گرایش مدیریت پروژه

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو
مدیریت پروژه1.jpg

معرفی گرایش مدیریت پروژه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

گرایش مدیریت پروژه تلفیق هنر، فن و علم است. این گرایش تلفیقی از عمران، صنایع و مدیریت است. هدف از این گرایش این است که اهداف پروژه ها در مناسبترین زمان، بهترین کیفیت و با کمترین هزینه و استفاده مناسب از منابع محقق شوند.کارشناسان ارشد این گرایش دارای توانایی در مدیریت کردن پروژه ها و هدف گذاری برای آن ها هستند.

این افراد می توانند با استفاده از ابزارهای جدید و پیشرفته کنترل پروژه، برای پروژه ها برنامه ریزی کنند،آنها را سازمان دهی، کنترل و هدایت کنند. این افراد متخصص پروژه ها در چهارچوب قوانین جلو میبرند و چون یکی از مهمترین تخصص آنها در مدیریت کردن زمان و هزینه ها است، میتوانند حسابداری و مدیریت مالی پروژه ها را نیز خودشان به عهده گیرند.

نرم افزار های مورد استفاده این متخصصان msp و primavera میباشد.

لازم به توضیح است که مطالب مربوط به این گرایش از مهندسی صنایع تنها مربوط به دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه گرایش مهندسی نفت و گاز که در دانشگاه تهران پذیرش می شود، می باشد. لذا بقیه دانشگاه ها فقط تحت عنوان مدیریت پروژه در این گرایش پذیرش دارند. دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه گرایش مهندسی نفت و گاز برای اولین بار در سال 1392 اجرایی گردید.

صنعت نفت کشور به عنوان صنعت پیشران اقتصاد کشور درگیر پروژه‌های عظیم توسعه میادین نفت و گاز بوده و بعضاً به سبب مشترک بودن برخی از این میادین با کشورهای همسایه، سرعت عمل در اجرای پروژه‌های توسعه ‌ای اهمیت دوچندان می‌یابد. باعنایت به اهمیت دانش مدیریت پروژه در این صنعت و تأثیر آن در اصلاح روند اجرای پروژه‌ها و افزایش بازدهی در اجرای پروژه‌های نفت و گاز کشور، مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی به عنوان کانون (Hub) پژوهش‌های راهبردی و مدیریتی وزارت نفت، سرفصل آموزشی دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه گرایش مهندسی نفت و گاز را به تصویب وزارت علوم تحقیقات و فناوری رسانیده است که از همین سال توسط دانشگاه‌ تهران در دو دوره روزانه و شبانه پذیرش دانشجو خواهد داشت. هدف از این دوره، تربیت مدیر و افراد متخصص برای پروژه‌های نفت و گاز می‌باشد و فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت پروژه گرایش نفت و گاز در شرایط برابر، دراولویت استخدامی وزارت نفت قرار خواهند گرفت.

برنامه درسی مدیریت پروژه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

تعداد واحدهای درسی: 32 واحد

تعداد دروس اجباری: 12 واحد

تعداد دروس اختیاری: 12 واحد

پایان نامه و سمینار: 8 واحد

دروس اجباری:

نام درس واحد
مدیریت سرمایه‌گذاری و تامین مالی طرح‌ها 2
روش‌شناسی و استاندار‌های مدیریت پروژه 2
اصول مذاکرات و مدیریت قرار‌دادها 2
مدیریت منابع انسانی و رفتار در سازمان‌های پروژه محور 3
اصول و نظریه‌های سازمان و مدیریت 2

دروس اختیاری:

نام درس واحد
مباحث منتخب در حوزه تخصصی 2
تصمیم‌گیری و روش‌های کمی در مدیریت پروژه 2
مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست 2
مطالعه موردی 2

دروس تخصصی:

نام درس واحد
مدیریت هزینه و مهندسی مالی پروژه‌ها 2
مدیریت مناقشات و دعاوی قرار‌دادهای نفت و گاز 2
ارزیابی فنی، اقتصادی و اجتماعی پروژ‌ه‌های بالادستی 2
ارزیابی فنی، اقتصادی و اجتماعی پروژ‌ه‌های پایین‌دستی 2
مدیریت تامین تدارکات و پرو‌ژه‌های نفت و گاز 2
مدیریت انتقال و توسعه فناوری‌های نفت و گاز 2

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

http://3gaam.com

http://www.iehome.ir