هزینه ها )

3.     Data analysis ( تجزیه و تحلیل داده ها )

4.     Historical information review ( بررسی و مرور اطلاعات گذشته )

5.     Funding limit reconciliation (  در نظر گرفتن محدودیت های بودجه ای )

6.     Financing ( مالی )

« Outputs »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1.     Cost baseline ( خط مبنا هزینه )

2.     Project funding requirements ( بودجه مورد نیاز پروژه )

3.     Project documents updates ( بروزرسانی اسناد پروژه )

کنترل هزینه « Control Cost  »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ورودی، ابزار و تکنیک ها و خروجی حاصل از کنترل هزینه ها به شرح زیر است :[ویرایش | ویرایش مبدأ]

« Inputs »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

« Tools & Technique »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

« Outputs »[ویرایش | ویرایش مبدأ]

اجزاء Control Cost به شرح زیر است:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

برای کنترل هزینه ها از 3 ابزار می ‌توان استفاده کرد:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مدیریت ارزش کسب شده «  Earned Value Management»[ویرایش | ویرایش مبدأ]

Earned Value ( ازرش کسب شده = EV):[ویرایش | ویرایش مبدأ]

شاخص های مهم در محاسبه ارزش کسب شده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

n * (n-1) / 2[ویرایش | ویرایش مبدأ]

SPI=EV/PV[ویرایش | ویرایش مبدأ]

CPI=EV/AC[ویرایش | ویرایش مبدأ]

SV=EV-PV[ویرایش | ویرایش مبدأ]

CV=EV-AC[ویرایش | ویرایش مبدأ]

(TCPI = ( BAC – EV ) / ( BAC – AC[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ETC = EAC – AC[ویرایش | ویرایش مبدأ]

VAC = BAC – EAC[ویرایش | ویرایش مبدأ]

PERT Estimation = ( O + 4M + P ) / 6[ویرایش | ویرایش مبدأ]

برای محاسبه EAC ( تخمین در تکمیل پروژه ) بنا به شرایط می‌توان از 4 فرمول این شاخص را محاسبه نمود:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

EAC = AC + New ETC[ویرایش | ویرایش مبدأ]

EAC = AC + BAC – EV[ویرایش | ویرایش مبدأ]

EAC = BAC / CPI[ویرایش | ویرایش مبدأ]

EAC = AC + ( BAC – EV ) / ( CPI * SPI )[ویرایش | ویرایش مبدأ]

PV = 100*3 = 300$[ویرایش | ویرایش مبدأ]

EV = 100*75% + 100*25% + 100*100% = 200$[ویرایش | ویرایش مبدأ]

AC = 300$[ویرایش | ویرایش مبدأ]

SPI = EV / PV = 200 / 300 = 0.66[ویرایش | ویرایش مبدأ]

CPI = EV / AC = 200 / 300 = 0.66[ویرایش | ویرایش مبدأ]

TCPI = 400 – 200 / 400 – 300 = 2[ویرایش | ویرایش مبدأ]

نکاتی که باید به خاطر داشته باشید.[ویرایش | ویرایش مبدأ]

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی اخلاقپور

مدیریت مالی: معنا، اهداف و عملکردها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مقدمه:

تأمین نیازهای مالی و امور مرتبط با آن یکی از اولین و مهم‌ترین الزاماتی است که در دنیای رقابتی امروز، کسب‌وکارهای مختلف با آن مواجه هستند. به‌نوعی می‌توان گفت، تمامی فعالیت‌های سازمانی به نحوی وابسته به امور مالی است و در صورتی که سازمان از نظر امور مالی با مشکلی مواجه شود، کل حیات سازمان به خطر می‌افتد. در این مقاله سعی شده تا با مرور اجمالی مفاهیم و تعاریف مرتبط با مدیریت مالی، برخی از مهم‌ترین فرآیندهای مرتبط با این حوزه در سطح بنگاه معرفی و تبیین گردد.

 مدیریت مالی؛ تعاریف و مفاهیم:

اگر بخواهیم تعریفی علمی و آکادمیک از مدیریت مالی بیان نماییم، می‌توان گفت: «مدیریت مالی به معنای برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت و کنترل فعالیت‌های مالی، مانند تأمین بودجه و استفاده از وجوه شرکت است. علاوه بر این، اعمال اصول مدیریت عمومی در منابع مالی شرکت، از دیگر مواردی است که در مدیریت مالی انجام می‌گیرد.»

مدیریت مالی را می‌توان کاربرد اصول و مفاهیم اقتصادی برای تصمیم‌گیری و حل مسئله دانست؛ به بیان ساده می‌توان گفت، مدیریت مالی همان اقتصاد کاربردی است که می‌بایست با به‌کارگیری مبانی و مفاهیم اقتصاد خرد و کلان و دیگر مباحث مرتبط با اقتصاد، در مدیریت امور مالی کسب‌وکار انجام گیرد. به‌طورکلی، می‌توان مفهوم «مدیریت مالی» را به سه حوزه کلان و در عین حال مرتبط با هم تفکیک نمود:

1. مدیریت مالی کسب‌وکار: این حوزه که تحت عنوان «Corporate Finance» و یا «Business Finance» نامیده می‌شود، بر فرآیندهای مالی بنگاه‌های کسب‌وکار متمرکز است که در نهایت به اتخاذ تصمیمات مالی در واحدهای تجاری مختلف منجر خواهد شد. از وظایف اصلی یک مدیر مالی، می‌توان به حفظ و کنترل نقدینگی شرکت، مدیریت امور مرتبط با استقراض از بانک و انتشار اوراق قرضه و سهام اشاره نمود.

2. سرمایه‌گذاری: این حوزه بیشتر با قیمت‌گذاری اوراق بهادار و رفتار بازارهای مالی سروکار دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است وظیفه یک مدیر سرمایه‌گذاری شامل ارزش‌گذاری سهام، انتخاب اوراق بهادار برای یک صندوق بازنشستگی و یا ارزیابی عملکرد سبد سرمایه‌گذاری شرکت باشد.

3. مؤسسات مالی: این حوزه تا حدی کلان‌تر از موارد قبلی بوده و بیشتر به شرکت‌های مالی نظیر بانک‌ها مربوط می‌شود.

باید توجه داشت، فارغ از حوزه مدیریت مالی و تفاوت‌های کوچک و بزرگ بین آن‌ها، فرآیندهای عمومی در تمامی موارد مشابه بوده و برای مدیریت صحیح آن نیاز به دانش یکسانی است. از مهم‌ترین ویژگی‌های مدیریت مالی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دانشی تحلیلی و مبتنی بر اصول اقتصادی است؛
 • از داده‌های مالی و اطلاعات حسابداری به‌عنوان نهاده ورودی تصمیم‌گیری استفاده می‌نماید؛
 • هدف اصلی آن چگونگی استفاده بهینه از دارایی‌های مالی و افزایش بهره‌وری سرمایه‌گذاری است؛
 • دائماً در حال تغییر است؛
 • دارای چشم‌انداز جهانی است.

تاریخچه مدیریت مالی:

با مرور تغییر و تحولات مدیریت مالی در طی صدسال اخیر، می‌توان چنین نتیجه گرفت که این حوزه از مدیریت در سال‌های ابتدایی قرن بیستم، به‌عنوان یک رشته علمی مستقل ظهور پیدا کرده است. این در حالی است که تا پیش از آن زمان و طی دهه‌های 1890 و 1900 میلادی، مدیریت مالی جزئی از اقتصاد کاربردی به شمار می‌رفت. در این دوره با ادغام شرکت‌های بزرگ آمریکایی که تحت تأثیر توسعه بازار محصولات پس از احداث راه‌آهن سراسری صورت پذیرفت، نیمی از تولیدات صنایع تحت کنترل 78 شرکت قرار گرفت. این ادغام‌ها نیازمند سرمایه‌های هنگفت بود و علاوه بر آن، مدیریت ساختار سرمایه به یکی از وظایف مهم مدیران بدل گردید. لازم به ذکر است، در این دوره زمانی، فرآیند تدوین صورت‌های مالی و تجزیه‌وتحلیل  آن‌ها در ابتدای دوران رشد و توسعه بود و ارائه تجزیه‌وتحلیل‌های مالی به سرمایه‌گذاران متداول نبود.

