دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه برکلی: تفاوت بین نسخه‌ها

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو
سطر ۱۹۱: سطر ۱۹۱:
 
با تقدیم جان دست یافت ( روحش شاد و راهش پر رهرو باد)
 
با تقدیم جان دست یافت ( روحش شاد و راهش پر رهرو باد)
  
از دیگر اساتید برجسته فارغ التحصیل از این دانشگاه میتوان به استاد بابک حجی و استاد محمد هادی چمران از اعضا هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد
+
از دیگر اساتید برجسته فارغ التحصیل از این دانشگاه میتوان به دکتر بابک حجی از اعضا هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر هوشنگ کیانی  از اعضا هیئت علمی  دانشگاه علم و صنعت ایران اشاره کرد.
  
 
== دپارتمان مهندسی صنایع و تحقیق در عملیات دانشگاه برکلی ==
 
== دپارتمان مهندسی صنایع و تحقیق در عملیات دانشگاه برکلی ==

نسخۀ ‏۲۶ اسفند ۱۳۹۷، ساعت ۰۰:۴۰

10-University-Of-California-Berkeley.jpg
دانشگاه کالیفرنیا، برکلی در یک نگاه
نام پیشین University of California
شعار Fiat lux (زبان لاتین)
شعار به انگلیسی بگذار نور بیاید
نوع دانشگاه دولتی research university Land Grant
تأسیس‌شده ۲۳ مارس ۱۸۶۸
موقوفه مالی $۴٫۰۴۵ بیلیون (2015)
دانشجویان ۴۰٬۱۷۳ (پائیز ۲۰۱۶)
کارشناسی ۲۹٬۳۱۰ (پائیز ۲۰۱۶)
تحصیلات تکمیلی ۱۰٬۸۶۳ (پائیز ۲۰۱۶)
موقعیت برکلی، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
پردیس مجموعاً ۱٬۲۳۲ acre (۴۹۹ هکتار)
رنگ انتخابی Berkeley Blue, طلایی         
ورزشکاران NCAA Division I FBS – همایش پاسیفیک-۱۲
نام ورزشی Golden Bears
نماد ورزشی Oski the Bear
تعلق ورزشی به  انجمن دانشگاه‌های آمریکایی، IARU,URA, APRU, APLU
وبگاه www.berkeley.edu

معرفی

آرم و مهر دانشگاه برکلی کالیفرنیا

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی مشهور به دانشگاه برکلی (به انگلیسی: University of California, Berkeley) دانشگاهی دولتی در شرق خلیج سان‌فرانسیسکو و در شهر برکلی (در ایالت کالیفرنیا) قرار دارد. این دانشگاه که در سال ۱۸۶۸ تأسیس شده‌است، دانشگاهی در سیستم دانشگاه‌های کالیفرنیا است. رتبه‌بندی یو اس نیوز این دانشگاه را چهارمین دانشگاه برتر دنیا می‌داند.

لوگوی دانشگاه برکلی کالیفرنیا

این دانشگاه حاصل ادغام دو دانشگاه قدیمی در سال ۱۸۶۸ در اوکلند کالیفرنیا است. ترجمهٔ شعار این دانشگاه «گذار نور بیاید» است. این دانشگاه در دههٔ ۱۹۶۰ برای تظاهرات آزاد (که توسط دانشجویان رهبری می‌شد) و مخالفت برای جنگ در ویتنام معروف شد. برکلی از اعضای انجمن دانشگاه‌های آمریکایی است و در طی سال‌ها هزینه‌هایی به فعالیت‌های پژوهشی و عملی مختلف اختصاص داد. قسمتی از بیرون محوطه دانشگاه دانشگاه برکلی به‌افتخار جرج برکلی نامگذاری گردیده‌است. برکلی در دههٔ شصت به اعتراضات دانشجویی (به انگلیسی :student protests) معروف شد؛ زیرا دانشجویان مخالف جنگ ویتنام بودند. تظاهرات معروفی که در سال ۱۹۶۹ در برکلی برگزار شد، تظاهرات «پارک مردم» (به انگلیسی: people's park) است. دانشجویان و مسئولان برکلی در مورد یک قطعه زمین با همدیگر مقابله می‌کردند. از آنجایی‌که آن‌ها نتوانستند توافق کنند، گارد ملی (به انگلیسی :national guard) به دانشگاه فرستاده شد که به برخورد دانشجویان با «گارد ملی» انجامید.

