کتابخانه تخصصی هوش مصنوعی

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

محتویات

درباره کتابخانه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

معرفی هوش مصنوعی،آموزش هوش مصنوعی،ارتباط هوش مصنوعی و کاربرد آن در صنعت،جایگاه هوش مصنوعی در ایران و....

هوش مصنوعی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سرو کله هوش مصنوعی از کجا پیدا شد؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

John McCarthy
John McCarthy

هوش مصنوعی برای نخستین بار توسط جان مکارتی (John McCarthy) که از آن به عنوان پدر «علم و دانش تولید ماشین های هوشمند» یاد می شود استفاده شد. آقای جان مکارتی مخترع یکی از زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی به نام «lisp» نیز است. با این عنوان می توان به هویت هوشمند یک ابزار مصنوعی اشاره کرد. پروفسور جان مک کارتی در سال ۱۹۲۷ در شهر بوستون متولد شد. او با ادامه تحصیل در رشته علوم رایانه موفق به دریافت درجه استادی در این رشته، از دانشگاه استنفورد شد و از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۰ سرپرستی آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد را برعهده داشت.

با اختراع رایانه های الکترونیک در سال ۱۹۴۳، هوش مصنوعی دانشمندان را به چالشی بزرگ فراخواند. در بادی امر، چنین به نظر می رسید که این فن آوری در نهایت قادر به شبیه سازی رفتارهای هوشمندانه خواهد بود. با وجود مخالفت گروهی از متفکرین با هوش مصنوعی که با دید تردید به کارآمدی آن می نگریستند فقط پس از چهار دهه، شاهد سامانه های هوشمند در صنایع گوناگون بودیم.

مقدمه:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

از هوش مصنوعی تعریفی که به طور کامل باشد ارائه نشده است و دانشمندان در این زمینه به توافق نرسیده اند اما تعریفی که می توانیم بگوییم این است که هوش مصنوعی ، به سیستم هایی گفته می شود که واکنش های مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از خود نشان می دهند ، رفتارهایی مانند شیوه های استدلالی انسانی – درک شرایط پیچیده – یادگیری دانش – استدلال حل مسائل و … و به طور کلی هوش مصنوعی دانشی است که به شناخت و طراحی عامل های هوشمند می پردازد.

علم هوش مصنوعی ارتباط تنگاتنگی با سایر علوم مانند ریاضیات – فلسفه – زبان شناسی – روان شناسی – عصب شناسی – فیزیولوژی – تئوری کنترل و … دارد و علاوه بر آن نیز علوم دیگر از این رشته کمک گرفته و یا به قولی تغذیه می کنند علومی مانند ، علوم مهندسی – علوم رایانه – علوم زیست شناسی – پزشکی – علوم اجتماعی.

Artificial-Intelligence.png

کاربرد رشته ی هوش مصنوعی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

امروزه در دورانی زندگی می کنیم که دانش ها پیشرفت و گسترش بسیاری داشته و این موضوع به پیچیده و سخت شدن فرآیند تصمیم گیری کمک کرده است به همین خاطر استفاده از سیستم های اطلاعاتی و هوش مصنوعی کمک بسیاری در جوامع امروزی می نماید و بیشترین حوزه ای که هوش مصنوعی به آن کمک نموده است در زمینه ی علم پزشکی است و روزبه روز استفاده از این علم در پزشکی افزایش می یابد. علاوه بر آن فعالیت هایی نظیر طراحی سیستم های امنیتی مانند انواع مسائل تایید هویت و تشخیص اتوماتیک – کار در زمینه زبانشناسی محاسباتی مانند ایجاد مترجم های کامپیوتری – طراحی سیستم های پیشرفته نظامی شامل انواع سلاحهای هوشمند –  طراحی نرم افزارهای هوشمند کامپیوتری مانند انواع بازیها و … نیز در حیطه ی فعالیت های هوش مصنوعی است.

برخی از کاربرد هوش مصنوعی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

پشتیبانی خودکار مشتری:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

امروز ، به سختی می توانید یک فروشگاه آنلاین خوب پیدا کنید که حداقل یک شکل از پشتیبانی از مشتری های پیشرفته را ارائه ندهد ، جدا از کانال پشتیبانی سنتی که از طریق ایمیل یا تلفن قابل دستیابی است.دستیاران مشتری دارای قابلیت هوش مصنوعی می توانند به سؤالات ساده ای از قبیل اطلاع دادن وضعیت سفارش خود ، و کمک به شما در یافتن یک محصول خاص بر اساس توضیحات خود ، از جمله سایرین ، پاسخ دهند.آنها با ارسال یادآوری و اعلان ها ، نگهداری کاربر را افزایش می دهند.آنها پاسخهای فوری را در مقایسه با دستیاران انسانی ارائه می دهند ، بنابراین زمان پاسخگویی را کاهش می دهند.

مراقبت های بهداشتی:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در مراقبت های بهداشتی ، هوش مصنوعی قبلاً ثابت کرده است که یک بازیگر است و هر بخش از صنعت را تقریباً بهبود می بخشد.از محافظت از سوابق شخصی بیماران در برابر جرایم سایبری گرفته تا کمک به جراحی - هوش مصنوعی در همه جا اجرا می شود.همه ما می دانیم که مراقبت های بهداشتی مدت طولانی است که دچار فرایندهای ناکارآمد و افزایش هزینه های پزشکی شده است.دستیاران جریان کار با هوش مصنوعی به پزشکان کمک می کنند تا برنامه های خود را آزاد کنند و با ساده سازی فرآیند ها و باز کردن راه های جدید برای صنعت ، زمان و هزینه خود را کاهش دهند. علاوه بر این ، فن آوری مبتنی بر هوش مصنوعی به آسیب شناسان در تجزیه و تحلیل نمونه های بافت کمک می کند و بنابراین ، به نوبه خود ، تشخیص دقیق تری را انجام می دهد.

 امور مالی:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بخش مالی به شدت به گزارشگری در زمان واقعی ، صحت و پردازش حجم زیادی از داده های کمی برای تصمیم گیری های مهم اعتماد دارد.همه اینها مناطقی هستند که سیستمهای با قابلیت AI قادر به برتری هستند. به دلیل دقت و کارآیی هوش مصنوعی ، بخش مالی به سرعت در حال یادگیری ماشین ، تجارت الگوریتمی ، هوش تطبیقی ، اتوماسیون و غیره در مجموعه ای از فرآیند ها است.اکنون ، مشاوران خودکار وجود دارند که توسط هوش مصنوعی قادر به پیش بینی بهترین نمونه کارها یا سهام بر اساس تنظیمات برگزیده با اسکن کردن داده های بازار هستند. گزارش های عملی بر اساس داده های مربوطه مالی نیز با اسکن میلیون ها نقطه از داده های کلیدی تولید می شوند ، بنابراین باعث صرفه جویی در ساعت ها کار تحلیلگران می شوند.

ماشین های هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

وقتی صحبت از برنامه های کاربردی هوش مصنوعی می شود ، به سختی می توانید نمایشی برجسته تر و بهتر از این فناوری بدست آورید که اتومبیل های هوشمند و همچنین تولید کنندگان هواپیماهای بدون سرنشین با آن دست به دست می شوند.نامهای بزرگی مانند والمارت و آمازون در حال حاضر سرمایه گذاری زیادی در برنامه های ارسال هواپیماهای بدون سرنشین دارند.وسایل نقلیه خودمختار نمونه بارز چگونگی تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت خودرو است. بخش بزرگی از وسایل نقلیه خودمختار به هم متصل شده و بنابراین می توانند یادگیری را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این درصد قرار است در آینده به سرعت افزایش یابد.با وسایل نقلیه خودمختار که در جاده ها و پهپادهای مستقل در حال تحویل محموله ها هستند ، می توان میزان قابل توجهی از مسائل مربوط به حمل و نقل و خدمات را سریعتر و مؤثرتر حل کرد.

