مطالب گوناگون مرتبط با مهندسین صنایع

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

1- ایجاد رزومه

ایجاد رزومه علمی-پژوهشی (در سایت علم نت به پژوهشگران این امکان را می دهد که به صورت رایگان یک صفحه اختصاصی برای خود ایجاد کرده و رزومه علمی-پژوهشی خود مدیریت کنند.)

2 - بخشهایی از کارخانه BMW در کشور چین

3-برای موفقیت خوب بخوابید؟! راهکارهای خوب خوابیدن

خواب آرام.png

زمانی که بیست ساله بودم، به کیفیت خوابی که داشتم خیلی توجه نمی‌کردم حتی اگر یک شب خوب نمی‌خوابیدم تلاشی برای جبران این کم خوابی نمی‌کردم. از آنجایی که اولین فرزندم متولد شد، داستان کاملا متفاوت شد. یکی به دلیل اینکه بزرگتر شده بودم و دیگری به دلیل اینکه مسئولیت‌های بیشتری را بر عهده داشتم. در حقیقت اگر خوب نمی‌خوابیدم توانایی انجام کاری به درستی را نداشتم. 

برای اطمینان از اینکه به خوبی خوابیدم یا نه، شروع کردم به مرور کار‌هایی که در طول روز انجام می‌دادم. بر خلاف آنچه که اکثر مردم توصیه می‌کنند، این فقط یک روال معمول خواب نبود، این مسئله مرتبط با کار‌هایی بود که در طول روز انجام می‌دادم – از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شدم تا لحظه‌ای که در شب به خواب می‌رفتم. با مطالعاتی که انجام دادم و با متخصصان مسیله را مطرح کردم به راهکارهای زیر رسیدم:

 • هر روز صبح در ساعت مشخصی بیدار شوید

این الگوسازی حتی برای روز‌های تعطیل و آخر هفته نیز صدق می‌کند. چرا؟ از آنجا که بدن ما هوشمندانه ریتمیک است و با انسجام رشد می‌کند. بیدار شدن در ساعت مشخصی از روز، ریتم شبانه روزی بدن را تنظیم می‌کند، هورمون‌ها و متابولیسم نیز به خواب و بیداری مرتبط هستند. مطمئن شوید که واقعا بیدار شده اید (در واقع بلند شوید)، بیداری در زمان مورد نظری که در نظر گرفته اید به شما کمک خواهد کرد تا بعد از خواب که یک الگوی تدریجی را برای خواب خود ایجاد کنید. به بدن خود برای ۱ تا ۲ هفته اجازه دهید تا این ریتم را ایجاد کند. 

 • صبحانه بخورید

نیاز به سوخت برای شروع روز ضروری است، اما آیا می‌دانید با خوردن صبحانه چرخه خواب را چطور تحت تاثیر قرار می‌دهید؟ دکتر Nerina Ramlakhan معتقد است اولین چیزی که در روز می‌خورید باعث تسکین و آرام کردن بخش‌هایی از مغز می‌شود، رفتاری که به گذشتگان ما (انسان‌های اولیه) باز می‌گردد، در حقیقت خوردن صبحانه باعث حفظ انرژی می‌شود. ۱ – به عبارت دیگر، با مصرف اولین خوراکی، به مغز اطمینان می‌دهیم که انرژی کافی وجود دارد و همین امر سبب آرام شدن ذهن می‌شود. 

 • زنگ هشدار موبایلتان را به تعویق (Snooze) نیندازید، این مسئله ذهن را گیج می‌کند

همانطور که در بالا گفته شد، الگو‌های خواب ما باید ثابت باشند و هیچ مسئله بدتر از چرت زدن برای برهم زدن این ثبات نیست. در حقیقت، استفاده از یک زنگ هشدار نیز می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد. این به این دلیل است که بدن ما حدود یک ساعت قبل از بیدار شدن به طور طبیعی هوشیار می‌شود. در این مرحله آدرنالین و کورتیزول آزاد شده به ما اجازه می‌دهد تا به تدریج هوشیار‌تر و خوابمان سبک‌تر شود تا برای بیدار شدن آماده شویم. زنگ ساعت در بدن ما تکانی ایجاد می‌کند که پس از بیدار شدن احساس غم انگیزی می‌کنیم. در حالی که بسیاری از افراد تصور می‌کنند بعد از شنیدن صدای زنگ هشدار، و به تعویق انداختن زنگ می‌توانند چرت زدن چند دقیقه‌ای تجربه کنند و این مسئله به آن‌ها کمک می‌کند، باید بدانند که سخت در اشتباهند.  