در حال حاضر دانشجویان برکلی اکثراً لیبرال و محافظه‌کاران در اقلیت هستند.

تاریخچه

 • در 23 مارس سال 1868 دانشکده مهندسی و ابداعات که قسمتی از دانشگاه کالیفرنیا مجزا گردید و با نام دانشگاه برکلی به عنوان زیرمجموعه دانشگاه کالیفرنیا در 10 پردیس ایجاد گردید که شامل دانشکده های مهندسی مکانیک، معدن و عمران بود.

در سال 1942، چندین رشته مهندسی دیگر نیز به این دانشگاه اضافه شد که از آن جمله می توان رشته مهندسی صنایع و تحقیق در عملیات و مهندسی علوم کامپیوتر و برق را نام برد.

در سال ۱۸۶۶، دانشگاه خصوصی کالیفرنیا زمینی که اکنون محوطهٔ دانشگاه برکلی است را خریداری کرد. به خاطر نبود منبع مالی کافی، دانشگاهی دیگر که در زمینهٔ کشاورزی، معدن و هنر مکانیکی فعال بود به دانشگاه خصوصی کالیفرنیا پیوست و اولین دانشگاه دولتی ایالت کالیفرنیا، دانشگاه کالیفرنیا برکلی، به وجود آمد. ۱۰ استاد و ۴۰ دانشجو اعضای این دانشگاه در اولین روز بازگشایی آن در سال ۱۸۶۹ بودند. هنری دورنت، مدیر سابق دانشگاه خصوصی کالیفرنیا، به عنوان اولین مدیر دانشگاه برکلی مدیریت را در دست گرفت.

 • در سال ۱۸۹۱ فیبی هیرست اعطای بسیاری به برکلی کرد. ایجاد برنامه‌های جدید، ساختن ساختمان‌های جدید و اسپانسری از جمله کارهای فیبی هیرست برای برکلی بود. علاوه بر آن، فیبی هیرست اولین زن عضو شورای دانشگاه بود، که از سال ۱۸۹۷ تا لحظه مرگش به خدمت پرداخت. در سال ۱۹۰۵ زمینی جدید نزدیک شهر ساکرامنتو خریداری شد و نهایتاً دانشگاه دیویس به وجود آمد. در دههٔ ۱۹۲۰ تعداد ساختمان‌ها به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. از میان آن بناها، جان گولن هوارد، معمار نامدار آمریکایی، دوازده بنا مرتبط با دانشگاه را معماری کرد. رابرت گوردون مدیریت دانشگاه را از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۸ در دست گرفت.

برکلی که قبل از آن نامش در میان دانشگاه‌های دیگر آمریکا به چشم نمی‌آمد در دههٔ ۱۹۶۰ شهرت پیدا کرد. علت اصلی این شهرت راهپیمایی برای آزادی بیان در سال ۱۹۶۴ و مخالفت با جنگ در ویتنام از جمله امرهایی بود که برکلی را به شهرت رساند. در سال ۱۹۶۹، طی تظاهرات بر زد جنگ ویتنام، پلیس ملی آمریکا با عده‌ای از دانشجویان در گیر شد. پس از این تظاهرات رونالد ریگان، فرماندار وقت کالیفرنیا (که چند سال بعد نیز رئیس‌جمهور شد) واکنش بسیار تندی به تظاهرات دانشجویان نشان داد و برکلی را محلی برای «کمونیست دوستان، آشوب گران، و منحرفان» خطاب کرد. در حال حاضر دانشجویان برکلی کمتر سیاسی هستند و اعضای محافظه کار بیشتری را، نسبت به قبل، در خود جای می‌دهد. با این حال، در حال حاضر تعداد دانشجویان دموکرات (لیبرال) ۹ برابر دانشجویان حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده آمریکا (محافظه کار) است.