رسانه های اجتماعی:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

واقعیت این است ، وقتی شما از رسانه های اجتماعی استفاده می کنید ، اکثر تصمیمات شما تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار می گیرند.از اعلانی که دریافت می کنید تا فیدهایی که در جدول زمانی مشاهده می کنید ، همه چیز توسط AI تنظیم می شود.این همه جستجوهای وب گذشته ، تعاملها ، رفتارها و سایر مواردی را که شما هنگام بازدید از این وب سایتها انجام داده اید در نظر می گیرد و تجربه شما را مطابق با آن تنظیم می کند.نقش هوش مصنوعی با افزایش مقدار محتوا در سیستم عامل ها از آن زمان اهمیت بیشتری پیدا می کند ، نشان دادن اطلاعات دقیق به کاربران هنگام مبارزه با اسپم و بهبود تجربه کاربر حتی سخت تر می شود. در چنین مواردی ، هوش مصنوعی می تواند به عنوان یک مزیت عالی عمل کند.

دستگاه های خانگی هوشمند:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

تعداد قابل توجهی از دستگاه های خانگی هوشمند که خریداری می کنید از AI برای یادگیری رفتار خود استفاده می کنند تا بتوانند تنظیمات خود را به صورت خودکار تنظیم کنند تا تجربه شما تا حد ممکن بدون اصطکاک انجام شود.این دستگاه های خانگی هوشمند با استفاده از دستیاران صوتی هوشمند کنترل می شوند که نمونه های اصلی هوش مصنوعی هستند. این تکنیک ها به لطف علم داده بخشی از زندگی ما هستند.در حالی که این واقعیت است که زمان قابل توجهی را برای ما خواهد دید که می توانیم خانه ای کامل با هوش مصنوعی داشته باشیم که بتواند در زندگی واقعی نسبت به انتخاب های ما واکنش نشان دهد ، اما در حال حاضر اقداماتی در جهت انجام این امر به دنیای واقعی انجام شده است. در حال حاضر ، چراغ های هوشمند وجود دارد که می توانند شدت و رنگ را بر اساس زمان تغییر دهند و ترموستاتهایی که می توانند درجه حرارت را براساس ترجیح کاربر تنظیم کنند.

دانشجوی رشته هوش مصنوعی چه می آموزد؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • شبکه های عصبی{روش های جدید برای حل مسائل در هوش مصنوعی }
 • یادگیری ماشین {بررسی و یادگیری روش ، الگو به صورت خودکار}
 • پردازش تکاملی{در این شاخه برای یک مسئله چند جواب مختلف در نظر گرفته می شود}
 • رباتیک{در این شاخه علوم متفاوتی مانند مکانیک ،الکترونیک ،ساخت و … باهم ترکیب می شوند}
 • محاسبات نوین{انجام محاسبات ریاضی به صورت نمادین}
 • پردازش تصویر{بهسازی تصاویر }
 • منطق فازی{در آن بجای استفاده از دو مقدار درست و غلط از درجه درستی بین عدد 0 و 1 استفاده می شود.}
 • سیستم های خبره{طراحی و ساخت رباط های کاربردی }
 • بینایی ماشین{درک خودکار تصاویر توسط کامپیوتر}
 • پردازش گفتار{درک صدای انسان }
 • برنامه ریزی{ رسیدن به یک هدف خاص از طریق برنامه ریزی}

تحصیل در رشته هوش مصنوعی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

چنانچه شما علاقه مند به تحصیل در رشته هوش مصنوعی هستید می بایست بدانید که این رشته از گرایش های نرم افزار در گروه مهندسی کامپیوتر است و تنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد اما توجه داشته باشید که فارغ التحصیلان رشته های برق، الکترونیک، زیست شناسی، مکانیک و… نیز می توانند برای ادامه تحصیل این رشته را انتخاب نمایند( می بایست این افراد در آزمون مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت نمایند) . رشته هوش مصنوعی به صورت 4 نیمسال تحصیلی در 32 واحد که به صورت 12 واحد در دروس 1 و 12 واحد مختص دروس 2 ( برخی از این درس ها را در قسمت دروس رشته ی هوش مصنوعی برایتان عنوان نموده ایم ) ، 2 واحد سمینار ، 6 واحد نیز مربوط به پایان نامه است.

برخی از دروس رشته هوش مصنوعی { هوش مصنوعي پيشرفته – شبكه های عصبی – پردازش تكاملی –  روشها و سيستمهای فازی – هوش مصنوعی توزيع شده – مهندسي دانش و سيستم های خبره – بينائی ماشين – الگوريتم های پيشرفته – آتوماتان های يادگيری -گفتار پردازی رقمی – شناسائی ساختاری الگو – پردازش زبانهای طبيعی –  فشرده سازی و كد نمودن تصوير و ويديو و …}.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته هوش مصنوعی در ایران[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه بوعلی سينا دانشگاه اصفهان دانشگاه الزهرا دانشگاه علم و صنعت ايران دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه شهید باهنر
دانشگاه خوارزمی دانشگاه سمنان دانشگاه شيراز دانشگاه صنعتی مالك اشتر دانشگاه شهيد چمران اهواز دانشگاه يزد دانشگاه تهران
دانشگاه شيراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه صنعتی اميركبير دانشگاه صنعتی خواجه نصير الدين طوسی دانشگاه صنعتی شريف دانشگاه هرمزگان دانشگاه غیرانتفاعی خاتم
دانشگاه كردستان دانشگاه یزد دانشگاه صنعتی شاهرود دانشگاه غیر انتفاعی خیام – مشهد

موقعیت شغلی رشته هوش مصنوعی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بازار کار در هر رشته ای به خود شخص بستگی دارد، به عبارت دیگر به میزان تخصص و توقع اولیه فرد از بازار وابسته است. بازار کار هوش مصنوعی در ایران حوزه بسیار گسترده ای بوده و به زمینه کاری که افراد در آن فعالیت می کنند بستگی دارد، بطور مثال برخی از زمینه های کاری عبارتند از

597db91e14558bf05714ca357a8ffc.png
 • برنامه نویس – مدیر وب سایت
 • طراح و تحلیل گر نرم افزار
 • طراحی و ساخت سلاح های هوشمند
 • فعالیت در صنعت (مانند طراحی ربات و دستگاههای هوشمند )
 • فعالیت در حوزه تشخیص گفتار (تبدیل متن به گفتار و …)
 • طراحی بازی ها
 • مدیر شبکه – مدیر امنیت اطلاعات
 • طراحی ربات ها
 • استخراج داده ها
 • و.....

هوش مصنوعی علوم انسانی را رونق بخشیده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هوش مصنوعی در قرن 21 رکن مهمی از زندگی بشر شد. به زندگی خود بنگرید، در وسایل مختلف هوش مصنوعی استفاده و تمام اجزای زندگی ما به مکانی برای استفاده از هوش مصنوعی بدل شده است. هر کدام از بخش‌های علم امروز از کاوشگران اعماق دریا گرفته تا علم باستان‌شناسی و فضا به نحوی با هوش مصنوعی در ارتباط است.

تاثیر وجود هوش مصنوعی چنان زیاد بوده است که نمی‌توان آن را انکار کرد. هوش مصنوعی یا هوش ماشینی را باید عرصه پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش ها، علوم و فنون قدیم و جدید دانست. هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین از خود نشان می دهد یا به دانشی در رایانه که سعی در ایجاد آن دارد گفته می شود. بیشتر نوشته ها و مقاله های مربوط به هوش مصنوعی آن را «دانش شناخت و طراحی عامل های هوشمند» تعریف کرده اند. یک عامل هوشمند سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را بالا می برد. 