 • از چرت زدن‌های بیش از ۲۰ دقیقه پرهیز کنید

چرت زدن در صورتی که ۲۰ دقیقه طول بکشد می‌تواند راه خوبی برای شارژ کردن بدن باشد. این مسئله در حالی که باعث تجربه خواب عمیقی نشود می‌تواند یکی از علت‌هایی باشد که باعث افزایش طول عمر می‌شود. افرادی که زمان بیشتری در ظهر‌ها می‌خوابند در برخی مواقع بعد از بیداری احساس ناخوشایندی دارند. یک تایمر را برای ۲۰ دقیقه تنظیم کنید، بنابراین بیشتر از این ساعت نخواهید خوابید. به این ترتیب اگر خوابی بیش از ۲۰ دقیقه را تجربه کنید هنگام بیداری، احساس خستگی بیشتری خواهید کرد. اگر احساس می‌کنید نیاز به چرتی کوتاه دارید، اجازه ندهید زمان آن بیش از ۲۰ دقیقه شود، زیرا ممکن است الگو‌های خواب شما را مختل کند. 

 • کار‌هایی که در روز انجام می‌دهید دلیل خواب ضعیف

غذا‌های غنی از پروتئین و کربوهیدرات پیچیده باعث کاهش تمایل چرت زدن می‌شوند. رژیم غذایی ما تاثیر به سزایی بر کیفیت خوابمان دارد، اما اغلب در هنگام خوردن یک اسنک و غذای چرب لذیذ این مسئله را در نظر نمی‌گیریم. غذا‌های غنی از پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده (مانند ماکارونی) به مدت زمان بیشتری برای هضم شدن و افزایش سطح قند خون به طور تدریجی نیاز دارند در مقایسه با غذا‌های ساده کربوهیدراتی (مثلا کوکی‌ها) که به زمان کم‌تری نیاز دارند. این مسئله باعث می‌شود بعد از صرف نهار به تمایل کمتری به چرت زدن داشته باشیم. چرتی که می‌تواند در خواب شبانه اختلالاتی را ایجاد کند و خوابیدن را سخت‌تر کند. 

 • در معرض نور طبیعی قرار بگیرید، همگام سازی ساعت بدن

نور در طول روز جذابیت بسیار زیادی را در چرخه خواب ایجاد می‌کند. این هماهنگ کننده که ساعت بدن نامیده می‌شود، در بسیاری موارد بدن را قادر می‌سازد تا چرخه خواب خود را به طور موثر هدایت کند. این بخشی از ریتم روزانه محسوب می‌شود که برای تنظیم چرخه روزانه بدن ضروری است. هدف قرار گرفتن در روشنایی نور طبیعی روزانه در فضایی باز به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است، به ویژه در ساعت‌هایی از ظهر. 

 • در نیمه‌های روز قهوه ننوشید

ممکن است در طول روز نیاز باشد که خود را هوشیار و بیدار نگه دارید و فورا سراغ دانه‌های قهوه‌ای در دسترس بروید. اما نوشیدن یک فنجان قهوه در نیمه‌های روز می‌تواند مشکلاتی را برای روز بعد ایجاد کند. کافئین دارای اثری ۳ تا ۵ ساعته است که در این مدت تنها ۵۰ درصد از اثرات آن از بین می‌رود. مابقی برای مدت طولانی در بدن باقی می‌مانند. سعی کنید نوشیدنی‌های کافئین دار را در صبح مصرف کنید. 

 • به اندازه کافی غذا بخورید نه بیشتر و نه کمتر

خوردن مقدار زیادی غذا موجب می‌شود که خواب خوبی را در طول شب تجربه نکنید. تنظیم مقدار غذا مصرفی، برای یک خواب با کیفیت امری مهم است. کم غذا خوردن در طول روز به احتمال زیاد موجب افراط در خوردن غذا در آخر شب شود. بدن در این صورت زمان کافی برای هضم غذا ندارد که به معنی ایجاد اختلال در خواب است. همچنین، اگر برای نهار غذای زیادی بخوریم، مقاومت در برابر چرت زدن بسیار سخت خواهد بود.

 • ورزش کنید

اگر می‌خواهید ورزش کنید، خواب شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. در حالی که تمرین در طول روز می‌تواند به تقویت احساسات کمک کند، اغلب تصور می‌کنند که دویدن در عصر و یا شب باعث ایجاد اختلالاتی در خواب شبانه می‌شود. در هر صورت پس از دویدن، درجه حرارت بدن و ضربان قلب بدون در نظر گرفتن آدرنالین افزایش می‌یابند. با این حال این مسئله به هیچ عنوان تاثیری بر خواب ندارد. ورزش در هر ساعتی از روز به بدن کمک خواهد کرد که به طور طبیعی خواب خوبی را تجربه کنید.  

 • ساعت خواب افراد موفق.jpg
  هر شب در یک ساعت مشخص به تختخواب خود بروید

همانطور که بیدار شدن در یک ساعت مشخص مفید است، خوابیدن در ساعتی مشخص نیز چرخه خواب کارآمدتر را ایجاد می‌کند. در این زمینه محققین نیز تحقیقاتی بر روی دانش آموزان انجام دادند که نشان می‌داد خوابیدن در یک ساعت ثابت سبب موفقیت و سلامت بیشتر آنان می‌شود در مقایسه با افرادی که در ساعت‌های متنوعی می‌خوابیدند. 