نمایی از آتش‌سوزی در نزدیکی دانشگاه. نزدیک به ۶۰۰ خانه در آتش سوخت.
* آتش سوزی 1923

در ۱۷ سپتامبر ۱۹۲۳ آتش‌سوزی عظیمی در شهر برکلی رخ داد که در پی آن ۶۴۰ سازه، از جمله ۵۸۴ خانه که نزدیکی شمال محوطهٔ دانشگاه بود، در آتش سوخت. با این حال دانشگاه صدمه خاصی ندید چون هنگامی که آتش به دانشگاه نزدیک می‌شد، مسیر باد عوض شده و دانشگاه برکلی از سوختن در امان ماند.

* منابع مالی

با این که برکلی دانشگاهی دولتی است، منابع مالی آن اکثراً خصوصی است. قسمتی از منابع مالی اش از دولت می‌آید. از منابع مالی خصوصی برکلی می‌توان بهبی‌پی، شرکت نفت و گاز بریتانیایی، اشاره کرد. بی‌پی مبلغ مشخصی را برای بهبود و توسعه زیست‌سوخت به برکلی اهدا کرده بود. شرکت هیولت و شرکت داو کمیکال نیز مقداری هزینه در مورد تحقیق پیرامون پایایی به برکلی اهدا کرده بودند.

* نام دانشگاه

دانشگاه کالیفرنیا برکلی به نام‌های کالیفرنیا یا کَل با مخفف UCB نامبرده می‌شود. تیم‌های ورزشی این دانشگاه به خرس‌های طلایی کالیفرنیا ملقب هستند.

رشته‌های تحصیلی در برکلی

برکلی بیشتر دارای رشته‌های مختلفی در مقطع لیسانس بوده و در مقطع دکترا کمی محدودتر است. برنامهٔ دانشگاه به صورت نیم سال تحصیلی (به انگلیسی: semester) تعریف شده‌است. در مجموع برکلی دارای صد و شش رشته در مقطع لیسانس، هشتاد و هشت رشته در مقطع فوق لیسانس و نود و هفت رشته در مقطع دکترا است. در سال تحصیلی ۱۴–۲۰۱۳ دانشگاه ۷۵۶۵ لیسانسه و ۹۳۰ مدرک دکترا صادر کرد. مهم‌ترین دانشکده‌های دانشگاه عبارتند از:

قسمتی از بیرون محوطه دانشگاه
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده طراحی محیط زیست
 • دانشکده منابع طبیعی
 • دانشکده روزنامه‌نگاری
 • دانشکده بازرگانی
 • دانشکده سیست عمومی
 • دانشکده اطلاعات
 • دانشکده قانون
 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده زیست
 • دانشکده رفاه اجتماعی

قابل ذکر است که برکلی منحصراً دارای دانشکدهٔ پزشکی نیست ولی همراه با دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، به صورت مشترک، برنامه‌ای پزشکی را، نزدیک محل خود دانشگاه برکلی، اداره می‌کند.

* مقطع کارشناسی

محبوب‌ترین رشته‌ها در مقطع کارشناسی در دانشگاه برکلی مهندسی برق، کامپیوتر، علوم سیاسی، زیست ملکولی، علوم طبیعی و اقتصاد است. نمرات درسی در دانشگاه برکلی به صورت ۵ حرف (A, B, C, D, F) بوده و دانشجویان ملزم به دادن امتحان میان ترم هستند. قوانین کسب جوایز علمی در دانشگاه‌ها، بسته به قوانین هر دانشکده دارد و این جوایز معمولاً به دانشجویان ممتاز هر ساله اهدا می‌شود.

* مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

در برکلی، راهیابی از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد غیرمتمرکز است و متقاضیان مستقیم به دانشکدهٔ مورد نظر خود ثبت نام می‌کنند. این دانشگاه در سال ۲۰۱۲، ۸۸۷ مدرک دکترا و ۲۵۰۶ مدرک فوق لیسانس صادر کرد. اکثراً دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد توسط کمک هزینه‌های تحصیلی، همکاری آموزشی و پژوهشی پشتیبانی می‌شوند. در سال ۲۰۱۰، شورای ملی پژوهش ایالات متحده آمریکا، دانشگاه برکلی را در رتبهٔ اول بر اساس بیشترین تعداد برنامه در مقطع دکترا که به عنوان بهترین در آمریکا انتخاب شدند قرار داد. برنامه‌های دکترا دانشگاه برکلی که رتبهٔ اول را دریافتند عبارت بودند از: کشاورزی و منابع اقتصاد، فیزیک نجومی، شیمی، مهندسی عمران و محیط زیست، علوم کامپیوتر، انگلیسی، اپیدمیولوژی، جغرافیا، زبان آلمانی، ریاضیات، مهندسی مکانیک، بیوشیمی و بیولوژی مولکولی، ژنتیک، ژنومیکس، و توسعه، فیزیک، زیست‌شناسی گیاهی، و علوم سیاسی.