 به عنوان مثال از پیشرفت های هوش مصنوعی در علوم انسانی می توان به موتورهای جستجوی پیشرفته اشاره کرد که کارهای تحقیقی را بسیار سرعت بخشیده است. 

تجربه استفاده از هوش مصنوعی با بازی ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

یکی از ملموس‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی برای کاربران رایانه کاربرد هوش مصنوعی در بازی‌های کامپیوتری است. این مسئله باعث شده تا سالانه با ظهور بازی‌های جدید، کاربران شاهد پیشرفت‌های فراوانی در هوش مصنوعی صنعت بازی‌های کامپیوتری باشند. این پیشرفت‌ها تجربه‌ای لذت‌بخش را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. 

راز ثروتمندی برخی شرکت ها چیست؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هرچند که پیشرفت های کنونی در حوزه هوش مصنوعی درخور توجه اند اما یک تکنولوژی وقتی به ثمر نشسته است که بتواند خود را در متن زندگی مردم جای دهد.به عنوان مثال صنعت خودرو یا کامپیوتر که امروزه توانسته به عرصه کاربرد روزمره بیاید. برای اینکه هوش مصنوعی نیز بتواند جای خود را باز کند، باید "به صرفه” باشد.

در این دو مورد اخیر نیز که مثال زدیم، این فاکتور کاملا رعایت شده است. به همین دلیل است که ثروتمندترین شرکت ها را می توان در همین دو صنعت مشاهده کرد. با پیشرفت هر چه بیشتر کشور ها و استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی  چه در زمینه زندگی روزمره و چه در زمینه توسعه دولت ها پیش بینی می شود هوش مصنوعی نیز به یکی از بزرگ ترین صنعت ها در تاریخ بشر تبدیل شود.

 افق های روشن نزدیک است[ویرایش | ویرایش مبدأ]

یکی از مواردی که هر چند روز در زمینه هوش مصنوعی تکرار می شود ساخت روبات های جدید و پیشرفته است. البته بعضی از این روبات های هوش مصنوعی چه از لحاظ  ظاهر و چه از لحاظ برنامه ریزی آنچنان عجیب هستند که انسان را به شگفتی وا می دارند. درمیان این روبات ها، روبات های انسان نما با جلوه ای نوین، اهداف دیگری مثل درک هرچه بیشتر احساسات و محسوسات را دنبال می کنند.

در واقع همین مورد است که باعث شود آن ها را انسان نما بدانیم. روبات انسان نما روباتی است که با محیط اطراف خود تعامل داشته باشد، از آن اطلاعات دریافت کند و بر اساس آن اطلاعات پردازش مناسبی داشته باشد. بعد از پردازش اطلاعات حال نوبت پاسخ هوش مصنوعی به محیط می باشد. در واقع هدف همین است. هر قدر پاسخ مناسب تر باشد ما به هدف خود نزدیک تر شده ایم. اما مقدمات این کار بسیار دشوار است و یکی از مشکل ترین مراحل کار، فراهم آوردن سخت افزار هوش مصنوعی مناسب برای ایجاد تعامل مناسب با محیط است.

به هر حال ساخت روبات ها یکی از بزرگترین اهداف بشر در عصر امروز، یعنی عصر تکنولوژی و انفجار اطلاعات و هوش مصنوعی است. تلاش ها همچنان ادامه دارد، اما افق های روشن نزدیک هستند.

انسان یا روبات، کدام برترند؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کافی است به این فکر کنید که «هوش مصنوعی» خیلی باهوش شود. تکیه بیش از حد انسان به هوش مصنوعی موجب می‌شود تا ما بیش ازحد به وجود آن‌ها وابسته شویم. حال اگر آن‌ها تصمیم بگیرند که کار نکنند یا مشکلی فنی برای آن‌ها به وجود آید، زندگی و اقتصاد ما به بحران روبه‌رو می شود. 

1398082115583816518879714.jpg

هوش مصنوعی و جایگاه آن در ایران[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دکتر هادی مرادی  با بیان این‌که نرم‌افزارهای هوشمند حمل و نقل و صنایع نرم‌افزاری دیگر در سطح خوبی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، اظهار کرد: از سوی دیگر، صنایع دیگری مثل خودروسازی خیلی کم از هوش مصنوعی بهره می‌گیرند. در بیمه نیز از هوش مصنوعی برای کشف تقلب‌ها استفاده می‌شود. البته، در صنایع خودرو از رباتیک نیز استفاده می‌شود؛ اما چندان پیشرفته نیست. در دیگر صنایع مثل صنعت پزشکی، تا حدودی از هوش مصنوعی در پردازش تصاویر استفاده می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نقش هوش مصنوعی در برنامه‌هایی چون تاکسی‌های اینترنتی گفت: هوش مصنوعی می‌تواند شیوه قیمت‌گذاری و قیمت مناسب هر سفر را مشخص کند. مثلا اگر در یک منطقه‌ای مسابقه فوتبال برگزار شده و تقاضا زیاد و تعداد ماشین‌ها کم است، هوش مصنوعی قیمت را بالا می‌برد تا هم تعداد تقاضاها کمی کاهش یابد و هم رانندگان بیشتری ترغیب شوند که به آن نقطه از شهر بروند. در زمینه تقلب‌ها نیز هوش مصنوعی می‌تواند فعالیت کند، مثلا گاهی راننده ممکن است سوءاستفاده کند و ادعا کند سفری انجام شده، ولی در واقع سفری رخ نداده باشد. برای مقوله امنیت مسافران نیز می‌توان از هوش مصنوعی استفاده کرد.

هوش مصنوعی چه نقشی در صنعت خودرو می‌تواند ایفا کند؟

مدیرگروه هوش ماشین و رباتیک دانشگاه تهران با اشاره به نقش هوش مصنوعی در صنعت خودروسازی و بیمه، گفت: در صنعت خودروسازی، خودروها می‌توانند هوشمند شوند؛ یعنی دستگاه‌هایی طراحی شود و درون ماشین قرار داده شود که اطلاعات رانندگی فرد را ثبت کند. بعدتر، این اطلاعات می‌تواند به کمک صنعت بیمه بیاید و اگر تصادفی رخ داد، بیمه بررسی کند آیا راننده به طور کلی پرخطر رانندگی می‌کند یا خیر. بیمه می‌تواند با استفاده از این اطلاعات، حق بیمه را بالا یا پایین ببرد.

مرادی با بیان این که هوش مصنوعی در ماشین‌های هوشمند می‌تواند سیستم‌های درون ماشین را کنترل کند، افزود: هوش مصنوعی می‌تواند پیش از وقوع اتفاقی به راننده درباره قسمت‌های مختلف ماشین هشدار دهد. در بعضی از ماشین‌های خارجی مثل تویوتا حتی برای زاپاس ماشین نیز سنسوری وجود دارد که کنترل می‌کند باد لاستیک زاپاس کم شده یا خیر.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران ادامه داد: هوشمندی در خطوط تولید نیز می‌تواند اعمال شود و این فقط متعلق به صنعت خودرو نیست. در خطوط مختلف تولید، می‌توان از هوش مصنوعی استفاده کرد تا خطاها مشخص، رفع و بهینه‌سازی انجام شود تا تولیدکنندگان با هزینه کمتری روبه‌رو شوند. در حال حاضر بسیاری از جوشکاری‌هایی که در صنعت خودروی ایران انجام می‌شود، دستی است؛ البته از ربات استفاده می‌کنند، اما ربات را به عنوان عاملی که بتواند دستگاه سنگین را به کمک انسان بلند کند، به کار می‌گیرند و نه بیشتر.