 • زمینه خواب را فراهم کنید

ایجاد زمینه مناسب برای خواب کمک خواهد کرد که ذهن را برای خواب آماده کنید. خواندن کتاب و یا انجام مراقبه دو راه عالی برای ایجاد آرامش در ذهن هستند که روشی عالی برای تجربه خوابی عمیق و با کیفیت به شمار می‌روند. سعی کنید کار‌هایی که ذهن دوست دارد و از آن‌ها لذت می‌برد را انجام دهید. 

 • ساعت زنگ هشدار را دور از دید (اما در دسترس) نگه دارید

دراز کشیدن بر روی تخت و چک کردن مداوم ساعت می‌تواند قاتل اصلی خواب باشد. اگر نمی‌توانید بخوابید و مدام ساعت را نگاه کنید ممکن است بدتر مضطرب و عصبانی شوید. ساعت زنگ دار و زنگ هشدار تلفن همراه را در اطراف خود قرار دهید، اما از رختخوابتان دور نگه دارید. 

 • ۳۰ دقیقه قبل از به رختخواب رفتن از گجت استفاده نکنید

هنگامی که برای به خواب رفتن آماده می‌شود نگاه کردن به نور آبی گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها در روند خواب اختلالاتی را ایجاد می‌کنند. این نور‌ها ملاتونین موجود در مغز را از بین می‌برند، زیرا وقتی ذهن اطلاعاتی را از ایمیل و رسانه‌های اجتماعی دریافت می‌کند، مشغول جذب آن اطلاعات می‌شود. نه تنها مهم است که استفاده از گوشی‌ها را ۳۰ دقیقه قبل از خواب کنار بگذارید بلکه آن‌ها را باید از دسترس نیز خارج کنید. پیام‌های متنی و تماس‌های غیر ضروری می‌توانند شما را بیدار کنند و ذهن را بررسی فیس بوک و توییتر در اواسط شب، تحریک کند. 

 • از خوراکی‌های حاوی کافئین اجتناب کنید

از مصرف کافئین قبل از خواب اجتناب کنید. شکلات، نوشیدنی‌های انرژی زا، آب‌های طعم دار و حتی برخی از دارو‌های ضد درد حاوی کافئین هستند. قبل از مصرف این محصولات، بر چسب‌های آن‌ها را بررسی کنید. 

منبع: مجله اینترنتی فرادید

متن کامل قانون جرائم رايانه‌ اي

مقدمه: بلطف الهی در کشور ما جوانان پر انرژی و جویای نام وجود دارد که بدنبال ایجاد کسب و کار های جدید می باشند اما در مسیر فعالیتهایشان بعلت ندانستن قوانین با مشکلاتی برای خودشان و خانواده‌شان می شوند حال که کسب کار های اینترنتی خصوصا برای دانشجویان و فارغ التحصیلان صنایع رونق گرفته است آشنایی با قوانین مربوطه می تواند ما را برای موفقیت یاری رساند.
Internet-law-7.jpg

بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی (قانون جرایم رایانه ای) 

بخش یكم ـ جرائم و مجازات ها

فصل یكم ـ جرائم علیه محرمانگی داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی

مبحث یكم ـ دسترسی غیرمجاز

مبحث دوم ـ شنود غیرمجاز

مبحث سوم ـ جاسوسی رایانه ای

فصل دوم ـ جرائم علیه صحت و تمامیت داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی

مبحث یكم ـ جعل رایانه ای

فصل سوم ـ سرقت و كلاهبرداری مرتبط با رایانه

فصل چهارم ـ جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی

فصل ششم ـ مسؤولیت كیفری اشخاص

فصل هفتم ـ سایر جرائم

فصل هشتم ـ تشدید مجازات ها

جهت مشاهده مواد قانونی هر بخش و فصل به اینجا مراجعه کنید

قانون آیین دادرسی کیفری(آیین دادرسی جرائم رایانه ای) 

بخش دهم ـ آیین دادرسی جرائم رایانه‌ای

ماده664ـ علاوه بر موارد پیش‌بینی شده در دیگر قوانین، دادگاه های ایران صلاحیت رسیدگی به موارد زیر را دارند الف ـ داده‌های مجرمانه یا داده‌هایی که برای ارتکاب جرم ‌به‌کار رفته‌اند که به هر نحو در سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی یا حامل های داده موجود در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری‌اسلامی‌ایران ذخیره شود. ب ـ جرم از طریق تارنماهای دارای دامنه‌ مرتبه‌بالای کد کشوری ایران ( . ir ) ارتکاب یابد. پ ـ جرم توسط تبعه ایران یا غیرآن در خارج از ایران علیه سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و تارنماهای مورد استفاده یا تحت کنترل قوای سه‌گانه یا نهاد رهبری یا نمایندگی‌های رسمی دولت یا هر نهاد یا مؤسسه‌ای که خدمات عمومی ارائه می‌دهد یا علیه تارنماهای دارای دامنه مرتبه بالای کد کشوری ایران در سطح گسترده ارتکاب یابد. ت ـ جرائم رایانه ‎ ای متضمن سوء‌استفاده از اشخاص کمتر از هجده سال، اعم از اینکه بزه ‎ دیده یا مرتکب ایرانی یا غیرایرانی باشد و مرتکب در ایران یافت شود.