در دهه ۱۹۲۰ میلادی، صنایع عمده و بزرگ، نظیر فولاد، خودروسازی و صنایع شیمیایی شروع به رشد و توسعه نمودند. با توجه به افزایش حاشیه سود و کاهش موجودی شرکت‌ها به دلیل کاهش قیمت در سال‌های 1920 و 1921 میلادی، مسئله ساختارهای مالی اهمیت بیشتری یافت. در واقع، تغییرات قیمتی موجب شد تا شرکت‌ها و صنایع به اهمیت کنترل نقدینگی و ساختار سرمایه واقف گردند.

در ادامه، رکود یا بحران اقتصادی سال 1929 که از نظر مدت زمان و شدت آن در نوع خود بی‌نظیر بود، موجی از ورشکستگی و تجدید ساختار سرمایه را به همراه آورد. نقدینگی به‌شدت کاهش‌یافته و شرکت‌های بزرگ با هزینه‌های ثابت کمرشکن مواجه شدند. این مسائل موجب گردید تا بار دیگر مدیریت مالی سنتی با اقبال شرکت‌ها مواجه شود. این فرآیند با آغاز جنگ جهانی دوم در دهه 1940 تحت تأثیر قرار گرفت و صنایع به سمت سرمایه‌گذاری در تأمین تقاضای صنایع دفاعی از طریق جذب منابع و حمایت‌های مالی دولتی برآمدند که مدیریت مالی را با پیچیدگی‌های جدیدی همراه نمود. نخستین سال‌های دهه 1950 میلادی، شاهد رشد و شکوفایی سیستم اقتصادی آمریکا است که به موازات آن برخی روش‌های پیش‌بینی بودجه‌های نقدی ارائه گردید. ابتکارات و ابداعات مدیریت مالی، با کاهش سودآوری شرکت‌ها در طی سال‌های دهه 1960 میلادی و سیاست‌های انقباضی دولت آمریکا، به سمت ارزیابی مالی طرح‌های سرمایه‌ای و تخصیص بهینه منابع مالی متمایل شد که بیشتر متمرکز بر تصمیمات سرمایه‌گذاری در مدیریت مالی شرکت‌ها بود.

در طی چهل سال اخیر نیز تغییر و تحولات فراوانی در مدیریت مالی رخ داده است که بیشتر معطوف به افزایش رقابت‌های جهانی، پیشرفت‌های فناورانه، حذف و ابطال برخی از قوانین و مقررات پیشین و نوسانات نرخ ارز است. در مجموع می‌توان گفت، با پیدایش صنایع جدید و اقدامات صنایع قدیم در راه دستیابی به تغییرات ناشی از فناوری‌های نوین و سازگاری با آن‌ها، مبحث مدیریت مالی نیز با نوآوری‌های متعددی روبرو شده است. به‌کارگیری فزاینده علوم کامپیوتر و الگوهای جدید ریاضی، پژوهش عملیاتی و اقتصادسنجی، از نوآوری‌های مدیریت مالی است که  با تشدید فضای رقابتی در طی سال‌های اخیر، تقویت شده است و همچنان راه تکامل را می‌پیماید.  

با توجه به آنچه تا کنون گفته شد، سیر تکاملی مدیریت مالی دارای سه ویژگی مهم به شرح زیر است:

1. مدیریت مالی رشته‌ای نسبتاً جدید و از شاخه‌های علم مدیریت است.

2. مدیریت مالی آن‌گونه که در حال حاضر به کار می‌رود، بر تصمیم‌گیری استوار است و از ابزارها و روش‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، کامپیوتر، اقتصاد و حسابداری مالی استفاده می‌نماید.

3. حرکت مستمر و سرعت فزاینده  پیشرفت‌های اقتصادی، نویدبخش این است که مدیریت مالی نه‌تنها نقشی مهم‌تر بر عهده می‌گیرد؛ بلکه بر سرعت پیشرفت این رشته علمی باز هم افزوده خواهد شد؛ تا بتواند راهگشای مدیران شرکت‌هایی باشد که همواره با مسائل و چالش‌های جدیدی در حوزه مالی و تأمین سرمایه مواجه هستند.

محدوده و عناصر کلیدی مدیریت مالی:

در مدیریت مالی یک کسب‌وکار، تصمیمات مختلفی پیرامون چگونگی بهره‌برداری از منابع مالی، اعم از دارایی‌های مالی شرکت و یا منابع مالی خارجی، کنترل جریان نقدینگی و استراتژی‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری اتخاذ می‌گردد. بر این اساس، مهم‌ترین اجزای مدیریت مالی یک کسب‌وکار را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

الف) تصمیمات سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت و تخصیص بودجه به دارایی‌های مختلف، تحت عنوان بودجه سرمایه، از مهم‌ترین مواردی است که در مدیریت مالی باید انجام گیرد. سرمایه‌گذاری در دارایی‌های فعلی نیز بخشی از تصمیمات سرمایه‌گذاری است که به‌عنوان تصمیمات سرمایه در گردش، شناخته می‌شود.

ب) تصمیمات مالی: این مورد مربوط به افزایش بودجه از منابع مختلف است که با توجه به شاخص‌هایی نظیر نوع منبع، دوره تأمین مالی، هزینه تأمین مالی و بازگشت سرمایه انجام می‌گیرد.

ج) تصمیم‌گیری در مورد تقسیم سود: مدیر مالی باید نسبت به توزیع سود خالص، تصمیم‌گیری نماید. به‌طورکلی سود خالص به دو بخش «تقسیم سود برای سهامداران» و «سود متعارف» تقسیم می‌شود. در تصمیمات مرتبط با تعیین سود سهامداران، میزان سود و چگونگی توزیع آن مشخص می‌گردد. در سود متعارف نیز مبلغ سود خالص، نهایی می‌شود که این میزان کاملاً وابسته به برنامه‌های توسعه و تغییرات ساختاری سازمان دارد.

اهداف مدیریت مالی:

به‌طورکلی مدیریت مالی مربوط به تأمین، تخصیص و کنترل منابع مالی است؛ بر این اساس، اهداف آن را می‌توان چنین برشمرد:

 • اطمینان از عرضه منظم و مناسب منابع مالی مرتبط؛
 • اطمینان از تحصیل سود کافی برای سهامداران، که به ظرفیت درآمد، قیمت سهام در بازار و انتظارات سهامداران بستگی دارد؛
 • اطمینان از استفاده بهینه از منابع مالی (پس از تأمین و تخصیص بودجه، باید نظارت کافی بر چگونگی هزینه آن و بهره‌وری بودجه تخصیصی داشته باشیم.)؛
 • اطمینان از ایمنی در سرمایه‌گذاری با توجه به نرخ بازگشت مناسب سرمایه؛
 • برنامه‌ریزی یک ساختار صحیح سرمایه از طریق ارائه یک ترکیب صحیح و منصفانه از سرمایه، با هدف برقراری تعادل نسبی بین مجموعه بدهی‌ها و سرمایه‌های موجود.

عملکردهای مدیریت مالی:

یک مدیر مالی باید بتواند تصمیمات مختلفی در زمینه امور مالی شرکت اتخاذ نماید. بدیهی است، با توجه به تأثیرگذاری برخی از این تصمیمات بر جنبه‌های مختلف کسب‌وکار، تصمیم‌گیری نهایی به‌منظور عدم تعارض و هم‌راستایی با استراتژی‌های کلان شرکت، با هماهنگی مدیریت ارشد انجام می‌گیرد. در این موارد، اطلاعات و برآوردهای مورد نیاز برای تصمیم‌گیری از سوی مدیریت مالی آماده و در اختیار مدیران ارشد سازمانی قرار خواهد گرفت. در ادامه، برخی از مهم‌ترین وظایف مدیر مالی شرکت معرفی می‌گردد:  

1. برآورد نیاز به سرمایه: یک مدیر مالی باید برآوردی دقیق و جامع نسبت به نیازمندی‌های سرمایه‌ای شرکت داشته باشد. این موضوع به هزینه‌های پیش‌بینی شده، سود، برنامه‌های توسعه‌ای آینده و سیاست‌های مربوط به آن بستگی دارد. تخمین‌ها بايد به میزان کافي انتخاب شوند تا ظرفيت درآمدی شرکت افزايش یابد.