وی در پاسخ به سوالی درباره علت عدم استفاده صنایع خودروسازی از هوش مصنوعی، گفت: صنعت خودروسازی در بسیاری از بخش‌های تولید خودرو مطابق تکنولوژی روز دنیا پیش نمی‌رود و ماشین‌های ما به دلایل مختلف ایمنی لازم را ندارند؛ بنابراین عجیب نیست که از هوش مصنوعی چندان استفاده نکند.

مرادی با بیان این‌که آموزش هوش مصنوعی در ایران نسبتا خوب است، گفت: آموزش هوش مصنوعی، در دانشگاه‌های برتر نزدیک به سطح جهانی است، البته از آن جایی که کشورهای خارجی در حوزه آموزش، تکنولوژی‌های به‌روزتری را به کار می‌گیرند، هنوز با سطح جهانی تا حدی فاصله داریم. از لحاظ تحقیقاتی سطح تحقیقات ایران در سطح جهانی است.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران ادامه داد: الان تقاضا برای هوش مصنوعی به شدت بالا است، چون در سطح جهانی و در سطح کشور نیاز به این تخصص بسیار بالاست. در حوزه علوم داده پردازش زیادی روی داده‌ها باید انجام شود و این امر نیاز به هوش مصنوعی دارد. به طور کلی این تخصص در ایران و کشورهای دیگر درآمد خوبی می‌تواند داشته باشد.

علت اقبال به هوش مصنوعی در ایران

دانشیار دانشگاه تهران درباره امکانات سخت‌افزاری برای توسعه هوش مصنوعی در ایران، گفت: در ایران، سخت‌افزار متعارفی که در هوش مصنوعی استفاده می‌شود، مثلا در حد پردازنده‌های قوی و کامپیوترها و گرافیک‌کارت‌های قوی را می‌توان تهیه کرد که البته ساخت ایران نیستند؛ اما اگر پردازش‌های خیلی سریع و پیشرفته را در نظر بگیریم نسبت به امکاناتی که در سطح جهان وجود دارد، کمبود داریم. مثلا الان شبکه‌هایی مانند آمازون وجود دارد که امکان پردازش وسیع را فراهم می‌کند، اما برای ایران محدودیت‌های خیلی خاصی دارد.

البته شرکت‌هایی در ایران هستند که دارند کامپیوترهای پیشرفته‌ای را آماده می‌کنند. مثلا در خود دانشگاه تهران نیز سرورهای قوی‌ای برای پردازنده‌ها ساخته شده و می‌توان گفت که ۹۵ درصد نیاز مملکت را رفع می‌کند. علت این‌که اقبال به هوش مصنوعی زیاد می‌شود، این است که در عین تحریم‌ها امکان چنین پردازش‌هایی درون کشور وجود دارد.

مرادی ادامه داد: وقتی سطح نیازهای استفاده از هوش مصنوعی بالا می‌رود، امکانات برای رفع آن‌ها در ایران، وجود ندارد. اگر هوش مصنوعی به سنسورهای دقیق نیاز داشته باشد، در آن سطح نمی‌توان توقع داشت با توجه به تحریم‌ها به سطح جهانی برسیم، چون بخش قابل توجهی از این تجهیزات در تحریم هستند و امکان استفاده از آن‌ها وجود ندارد.

وی با اشاره به ستادهای مختلفی که در زمینه هوش مصنوعی فعالند، گفت: با توجه به این که هوش مصنوعی بین رشته‌ای است، ستادهای مختلفی در این رابطه فعالند. مثلا ستاد فناوری همگرا و ستاد توسعه علوم شناختی در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند و طبیعتا آیین‌نامه‌هایی دارند که بتوانند به هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف قدرت ببخشند.

مدیرگروه هوش ماشین و رباتیک دانشگاه تهران درباره نگرانی‌های جهانی پیرامون گسترش استفاده از هوش مصنوعی، گفت: در سطح جهانی یکی از نگرانی‌های عمده درباره هوش مصنوعی مسئله حریم خصوصی است. نگرانی دیگر این است که هوش مصنوعی می‌تواند به شدت قوی شود و در موقعیت‌هایی جایگزین انسان شود و تصمیم‌گیری‌هایی داشته باشد. وقتی داده‌ها زیاد شود انسان اصلا نمی‌تواند پردازش کند و مجبور است که به سراغ هوش مصنوعی برود. در این جا ممکن است هوش مصنوعی تصمیماتی بگیرد که صحیح نیست و عده‌ای نیز ممکن است از این موضوع سوءاستفاده کنند. این سوءاستفاده‌ها می‌تواند تروریستی باشد. این نکته حساسی است و لازم است بر روی آن تحقیقات گسترده‌ای انجام گیرد.

برخی باب‌های توسعه هوش مصنوعی در ایران بسته می‌شود

وی افزود: در سطح جهانی، یکی از بزرگترین انجمن‌های متخصصین الکترونیک درباره اخلاق در هوش مصنوعی کار می‌کنند و در این حوزه، استاندارد تعریف می‌کنند. در ایران چنین اقداماتی متاسفانه چندان انجام نمی‌شود، تنها کاری که زیاد انجام می‌شود، این است که یک سری از باب‌های توسعه هوش مصنوعی را می‌بندند. زیرا می‌گویند برای حریم خصوصی خطرناک است. این مثال البته به هوش مصنوعی ربط ندارد، اما من به عنوان یک متخصص باید به یوتیوب دسترسی داشته باشم، چون بسیاری از فیلم‌های تکنیکال بر روی یوتیوب آپلود می‌شود؛ اما به دلیل یک قانون کلی مثل فیلترینگ اجازه دسترسی به همه مردم و همین‌طور متخصصان داده نمی‌شود.

مرادی درباره استفاده‌های مثبتی که می‌توان از هوش مصنوعی کرد، اما به دلایلی راه آن در ایران بسته شده، گفت: مثلا اپراتورها قرار است سرویسی فراهم کنند که یکی از این سرویس‌ها، سرویس‌های لوکیشن بیس (بر اساس موقعیت مکانی) است که بر مبنای آن بسیاری از سرویس‌ها مثل سرویس‌های تبلیغاتی و سرویس‌های حمایتی می‌توانند فعال شوند، ولی این اطلاعات بسیار محدود شده و اجازه نمی‌دهند هیچ تحلیلی بر روی آن‌ها انجام شود. علت هم این است که به نظر می‌آید یکی دو مورد از ترورهای دانشمندان هسته‌ای بر مبنای این اطلاعات انجام شده است. یعنی به این دلیل که اتفاق ناگواری در گذشته افتاده، به طور کلی باب این موضوع بسته شده است.

در واقع در یک زمانی راه دسترسی به اطلاعات، بدون قانون باز بوده و اطلاعات به بیرون درز پیدا کرده، ولی قانون‌گذاری نکردند تا جلوی این اتفاقات ناگوار و سوءاستفاده‌ها گرفته شود، بلکه کاملا مانع دسترسی به اطلاعات شده‌اند. در حالی که از اطلاعات موقعیت محور می‌توان در هنگام حادثه‌هایی چون زلزله یا سیل استفاده کرد و افرادی که زیر آوار مانده‌اند یا خانه‌ آن‌ها تخریب شده را پیدا کرد.

هوش مصنوعی و خطرهای آن

عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران درباره چگونگی آسیب هوش مصنوعی به حریم خصوصی، گفت: ما الان از گوگل مپ استفاده می‌کنیم و این برنامه به ما کمک می‌کند که در سطح شهر با راحتی بیشتری از یک نقطه به نقطه دیگر برسیم. این اطلاعات در گوگل مپ ذخیره می‌شود. ساده‌ترین کاری که برای تعرض به حریم خصوصی افراد می‌تواند انجام بگیرد، این است که این اطلاعات به شرکت‌های تبلیغاتی داده شود و شرکت‌های تبلیغاتی ما را مورد هجوم تبلیغات قرار دهند. خطرناکترین نوع سوءاستفاده هم این است که ممکن است اطلاعات شخصی فردی با منصبی مهم در کشور به سیستم‌های اطلاعاتی بیگانه داده شود و برای وی مشکلاتی ایجاد شود.