* استادان و پژوهش

برکلی دانشگاهی تحقیقاتی و پژوهشی است. ۱۶۲۰ استاد به‌طور تمام‌وقت و ۵۰۰ استاد به صورت نیمه‌وقت در ۱۳۰ دانشکده و ۸۰ گروه و دانشکده بین رشته‌ای در حال فعالیت هستند. ۲۳۵ از استادان برکلی عضو فرهنگستان هنر و علوم آمریکا، ۷۷ عضو برنامه فولبرایت، ۱۳۹ عضو کمک‌هزینه گوگنهایم، ۷۳ عضو آکادمی ملی مهندسی، ۱۴۹ عضو آکادمی ملی علوم، ۴ برنده جایزه پولیتزر، ۱۲۵ عضو برنامه اسلون، ۷ برنده جایزه ولف، و ۱ برنده جایزه معماری پریتزکر در برکلی تدریس داده‌اند.

* سیستم کتابخانه

دانشگاه برکلی یکی از ۱۱ دانشگاه سیستم دانشگاه کالیفرنیا است. این یازده دانشگاه در مجموع دارای ۳۲ کتاب‌خانه هستند. در سال ۲۰۰۶ سیستم کتاب خانهٔ کالیفرنیا دارای ۱۱ میلیون کتاب و ۷۰٬۰۰۰ گروه کتاب (عناوین) بود. کتاب خانه بنکرافت، یکی از کتاب‌خانه‌های دانشگاه برکلی، که کتاب خانهٔ مرکزی برکلی به حساب می‌آید، دارای کتاب‌هایی در مورد تاریخ جهان غرب و آمریکای شمالی و همچنین تاریخ کالیفرنیا، مکزیک و آمریکای مرکزی است.

* رتبه بندی و شهرت

یواس نیوز اند ورلد ریپورت (به انگلیسی: U.S.News & World Report) در رتبه‌بندی خود برکلی را در مقام بیستم دانشگاه‌های آمریکا قرار داده‌است. رتبه‌بندی کیواس (به انگلیسی: QS World University Rankings) برکلی را در ردهٔ ۲۸ ام آمریکا قرار داد. رتبه‌بندی فوربز و Niche نیز هر کدام در سال ۲۰۱۷ برکلی را در ردهٔ چهلم آمریکا قرار دادند.