2. تعیین ترکیب سرمایه: پس از آن‌که تخمین سرمایه لازم صورت گرفت، برای ساختار سرمایه نیز باید تصمیم‌گیری شود. این امر شامل تجزیه‌وتحلیل ارزش سهام در کوتاه‌مدت و بلندمدت است. تعیین ساختار و ترکیب سرمایه شرکت، همچنین به نسبت سرمایه متعلق به شرکت و بودجه‌های اضافی که باید از خارج از شرکت تأمین گردد، بستگی دارد.

3. انتخاب منابع بودجه: یک شرکت برای دریافت بودجه اضافی، گزینه‌های متعددی پیش روی خود دارد که انتخاب هر یک از آن‌ها بستگی به مزیت‌های نسبی و معایب هر منبع و دوره تأمین مالی دارد. برخی از مهم‌ترین منابع بودجه‌ای عبارتند از:

 • صدور سهام و اوراق قرضه
 • وام‌های گرفته‌شده از بانک‌ها و مؤسسات مالی
 • سپرده‌های عمومی به شکل اوراق قرضه

4. سرمایه‌گذاری: مدیر مالی، می‌بایست برای تخصیص وجوه به شرکت‌های سودآور تصمیم‌گیری نماید تا سطحی حداقلی از امنیت سرمایه‌گذاری ایجاد گردد. در این صورت، بازگشت سرمایه نیز متناسب با امنیت سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد.

5. تعیین سود: تصمیمات سود خالص باید توسط مدیر مالی اتخاذ شود. این امر می‌تواند با دو روش انجام گیرد:

 • اعلام تقسیم سود: که شامل شناسایی نرخ سود سهام و مزایای دیگر، مانند پاداش است.
 • سود ذخیره‌شده: بخشی از سود شرکت که باید برای چگونگی تخصیص آن تصمیم‌گیری شود. معمولاً میزان تخصیص سود ذخیره‌شده به برنامه‌های توسعه، نوآوری و تنوع شرکت بستگی خواهد داشت.

 6. مدیریت پول نقد: مدیر مالی باید تصمیمات مربوط به مدیریت و کنترل جریان نقدینگی شرکت را اتخاذ نماید. پول نقد برای اهداف مختلف مانند پرداخت دستمزد و حقوق، پرداخت قبض برق و آب، پرداخت به طلبکاران، بدهی‌های فعلی، نگهداری سهام کافی، خرید مواد اولیه و غیره مورد نیاز است و به همین دلیل می‌بایست حداقلی از جریان نقدینگی در کسب‌وکار وجود داشته باشد.

 7. کنترل مالی: مدیر مالی نه‌تنها باید اقدام به برنامه‌ریزی، تهیه و استفاده از وجوه نماید، بلکه باید بر کنترل امور مالی نیز متمرکز باشد. این موضوع را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های بسیاری نظیر تجزیه‌وتحلیل نسبت، پیش‌بینی مالی، کنترل هزینه و سود و ... انجام داد.

نقش فناوری در مدیریت مالی؛ ظهور فین تک‌ها:

یکی از شاخصه‌های زندگی امروز، نفوذ فناوری در تمامی ابعاد و جنبه‌های زندگی بشر است که موجب تغییر و تحول فراوانی در صنایع و کسب‌وکارهای مختلف شده است. تشدید رقابت و تغییر ماهوی فضای رقابتی قرن گذشته، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را بر آن داشته تا از فناوری‌های جدید جهت افزایش کارایی و بهره‌وری استفاده نمایند. مرور تجارب شرکت‌های موفق چند سال اخیر، نظیر گوگل، اپل و مایکروسافت، گویای اهمیت فناوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر مزیت رقابتی پایدار در جهان امروز است.

مدیریت مالی نیز همواره از نقش رو به افزایش فناوری متأثر گردیده است؛ استفاده از انواع نرم‌افزارهای مالی و ورود محاسبات کامپیوتری و برنامه‌ریزی ریاضی، از نمونه‌های ورود فناوری به مدیریت مالی است که در سال‌های انتهایی قرن گذشته آغاز گردید. با این وجود، این روند در طی یک دهه اخیر با سرعتی چشمگیر همراه شده است. امروزه فناوری مالی «Financial Technology» که به‌اختصار «FinTech» نامیده می‌شود، از سوی شرکت‌های استارت‌آپی فعال در این زمینه با استقبال مواجه شده است. فناوری مالی از دیدگاه اقتصادی، نوعی صنعت است که از مجموعه‌ای از شرکت‌ها با هدف بهبود عملکرد خدمات مالی با کمک فناوری‌های نوین تشکیل شده‌اند. به معنای ساده‌تر، فناوری مالی مترادف با «نوآوری در خدمات مالی» است.

از آنجا که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، آینده صنعت بانکداری و نیز مدیریت مالی شرکت‌های بزرگ را در گرو رشد چنین استارت‌آپ‌هایی می‌دانند، تمایل به سرمایه‌گذاری در فین‌تک‌ها افزایش یافته است. بر اساس آمار انتشاریافته، سرمایه‌گذاری جهانی در فناوری مالی بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ میلادی تقریباً ۱۲ برابر شده و از ۹۳۰ میلیون دلار به بیش از ۱۲ میلیارد دلار افزایش داشته است. نکته جالب‌توجه این است که این میزان نسبت به سال 2013 میلادی با افزایش 4 میلیارد دلاری همراه بوده است.

به نظر می‌رسد، ترکیب کارآفرینان و فناوران با سرمایه‌گذاران و مدیران مالی سنتی نسل قبل، قرار است آینده خدمات مالی را تغییر دهند. نسل جدید استارت‌آپ‌ها با هدف نفوذ به قلب صنعت مالی و بانکداری، در حال شکل گرفتن هستند و پیش‌بینی می‌شود در طی چند سال آینده مدیریت مالی حداقل در شرکت‌های بزرگ و بانک‌ها با تغییر و تحولات فراوانی مواجه شود.

به اعتقاد کارشناسان و متخصصین حوزه فناوری و خدمات مالی، هفت فناوری مهم که قابلیت ایجاد تغییرات در خدمات مالی داشته و شرکت‌های مالی و بانکداری می‌توانند آن‌ها را بکار گیرند، عبارتند از:

 • رایانش ابری «Cloud computing»: این فناوری به ساختارهای کامپیوتری جدید این امکان را می‌دهد تا بتوانند خلاقانه‌تر کار کنند و به همین دلیل می‌تواند امنیت و دسترسی بیشتر و راحت‌تری را برای مؤسسات مالی و بانکی ایجاد نماید.
 • فناوری بلاک‌چین «Block Chain»: این فناوری که در واقع زنجیره‌ای از بانک‌های اطلاعاتی برای نگهداری و ذخیره‌سازی حجم عظیمی از اطلاعات به شمار می‌رود، پتانسیل خوبی برای دسترسی به‌موقع به اطلاعات مختلف، کاهش هزینه‌ها و افزایش شفافیت در شرکت‌ها و مؤسسات مالی دارد. در حال حاضر حدود هزار استارت‌آپ فین‌تک در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.
 • داده‌های بزرگ «Big Data» و تحلیل‌های دقیق: این فناوری‌ها در مواقعی که دسترسی به اطلاعات شهودی و تحلیل آن‌ها امکان‌پذیر نباشد، بسیار مفید خواهند بود. سیستم‌های هوش مصنوعی نقش بزرگی در آینده توسعه این فناوری در صنعت بانکداری و خدمات مالی خواهند داشت.
 • شخصی‌سازی: هر تعامل مشتری می‌تواند به‌مثابه یک داده اطلاعاتی بسیار مهم تلقی گردد که تفاوت‌های ظریف و کوچک میان نیازهای مالی هر شخص را مشخص می‌نماید.
 • سیستم‌های پیشرفته پردازش تراکنش‌های مالی: این سیستم‌ها می‌توانند به متمایز کردن خدمات ارائه‌شده توسط مؤسسات و استارت‌آپ‌های فین‌تک کمک نمایند.
 • الگوهای جدید در پردازش‌های شخصی: اپل‌واچ و عینک واقعیت مجازی دو نمونه از این الگوهای جدید هستند که به مشتریان امکان ایجاد الگوهای رفتاری جدید را داده و راه‌هایی برای مشتریان ایجاد می‌نمایند تا بتوانند به شکلی فعال‌تر با شرکت‌ها تعامل داشته و منابع مالی خودشان را مدیریت کنند.
 • سیستم‌های فوق همگرا: از طریق این سیستم‌ها می‌توان ذخیره‌سازی، پردازش موجودی کالا و شبکه‌های تجهیزات را در هم ادغام نموده و به این ترتیب امکان ارائه خدمات بهتر و منسجم‌تری را در زمینه مدیریت مالی فراهم نمود. 