مرادی در پایان خاطرنشان کرد: نهادهایی در برخی کشورهای خارجی وجود دارند که عملکرد شرکت‌ها را چک می‌کنند و اگر این شرکت‌ها به حریم خصوصی استفاده کنندگان از محصولات خود تجاوز کنند، جریمه می‌شوند. اما وقتی ما یک سری اپلیکیشن بر روی موبایل خود نصب می‌کنیم که اطلاعات حرکتی ما و لوکیشن ما را می‌گیرد، اگر جایی بر عملکرد این نرم‌افزارها نظارت نکند، شرکت‌ها می‌توانند این اطلاعات را به شرکت‌های تبلیغاتی یا سیستم‌های جاسوسی بفروشند.

منبع: ایسنا

1 7lhb-JTsgeQ6Q2z5JBuXzQ.jpg

برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون را بهتر بشناسید[ویرایش | ویرایش مبدأ]

برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون علمی است که به کامپیوتر می گوید مثل انسان رفتار کند. هوش مصنوعی، با بررسی های رفتار انسان و قرار گیری در شرایط مختلف از انسان الگو برداری می کند و الگو های مختلف در علم کامپیوتر، به الگوریتم های حل مسئله تبدیل شده اند.

هوش مصنوعی با بهره گیری از الگوریتم های موجود، به قرار گیری آنها در ساختار زبان پایتون پرداخته است. به همین خاطر این علم در تکنولوژی های روز دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

هوش مصنوعی به کمک داده پردازی های محیطی، از انسان کمک می گیرد و سپس با مفاهیم برنامه نویسی آمیخته می شود. هوش مصنوعی در واقع برای بررسی حالات و تفکر انسان برنامه ریزی شده است.

آموزش هوش مصنوعی با پایتون

برنامه نویسی های هوش مصنوعی در شرایط تفکری، استدلالی، یادگیری، کسب توانایی، تصمیم گیری با شبیه سازی از انسان ها، کدنویسی شده اند. هوش مصنوعی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست ‌شناسی، علوم پزشکی و علوم اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد.

هوش مصنوعی پس از تشخیص درست محیط و حالات انسان، شروع به تحلیل و تصمیم گیری می کند. به همین دلیل یکی از مواردی است که در حوزه پزشکی به منظور تشخیص سلامت انسان ها در هنگام جراحی، استفاده می شود .

اهمیت برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون

با وجود هوش مصنوعی، عملیات به طور خودکار انجام می شود. برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون هم به ما کمک می کند که با ارائه راهبرد های برنامه نویسی، در اتلاف وقت جلوگیری نماییم. همچنین کارهای خسته کننده دیگر توسط هوش مصنوعی انجام می شوند.

ویدیو پییشنهادی : آموزش رایگان هوش مصنوعی

آموزش رایگان هوش مصنوعی

یکی از امور مهم در برنامه نویسی هوش مصنوعی، انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب با توجه به هدف ماست. به این ترتیب امور تحقیقاتی به کمک هوشمند سازی، انجام می پذیرند. مسئله ی مهم بعدی، هوشمند سازی کالا های مورد استفاده انسان است. این امر سبب شده است به شبکه های نورونی اطلاعات منتقل شود.

از طرفی بعضی از امور با ارائه روش های جدید کارایی منعطف تر و جالب تری پیدا کرده اند. برای مثال انواع وسایل هوشمند به کمک پایتون یا زبان های برنامه نویسی پر کاربرد روز دنیا، ویژگی های متنوعی را برای دست و پا کرده اند.

اهمیت آموزش برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون

الگوریتم های هوش مصنوعی

یکی از امور جالب هوش مصنوعی، تطابق آن با دیگر زبان های برنامه نویسی می باشد. به طور کلی شما پس از یادگیری هوش مصنوعی با پایتون مجموعه ای از شرایط های خاص، الگوریتم های متنوع و باقی امور را می آموزید.

هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل، روند پیشرفت خود را آغاز می کند. به طوری که قرار گیری در شرایط مختلف محیطی و مسائل جدید را می سنجد. در این روند یادگیری، داده های ما را بیشتر خواهند شد و عمیق تر شدن داده ها سبب شکل گیری لایه های بیشتری می شود.

این امر به دقت عملکرد هوش مصنوعی می افزاید. این داده ها در سرچ گوگل به روند یادگیری کمک می کنند و اطلاعات را با دقت بیشتری ارائه می دهند.

عملکرد هوش مصنوعی

با استفاده از هوش مصنوعی با پایتون، داده ها با الگوریتم های مختلف برنامه نویسی می شود.  این امر از مراحل ساخت یک هوش مصنوعی است و به طور اتوماتیک داده ها را تجزیه و تحلیل می کند و پس از ترکیب آن ها با یکدیگر، سطح هوش مصنوعی بالاتر می رود. این عملکرد سبب پیشرفت الگوریتم ها می شود. با یادگیری ماشینی، مدل تحلیلی را می توانیم بسازیم.

عملکرد هوش مصنوعی

عملکرد این شبکه عصبی در ارتباط با داده های دریافتی است که با توجه به درخواست ها این اطلاعات را بر گردانده و یا ملزم به پردازش داده ها می شود. در این صورت داده های جدید به عنوان خروجی تحویل داده می شوند.

این عمل به نوعی تقویت اطلاعات است. در برخی موارد هوش مصنوعی در یادگیری عمیق بسیار موثر است. در یادگیری عمیق شبکه های عصبی با لایه ها متعدد به پردازش اطلاعات می پردازند.

که بر حسب نیاز سطح داده ها بیشتر است. در نوعی از هوش مصنوعی به شناخت رفتار انسان و حالات او می پردازد. که در واقع ماشین تلاش می کند انسان را بشناسد. با آنالیز رفتار های مختلف و سپس آشنایی کلی با مجموعه رفتار های انسان این امر صورت می گیرد.

کاربرد هوش مصنوعی

بعضی اوقات مشابه توانایی های انسان هم می شود به طور مثال توانایی بینایی که ماشین با یادگیری الگو های مختلف و انواع الگوریتم ها به تجزیه و تحلیل می پردازد.

همچنین کامپیوتر به شناخت زیان انسان هم می پردازد. تا در نتیجه بتواند زبان انسانی را تولید کند و از آن استفاده کند. هوش مصنوعی به کمک زبان های مختلف می تواند اجرا شود. با توجه به نیاز و هدف خود انتخاب کنید برای مثال برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون از راه های پر کاربرد است که پس از matlab زبانی کارا و بهینه است.

کاربرد هوش مصنوعی

ساخت هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به تازگی با توجه به پیشرفت های تکنولوژی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از آنجایی که هوش مصنوعی در بسیاری از امور کاربرد دارد و عملکرد خوبی از خود به جا گذاشته است، این فناوری به سرعت در حال پیشرفت و همه گیر شدن در بین جوامع است.

اکنون در سال ۲۰۱۹ با توجه به نرم افزارهای ارائه شده توسط برخی از شرکت ها، کاربران می توانند هوش مصنوعی بسازند. این تکنولوژی در ساخت نرم افزارها، ربات ها و محصولات هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

هدف واقعی برنامه نویسان، ساخت دستیار های شخصی به کمک هوش مصنوعی است. مثل ربات ها، هوش مصنوعی قادر به دسته بندی داده های است.