جهت ادامه مواد قانون تا ماده 683 به اینجا مراجعه کنید

ده قدم ضروری برای موفقیت و دستیابی حقیقی به آرزوهایتان

گام های رسیدن به موفقیت چیست؟

بسیاری از افراد پاسخ خواهند داد: "این به تعریف شما از موفقیت بستگی دارد" اما تعریف این کلمه چیزی نیست که به دنبال آن هستید.

شما می‌دانید چه چیزی می‌خواهید و علاقمند هستید که بدانید چطور می‌توانید اهداف‌تان را به ثمر برسانید.

مشکل اصلی شما زمان و نیازهای روزانه زندگی شماست. تاخیر در شروع سفر موفقیت، تاوانی را برای شما به همراه خواهد داشت. اختراع شما اختراع نمی‌شود، و کتاب‌تان نانوشته باقی می‌ماند، چون باید همینجا و همین الان صورتحساب‌هایتان را پرداخت کنید. هنگامیکه کارتان تمام شد، سخت می‌شود انگیزه‌ای برای کار کردن روی رویایتان پیدا کرد. دیگر خسته شده و احساس قبل را ندارید.

اکنون وقت آن رسیده که تغییر کنید. کلیدی برای موفقیت وجود ندارد. کلیدهای مختلفی برای درهای مختلف و قدمهای مختلفی  برای رسیدن به مراحل بعدی وجود دارد. 

111111111.jpg

همیشه انگیزه نداریم!

مگر دستیابی به اهداف مربوط به انگیزه شخصی نیست؟ اگر باانگیزه نباشید چطور موفق می شوید؟

مشکل انگیزه مسئله احساسات و اوهام است. اگر تمام چیزی که به شما انگیزه می‌دهد یک خواست درونی برای به نتیجه رسیدن است، وقتی خواست شما در میان نباشد به اهدافتان نمی‌رسید. حتی زمان‌هایی هم پیش می‌آید که خواست شما قوی است، اما درگیر کارهای دیگر هستید و به رویایتان نمی اندیشید. مثلا شما نمی‌توانید فلان کار را از دست دهید، چون اگر این کار را کنید پولی به شما پرداخت نمی‌شود، پس رویایتان را کنار می‌گذارید.

آیتکین تانک، موسس JotForm پیشنهاد می کند که به "سیستم" ها وابسته باشیم تا انگیزه درونی. انگیزه درونی، انگیزه خود شخص برای عمل می باشد، و تانک بیان می کند "احتمالا اوقاتی وجود دارد که نمی خواهید کاری انجام دهید."

به جای صرف وابستگی به انگیزه، سیستمی بنا کرده و آن را دنبال کنید، فرقی نمی‌کند چه احساسی دارید، فقط سیستم از قبل طراحی شده را دنبال کنید. در اینجا خلاصه ای از اینکه تانک چطور سیستم خود را اداره می‌کند مشاهده می‌نمایید:

 •   دو یا سه کار مربوط به اهداف اصلی‌تا که می‌‌خواهید روی آن متمرکز شوید را شناسایی کنید.
 •  زمانی را در روز برای تمرکز موثر اختصاص دهید.
 •   به هر فعالیتی که در حوزه تمرکز شما نیست نه بگویید.
 •   به خود مقدار خاصی انعطاف پذیری بدهید. اگر هیچ گونه انگیزه ای برای نشستن و شروع نوشتن ندارید، کتابی بخوانید تا به آگاهی نوشتاری شما کمک کند، یا وقتی برای مرتب کردن محیط کارتان بگذارید.

برای بسیاری از ما، "نه" گفتن به حواس پرتی‌های ناگزیر و جذاب، بخش سخت کار است. تانک توصیه می کند روی چیزی که درمورد رویایتان دوست دارید تمرکز کنید. چرا می‌خواهید این کار را شروع کنید؟ در اصل، روی چیزی که اهداف شما را عالی و بزرگ می‌کنند تمرکز کنید.   

2222222.png

الگو گرفتن از افراد موفق

استفاده نکردن از الگوهای افراد موفق همانند نادیده گرفتن راهنمایی‌های مردم شهر جدیدی که به صیاحت آن آمده اید می ماند، که این نادیده گرفتن کاملا بی معناست.

صرف نظر از اینکه شما چقدر ماجراجو و کنجکاو هستید، باید الگوهایی داشته باشید. بیاموزید که چطور عمل کردند، و از آغاز شروع کنید، سپس راههایی برای متمایز کردن خود بیابید.

