مسیرهای شغلی

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

کارشناس تولید و عملیات

کارشناس تولید و عملیات می‌تواند از آغاز ساخت کارخانه در طراحی ساختمان و خط تولید تا مسائل مرتبط به تولید و انبارداری مشارکت نماید .

کارشناس تولید و عملیات

کارشناس تولید و عملیات باید در زمینه های ارزیابی کار و زمان ، طرح ریزی واحد صنعتی ، برنامه‌ریزی تولید ، کنترل تولید و موجودی‌ها ، شبیه سازی ، کنترل کیفیت آماری ، تعمیر و نگهداری و فاکتورانسانی مهارت داشته و قابلیت نظارت بر ساخت ساختمان ، طراحی و کنترل خط تولید ، کنترل و طراحی انبار و دیگر فعالیت¬های مرتبط با تولید را داشته باشد. کارشناس تولید و عملیات باید فردی صبور و تحلیل گر باشد ، زیرا که در زمینه‌های برنامه ریزی و کنترل خطوط تولید و انبار مجبور به انجام فعالیت‌های روزمره و یکنواخت است .

بیشتر بدانید

کارشناس حمل و نقل

کارشناس حمل و نقل موظف است ، سیستم های حمل و نقل را طراحی نموده و شیوه‌ی حمل و نقل مواد و کالا را برنامه‌ریزی نماید و همچنین بر آن نظارت کرده و بهبود دهد .

کارشناس حمل و نقل

کارشناس حمل و نقل موظف است ، سیستم های حمل و نقل را طراحی نموده و شیوه‌ی حمل و نقل مواد و کالا را برنامه‌ریزی نماید و همچنین بر آن نظارت کرده و بهبود دهد . در این راستا کارشناس حمل و نقل با شناخت نسبت به سیستم‌های حمل و نقل و نحوه پیاده سازی ، توانایی طراحی ، برنامه ریزی و کنترل را خواهد یافت . کارشناس حمل و نقل باید تحلیل‌گر ، خلاق و هنرمند باشد ، به این خاطر که طراحی حمل و نقل نیازمند ابتکار عمل و خلق سیستم‌هایی است که بتوان آن را پیاده و بهینه نمود .

بیشتر بدانید

کارشناس تحلیلگر سیستم

کارشناس تحلیل‌گر سیستم وظیفه دارد که با شناخت بازخورد ها فرصت‌ها ، تهدید‌ها ، نقاط ضعف و قوت سیستم را شناسایی کند و ُیستم را در رسیدن به اهداف آن یاری کند .

کارشناس تحلیلگر سیستم

کارشناس تحلیل‌گر سیستم وظیفه دارد که با شناخت این تأثیرات و بازخورد ها فرصت‌ها ، تهدید‌ها ، نقاط ضعف و قوت سیستم را شناسایی کند و سیستم را هر چه بهتر در رسیدن به اهداف خود یاری رسانند . وی همچنین می‌تواند به سازمان‌ها در طراحی سیستم‌های موردنیاز همچون سیستم‌های اطلاعاتی کمک کند . تحلیل گر سیستم باید فردی تحلیل‌گر ، اهل جستجو و متفکر باشد زیرا که باید بتواند نقاطی را مشاهده نمای که از دید دیگران پنهان می‌باشد و پاسخ‌هایی برای مشکلاتی بیابد که دیگران توان تحلیل و پاسخ دهی به آنها را ندارند .

بیشتر بدانید

کارشناس نگهداری و تعمیرات

کارشناس تعمیر و نگهداری موظف به طراحی سیستم نت ، برنامه ریزی برای تأمین قطعات ، تعمیرات و سرویس‎های دوره‌ای و تجهیز ماشین‌آلات به حسگر ها و ... می باشد .

کارشناس نگهداری و تعمیرات

تعمیر و نگهداری نیازمند یک برنامه ریزی و طراحی سیستم برای آن می‌باشد . کارشناس تعمیر و نگهداری موظف به طراحی سیستم نت ، برنامه ریزی برای تأمین قطعات ، تعمیرات و سرویس‎های دوره‌ای و تجهیز ماشین‌آلات به حس‌گرهایی که در فرآیند تعمیر و نگهداری وی را یاری رساند می‌باشد. برنامه ریزی تعمیر و نگهداری نیازمند درک آماری و تحلیلی بالایی می‌باشد و کارشناس باید به سیستم‌ها و تجهیزات تعمیرات و نگهداری آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند از آنها در طراحی خود استفاده کند .