نرم افزار تلگرام به کمک هوش مصنوعی ساخته شده است. برای همین خاطر است که هیچ محدودیتی در برنامه نویسی وجود ندارد.

ساخت هوش مصنوعی

دلیل این امر سادگی این زبان برنامه نویسی است. اساس ساخت هوش مصنوعی یادگیری با ماشین است. یادگیری با ماشین ویژگی های مختلفی را ارائه می کند. به عنوان مثال قابلیت تشخیص صدا در هوش مصنوعی با نرم افزار امکان پذیر است.

رشته ی برنامه نویسی هوش مصنوعی

این رشته که در واقع زیر رشته کامپیوتر است، از طریق شبیه سازی سیستم ها به انجام وظایف می پردازد. همچنین از طریق مفاهیم هوش مصنوعی می توانیم الگوریتم های مختلف و نحوه استفاده از آنها را تحلیل نماییم.

برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون حاوی سر فصل هایی مربوط به بخش تئوری هوش مصنوعی است و به تمرکز بر روی الگوریتم های مختلف می پردازد. بخش دیگر کار یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون است که همانند سایر زبان های برنامه نویسی حاوی قواعدی منطقی است.

بخش دیگر کار ساخت فرمول های ریاضی و دانش ریاضی است. در نتیجه هر سه بخش به اندازه خود بسیار اساسی هستند تا یک سیستم هوش مصنوعی برنامه نویسی شود.

به نوعی برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون دارای مراحل به خصوصی است که در ابتدا باید با ریاضیات آشنایی کامل داشت. سپس مفاهیم هوش مصنوعی و شبکه عصبی نورونی را به خوبی شناخت.

Py-head.jpg

برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون

قدم بعدی آشنایی با داده کاوی و یادگیری عمیق است و همه این مراحل برای برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون الزامی است.

پیش نیاز های برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون

برای آموزش هوش مصنوعی نیاز دارید با بخش هایی از هوش مصنوعی آشنا باشید و سپس به کمک زبان برنامه نویسی پایتون پیش بروید. یادگیری با ماشین از اولین بخش هایی یادگیری هوش مصنوعی است. که با ارائه الگوریتم های مختلف به پردازش داده ها می پردازد.

البته این نکته باید ذکر شود که داده ها قبل از پردازش برای آشنایی ارائه می شوند سپس با تجزیه و تحلیل به روز می شوند. ماهیت اصلی سیستم در یادگیری است.

داده کاوی در یادگیری ماشین

مفهوم داده کاوی به استخراج اطلاعات یا الگو های مشخص در حجم بالا می پردازد. حال در یادگیری ماشین و روند برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون، از مفهوم داده کاوی به منظور کشف الگو های جدید در میان داده ها استفاده می کنیم. از عوامل دیگر مورد استفاده آن به منظور پیش بینی حدودی نتایج است. هوش مصنوعی پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات باید قادر به تصمیم گیری باشد.

با داده کاوی باید بتوانیم در انبوهی از داده های سطحی، داده های مفید را پیدا کنیم تا بعد از پردازش به اطلاعاتی کاربردی تبدیل شوند. مرکزیت اصلی داده کاوی روی داده های بزرگ است تا بتواند از هر داده بخش مورد نیاز خودش را بردارد و آن را به داده ای مفید تبدیل کند. به این صورت سطح انتخاب سیستم هم بالا خواهد رفت. هوش مصنوعی به کمک الگوریتم های محاسباتی داده ها را مورد پردازش قرار می دهد.

داده کاوی در یادگیری ماشین

الگوریتم تکاملی

هوش مصنوعی در واقع مجموعه ای از محاسبات تکاملی است. الگوریتم تکاملی تنها یک نقطه را بررسی نمی کند بلکه مجموعه ای از نقاط موازی را مورد بررسی قرار می دهد.

این الگوریتم به اطلاعاتی پیش نیاز لازم ندارند. آنها از قوانین معین یا خاصی استفاده نمی کنند بلکه همواره در حال تغییر هستند. از خوبی های این الگوریتم در عملکرد آن است که هیچ گونه محدودیتی ندارد بلکه از هدفی تابع پیروی می کند. این الگوریتم با انبوهی از اطلاعات که حاوی پاسخ مسئله است، رو به رو می شوند و سپس کاربر انتخاب نهایی را انجام میدهد.

تاثیر یادگیری عمیق بر عملکرد هوش مصنوعی

یادگیری عمیق مفاهیم سلسله مراتبی است که طی آن از میان مجموعه ای از داده ها، داده های سطح بالا را انتخاب می کند. در نتیجه مفاهیم پیچیده به مفاهیم ساده تر تبدیل می شوند. در ادامه این روند مفاهیم مورد جستوگر به مفاهیمی پایه ای تر تبدیل می شوند که بدون نظارت انسان قابل اجرای عملکرد مناسب است.

نحوه ارائه اطلاعات باید به گونه باشد که بدون اتلاف وقت در کمترین زمان این کار صورت گیرد، تا در مدت زمان کوتاه به اطلاعات لازم برسیم. این امر در یادگیری به ما کمک می کند تا سرعت عملکرد های مختلف در شرایط حیاتی بالاتر رود. با توجه به عواملی که باعث تغییر شکل داده ها می شوند باید میزان دگرگونی عوامل را هم در نظر گرفت تا تشخیص درست صورت گیرد.

تاثیر یادگیری عمیق بر عملکرد هوش مصنوعی

دانش کاربردی برای آموزش هوش مصنوعی

دانش برنامه نویسی با پایتون و دانش هوش مصنوعی به مجموعه ای از اطلاعات کاربردی در زمینه هوش مصنوعی نیاز دارد. قواعد منطقی هوش مصنوعی دارای مجموعه ای از کتابخانه ها هستند که در زبان پایتون موجود است. این کتابخانه ها شامل موارد زیر هستند:

OpenVL Pandas OpenCV Nltk GYM

منطق برنامه نویسی با هوش مصنوعی

منطق برنامه نویسی از دو مفهوم منطق مفاهیم و برنامه نویسی مفاهیم تشکیل شده است. زمانی که مشکلی رخ می دهد با در دست داشتن دو کلید به حل مشکل می پردازیم. ابتدا با حفظ قواعد به بررسی می پردازیم و سپس منطق برنامه را بررسی می کنیم.

با در نظر داشتن قواعد، به حل مشکل پیش آمده می توان پرداخت. ابتدا در برنامه نویسی هوش مصنوعی به کمک کتابخانه های پایتون مفاهیم و قوانین آن را بیان می کنیم. سپس با توجه به هدف برنامه، کتابخانه های مورد نیاز را نصب می کنیم. از این طریق قوانین اعمال شده قادر به اجرای عملکرد هستند.

برای مثال کتابخانه kanren به منظور اهداف مبتنی بر تجارت، راه اندازی شده است. این کتابخانه منطق برنامه های تجاری را شکل میدهد. کتابخانه symPy نیز مجموعه از نماد های ریاضی است که سیستم را به حالت همه جانبه در این زمینه تبدیل می کند.

 منطق برنامه نویسی با هوش مصنوعی

شبکه های عصبی در هوش مصنوعی

 شبکه های عصبی دارای دستگاه هایی محاسباتی و موازی هستند. هدف اصلی از وجود ساختار عصبی ایجاد مدل های محاسباتی بیشتر است تا به این صورت روند انجام عملکرد های محاسباتی سریع تر شود. این عملکرد ها شامل تشخیص الگو و سازماندهی آن، تخمین، بهینه سازی داده ها و دسته بندی داده هاست.

ساختار اصلی هوش مصنوعی

ساختار اصلی شبکه های عصبی یک سیستم محاسباتی کارا است. آنها همچنین به عنوان سیستم های پردازش توزیع موازی هم شناخته میشوند. ساختار شبکه عصبی مجموعه ای بزرگ از داده ها می باشد که واحد ها و بخش های آن به هم پیوسته هستند.