به گفته دانشگاه  Ohio برخی از موفق ترین افراد خود ساخته ، صفات مشترکی دارند از جمله:

·        اهداف و برنامه های ساده دارند.

·        تمایل به کار با دیگران و وابستگی به آنهایی که به دستیابی اهداف کمک می‌کنند و دوری از آنهایی که به این کار کمک نمی کنند.

·        عزم و شناخت دارند.

·        تمایل به اولویت‌بندی و ساده‌سازی ارتباطات واضح و مهم دارند.

·        توانایی تصمیم‌گیری که ترکیبی از واقعیات، داستان‌ها و احساسات مردم را می‌سازد.

اگر برای انتخاب شخصی که از او تقلید می‌کنید تردید دارید، صفات بالا نکات خوبی برای استفاده می‌باشد. به مرور زمان، هر چه بیشتر افراد موفق را دیده و از آنها الگو بگیرید، بیشتر احتمال دارد که الگو یا مدل خود را پیدا کنید.   

ساخت شبکه ارتباطی

شکی وجود ندارد که شما به دیگران برای موفق شدن نیاز دارید. بدون شک ایده‌ها در خلاء به وجود نمی‌آیند. بدین معنا که ساخت شبکه ارتباطی درست، راهی به سمت موفقیت است.

اگر در شبکه سازی دچار اشتباه شوید، ناامید شده و حتی صدمه خواهید خورد. هرگز قدرت ساخت شبکه ارتباطی خود بکار می گیرید را دست کم نگیرید.

دانشگاه Rutgers برای شبکه سازی نکاتی را ارائه داده است:

·        مفید باشید: قانون طلایی شبکه سازی ارتباطی را دنبال کنید-به دیگران کمک کنید، مهربان باشید و در حق دیگران لطف کنید. سپس با کسانیکه به آنها کمک کرده اید در ارتباط بمانید.

·        محکم باشید: به دیگران نشان دهید که می‌توانید محکم باشید و تصویری را بپرورانید که پایبندی شما به هدفتان را انعکاس دهد.

·        حقیقی باشید: بخاطر اینکه شخصی به شما سود می‌رساند با او ارتباط برقرار نکنید. ارتباطاتتان را بر اساس علاقه صادقانه‌تان به آن شخص و کاری که انجام می دهد برقرار کنید.

·        رک باشید: شیرین زبانی و چاپلوسی دیگر کارساز نیست. ارتباط صادقانه، مخلصانه و بی‌پرده نشان دهنده ی یک برقرار کننده ارتباطی عالی است.

·        ملاحظه کار باشید: توجه دقیق و نزدیک به هرچیزی که دیگران می‌گویند داشته باشید، و کلمات را به هدر ندهید. هر چه بیشتر درمورد خود صحبت کنید، نظر کمتری راجع به خود از آن شخص دریافت می کنید. درمورد علایق و احساسات دیگران اطلاعات بدست آورید.

3333333.png

شبکه سازی ارتباطی، سفری مخصوص به خود است و هر قدم آن به اندازه مقصد شما مهم است.

از لحظات آگاه باشید، به چیزهایی که مردم می گویند و انجام می دهند توجه کنید، و با کسانیکه مشتاق و پر هدف هستند ارتباط برقرار کنید.    

کمال گرایی را تمرین کنید

معلمان، والدین و الگوهایتان در طول دوران کودکی این فرضیه را به شما تلقین کرده اند که باید در همه زمینه های بهترین باشید. اما تجربه نشان می دهد که آنها تصویر درستی از حقیقت به شما نداده‌اند. پس از همه، این بحثی بر چگونگی دستیابی به اهدافتان است.

در کتاب Doug Lemov به نام عالی تمرین کن (که با Erica Woolway و Katie Yezzi نوشته شده) نویسنده بیان می‌کند که موفقیت فقط حاصل تمرین زیاد نیست، بلکه این است که چطور تمرین می کنید. او نکات ارزشمندی را درمورد اینکه چطور خودمان را برای موفقیت آموزش دهیم فراهم آورده است.

·        راه درست را تشخیص داده و آن را مرتب تمرین کنید. تمرین انجام کاری به غلط، متد غلطی را در ذهن شما جایگذاری می کند.

·        مهم‌ترین و تاثیرگذارترین چیزها را بیشتر از بقیه تمرین کنید. قانون 80/20 می‌گوید که 20 درصد تمرین صحیح منجر به 80 درصد نتیجه می‌شود.

·        با تکرار، آنقدر آن فعالیت را تجزیه و تحلیل کنید که بعدها به ندرت مجبور شوید درمورد آن فکر کنید.

·        آنقدر تکرار کنید تا بتوانید هنگامیکه طوطی وار حفظ می کنید خلاقانه فکر کنید.

·        هر وقت تمرین می‌کنید، در ابتدا هدفی انتخاب کنید. هدفی که قابل کنترل و قابل اندازه گیری باشد.