فعالیت های علمی ثبت شده از فارغ التحصیلان

 • جداسازی ویتامین E - گلادیس اندرسون امرسون ویتامین E را جدا کرده و به شکل خالص در سال ۱۹۵۲ درآورد.
 • کربن ۱۴ و فتوسنتز - مارتین کامن و سم روبن اولین کربن ۱۴ را در سال ۱۹۴۰ کشف کردند. برندگان جایزه نوبل ملوین کالوین و همکارش کربن ۱۴ را به عنوان یک ردیاب مولکولی برای فاش کردن مسیر جذب کربن در فتوسنتز، شناخته و به عنوان چرخه کالوین استفاده کردند.
لوگوی بی‌اس‌دی. بی‌اس‌دی از مهم‌ترین دستاوردهای برکلی بود.
 • سیکلوترون - ارنست لارنس شتاب‌دهنده ذرات را در سال ۱۹۳۴ اختراع کرد.
 • انکوژن – پیتر دزبرگ اولین ژن سرطان زا را در دهه ۱۹۷۰ کشف کرد.
 • کارنیکوژن – مواد شیمیایی که باعث آسیب به دی ان ای می‌شوند. آزمایش ایمز توسط بروس ایمز و همکارانش پیرامون این موضوع در سال ۱۹۷۳ در دانشگاه انجام شد.
 • بی‌اس‌دی – از مهم‌ترین دستاوردهای برکلی بود که در طی سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۵ در این دانشگاه توسط گروه تحقیقاتی سیستم‌های کامپیوتری توسعه داده و منتشر می‌شد. امروزه واژه بی‌اس‌دی برای اشاره به خانواده‌ای از سیستم‌عامل‌های شبه‌یونیکس استفاده می‌شود که همگی از نوادگان همان بی‌اس‌دی یونیکس هستند. سیستم‌عامل‌هایی که از کد اصلی بی‌اس‌دی مشتق شده‌اند هنوز هم توسعه فعالی دارند و به‌طور گسترده استفاده می‌شوند.
 • برکلی ریسک – دیوید پیترسون نوعی ریزپردازنده را در میان ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ طراحی کرد.
 • تلومراز –الیزابت بلک‌برن، کارول گریدر، و جک ژوستاک آنزیمی را که در رشد و تقسیم سلولی نقش دارد در سال ۱۹۸۵ کشف کردند.
 • زبان برنامه‌نویسی تی‌سی‌ال – توسط جان اوسترهوت در سال ۱۹۸۸ توسعه داده شد.
 • تلسکوپ کک – جری نلسون در ساختن یکی از تلسکوپ‌های آمریکا در سال ۱۹۹۲ همکاری کرد.
 • رشد نوعی از سلول‌های بنیادی - جیمز پی آلیسون پادتن مونوکلونال را که با استفاده از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان نقش دارد، در میان سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ کشف و توسعه داد.
 • انرژی تاریک – سال پرلموتر و همکارانش در سال ۱۹۹۸ کشف کردند که گیتی در حال گسترش است و علت آن به انرژی تاریک مرتبط است.
 • ویرایش ژن کریسپر – جنیفر دودنا راهی ارزان و دقیق را برای دستکاری دی ان ای در سلول‌های انسانی کشف کرد.
 • گیمپ - در سال ۱۹۹۵ اسپنسر کیمبال و پیتر ماتیس شروع به توسعه گیمپ به عنوان یک پروژه ترم طولانی در دانشگاه برکلی کردند.

پردیس دانشگاهی

پردیس دانشگاهی برکلی نزدیک به ۵۰۰ هکتار و قسمت مرکزی آن به ۷۲ هکتار می‌رسد. آزمایشگاه ملی لارنس برکلی نیز ۸۱ هکتار از محوطهٔ دانشگاه را می‌گیرد. تالار علوم لارنس و چندین پایگاه آزمایشی دیگر (به خصوص در زمینهٔ علوم فضایی، ریاضیات، منطقهٔ محیط زیستی حفاظت شده، باغ گیاه‌شناسی دانشگاه و مرکز تفریح استرابری کنیون نیز هر کدام مساحتی را اشغال می‌کنند. قسمت شرقی پردیس دانشگاهی برکلی نیز به شهر اوکلندمرتبط می‌شود.
تصویری ۳۶۰ درجه از محوطه دانشگاه

شهر اوکلند شامل چندین موزه، از جملهٔ موزهٔ دیرین‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا، موزه هنر دانشگاه برکلی و آرشیو فیلم و اقیانوس آرام، و تالار علوم لارنس می‌شود. موزهٔ دیرین‌شناسی اوکلند دارای فسیل‌های مختلفی از دایناسورها شامل استخوان‌های تیرانوسوروس (انگلیسی: Tyrannosaurus rex) است.

واقعه‌ای که پردیس دانشگاهی و محوطهٔ این دانشگاه را تاریخی کرد در واقع نتیجهٔ «مسابقه بین‌المللی برای طرح معماری ماه هرست برای دانشگاه کالیفرنیا»، ایجاد شده توسط ویلیام راندلف در سال ۱۸۹۹، در شهری در بلژیک در آنتورپ است. در نهایت جان گولن هوارد به عنوان برندهٔ مسابقه انتخاب شد. هوارد دوازه بنای دانشگاه را معماری کرد و در دههٔ ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ گسترش یافتند. بسیاری از طرح‌های هوارد به عنوان نشان تاریخی شناخته شده‌اند.