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی اخلاقپور

هوش مصنوعی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هوش مصنوعی Artificial intelligence  شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که در آن به ساخت ماشین‌هایی هوشمند پرداخته می‌شود که مانند انسان‌ها عمل می‌کنند و واکنش انجام می‌دهند.یک عامل هوشمند، سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را پس از تحلیل و بررسی افزایش می‌دهد. هوش مصنوعی در آینده‌ای نه چندان دور زندگی بیشنر انسان‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنا بر تحقیق معتبر دانشگاه آکسفورد که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفته است؛ ۴۷ درصد از کل جایگاه‌های شغلی ایالات متحده در سال ۲۰۳۰ به شکل اتوماسیون و بدون حضور انسان انجام می‌گیرند. همچنین برنامه‌نویسان و مهندسان نرم‌افزار در ۲۰ سال آینده تنها ۸ درصد امکان اتوماسیون شغلشان وجود دارد. محققین براین باوراند که نهایتا مهندسان نرم‌افزار روزی با برنامه‌ای هوشمند جایگزین خواهند شد؛ برنامه ای که می‌تواند کدها را خود کپی کند، بنویسد و آن‌ها را بهبود بخشد.

آموزش و یادگیری چگونه انجام می‌شود؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مهندسی دانش بخش بزرگی از پژوهش‌های مورد نیاز هوش مصنوعی را تشکیل می‌دهد. ماشین‌ها در صورتی می‌توانند مانند انسان‌ها رفتار کنند که اطلاعات فراوانی از جهان اطراف خود داشته باشند.

یادگیری ماشین نیز یکی دیگر از بخش‌های اصلی هوش مصنوعی است. آموزش به ماشین به شکل‌های گوناگونی دسته بندی شده است. ساده ترین راه برای یادگیری ماشین روش “آزمون و خطا” است.  برای مثال، یک برنامه ساده برای کیش و مات کردن شاهِ حریف در یک بازی شطرنج را در نظر بگیرید. برنامه مهره‌های شطرنج را به صورت تصادفی آن قدر حرکت می‌دهد تا موفق به کیش و مات کردن طرف مقابل شود و در دفعه‌ی بعدی که همین مسئله‌  دوباره به کامپیوتر داده شود می‌تواند سریعاً مسئله را حل کند و پاسخ را بیابد.

هدف یادگیری ماشینی این است که کامپیوتر (در کلی‌ترین مفهوم آن) بتواند به تدریج و با افزایش داده‌ها بازدهی بالاتری در وظیفهٔ مورد نظر پیدا کند. گستردهٔ این وظیفه می‌تواند از تشخیص خودکار چهره با دیدن چند نمونه از چهرهٔ مورد نظر تا فراگیری شیوهٔ گام‌برداری برای روبات‌های دوپا با دریافت سیگنال پاداش و تنبیه باشد. یکی از پروژه‌های معروف یادگیری ماشینی، پروژه‌ی تشخیص سن از روی تصویرِ شرکت مایکروسافت است.

هوش مصنوعی به چند نوع تقسیم می‌شود؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

آنچه امروزه به هوش مصنوعی مشهور است به دو دسته‌ی “ANI” و “AGI” تقسیم می‌شود.

ANI

ANI مخفف Artificial Narrow Intelligence (هوش محدود مصنوعی) است و معمولاً به آن “هوش مصنوعی ضعیف” هم می‌گویند. این نوع هوش مصنوعی تنها می‌تواند در یک حیطه‌ی محدودی از تخصص فعالیت کند. برای مثال می‌توان به آبی بزرگ (Big Blue) اشاره کرد. ابر کامپیوتری که IBM در سال ۱۹۹۷ ساخت تا بزرگ‌ترین شطرنج بازان جهان را شکست دهد. آبی بزرگ یک کار را بسیار عالی انجام می‌دهد: شکست انسان در شطرنج. اما تخصص آن به همین مورد محدود می‌شود.

شاید تا به حال متوجه این موضوع نبوده باشید، ولی همین حالا هم توسط هوش مصنوعی ضعیف یا ANI محاصره شده‌ایم. ماشین‌هایی که عادات جستجوی شما در گوگل را ردگیری می‌کنند و بر اساس هزاران متغییر مختلف تبلیغات مناسب را برای شما به نمایش در می‌آورند، بر اساس ANI های ابتدایی ساخته شده‌اند که در طول زمان سلایق شما را یاد می‌گیرند. مثال دیگر فیلترهای هوشمند سرویس‌های ایمیل برای پاکسازی اینباکس شما از اسپم است. سیستم‌هایی که در یک لحظه بین میلیون‌ها پیام به جستجو می‌پردازند و تصمیم می‌گیرند که کدام یک واقعی است و کدام باید حذف شود.

هوش‌ مصنوعی امروزی کار‌هایی را انجام می‌دهد که از قبل برای آن برنامه ریزی شده ‌است. برای مثال دستیار‌های صوتی امروزه به صورتی برنامه ریزی شده‌اند که تنها قادر به نمایش وضعیت آب و هوا،ارسال پیام، تنظیم آلارم، پخش آهنگ و … باشند. آن‌ها کار‌هایی خارج از چیزی که برایشان از قبل تعریف شده انجام نمی‌دهند. آن‌ها فکر نمی‌کنند و دارای احساسات نیستند و برای جواب سوالاتی‌ که از آن‌ها می‌پرسیم برنامه‌ریزی شده اند. در واقع پایگاه داده‌ای از مجوعه‌ی سوال و جواب به آن‌ها داده شده است. شاید برای رفع این مشکل نیاز به شبیه سازی یک مغز مانند مغز انسان باشد! این گونه دستیار‌های صوتی، خود قادر به جمله سازی برای پاسخ به سوالات کاربران هستند و دیگر پاسخ‌های تکراری نمی‌دهند. (برخی از دستیار‌های صوتی مانند کورتانا، پاسخ برخی از سوالات پیچیده را در اینترنت جستجو می‌کند و جواب می‌دهند.)

ANI نسخه‌ی مفید و نسبتاً بی‌ضرر هوش ماشین است که می‌تواند به تمام بشریت سود برساند؛ زیرا اگرچه قادر به پردازش میلیاردها عدد و درخواست در یک زمان است، اما همچنان مقید به عمل در یک حیطه‌ی خاص است که آن عملکرد هم محدود به تعداد ترانزیستورهایی است که ما به آن اجازه می‌دهیم داشته باشد. در سمت دیگر، هوش مصنوعی‌ای که نگرانی بسیاری را بر انگیخته است “Artificial General Intelligence” (هوش عمومی مصنوعی) یا به اختصار AGI است.

AGI

ساختن چیزی که حتی با کمی اغماض بتوان نام AGI بر آن گذاشت می‌تواند بزرگترین دستاورد علوم کامپیوتر باشد و اگر روزی به آن دست پیدا کنیم، همه‌ی زوایای جهانی را که می‌شناسیم را تغییر خواهد داد. موانع زیادی برای رسیدن به هوش مصنوعی برابر با ذهن انسان وجود دارد. یکی از موانع این است که هرچند شباهت‌های زیادی بین نحوه‌ی عملکرد مغز ما و شیوه‌ی پردازش اطلاعات توسط کامپیوترها وجود دارد، اما وقتی نوبت به تفسیر اطلاعات مانند مغز انسان می‌رسد، ماشین‌ها عادت بدی دارند که بیش از حد به جزئیات توجه می‌کنند. شاید حکایت کسی که برای تفریح به طبیعت رفته بود و “درخت ها نمی‌گذاشتند جنگل را ببیند!” به خوبی توصیف کننده‌ی این وضعیت باشد.