·        روی چیزی که از قبل در آن خوب عمل می کنید تمرکز کرده و به تمرین آن ادامه دهید.

·        اگر کاری را اشتباه انجام دادید، با به عقب برگشته و با انجام مداوم آن درستش کنید.

برای تمرین کمالگرایی، اگر کسی را داشته باشید که به شما بازخورد بدهد خیلی به شما کمک خواهد شد. اگر مربی یا معلمی دارید، با او درمورد اطلاعاتی که در کتابخانه ها و اینترنت موجود است مشورت کنید.

  با شکست به عنوان بخشی از یک فرآیند برخورد کنید

اگر چیزی به جز موفقیت انتظار ندارید، به شدت ناامید خواهید شد. هر کاری که ارزش انجام دادن داشته باشد سخت است، و شکست بخشی از این فرآیند، و در واقع، بخش مهمی از آن است. شکست درکی ارزشمند از کارهایی که نباید انجام دهید به شما اعطا می کند. حتی اگر نتوانید بفهمید که کجای کار را اشتباه انجام داده اید، احتمالا عوامل بیرونی بوده اند که در شکست شما تاثیر گذاشته اند.

حالا باید تحلیل کنید که عوامل شکست شما چه بوده‌اند. وقتیکه شکست می‌ خورید، این موارد را تحلیل کنید:

·        چه چیزهایی، حتی خیلی کم، عوامل بیرونی/محیطی/اجتماعی بودند که باعث شکست من شدند؟

·        دفعه بعدی که با مشکل مواجه می شوم، چطور باید پاسخ دهم؟

·        مشکلاتی وجود داشته که بدون توجه به عوامل بیرونی به وجود آورده باشم؟ چرا آنها را به وجود آوردم؟

·        این بار از چه کسی در اطرافم "می توانم" و "باید" کمک بگیرم؟

4444444.png

تجزیه و تحلیل و یادگیری ضرورتاً به همین آسانی که فکر می کنیم نیست، به همین دلیل است که باید تعداد دفعات زیادی برای شکست آماده باشید. همانطور که در قدم چهارم این مقاله بیان شد، تمرین‌تان را بهینه سازی کنید. هر چه بیشتر هر بخش از فرایند را با متد صحیحی در ذهنتان تمرین می کنید، شکست کمتر اتفاق می‌افتد.  

اهداف واقع گرایانه داشته باشید

اهداف و مقاصد واقع گرایانه نقاط کنترل و بازرسی هستند که در راه موفقیتتان می‌توانید به آن برسید. اگر هدف شما این است که یک خواننده محبوب یا فرد مشهوری شوید، این چیزی نیست که شما فورا به آن برسید. بلکه فقط یک رویاست. بدون اهداف واقع گرایانه، که شما را به آرزو و خواسته هایتان نزدیکتر می‌کنند، رویای شما تبدیل به حقیقت نخواهد شد.

یک مطالعه که در سایت ScienceDirect منتشر شد، دریافت که افراد بخاطر درگیریها و مبارزات هدفشان و چندگانگی‌هایی در اهدافشان، سطوح بالاتری از افسرگی و استرس را تجربه می‌کنند.

به عبارت دیگر، ممکن است آرزوی موفقیت داشته باشید، اما اهداف ضروریتان با هم در تضاد باشند، و وقتی این اتفاق می افتد سلامت ذهنیتان آسیب می بیند.

علاوه بر این، ممکن است درمورد اهداف فعلیتان مردد باشید، چون با چیزی که در حقیقت برای آن ارزش قائلید همسان نیست. اهدافتان را ارزیابی کرده و از خود بپرسید که در حقیقت از زندگی چه می‌خواهید؟ آیا اهدافتان در راستای چیزی که در اصل می‌خواهید است؟ 

موارد مشکل ساز را مشخص کنید

ممکن است با مشکلی مواجه باشید که دیدتان را تار کرده باشد، و در آن آرزوهایتان و قدمهایتان برای موفقیت، در پیش زمینه گم شده و شما دائما با مسئله فعلی‌تان درگیر شوید.

حدود 18 درصد از افراد، از اختلالات استرسی در وحله هایی از زندگیشان رنج می برند، اما فقط 37% از این افراد در جستجوی کمک هستند. اختلالات استرسی و دیگر اختلالات معمول مثل افسردگی، می‌توانند توانایی شما در کار و زندگی را تحت تاثیر قرار دهند. به نوبه خود، تمرکز شما وقتی اختلالتان در پس زمینه بزرگ جلوه داده می‌شود شکست می‌خورد.

555555.png

اغلب اوقات کسانیکه از استرس رنج می‌برند خیلی به آینده فکر می‌کنند. راه دستیابی به آرزوهایتان تا زمانیکه روی اهداف و مقاصد ضروریتان تمرکز نکنید باز نمی‌شود. قدمهای فوری بردارید-برای مثال، من 500 کلمه در روز از ساعت 10 صبح تا 2 عصر خواهم نوشت- و روی عملی که جلوی شماست تمرکز کنید. علاوه بر این، تفکر آگاهانه را برای کاهش استرس در نظر بگیرید.    