تالار جنوبی (South Hall) قدیمی‌ترین سازهٔ این دانشگاه است که در سال ۱۸۷۳ ساخته شد. این بنا و یک بنای دیگر (که توسط فردریک اولمستد طراحی شد) تنها دو بنایی بودند که قبل از بناهای جان گولن هاوارد در پردیس دانشگاهی قرار داشتند. از معماران معروف دیگر که در طراحی بناهای برکلی نقش داشتند می‌توان برنارد میبک را نام برد. او دانش‌آموختهٔ مدرسه هنرهای عالی بوزار در فرانسه بود، و مدرس دانشگاه برکلی گردید، و در همان ایالت روزهای خود را سپری کرد. از دیگر معماران می‌توان جولیا مورگان، چارلز ویلارد مور و جوزف اشریک را نام برد. از طریق ادارهٔ توسعه پایدار و انرژی، دانشگاه برکلی اقدام به کارهای اجرای طرح‌های پایداری در محوطه دانشگاه کرده‌است. چندین سازهٔ برکلی چندین بار بازسازی شده و ضایعات از پروژه‌های ساختمانی هر بار کاهش می‌یابد. پروژه‌های حفاظت از آب در چندین قسمت پردیس دانشگاهی قرار گرفته و دانشگاه روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی را برای مدیریت آب‌های ناشی از بارندگی یا طوفان در نظر گرفته‌است. سوخت سیستم‌های تهویه‌ای، گرمایی، سرمایی و غیره دانشگاه برکلی از گاز طبیعی می‌آیند.

پذیرش و شرایط قبولی

سالانه ده‌ها هزار دانش آموز به این دانشگاه درخواست تحصیلی می‌فرستند. این دانشگاه اولویت و سهمیهٔ بسیار بیشتری به دانش آموزانی که ساکن کالیفرنیا بوده و از درون کالیفرنیا درخواست می‌کنند می‌دهد. سیستم دانشگاه کالیفرنیا طبق قوانینی که وضع کرده‌است، به دانش آموزانی که از داخل ایالت کالیفرنیا به این دانشگاه تقاضا می‌کنند شانس بسیار بالاتری برای قبولی نسبت به دانش آموزانی که از خارج ایالت کالیفرنیا درخواست می‌کنند می‌دهد. قابل ذکر است که بر اساس آماری که سالیانه از این دانشگاه منتشر می‌شود، میانگین نمرات دانش آموزان متقاضی خارج از کالیفرنیا بسیار بالاتر از متقاضیان درون ایالتی است، با این حال شانس قبولی بسیار پایین‌تری نسبت به دانش آموزان درون ایالتی دارند.

قبول شدگان ۲۰۱۵ برای سال اول لیسانس، دارای معدل ۴٫۴۱ (weighted) و ۳٫۸۷ (unweighted) بودند. محدودهٔ نمرهٔ ای سی تی قبولیان نیز ۳۱–۳۳ است. یک سوم قبول شدگان نیز در سال ۲۰۱۵ کمک هزینهٔ مالی پل (Pell Grant) دریافت کردند.

زندگی دانشجویی و سنت دانشگاه

شانس‌بیار دانشگاه خرس اوسکی نام دارد. خرس اوسکی اولین بار در سال ۱۹۴۱ به عنوان شانس‌بیار دانشگاه انتخاب شد. پیش از آن (در سال ۱۹۴۰) از توله خرس‌های واقعی به عنوان شانس بیار دانشگاه در استادیوم‌ها و بازی‌های ورزشی (در بیرون از زمین بازی) استفاده می‌شد. اما بعداً لباس خرس اوسکی جای توله خرس‌ها را گرفت. تماشاگران و هوادارانِ برکلی برای تشویق در بازی‌های ورزشی این ترانه (شعار) را می‌سرایند که به ترانهٔ فریاد خرس اوسکی معروف است:

«!Oski Wow-Wow
!Whiskey Wee-Wee
!Olee! Muckie-eye
!Olee! Berkeley-eye
!California! Wow»

گروه‌بند (موسیقی) برکلی (Cal Band) نیز اولین بار در سال ۱۸۹۱ تشکیل شد و در هر مسابقهٔ فوتبال آمریکایی که دانشگاه برکلی به عنوان میزبان و مهمان بازی کند، حضور فعال دارد. زیرمجموعهٔ گروه موسیقی کل بند به نام Straw Hat Band نیز در بازی‌های بسکتبال، والیبال و رویدادهای اجتماعی دیگر فعالیت می‌کند.

مسکن دانشجویی (خوابگاه)

اکثر دانشجویان برکلی در خوابگاه‌ها و مسکن‌های برکلی ساکن هستند. ساختمان‌های خوابگاهی مختلفی در برکلی وجود دارد و ۲۰ خانه متعلق به دانشجویان تعاون برکلی است.