تا به این صورت ارتباطات بین آنها انجام شود. هر کدام از این واحد ها نورون نام دارند. هر نورون پردازشگری ساده است که به صورت موازی کار می کند. هر نورون از طریق اتصال با نورونی دیگر ارتباط می گیرد.

هر پیوند اتصال دارای وزنی است که اطلاعات را با سیگنال ورودی دریافت می کند. بهترین راه برای حل مشکلات خاص استفاده از اطلاعات نورون هاست. هر نورون دارای وضعیتی داخلی و وضعیتی خارجی است. به وضعیت داخلی نورون، سیگنال فعال سازی گفته می شود. سیگنال های خروجی بعد از ترکیب سیگنال های ورودی با قواعد تولید می شوند.

برخی اوقات این اطلاعات به نورون های دیگر ارسال می شوند. با توجه به وزن هر نورون اطلاعات به نحوی کارا تغییر می کنند. به این صورت پس از اعمال اتصال میان نورون ها یک الگوریتم اموزشی حاوی اطلاعات نورون ها شکل می گیرد.

ساختار اصلی هوش مصنوعی

هدف ساختار شبکه عصبی در تخمین است که در این امر بسیار کارا و مفید عمل کرده است. که همه ی این عملکرد ها با توجه به عملکرد مغز انسان شبیه سازی شده است. با این تفاوت که عملکرد های مغز انسان بسیار وسیع تر است.

جمع بندی مبحث

برنامه نویسی هوش مصنوعی با پایتون نیاز به شناخت عواملی کلی دارد. این عوامل کلی شامل دانش هوش مصنوعی است و نحوه استفاده از آن نیز مطابقا پر اهمیت است.

اما نکته بعدی آشنایی با زیر بخش های آن است. تا در صورت لزوم و هنگام نیاز به اجرایی کردن این دانش بتوان آشنایی خوبی با آن داشت. هوش مصنوعی دارای بخش های مختلف و زیر مجموعه هایی است که در هنگام ساخت، به چشم می آید. چرا که می توانید با توجه به هدفی که دارید و نیاز های ساخت پروژه به تصمیم گیری بپردازید.

معرفی ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در جهان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در سراسر دنیا دانشجویان جذب دانشگاه هایی می شوند که از لحاظ علمی و فنی دارای اعتبار جهانی باشند. از همین رو موسسات اعتبارسنجی هر سال فهرستی از برترین دانشگاه های جهان در دنیا را منتشر می کنند. این فهرست دارای یک سری فرمول های پیچیده ای است که از چندین لحاظ این دانشگاه ها را مورد بررسی قرار می دهد. سه فهرستی که برای رتبه بندی دانشگاه ها مد نظر موسسه اعتبارسنجی قرار دارد عبارتند از QS با پیشینه بریتانیایی، فهرست THE با پیشینه امریکایی و فهرست شانگهای با پیشینه چینی . در ادامه الی گشت نحوه رتبه بندی دانشگاه ها و همچنین بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر را شرح خواهد داد.

در هر یک از سه فهرست رتبه بندی تنها نام پنجاه دانشگاه برتر در زمینه کامپیوتر در سال ۲۰۱۷ به عنوان مرجع قرار گرفته است. همچنین این فهرست ها دانشگاه ها را بر اساس نام کشور مرتب کرده اند . رتبه بندی پس از اینکه این شرایط برقرار شد انجام می شود. اولین دانشگاه برتر آن کشور با دومین دانشگاه برتر همان کشور مقایسه می شود، اگر دانشگاه اول از رتبه بالاتری نسبت به دومی قرار داشت با برترین دانشگاه کشور بعدی مورد مقایسه قرار می گیرد. اگر از هر دو این دانشگاه ها از لحاظ فنی و علمی در جایگاه بالاتری برخوردار بود نامش در لیست نهایی قرار می گیرد.

انیستیتو فناوری ماساچوست (MIT)[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در دنیا که در سال ۲۰۱۷ انستیتو ماساچوست است که در دو رشته الکترونیک و کامپیوتر فعالیت دارد. این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی  جهان به‌شمار می‌رود. در حال حاضر ۵ رشته کامیپوتری را دارا بوده و این امکان برای دانشجویان کامپیوتر هست بنابر علاقه و توانمندی های خود در یکی از رشته ها، تحصیل خود را آغاز کنند. این دانشگاه در شهر کمبریج واقع است.

حوزه های فعالیت:

Massachusetts-Institute-of-Technology انیستیتو فناوری ماساچوست (MIT).jpg
 • علوم و مهندسی برق
 • مهندسی برق و علوم کامپیوتر
 • علوم کامپیوتر و مهندسی
 • علوم کامپیوتر و زیست شناسی مولکولی
 • علوم کامپیوتر، اقتصاد و علوم داده
دانشگاه کارنگی ملون[ویرایش | ویرایش مبدأ]

یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در دنیا کارنگی ملون است که در ایالت متحده قرار دارد. این دانشگاه دو دپارتمان بزرگ و مستقل برای هریک از شاخه های علمی و مهندسی کامپیوتر دارد. در این دانشگاه دو شاخه اصلی رشته مهندسی کامپیوتر در حال تدریس می باشند. یک دپارتمان منحصر به مهندسی الکترونیک و گرایش سخت افزار کامپیوتر است و دپارتمان دیگر به شاخه دانش کامپیوتر و گرایش نرم افزار کامپیوتر اختصاص داده شده است. این دانشگاه در شهر پیتسبورگ واقع شده است. دانشجویان به منظور تحصیل در این دانشگاه می تواند از  سازمان‌های دانشجویی فرصت‌های اجتماعی، خدماتی، رسانه‌ای، دانشگاهی، معنوی، تفریحی، ورزشی، مذهبی، سیاسی، فرهنگی، و دولتی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند استفاده نمایند.

Carnegie-Mellon-University دانشگاه کارنگی ملون.jpg

حوزه های فعالیت:

 • علوم کامپیوتر
 • زیست شناسی محاسباتی
 • علوم کامپیوتر و هنر
 • موسیقی و تکنولوژی
 • مهندسی برق و کامپیوتر
انیستیتو فدرال فناوری زوریخ[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سومین دانشگاه برتر دنیا انیستیتو فدرال فناوری زوریخ در سوییس است. این انستیتو دارای دو دپارتمان سخت افزاری و نرم افزاری می باشد، که در هر کدام تنها یک رشته اصلی در مقطع لیسانس تدریس می شود. دانشجویان لازم است این را بدانند که برای تحصیل در این دانشگاه باید به زبان آلمانی مسلط باشند. همانطور که از اسم دانشگاه مشخص است این انستیتو در شهر زوریخ سوییس قرار دارد.

Swiss-Federal-Institute-of-Technology-Zurich انیستیتو فدرال فناوری زوریخ.jpg

حوزه های فعالیت:

 •  علوم کامپیوتر
 • مهندسی برق و فناوری اطلاعات
دانشگاه ملی سنگاپور[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دیگر دانشگاه برتر جهان در سنگاپور قرار دارد. دانشگاه ملی کشور سنگاپور در پنج رشته اصلی کامپیوتر فعالیت دارند. این پنج رشته عبارتند از دانش کامپیوتر (نرم‌افزار)، مهندسی کامپیوتر (سخت افزار)، سیستم‌های اطلاعاتی، تحلیل آماری کسب و کار (داده کاوی) و امنیت اطلاعات می باشند. تقسیم‌بندی های این دانشگاه به مدل توصیه شده از سوی IEEE-CS و ACM بسیار شبیه است. دانشجویان مقطع دکترا خیالشان از بابت هزینه تحصیلی راحت باشد چون اکثر دانشجوبان در این مقطع از دولت سنگاپور بورسیه بوده و کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند. دانشگاه سنگاپور از لحاظ علمی جزء بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر محسوب میشود.