دانشمندان در پی شبیه سازی مغز انسان هستند. اما به دلیل توان کم ابر کامپیوتر‌های فعلی و مصرف زیاد انرژی این کار به صورت کامل امکان پذیر نیست. IBM برای رفع مشکل مصرف انرژی ابر کامپیوتر‌ها، در حال توسعه‌ی تراشه‌هایی مبتنی بر شبکه‌‌های عصبی است. IBM تا به حال توانسته به قدرتی فراتر از قدت پردازشی مغز یک موش دست پیدا کند. اندازه کل مجموعه‌ی طراحی شده برابر با سایز یک یخچال کوچک است.

درون این مجموعه بسته‌‌های کوچکی به اندازه‌ی درایو دیسک سخت ( هارد درایو) رایانه قرار گرفته است. داخل این بسته‌های کوچک تراشه‌هایی که همگی مبتنی بر فناوری شبکه‌های عصبی هستند قرار گرفته‌اند. IBM این تراشه‌ها را TrueNorth نام گذاریکرده است.  این تراشه‌ها با استفاده از سیلیکون و متشکل از آنالوگ‌های فیزکی طراحی شده‌اند که شامل نئورون‌ها و سیناپس‌ها (ارتباط بین نئورون) هستند و به صورت اختصاصی برای فعالیت در بستر شبکه‌های عصبی طراحی شده‌اند.

هر تراشه شامل بیش از یک میلیون نئورون و ۲۵۶ سیناپس بین نئورون‌ها است. درون هر بسته  بیش از ۴۸ میلیون نئورون سیلیکونی قرار گرفته که تعداد آن‌ها از نئورون‌های موجود در غشا مغزی یک موش بیشتر است. مغز موش‌ها بیش از ۲۱ میلیون نئورون در خود جای داده است. با در نظر گرفتن این موضوع می‌توان به جرات گفت که قدرت پردازشی فوق‌العاده‌ای درون این بسته‌ها جا گرفته است. پیاده‌سازی چنین شبکه‌ی عظیمی با استفاده از معماری‌های معمول می تواند فضای زیادی را اشغال کند بطوریکه انرژی مورد نیاز برای راه‌اندازی آن می‌توان با انرژی الکتریکی مورد نیاز یک شهر برابری کند؛ اما آنچه که IBM ساخته است تنها به ۷۰ میلی وات انرژی نیاز دارد.

اما اگر روزی یک شبیه سازی کامل از مغز انسان ساخته شود؛ این شبیه ساز باید قادر به فکر کرن درک احساسات انسانی مانند عشق، نفرت و درد باشد و همانند یک انسان عمل کند.

=== هوش مصنوعی جه کاربردهایی دارد؟ === 

کاربرد‌ها در زندگی

امروزه نیز می‌توان کاربرد‌های هوش مصنوعی‌ را در زندگی روزمره مشاهده کرد. برای مثال برخی از چراغ‌های راهنمایی رانندگی هوشمند با محاسبه زمان مورد نیاز برای توقف خودرو‌ها در پشت چراغ قرمز از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. غلط یاب‌ گوشی‌های هوشمند کلماتی را که نادرست نوشته شده‌اند را شناسایی و آن را با کلمه‌ی درست جایگذاری می‌کنند. آن‌ها شیوه نگارش شما را یاد می‌گیرند و کلماتی مناسب را برای تکمیل جمله ارائه می دهند. دستیار‌های صوتی گوگل (Google Now) ، اپل (Siri) و مایکروسافت (Cortana) به سوالات و درخواست‌های شما پاسخ می‌دهند و در هنگام رانندگی تنها با گوش سپردن به سخنان شما؛ برای دوستانتان پیامک می نگارد و ارسال می‌کند . همچنین با شناختی که از شما دارند (مانند سلیقه) به بررسی رستوران‌های نزدیک مورد علاقه شمامی‌پردازند و بهترین رستوران را پیشنهاد می‌دهند.

همچنین برخی از موتور‌های جستجوگر مانند گوگل شیوه جستجو نمودن شما را یاد می‌گیرند و متناسب با آنچه که به دنبال آن می‌گردید، نتایج را سفارش سازی می‌کنند. به تبلیغات هوشمند گوگل  نیز می‌‌توان اشاره کرد: کافی است یک اپلیکیشن را از فروشگاه اپلیکیشن گوگل (Google Play) دانلود و یا فیلمی را از یوتیوب نگاه کنید تا تبلیغات مرتبط با آن‌ها را در سایت‌هایی که از کد‌های تبلیغاتی گوگل استفاده می‌کنند مشاهده کنید. اپلیکیشن و سایت فیسبوک را نیز می‌توان به عنوان یکی از سایت‌هایی نام برد که با استفاده از هوش مصنوعی، تبلیغات خود را برای کاربران هدفمند نموده  و باعث شده است تا سودی چند برابر به دست آورد.

از دیگر کاربرد‌های هوش مصنوعی می‌توان  تطابق دادن اثر انگشت‌ها یا چهره‌ها برای باز نمودن قفل امنیتی گوشی‌های هوشمند را نام برد.

کاربردهای دیگر…

در حال حاضر نرم افزار‌هایی با استفاده از یادگیری ماشینی ساخته شده‌اند که قادر به تشخیص و توصیف اجسام درون تصویر و  تشخیص حالات (احساسات) از روی صورت هستند. شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و مایکروسافت نیز اقدام‌هایی در مورد توسعه‌ی پروژه‌هایی مانند سیستم تشخیص اجسام درون تصویر نیز انجام داده‌اند؛ اما تا به حال آن را برای استفاده عموم منتشر نکرده اند.

آیا فناوری هوش مصنوعی می‌‌‌‌‌‌تواند مانند انسان خودآگاه و هوشیار شود؟

با اینکه قابلیت‌‌‌‌‌‌هایی مانند رانندگی خودکار، ساختن ربات‌‌‌‌‌‌های انسان‌‌‌‌‌‌نما و پیشرفت‌‌‌‌‌‌های شگفت‌‌‌‌‌‌انگیز دیگر در حوزه‌‌‌‌‌‌های علم و تکنولوژی، به کمک هوش مصنوعی امکان‌‌‌‌‌‌پذیر بوده‌‌‌‌‌‌اند، بسیاری از متخصصان معتقدند که توسعه فناوری AI در یک زمینه دیگر، دستاوردی بزرگ‌‌‌‌‌‌تر و خطرناک‌‌‌‌‌‌تر از تمامی دستاوردهای قبلی را به دنبال خواهد داشت؛ رسیدن تکنولوژی هوش مصنوعی به هوشیاری و خودآگاهی و ساخت ربات‌‌‌‌‌‌هایی که از وجود خود و قرار گرفتن در محیط اطراف اطلاع داشته باشند.

در حال حاضر تجهیزات مکانیکی وجود دارند که می‌‌‌‌‌‌توانند تقریبا تمامی کارهای فیزیکی انسان را انجام دهند و حتی در محیط‌‌‌‌‌‌هایی که بشر قادر به فعالیت در آنها نیست، کار کنند؛ با این وجود، برخی می‌‌‌‌‌‌گویند که ویژگی‌‌‌‌‌‌هایی مانند خلاقیت، خودآگاهی، هوشیاری، احساسات و مواردی از این قبیل مرز بین ما و ربات‌‌‌‌‌‌ها را می‌‌‌‌‌‌سازند و هیچ دستگاهی نمی‌‌‌‌‌‌تواند به صورت صددرصدی جایگزین ما شود. با این تفاسیر اگر دانشمندان موفق به ساختن رباتی شوند که علاوه بر رانندگی، می‌‌‌‌‌‌تواند آشپزی کند، کارهای مختلف داخل خانه را انجام دهد،‌‌‌‌‌‌ در محیط‌‌‌‌‌‌های خطرناکی مانند سیاره مریخ به کاوش بپردازد،‌‌‌‌‌‌ در میدان نبرد به جای انسان یا حتی در مقابل انسان بجنگد و در حوزه‌‌‌‌‌‌های گسترده‌‌‌‌‌‌تری از کارهای فیزیکی، جایگزین انسان شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ جهانی که انسان در آن مجبور به کار کردن نباشد چگونه خواهد بود؟ آیا یک ربات خودآگاه همانند یک شخص، باید مسئول اعمالی که انجام می‌‌‌‌‌‌دهد در نظر گرفته شود و آیا امکان این وجود دارد که محصولات حوزه رباتیک روزی علیه سازندگان‌شان شورش کنند؟

بحث خطرات هوش مصنوعی در چند سال گذشته بسیار داغ بوده موسسه رند با توجه به پیشرفت‌‌‌‌‌‌های چشم‌‌‌‌‌‌گیر AI برآورد کرده که تا چند دهه آینده احتمال عملی شدن سناریوهای مختلفی با دخالت این فناوری وجود دارد و به همین دلیل خطر بروز جنگ اتمی بین ابرقدرت‌‌‌‌‌‌ها باید جدی گرفته شود. یکی از این سناریوها رقابت خطرناک بین قدرت‌‌‌‌‌‌هاست که در صورت عقب افتادن یک کشور از پیشرفت‌‌‌‌‌‌های سایر کشورها، ممکن است باعث شود که کشور مورد نظر در تلاش برای رسیدن به توازن قدرت اقدامات خطرناکی را در جهت توسعه دانش هوش مصنوعی خود انجام دهد و این کار احتمال خارج شدن فناوری از کنترل را بالا می‌‌‌‌‌‌برد.