برکلی دارای دوازده سالن محل اقامت مختلف است. خوابگاه‌های مخصوص دورهٔ کارشناسی خارج از دانشگاه در مجاورت شهر برکلی قرار دارد. واحدهای ۱، ۲ و ۳ در قسمت جنوبی پردیس دانشگاهی قرار دارد. واحد ۱ و ۲ دارای سالن غذا خوری مشترک هستند. واحد سه قدیمی‌ترین واحد و دارای سالن غذا خوری جداگانه است. در قسمت جنوبی تر پردیس دانشگاهی، خوابگاه‌ها اکثراً مربوط به ورزشکاران دانشگاه می‌شود.

فارغ التحصیلان و افتخارآفرینـان برکلی

از بزرگترین شرکت‌های تأسیس شده که حداقل یکی از فارغ التحصیلان برکلی در آن کار کرده‌اند به: اپل، اینتل، ال اس آی، گپ اینکورپوریتد، مای‌اسپیس،پاوربار، برکلی سیستم، بی بی ان تکنولوژی، چز پینسی، گوگل ویس، اچ‌تی‌سی، وی آی ای تکنولوژی، مارول تکنولوژی گروپ،مووی آن دات اورگ، اپسور، رداکتین، ریمون، سن‌دیسک، سان مایکروسیستمز، لرنینگ کمپانی و غیره اشاره کرد.

 همچنین افرادی دیگر که فارغ‌التحصیل برکلی بودند نظیر باتلر لامپسن، چارلز ثاکر و پیتر دویچ نیز با کن تامسون در پروژهٔ جنی همکاری کردند. کن تامسونهمچنین مخترع زبان برنامه‌نویسی بی است، زبانی که جد زبان سی به حساب می‌آید. او همین‌طور یکی از خالقان و توسعه‌دهندگان اولیه سیستم‌عامل پلان ۹ از آزمایشگاه‌های بل بود.

تاکنون بیست و پنج نفر از فارغ التحصیلان برکلی موفق به کسب جایزه امی شده‌اند. جان الس (لیسانس ۱۹۶۸) برای فیلمبرداری؛ اندرو اشنایدر (لیسانس ۱۹۷۳) برای فیلمنامه؛ لیندا شاخت (لیسانس ۱۹۶۶، فوق لیسانس ۱۹۸۱) و کریستین چن (فوق لیسانس ۱۹۹۰) برای روزنامه‌نگاری؛ کتی بیکر (لیسانس ۱۹۷۷)، لروی سیورس و الیزابت لمی نمونه‌ای از افرادی دیگر فارغ‌التحصیل برکلی هستند که موفق به کسب این جایزه شده‌اند. جایزه تورینگ، «جایزه نوبل کامپیوتر»، تاکنون به ۱۱ نفر از فارغ التحصیلان برکلی و ۱۰ هیئت علمی تمام وقت (مانند دینا اسکات) داده شده‌است.

فارغ التحصیلان بنام ایرانی برکلی

دکتر مصطفی چمران

چمران0123.png
دكتر مصطفي چمران در سال 1311 در تهران، خيابان پانزده خرداد متولد شد. وي تحصيلات خود را در دارالفنون و البرز گذراند؛ در دانشكده فني دانشگاه تهران ادامه تحصيل داد و در سال 1336 در رشتة الكترومكانيك فارغ ‏التحصيل شد و يك‏سال به تدريس در دانشكدة‌ فني پرداخت. وي در همة دوران تحصيل شاگرد اول بود. در سال 1337 با استفاده از بورس تحصيلي شاگردان ممتاز به امريكا اعزام شد و پس از تحقيقات‏ علمي در جمع معروف‏ترين دانشمندان جهان در دانشگاه كاليفرنيا –بركلي- با ممتازترين درجة علمي موفق به اخذ دكتراي الكترونيك و فيزيك پلاسما گرديد.