حواس پرتی ها را کاهش دهید

حواس پرتی ها بخش بزرگی از موانع رسیدن به  اهداف هستند. کاملا عجیب است که در محل کار خبرهای فیس بوک خود را چک می کنید، یا درحالیکه می دانید که فردا صبح کنفرانس مهمی دارید، ولی با این حال شب تا دیر وقت بیدار می‌مانید. متاسفانه، این چیزها کاری با پیشرفت کاری شما ندارند-اما پیشرفت کاریتان با رویایتان رابطه نزدیکی دارد.

کاهش حواس پرتی‌ها می‌تواند به سادگی نصب یک برنامه بهره وری روی موبایل یا تبلت شما باشد، یا لازم باشد که چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند را به شکل فیزیکی از محل کار خود حذف کنید-هرچیزی که تمرکز شما را از بین می برد.  

به خودتان وقت استراحت بدهید

لازم است چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند را درحالیکه روی اهداف متمرکز شده‌اید بکاهید، اما باید زمانی را نیز برای رفع خستگی به خود اختصاص دهید.

7777777.png

استراحت و ایجاد وقفه در کار به شما کمک می‌کند که ذهنتان را بازسازی کنید. در طبیعت قدم بزنید، با دوستانتان بازی کنید، ورزش کنید و کتاب بخوانید، هر چیزی که از انجامش لذت برده و برای سلامتتان ضرر نداشته باشد.   

تقسیم بندی فعالیت ها

وقتی روی اهدافتان کار می‌کنید، این تمام کاری باشد که انجام می‌دهید. وقتی دارید شبکه ارتباطی می سازید، ساخت آن تنها کاری باشد که انجام می‌دهید. زمانی را که به استراحت اختصاص داده‌اید با چک کردن ایمیل های کاریتان هدر ندهید. تقسیم بندی، شما را برای دستیابی به حداکثر تمرکز و بالا بردن اشتیاق به کارتان توانمند می‌سازد.    

سخن پایانی

تنها عاملی که رویاهای شما را به واقعیت تبدیل می‌کند، "تمرکز" است. اهداف ساده‌ای را مد نظر بگیرید که شما را به چیزی شبیه یک رویای فوق العاده نزدیکتر و نزدیکتر کند. همانطور که روی هر هدف کار می‌کنید، تمرکز کامل را هم تمرین کنید.

شما دارید برای لحظاتی تمرین می‌کنید که انگار شانسی ظهور می‌کنند، لحظاتی که شما را به آستانه رویاهایتان می‌رسانند. تکرار، کلید تمرکز است. برای کسب مهارت‌هایی که برای موفقیت نیاز دارید تمرین کنید، به توصیه‌های افراد موفق و با تجربه توجه کنید. هر گام کوچکی که به تدریج بر می‌دارید، به نتیجه‌ای بزرگ بدل می‌شود.

مراجع

برگرفته از سایت سمینار ما

4 مانع عملکرد موثر از دید برایان تریسی

BrianTracy.jpg

سلام، من برایان تریسی هستم و امروز می خواهم درمورد برخی حواس پرتی‌های متداول و اینکه چطور جلویشان را بگیریم صحبت کنم. مطمئنا یکی از دلایل این است که در جهانی زندگی می کنیم که پر از حواس پرتی است. از تکنولوژی گرفته که ما را از هر چیزی و هر کسی تا منابع بی انتهای سرگرمی در اطرافمان ارتباط می دهد زندگی مدرن زمینی است پر از حواس پرتی و مستعد خارج کردن شما از فرایند پیشرفت مداوم. (ادامه در فیلم زیر)

برای موفقیت به سلامتی خود و آنانی که با آنها زندگی می کنیم ، اهمیت قائل شویم!

برای ادامه اینجا را کلیک کنید

پدرها ، مادرها زمان تون را صرف چیزهایی کنید که واقعا ارزشش را داشته باشد!

علل افزایش سن ازدواج

ازدواج یکی از بهترین نیازهای آدمی است که دین مقدس اسلام به آن اهمیت فراوانی داده است و آن را از بهترین سنت های دینی شمرده که مایه برکات بی شماری است. از نظر قرآن، ازدواج مایه آرامش روح و روان آدمی است، که این خود از نشانه های رحمت و بزرگی خداوند است.1 تشویق اسلام به ازدواج خصوصاً در سن جوانی، و کراهتِ اسلام از تجرّد و رهبانیت، در بسیاری از سخنان معصومین آمده است. آثاری چون بزرگداشت سنت پیامبر2، قرار گرفتن در ولایت و حمایت خداوند3، به خشم آوردن شیطان4، کامل شدن ایمان جوانان5، زیاد شدن روزی6، و مانند آن از برکات ازدواج، در کلام معصومین شمرده شده است. همچنین تأخیر در امر ازدواج در بعضی روایات مردود دانسته شده و تأکید شده است، هیچ چیز نباید باعث تأخیر انسان در ازدواج شود، حتی اگر فقر باشد.7 در روایتی مردان بدون همسر را سرزنش می کند و تجرد را سبب شرور شدن می داند8 و در روایت دیگر به کسانی که صاحب دخترند سفارش می کند در ازدواج دخترانشان تعجیل کنند. کارشناسان امور اجتماعی عوامل زیادی برای افزایش سن ازدواج عنوان کرده اند که ما در این جا این عوامل را در سه بخش عمده، مطرح می کنیم:

الف) عوامل اجتماعی

زندگی اجتماعی گرچه یکی از ضروریات حیات انسان است، به طوری که بشر بدون اجتماع قادر به ادامه زندگی نیست، اما با این حال، اگر در برنامه ریزی و سیاست اداره جامعه، دقت کافی نشود، مشکلات زیاد به وجود می آید. یکی از عوامل افزایش سن ازدواج به مسائل اجتماعی برمی گردد که در ذیل به چهار عامل آن اشاره می شود.

 • افزایش جرایم و آسب های اجتماعی

بالا رفتن جرایم و آسیب های اجتماعی مانند: اعتیاد، بی بندوباری، همسر آزاری، طلاق، روابط سرد همسران، دخالت اطرافیان و مانند آن نه تنها موجب از هم پاشیدگی خانواده ها شده است، بلکه باعث سلب اعتماد جوانان از ازدواج گردیده و سبب شده است که جوان امروز به ازدواج به عنوان عامل خوشبختی، نگاه نکند و سرنوشت خود را به کسانی که در دام این آسیب ها گرفتار شده اند، تشبیه کند.

 • تحصیلات دانشگاهی

طولانی بودن مدت تحصیلات دانشگاه و افزایش نسبت دختران به پسران (که طبق بعضی آمارها تنها 35/43 درصد کسانی که در کنکور شرکت می کنند، پسر هستند)14، سبب شد اولاً، اغلب پسران و دختران تا پایان تحصیلات و بعد هم تا به دست آوردن شغل، از ازدواج سرباز زنند؛ و ثانیاً، دختران به علت داشتن تحصیلات دانشگاهی حاضر به ازدواج با پسران پشت کنکور مانده نباشند و درصد بالایی از آنان بدون همسر بمانند، یا به ازدواج ناخواسته تن بدهند؛ چنانکه امروز شاهد این معضل هستیم.

 • عدم توازن جمعیت پسران و دختران آماده ازدواج در ایران

بنا بر برخی آمارها، جمعیت دختران در شرف ازدواج، یک میلیون و ششصد هزار نفر بیش از پسران آماده ازدواج است و این خود سبب می شود پسران در ازدواج رقابت نکنند و در نتیجه عجله ای نداشته باشند.

 • به هم خوردن توازن دختر و پسر در روستاها

طبق آمارها، به علت مهاجرت پسران روستایی به شهرها برای جستجوی کار، جمعیت دختران روستایی آماده ازدواج دو برابرِ گذشته است.

ب) عوامل اقتصادی

یکی از عمده ترین دلایل تأخیر ازدواج از نظر جوانان، عوامل اقتصادی است. در یک گفتگوی ساده و خودمانی با جوانان، خصوصاً پسران، می توان به آسانی فهمید که علت نداشتن تمایل به ازدواج در اکثر آن ها برخوردار نبودن از شغل، مسکن و تهیه لوازم و ضروریات زندگی و جشن ازدواج است. در این بین خانواده های دختران هم مشکل تهیه جهیزیه را سد بزرگی برای ازدواج دخترانشان می دانند، خصوصاً خانواده هایی که چند دختر با فاصله های سنی کم، دارند.

ج) عوامل فرهنگی

گرچه کشور ما از فرهنگ غنی و کامل اسلامی برخوردار است، ولی به دلایلی چون نفوذ فرهنگ بیگانه و مانند آن، این فرهنگ کم رنگ شده و سفارش های اکید اسلام به تعجیل در ازدواج و کراهت از تأخیر آن، تا حدودی بین جوانان به فراموشی سپرده شده است. جوان ایرانی که در گذشته مهم ترین برنامه او در اولین فرصت ازدواج و تشکیل زندگی بود، امروزه دیگر چنین عقیده ای ندارد و حتی برخی زمان ازدواج را مخصوص میان سالی می دانند، و این احتمال وجود دارد که این فرهنگ مخرّب، گسترده و فراگیر شود

مدیریت کیفیت در سلامت

پرونده:مدیریت کیفیت در سلامت 2.docx

اینترنت اشیاء

پرونده:IOT.docx

تعامل انسان وربات

پرونده:Interaction between human and robot.docx

صفرتا صداپلای

پرونده:Apply.pdf

هوش مصنوعی و علم داده