National-University-of-Singapore دانشگاه ملی سنگاپور.jpg

حوزه های فعالیت:

 • علوم کامپیوتر
 • سیستم های اطلاعاتی
 • مهندسی کامپیوتر
 • تجزیه و تحلیل کسب و کار
 • امنیت اطلاعات
دانشگاه تورنتو[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه تونتو در کادانا هم دارای دو دپارتمان جداگانه برای رشته کامپیوتر می باشد. علاقه مندان به گرایش  مهندسی کامپیوتر می‌توانند در شاخه های سخت افزار، نرم‌افزار و یا الکترونیک دیجیتال تحصیل کنند. اگر هم شاخه کاری و تحصیلی شما دانش کامپیوتر است  می توانید یکی از  شاخه های رشته دانش کامپیوتری نظیر برنامه نویسی تحت وب، بازی‌های کامپیوتری و هوش مصنوعی را در دانشکده دانش کامپیوتر در این دانشگاه ادامه دهید.

University-of-Toronto دانشگاه تورنتو.jpg

حوزه های فعالیت:

 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی برق و کامپیوتر
دانشگاه نانیانگ سنگاپور[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دیگر دانشگاه برتر در حوزه رشته های کامیپوتری، دانشگاه نانیانگ سنگاپور است. این دانشکده دارای دو گراش دانش و مهندسی کامپیوتر است. دانشجویان علاقمند در هر یک از رشته های گفته شده می توانند تحصیل خود را ادامه دهند.

Nanyang-Technological-University دانشگاه نانیانگ سنگاپور.jpg

حوزه های فعالیت :

 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی کامپیوتر
دانشگاه ادینبورگ[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه نرم افزاری ادینبورگ در شهر انگلستان قرار دارد. این دانشگاه به طور انحصاری در شاخه نرم افزار کامپیوتر فعالیت دارند. علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه می توانند در یکی از پنج رشته پیش ارایه شده در دانشکده کامپیوتر تحصیل کنند. دوتا از این پنج رشته یکسان هستند ولی یکی از آنها نام مهندسی را با خود دارد. این برای جذب دانشجویانی خارجی است که از کشورهایی می‌آیند که کامپیوتر را بیشتر یک رشته مهندسی میدانند تا عملی.

University-of-Edinburgh دانشگاه ادینبورگ.jpg

حوزه های فعالیت:

 • هوش مصنوعی
 • علوم شناختی
 • علوم کامپیوتر
 • علوم کامپیوتر (BEng)
 • مهندسی نرم افزار
دانشگاه سلطنتی لندن[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه دیگری در کشور انگلستان وجود دارد که شیوه جدید در ارائه رشته کامپیوتر دارند. دانشجویان می توانند در این دانشگاه یک رشته از دانش کامپیوتر را به همراه ریاضیات(محاسبات) بخوانند یعنی به صورت ترکیبی درس بخوانند و این امکان وجود دارد که برای مقطع لیسانس دانشجویان یک سال اضافه تر از حد معمول تحصیل کنند تخصص گرایش خود را بگیرند.

Imperial-College-London دانشگاه سلطنتی لندن.jpg

حوزه های فعالیت:

 • محاسبات(BEng)
 • محاسبات – هوش مصنوعی(MEng)
 • محاسبات – محاسبات در زیست شناسی و پزشکی(MEng)
 • محاسبات – بازی، دید و تعامل(MEng)
 • محاسبات – مهندسی نرم افزار(MEng)
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر (BEng)
 •  مدیریت محاسباتی ( BEng)
دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دپارتمان مهندسی دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ چهار رشته در ارتباط با کامپیوتر ارایه می‌کند. رشته‌های اصلی عبارتند از دانش کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر. اما رشته سوم در واقع همان دانش کامپیوتر است که با عنوان مهندسی همراه است. رشته چهارم بیشتر مربوط به داده کاوی و کسب و کار است و یک رشته مدیریتی است.

Hong-Kong-University-of-Science-and-Technology دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ.jpg

حوزه های فعالیت:

 • علوم کامپیوتر (BEng)
 • علوم رایانه (BSc)
 • در مهندسی کامپیوتر(BEng)
 • مدیریت ریسک و هوش تجاری (BEng)
دانشگاه تسینگوآ [ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه تسینگوآ تنها یک رشته در مقطع کارشناسی دارد  و در دپارتمان دانش کامپیوتر و فناوری تدریس می‌شود. علت این که این دانشگاه جزء لیست بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر قرار گرفته است تلاش فراوان برای جذب دانش آموزان برتر المپیادهای ریاضی و کامپیوتر و ارایه آموزش با کیفیت برای دانشجویان ممتاز چینی می باشد.

Tsinghua-University دانشگاه تسینگوآ.jpg

حوزه فعالیت:

 • علوم کامپیوتر و فناوری

فایل های آموزشی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

نام فایل فایل توضیحات نوع فایل
Introduction پرونده:Introduction.rar سیلابس تدریسی هوش مصنوعی دانشگاه برکلی(مقدمه) پاورپوینت
Uninformed Search پرونده:Uninformed Search.rar سیلابس تدریسی هوش مصنوعی دانشگاه برکلی(جستجوی ناقص) پاورپوینت
Informed Search پرونده:Informed Search.rar سیلابس تدریسی هوش مصنوعی دانشگاه برکلی(جستجوی آگاهانه) پاورپوینت
Constraint Satisfaction Problems پرونده:CSPs I.rar سیلابس تدریسی هوش مصنوعی دانشگاه برکلی(مسائل ارضاء محدودیت) پاورپوینت
Constraint Satisfaction Problems II پرونده:CSPs II.rar سیلابس تدریسی هوش مصنوعی دانشگاه برکلی(مسائل ارضاء محدودیتII) پاورپوینت
Adversarial Search پرونده:Adversarial Search.rar سیلابس تدریسی هوش مصنوعی دانشگاه برکلی(جستجوی مخالف) پاورپوینت
 Expectimax Search and Utilities پرونده:Expectimax Search and Utilities.rar سیلابس تدریسی هوش مصنوعی دانشگاه برکلی( Expectimax Search and Utilities) پاورپوینت
Artificial intelligence and Robotics پرونده:Artificial intelligence and Robotics.pdf Javier Andreu Perez کتاب
Artificial Intelligence - MIT پرونده:Artificial Intelligence - MIT.pdf Patrick Henry Winston کتاب
Artificial intelligence and Role in Near Future پرونده:Artificial intelligence and Role in Near Future.pdf Jahanzaib Shabbir کتاب
applications of artificial intelligence پرونده:Applications of artificial intelligence pdf.pdf kamble sony کتاب
چگونه هوش مصنوعی می تواند منجر به دومین انقلاب صنعتی شود؟ سخرانی Ted از KevinKelly ویدیو
چطور هوش مصنوعی تشخیص بیماری را آسان‌تر می‌کند سخرانی Ted از PratikShah ویدیو
کاربرد هوش مصنوعی برخی از کاربرد های هوش مصنوعی ویدیو
انواع هوش مصنوعی که ارزش تجارت را به ارمغان می آورد
5 Types of Artificial Intelligence.png
Types of Artificial Intelligence تصویر
هوش مصنوعی: تغییر ماهیت کار ، یادگیری ...
Ttg-top-of-mind-AI-post.png
هوش مصنوعی: تغییر ماهیت کار ، یادگیری ... تصویر

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سیدمحمدامین موسوی

خوشحال میشم اگر به کامل شدن این کتابخونه کمک کنید.