چمران بعنوان یک مبارز با درجات بالای علمی و از بزرگترین مفاخر انقلاب اسلامی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیتهای معاون نخست وزیری مهندس بازرگان در امور انقلاب و فرمانده ستاد جنگهای نامنظم در ابتدای حمله صدام به ایران و وزیر دفاع و نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی دفاع انجام وظیفه نمود و در نهایت به آرزوی خویش

با تقدیم جان دست یافت ( روحش شاد و راهش پر رهرو باد)

از دیگر اساتید برجسته فارغ التحصیل از این دانشگاه میتوان به دکتر بابک حجی از اعضا هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر هوشنگ کیانی از اعضا هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران اشاره کرد.

دپارتمان مهندسی صنایع و تحقیق در عملیات دانشگاه برکلی

در حال حاضر دانشکده مهندسی، یکی از 14 دانشکده موجود در دانشگاه برکلی، کالیفرنیا است که رتبه دوم دانشکده های مهندسی را در کشور ایالات متحده پس از MIT دارد. دانشکده مهندسی برکلی یکی از معتبرترین و قوی ترین برنامه های آموزشی را در سطح جهان دارا می باشد که تاکنون 54 هزار فارغ التحصیل از صد کشور جهان داشته است.

دپارتمان مهندسی صنایع و تحقیق در عملیات (IEOR) در زمینه های زیر آموزش هایی را ارائه می نماید:

 • مدل سازی کمی و تجزیه و تحلیل طیف وسیعی از تصمیمات مربوط به سیستم ها در رابطه با مسائل کارایی اقتصادی، بهره وری و کیفیت
 • تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از پایگاه داده ها و ابزار پشتیبانی تصمیم
 • مدل سازی جامع عدم قطعیت
 • توسعه و ایجاد روش های تحلیلی محاسباتی برای حل مشکلات
 • بدست آوردن مهارت های گسترده و دانش های لازم برای حضور حرفه ای اقتصاد در حال تغییر جهان

این دپارتمان در صنایع گوناگونی همچون: ارتباطات، محیطی، مالی، مواد غذایی، سلامتی، لجستیک، صنایع درمانی، ورزش، توریست و حمل و نقل فعالیت می نماید.

گرایش های درسی در دپارتمان مهندسی صنایع و تحقیق

 • زنجیره تامین تدارکات

تحقیق در مدیریت زنجیره تامین، جریان موثر و موثر کالاها و خدمات در زنجیره‌های تامین را بررسی می‌کند. 

 • سیستم‌های مالی

مهندسی مالی به کاربرد روش‌های تحلیلی، آماری و محاسباتی برای حل مشکلات در اقتصادمالی می‌پردازد. 

 • سیستم‌های بهداشتی

دانشکده در دانشگاه برکلی IEOR درگیر تحقیقات در سطوح مختلف سیستم بهداشت و درمان هستند. 

 • سیستم‌های انرژی

تحقیقات انرژی در بخش IEOR بر مدل‌سازی، تحلیل و بهینه‌سازی سیستم‌های انرژی و درسیستم‌های قدرت خاص تمرکز دارد. 

 • بهینه‌سازی الگوریتم های بهینه‌سازی

بهینه‌سازی در مرکز هر رشته مهندسی و هر بخش از اقتصاد است. 

 • شبیه‌سازی & مدلسازی تصادفی

ریسک و عدم قطعیت ذاتی در همه سیستم‌های دنیای واقعی است و درک تاثیر آن در آنالیزعملکرد و بهینه‌سازی ضروری است. 

 • نوآوری استراتژی نوآوری

دوره ما با نوآوری و UC برکلی در درون the تکنولوژیکی پیشرو در دره سیلیکون نهفته‌است. 

 • اتوماسیون و رباتیک

رباتیک و اتوماسیون به دلیل ابداعات در حسگرها، دستگاه‌ها، UAV، شبکه‌ها، بهینه‌سازی،و یادگیری ماشین، که با سرمایه‌گذاری شرکتی و خصوصی تسریع می‌شوند، به سرعت پیشرفت می‌کنند. 

سیلابس دروس مهندسی صنایع دانشگاه برکلی و مقایسه آن با دانشگاههای ایران

واحدهای درسی رشته مهندسی صنایع در دانشگاه برکلی و مقایسه آنها با واحدهای دانشگاه علم و صنعت ایران:
رنگ سبز خانه های دروس مشترک و رنگ زرد دروس غیر مشترک 

گردآورندگان: رایکا محمدی ، رامتین امیر اصلانی تبریز