از طرف دیگر،‌‌‌‌‌‌ همان‌طور که اندرو لون (Andrew Lohn)، از مهندسان شرکت رند و عضو تیم نویسندگان تحقیق گفته است، افزایش وابستگی کشورها به هوش مصنوعی شانس بروز اشتباهات فاجعه‌‌‌‌‌‌بار در این زمینه را بالا می‌‌‌‌‌‌برد و در صورتی که امکانات AI یکی از ابرقدرت‌‌‌‌‌‌ها به اندازه‌‌‌‌‌‌ای پیشرفت کند که بتواند طرف مقابل را کاملا خلع سلاح هسته‌‌‌‌‌‌ای کند، سیستم بازدارنده تخریب حتمی متقابل دیگر کارساز نخواهد بود. همچنین، بحث هک شدن تجهیزات وابسته به هوش مصنوعی کشورها هم مطرح می‌‌‌‌‌‌شود که در صورت تامین نشدن امنیت مجازی دستگاه‌‌‌‌‌‌ها، هر فرد یا گروهی می‌‌‌‌‌‌تواند سیستم‌‌‌‌‌‌های کنترل‌‌‌‌‌‌کننده تسلیحاتی کشورها را مورد حمله سایبری قرار دهد و حتی بدون دخالت عمدی ابرقدرت‌‌‌‌‌‌ها، فرآیند نابودی نسل بشر را کلید بزند.

به همین خاطر است که دانشمندان موسسه رند در کنار شخصیت‌‌‌‌‌‌های بزرگی مانند ایلان ماسک،‌‌‌‌‌‌ مدیر کمپانی‌‌‌‌‌‌های تسلا و اسپیس ایکس و همچنین بیل گیتس،‌‌‌‌‌‌ دومین مرد ثروتمند دنیا، همواره در مورد خطرات هوش مصنوعی هشدار می‌‌‌‌‌‌دهند.

ایلان ماسک معتقد است: انسان‌‌‌‌‌‌های دیکتاتور پس از پایان عمرشان دیگر خطری برای بشریت به حساب نمی‌‌‌‌‌‌آیند، اما در صورت به وجود آمدن دیکتاتوری هوش مصنوعی و پیدایش رباتی خودکامه، نسل ما در خطر بردگی بی‌‌‌‌‌‌انتهایی تحت حکومت یک فناوری نمردنی قرار خواهد گرفت!

ماسک توسعه خارج از کنترل AI را بیش از حد نگران‌‌‌‌‌‌کننده اعلام کرد و گفت که اگر گروهی از محققان توانایی ساخت هوش ماشینی خداگونه‌‌‌‌‌‌ای را پیدا کنند، این محصول خطرناک احتمالا تمامی نسل بشر را به حکومت خود درمی‌‌‌‌‌‌آورد

به طور کلی کارشناسان معتقدند که با سبقت گرفتن هوش مصنوعی از توانایی‌‌‌‌‌‌های انسان، احتمال از کنترل خارج شدن AI وجود دارد و اگر ابر هوش ساخته‌‌‌‌‌‌شده هدف خاصی را برای خودش تعیین کند، ممکن است برای رسیدن به این هدف از روش‌‌‌‌‌‌ها و تکنیک‌‌‌‌‌‌هایی استفاده کند که موردقبول ما نیست. به عنوان مثال، تصور کنیم که دیکتاتوری هوش مصنوعی متوقف کردن آسیب‌‌‌‌‌‌های زیست‌‌‌‌‌‌محیطی را هدف خود قرار دهد و برای رسیدن به خواسته‌‌‌‌‌‌اش تنها راه ممکن را نابودی نسل بشر بداند؛ در این حال اگر AI موردنظر قادر به از بین بردن انسان‌‌‌‌‌‌ها باشد، دیگر هیچ‌‌‌‌‌‌چیز جلودارش نخواهد بود.

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی اخلاقپور

ربات های هوشمند خانگی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، سال‌های شروع رژه رفتن ربات هوشمند در خانه‌های ماست. با ورود تکنولوژی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی به صورت همزمان به خانه‌ها، خانه‌های هوشمند شاهد تغییرات شگرفی شده‌اند و زین پس باید خود را برای دستیارهای رباتیک خانگی که کارهای خانه را برایمان انجام می‌دهند و از فرزندان ما پرستاری میکنند آماده کنیم. در این مقاله میخواهیم با این ربات‌های سرگرم کننده آشنا شویم.

Mayfield Robotics Kuri[ویرایش | ویرایش مبدأ]

با کوری آشنا شوید! این ربات، یک ربات هوشمند ۵۰ سانتی‌متری است که به وسیله‌ی میکروفون، اسپیکر، دوربین، و تعداد زیادی سنسور مجهز شده است تا بتواند به بهترین شکل ممکن با اعضای خانه و محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند. این ربات برای خود در محیط خانه حرکت می‌کند و میتواند نقشه‌ی خانه را به ذهن بسپارد.

وقتی فرزندان شما به خانه میرسند و شما در ترافیک گیر کرده‌اید، این ربات هوشمند به شما اطلاع می‌دهد که فرزندانتان رسیده‌اند و علاوه بر این، اعضای مختلف خانه را نیز تشخیص می‌دهد و جداگانه می‌شناسد. این ربات هوشمند میتواند برای شما موسیقی نیز پخش کند و به عنوان یک اسپیکر از آن می‌توانید استفاده کنید. کوری میتواند وقتی در خانه نیستید از حیوانات و فرزندان شما فیلم بگیرد و برای شما پخش کند تا نظارت خود بر محیط خانه را افزایش دهید.

LG Hub Robot[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ربات هوشمند شرکت ال جی در واقع یک مرکز کنترل وسایل و تجهیزات هوشمند خانه‌ی شماست. وقتی این ربات در نقطه‌ای از خانه قرار میگیرد متوجه عبور و مرور اعضای خانواده و دستورات آنها می‌شود و نسبت به آنها واکنش‌هایی نشان می‌دهد که کاملا احساسی می‌باشند. مثلا لبخند میزند و میخندد و یا عصبانی و ناراحت می‌شود. (بستگی دارد چگونه با آن رفتار کنید و چه حرفی به آن بزنید!). همچنین با توجه به اتصال این ربات به دستیار صوتی الکسا، میتواند برای شما اطلاعات آب و هوا را بگوید و موسیقی و اخبار را پخش کند و پاسخ سوالات شما را از اینترنت پیدا کند. همچنین میتوانید سیستم‌های روشنایی و تنظیم دمای هوشمند خانه‌ی خود را با دستورات صوتی داده شده به این ربات کنترل کنید.

Ubtech Lynx[ویرایش | ویرایش مبدأ]

رباتی که میتواند به شما یوگا درس دهد! این ربات انسان نما، طبق معمول دارای هوش مصنوعی است و از طریق دستیار صوتی الکسا، دستورات صوتی شما را انجام می‌دهد. علاوه بر توانایی انجام دادن انواع کارها و دستوراتی که به آن می‌دهید، این ربات میتواند متوجه شود حس و حال شما چگونه است و اگر رو به راه نبودید، شما را با بامزه‌ بازی‌هایش سرحال میکند! این ربات محافظ خانه‌ی شما است و زمانی که در خانه نیستید اگر تهدیدی محیط زندگی شما را در خطر قرار دهد، این ربات به شما آلارم می‌دهد. سایر قابلیت‌ها نظیر پخش موسیقی، خواندن اخبار و اطلاعات، ارسال پیام و برقراری تماس، و همانطور که اشاره شد، قابلیت آموزش یوگا به شما نیز از آپشن‌های همراه این ربات است.