بیشتر بدانید

کارشناس طراحی و ایجاد واحد صنعتی

پس از امکان‌سنجی ، فعالیت‌های اجرایی شروع شده و ساخت بنا ، خرید تجهیزات و نصب آن‌ها صورت می‌گیرد. تمامی این اقدامات در حیطه وظایف کارشناس طراحی و ایجاد می‌باشد .

کارشناس طراحی و ایجاد واحد صنعتی

آغاز هر فعالیت تولیدی و یا ارائه خدمت با تعریف محصول و خروجی نهایی صورت می گیرد . پس از تعریف محصول ، امکان سنجی مربوط به آن با استفاده از اصول اقتصاد مهندسی انجام می گیرد و اقتصادی بودن ساخت و فروش محصول بررسی می شود . پس از امکان‌سنجی ، فعالیت‌های اجرایی شروع شده و ساخت بنا ، خرید تجهیزات و نصب آن‌ها صورت می‌گیرد. تمامی این اقدامات در حیطه وظایف کارشناس طراحی و ایجاد می‌باشد .

بیشتر بدانید

کارشناس کنترل کیفیت

کارشناس کیفیت به عنوان عامل ایجاد کیفیت در هر قسمت از کارخانه و یا حتی کارهای خدماتی فعالیت می‌نماید و با تمرکز در آن قسمت ، کیفیت مطلوبی را در خروجی ایجاد می‌کند .

کارشناس کنترل کیفیت

در ابتدا تولید کنندگان کیفیت را هزینه زا می‌دانستند ، اما پس از چندی تولیدکنندگان مشاهده نمودن با بالابردن کیفیت می‌توان هزینه ها را کاهش داد در نتیجه ، آنها نیز به کیفیت علاقه مند شدند . کارشناس کیفیت به عنوان عامل ایجاد کیفیت در هر قسمت از کارخانه و یا حتی کارهای خدماتی فعالیت می‌نماید و با تمرکز در آن قسمت ، کیفیت مطلوبی را در خروجی ایجاد می‌کند . کارشناس کیفیت با شناخت فرآیند ، با استفاده از روش‌ها ،ابزارها و مدل‌های موجود آن را بهبود داده و به حد مطلوبیت می‌رسانند .

بیشتر بدانید

برنامه ریزی و کنترل پروژه

مدیر پروژه وظیفه هماهنگی و هدایت ارکان پروژه را دارد و کارشناس برنامه ریز پروژه با استفاده از شرایط موجود اقدام به برنامه ریزی زمانبندی منابع می کند .

برنامه ریزی و کنترل پروژه

هر پروژه به مدیر پروژه ، کارشناس برنامه‌ریزی و کنترل پروژه نیاز دارد . تیم پروژه با استفاده از منایع محدود ، پروژه را در زمان مشخص و با هزینه و کیفیت مشخص آغاز کرده و با موفقیت به پایان می‌رسانند . مدیر پروژه وظیفه هماهنگی و هدایت ارکان پروژه را دارد و کارشناس برنامه ریز پروژه با استفاده از شرایط موجود اقدام به برنامه ریزی زمانبندی منابع می کند و کارشناس کنترل‌کننده نیز وظیفه بررسی و اطمینان از هماهنگ بودن اجرای واقعی پروژه با برنامه طرح ریزی شده را دارد .

بیشتر بدانید

ممیز استاندارد ها

استانداردها چارچوب و دستورالعمل کلی برای سازمانها و شرکت ها می باشند و پیاده سازی و استقرار این استانداردها توسط افراد آموزش دیده میسر است .

ممیز استاندارد ها

استانداردها چارچوب و دستورالعمل کلی برای سازمانها و شرکت ها می باشند تا به واسطه آنها بتوانند سازمان خود را مطابق با سازمان‌ها بزرگ و موفق در حوزه کاری خویش شکل دهند و به صورت اصولی در بازار کسب و کار جهانی حضور یابند . پیاده سازی و استقرار این استانداردها توسط افراد آموزش دیده میسر است . این افراد استانداردها را در سازمان و چرخه فرآیندی سازمان پیاده می کنند.کارشناس ممیزی باید صبور ، پرتلاش و دارای روابط عمومی قوی باشد تا بتواند فرآیند‌های پیاده سازی را طی کرده و آن را به دیگر اعضای شرکت آموزش دهد .

بیشتر بدانید