Panasonic companion robot egg[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ربات تخم مرغی (!) شرکت پاناسونیک، شامل پیاده سازی حس شوخ طبعی و خلاقیت تعداد زیادی مهندس برق، کامپیوتر و مکانیک است. این ربات به شکل یک تخم مرغ غول آسا طراحی شده است. این تخم مرغ، میتواند همانند یک انسان با شما ارتباط برقرار کند و حرکات آن تا حد ممکن طبیعی و انسانی طراحی شده است. البته هنوز مسیر درازی برای تبدیل یک تخم مرغ به یک موجود هوشمند شبیه انسان مانده است و پاناسونیک برنامه‌های زیادی برای این ربات دارد.

Emotech Olly Robot[ویرایش | ویرایش مبدأ]

اسم این ربات که شبیه به دونات است، اولی است. اولی بر خلاف ظاهر معمولی خود دارای یک شخصیت رباتیک است و این موضوع برقراری ارتباط با آن را جذاب می‌کند. مهندسین طراح این ربات بر این باورند که ارتباطات میان ربات و انسان باید منحصر به فرد و جذاب باشد و نهایت تلاش خود را در این راستا انجام داده اند.  این ربات نیز همانند سایر ربات‌ها میتواند وسایل و تجهیزات خانه هوشمند شما را کنترل کند اما این کار را با توجه به توانایی بالایش در رفتار و گفتار انسان وارانه، به صورتی بسیار جذاب انجام می‌دهد. انگار که یک نوکر استخدام کرده باشید و به آن دستور دهید! خلاقیت بالای این ربات در برقراری ارتباط و حرف زدن، میتواند شما را سرگرم و خوشحال کند.

Mattel Aristotle[ویرایش | ویرایش مبدأ]

رباتی که مخصوص کودکان طراحی شده است! این ربات هوشمند اختصاصا برای تعامل، ارتباط، مراقبت و آموزش کودکان و فرزندان شما طراحی شده است. یکی از ویژگی‌های جالب این ربات این است که زبان بچه‌ها را میتواند درک کند. کار آسانی نیست! به دلیل این که بچه‌ها کلامشان و حرف‌هایشان همانند ما واضح و دقیق نیست و تشخیص این که منظور آنها چیست، نیاز به حجم بالایی از هوشمندی و هوش مصنوعی دارد. ربات مراقب است تا نوزادان گریه نکنند و در صورت گریه‌ی آنها، برایشان موسیقی پخش میکند و نور محیط را تغییر میدهد تا حواس نوزاد پرت شود و گریه‌اش بند بیاید.

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی اخلاقپور

کهکشان راه شیری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

خانه‌ی آسمانی ما یک مکان شگفت انگیز پر از ستاره‌ها، ابرنواخترها،سحابی‌ها، انرژی و ماده تاریک است؛ اما بسیاری از جنبه‌های آن حتی برای دانشمندان همچنان مرموز و ناشناخته است. برای کسانی که به‌دنبال یافتن جایگاه خود در جهان هستند، ۱۱ واقعیت شگفت‌انگیز در مورد راه شیری وجود دارد.

۱. راه شیری یک نام باستانی است[ویرایش | ویرایش مبدأ]

تا قبل از به‌وجود آمدن چراغ‌های الکتریکی، تمام افراد می‌توانستند بدون هیچگونه مزاحمت نوری به آسمان شب نگاه کنند. به نظر مردم باستان کهکشان راه شیری نواری از ستاره‌ها بود که عبور از آن‌ها غیرممکن می‌نمود. مردم باستان نام‌های مختلفی به ساختار ابر مانند کهکشان ما داده‌اند؛ اما نسخه‌ی مدرن آن مربوط به اسطوره‌ی یونانی‌ها به نام هرکول است که برای نگهداری نزد خدای یونان باستان به نام هرا برده شده بود تا از او پرستاری کند. زمانی که هرا از خواب بیدار شد و به دور خود چرخید شیر او در سرتا سر آسمان پخش شد و به همین دلیل کهکشان ما راه شیری نام گرفت.

۲. هنوز تعداد دقیق ستاره‌های راه شیری مشخص نشده است[ویرایش | ویرایش مبدأ]

شمارش ستاره‌ها یک کار خسته‌کننده است. حتی ستاره‌شناسان نیز درمورد بهترین روش برای انجام این کار اختلاف نظر دارند. تلسکوپ‌های آن‌ها تنها قادر به رؤیت درخشان‌ترین ستاره‌ها هستند و بسیاری از ستاره که توسط گازها و گرد و غبار بین‌سیاره‌ای پوشانده شده‌اند از دید تلسکوپ‌ها پنهان می‌مانند. یک تکنیک محاسبه تعداد ستاره‌ها این است که ببینیم ستاره‌ها با چه سرعتی به دور خود می‌چرخند که نشان‌دهنده‌ی میزان گرانش موجود در کهکشان است و در نتیجه‌ی آن می‌توان جرم تخمینی کهکشان را محاسبه کرد. با تقسیم جرم کهکشان به میانگین جرم ستاره‌ها می‌توان تعداد تخمینی ستاره‌های موجود در کهکشان را به دست آورد. اما همانطور که دیوید کورنایچ، ستاره‌شناس کالج ایتکا در نیویورک، در مصاحبه با شبکه‌ی فاکس نیوز گفت این تعداد یک مقدار تقریبی است و مفروضات زیادی در محاسبه‌ی تعداد ستاره‌ها تأثیر دارد. تاکنون ماهواره گایا در آژانس فضایی اروپا موقعیت ۱ میلیارد ستاره را مشخص کرده است؛ اما دانشمندان حدس می‌زنند که این تنها ۱% از کل ستاره‌های موجود در کهکشان راه شیری است و بنابراین تعداد کل ستاره‌های موجود در راه شیری حدود ۱۰۰ میلیارد است.

۳. وزن کهکشان راه شیری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است[ویرایش | ویرایش مبدأ]

اخترشناسان همچنان از وزن دقیق کهکشان راه شیری مطمئن نیستند و تخمین‌ها از ۷۰۰ میلیارد تا ۲ تریلیون برابر جرم خورشید متغییر است. گرفتن یک درک بهتر کار ساده‌ای نیست. طبق نظر اکتا پتل اخترشناس دانشگاه آریزونا در توسان ۸۵ درصد جرم کهکشان ما از ماده‌ی تاریک است که هیچ‌گونه نوری را منتشر نمی‌کند و بنابراین مشاهده‌ی مستقیم آن غیر ممکن است. مطالعات اخیر او به بررسی میزان قدرت جاذبه کهکشان راه شیری روی کهکشان‌‌های کوچک دیگر و میزان جذب و چرخش آنها توسط کهکشان ما می‌پردازد و در نتیجه‌ی این مطالعات جرم راه شیری ۹۶۰ میلیارد برابر جرم خورشید تخمین زده می‌شود.

۴. راه شیری احتمالا در یک نقطه‌ی بزرگ و خالی در جهان قرار دارد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مطالعات متعددی نشان می‌دهد که راه شیری و همسایگانش در یک جای پرت و دورافتاده از جهان قرار دارند. ساختار بزرگ مقیاس جهان از دور شبیه به یک شبکه‌ی عظیم کیهانی است که در آن نقاط متراکم که توسط حفره‌های عظیم و تقریبا خالی از یکدیگر جدا شده‌اند به وسیله‌ی رشته‌هایی به یکدیگر متصل شده‌اند. به نظر می‌رسد کهکشان محل سکونت ما بین سه حفره خالی به نام‌های کینن، بارگر و کوی، نام سه ستاره‌شناس مکتشف آن‌ها در سال ۲۰۱۳، احاطه شده است. سال گذشته یه تیم از دانشمندان به‌طور جداگانه به بررسی حرکت کهکشان‌ها در شبکه‌ی عظیم جهانی پرداختند تا بتوانند فرضیه‌ی قرارگیری کهکشان ما در یک فضای خالی از جهان را اثبات کنند.

۵. ستاره‌شناسان در حال تلاش برای عکاسی از یک سیاهچاله‌ی عظیم در مرکز راه شیری هستند[ویرایش | ویرایش مبدأ]

لارکینگ یک هیولای گرسنه در قلب کهکشان راه شیری با جرم ۴ میلیون برابر خورشید است. دانشمندان با بررسی مسیر ستاره‌های مرکز کهکشان و چرخش شدید آن‌ها به سمت چیزی که قابل رؤیت نیست، از وجود این سیاهچاله آگاه شدند. در سال‌های اخیر دانشمندان در پروژه‌ای، به نام تلسکوپ افق رویداد رویداد، با تلفیق مشاهدات مختلف  تلسکوپ‌های رادیویی سعی کرده‌اند تا نگاهی اجمالی به این سیاهچاله و محیط اطراف آن داشته باشند. انتظار می‌رود ماه آینده تصاویر مقدماتی از این سیاهچاله منتشر شود.

۶. کهکشان‌های کوتوله باعث گردش راه شیری به دور خود می‌شوند و گاهی توسط راه شیری بلعیده میشوند[ویرایش | ویرایش مبدأ]

به‌گفته‌ی رصدخانه‌ی جنوبی زمانی که کاوشگر پرتغالی، فردیناند ماژلان، در قرن شانزدهم از نیمکره‌ی جنوبی عبور می‌کرد، او و همراهانش از جمله اولین اروپایی‌ها بودند که خوشه‌هایی دایره‌ای از ستارگان را گزارش ‌دادند. این خوشه‌ها در واقع کهکشان‌های کوچکی هستند که کهکشان ما را مانند سیاره‌ای به دور خود می‌چرخانند و به نام‌ ابرهای کوچک و بزرگ ماژولانی نامگذاری شدند. این کهکشان‌های کوتوله باعث گردش راه شیری به دور خود می‌شوند و گاهی توسط راه شیری بلعیده می‌شوند. اوایل امسال دانشمندان با استفاده از داده‌های ماهواره گایا میلیون‌ها ستاره را شناسایی کردند که روی یک خط باریک شبیه به سوزن در حال حرکت بودند. طبق گزارش تصور می‌شود که این ستاره‌ها باقیمانده‌ی یکی از همین کهکشان‌های کوتوله به نام سوسیس گایا هستند که به داخل راه شیری کشیده شده‌اند.

۷. فضای بین ستاره‌ای در راه شیری مملؤ از نوعی ماده‌ روغنی سمی است[ویرایش | ویرایش مبدأ]

فضای خالی بین ستاره‌ها در کهکشان راه شیری پر از نوعی روغن سمی است. این مولکول‌های آلی روغنی که به‌عنوان ترکیبات کربن آلیفاتیک شناخته می‌شوند در نوع خاصی از ستاره‌ها تولید می‌شوند  و سپس در اثر انفجارهای سطح ستاره‌ها به فضای بین ستاره‌ای منتقل می‌شوند. طبق گزارش لیو ساینس، مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این مواد در بین یک چهارم تا نصف فضای بین ستاره‌ای در کهکشان راه شیری وجود دارند و این مقدار در مقایسه با نتیجه‌ی مطالعات قبل پنج برابر بیش‌تر است. از آنجایی که کربن یک ساختار ضروری از موجودات زنده است وجود این ماده در راه شیری احتمال وجود سیستم‌های ستاره‌ای دیگر با موجودات زنده در جای دیگری از کهکشان را تقویت می‌کند.

۸. راه شیری تا ۴ میلیارد سال دیگر با همسایه‌اش برخورد خواهد کرد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

متأسفانه کهکشان ما جاودان نخواهد بود. طبق مطالعات ستاره‌شناسان ما با سرعت ۴۰۰ هزار کیلومتر بر ساعت به سمت کهکشان آندرومدا در حرکت هستیم. بیش‌تر تحقیقات نشان می‌دهد هنگامی که برخورد صورت می‌گیرد کهکشان آندرومدا که جرم بیش‌تری نسبت به کهکشان ما دارد، کهکشان ما را می‌بلعد. اما پژوهشگران با بررسی دوباره‌ی جرم آندرومدا دریافتند که آندرومدا تقریبا ۸۰۰ میلیارد برابر خورشید جرم دارد؛ ینی تقریبای برابر جرم راه شیری. این بدان معناست که کهکشانی باقی خواهد ماند که صدمه‌ی کمتری ببیند.

۹. ستاره‌ها از کهکشان‌های اطراف به سمت کهکشان ما کشیده می‌شوند[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کهکشان‌ها گاهی ستاره‌ها را با یکدیگر مبادله می‎‌کنند. اخیرا پژوهشگران به‌دنبال ستاره‌های پرسرعتی می‌گردند که پس از تأثیر گرفتن از سیاهچاله‌ی مرکز کهکشان از راه شیری پرتاپ می‌شوند. آنچه آنها یافتند بسیار عجیب بود؛ این ستاره‌ها به‌جای آنکه به بیرون کهکشان بروند در حال حرکت به سمت ما هستند. توماس مارچتی ستاره‌شناس دانشگاه لیدن هلند در بیانیه احتمال داده است این ستاره ممکن است ستاره‌هایی از کهکشان‌های دیگر باشند که به سمت راه‌ شیری کشیده شده‌اند. در مطالعه‌ای که در نشریه‌ی ماهانه سلطنتی نجوم منتشر شد ستاره‌شناسان احتمال دادند که منشأ این ستاره‌های عجیب ممکن است ابر بزرگ ماژلانی یا دیگر کهکشان‌ها باشند که این تعداد کشف شده ممکن است تنها درصد اندکی از این نوع ستاره‌ها باشند.

۱۰. حباب‌های مرموزی در راه شیری وجود دارد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

تصور کنید که در اتاق نشیمن شما، که میلیون‌ها بار آن را دیده‌اید یک فیل وجود داشته است که تا حالا متوجه آن نشده‌اید. زمانی که دانشمندان ساختاری‌هایی عجیب شبیه حباب را در سال ۲۰۱۰ برای اولین بار مشاهده کردند که ۲۵ هزار سال نوری به سمت بالا و پایین کهکشان کشیده شده بودند، به همان اندازه متعجب شدند. دانشمندان این ساختارها را که پرتو گاما منتشر می‌کنند، حباب‌های فرمی نامگذاری کردند. طبق گفته دانشمندان ناسا به نظر می‌آید که این ساختارها در اثر یک پدیده پر انرژی به وجود آمده‌اند؛ یعنی در حدود ۶ تا ۹ میلیون سال قبل زمانی که سیاهچاله‌ی مرکز کهکشان در حال بلعیدن توده‌ی بزرگ گرد و غبار و گازهای اطراف خود بود در نتیجه‌ی آن این حباب‌ها به وجود آمدند.

۱۱- کهکشان ما با پالس‌هایی عجیب و غریب از طرف دیگر جهان بمباران می‌شود[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در طی دهه‌ی گذشته دانشمندان متوجه سیگنال‌هایی عجیب شدند که از نقاط دور دست جهان ارسال می‌شوند. این سیگنال‌ها به‌عنوان سیگنال‌های ‌FRB شناخته می‌شوند. علی‌رغم شناخت این پالس‌ها به مدت ۱۰ سال دانشمندان تنها ۳۰ نمونه از آن‌ها را دریافت کرده‌اند؛ اما دانشمندان استرالیایی موفق به دریافت ۲۰ نمونه بیش‌تر شدند.  در حالی که دانشمندان قادر به تشخیص منشأ این پالس‌ها؛ نیستند اما می‌دانند این پالس‌ها از میلیاردها سال نوری دورتر با عبور از گازها و گرد و غبار کیهانی به این نقطه از جهان رسیده‌اند.

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی اخلاق پور

مدیریت کیفیت در سلامت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

پرونده:مدیریت کیفیت در سلامت 2.docx

اینترنت اشیاء[ویرایش | ویرایش مبدأ]

پرونده:IOT.docx

تعامل انسان وربات[ویرایش | ویرایش مبدأ]

پرونده:Interaction between human and robot.docx

صفرتا صداپلای[ویرایش | ویرایش مبدأ]

پرونده:Apply.pdf

هوش مصنوعی و علم داده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

گردآورندگان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مهتاب ابراهیمی ، مریم طرقی