کتابخانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

گام دوم انقلاب بیانیه‌ای است که از سوی رهبر انقلاب اسلامی،  به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صادر گردیده‌است و در آن برای استمرار راه انقلاب اسلامی به تبیین دستاوردهای چهل سال گذشته می‌پردازد. ایشان در این بیانیه با هدف «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» توصیه‌هایی ارائه می‌دهند. 

50923 842.jpg

مقدمه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

انقلاب اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت که اگرچه دشمنان مستکبرش گمان‌های باطلی در سر داشتند اما دوستانش در سراسر جهان، امیدوارانه آن را در گذر از چالش‌ها و به دست آوردن پیشرفت‌های خیره‌کننده، همواره سربلند دیده‌اند.

در چنین نقطه‌ی عطفی، رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ی این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ی گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند که انقلاب را «به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) هست» نزدیک خواهد کرد.

بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

از آنجا که بخش عمده ای از جمعیت جوانان کشور را قشر دانشجو و طالب علم تشکیل می دهند؛ وظایف و مسئولیت های ویژه ای را در «چهل سال دوم» انقلاب اسلامی بر عهده دارند. این قشر مهم فرهنگی و علمی اجتماع، چنان اهمیتی در نظر مقام عظمی ولایت دارد که نام آن را طی چهل سال سخنرانی های خود،  1552 بار ذکر کرده اند.

در این نوشتار بر آن شدیم تا با بررسی بیانیه گام دوم، با قدم هایی را که دانشجویان می بایست برای اعتلای خود و جامعه و انقلاب بردارند بیشتر آشنا شویم.

برای مشاهده متن کامل بیانیه گام دوم اینجا را کلیک کنید.

وظایف قشر دانشجو در گام دوم انقلاب اسلامی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مسئولیت پذیری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مقام معظم رهبری در ابتدای بیانیه گام دوم، مسئله فاصله بین بایدها و واقعیت های جمهوری اسلامی را بیان می کنند که « همواره وجدانهای آرمان‌خواه را عذاب داده و می دهد» ؛ اما این فاصله را با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پرانگیزه، طی شدنی می دانند.

مقام معظم رهبری خصوصیّت شناخته‌شده‌ی جوانان ایرانی را در تمام این چهل سال، تسلیم‌ناپذیری و صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن برافراشته‌ی آن در مقابل دولتهای متکبّر و مستکبر می دانند.

ایشان مسیر چهل ساله طی شده را فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمانهای بلند نظام جمهوری اسلامی می دانند و معتقدند که به دشواری گذشته‌ها نیست، باید با همّت و هشیاری و سرعت عمل و ابتکار جوانان طی شود.

مطابق بیانات منتشره در بیانیه گام دوم، جوانان باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیّت دهند، از تجربه‌ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند.

آگاهی از گذشته[ویرایش | ویرایش مبدأ]

از نظر ایشان ، جوانان و دانشجویانی که پا به میدان عمل می گذارند تا بخش دیگری از جهاد بزرگ ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کنند، برای برداشتن گامهای استوار در آینده،ابتدا باید گذشته را درست بشناسند و از تجربه‌ها درس بگیرند. نگرانی ایشان از جانشین شدن تحریفات و دروغ درباره‌ گذشته و حتّی زمان حال انقلاب اسلامی توسط«راهزنان فکر و عقیده و آگاهی» است و بیان می کنند که :«حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمیتوان شنید.»

استفاده کامل از ظرفیت ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

به عقیده ایشان جمعیّت جوان زیر ۴۰ ‌سال، فرصت ارزشمندی برای کشور است که همّتهای بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی، خواهند توانست ۳۶ میلیون نفر در سنین میانه‌، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه‌ی دوّم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه‌ی انقلابی رشد کرده و آماده‌ی تلاش جهادی برای کشورند، و جمع چشمگیر جوانان محقّق و اندیشمندی که به آفرینشهای علمی و فرهنگی و صنعتی و غیره اشتغال دارند را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.

مقام معظم رهبری عدم استفاده کامل از فرصت هایی مانند دارا بودن 1 درصد جمعیّت جهان، 7 درصد ذخایر معدنی جهان، منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنائی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملّی، بازار بزرگ منطقه‌ای با داشتن ۱۵ همسایه با ۶۰۰ میلیون جمعیّت، سواحل دریایی طولانی، حاصلخیزی زمین با محصولات متنوّع کشاورزی و باغی، اقتصاد بزرگ و متنوّع را «عیب بزرگ» می دانند و از جوانان می خواهند که آن را برطرف کنند و دهه‌ی دوّم چشم‌انداز را زمان تمرکز بر بهره‌برداری از دستاوردهای گذشته و نیز ظرفیّتهای استفاده‌نشده و پیشرفت کشور در بخش تولید و اقتصاد ملّی قرار دهند.

امید به آینده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مهم ترین توصیه ایشان خطاب به جوانان و دانشجویان، امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده است که متکی به واقعیت های عینی و «بدون این کلید اساسیِ همه‌ی قفلها، هیچ گامی نمیتوان برداشت». ایشان فعال ترین برنامه دشمنان طی چهل سال گذشته را مأیوس‌سازی مردم و حتّی مسئولان و مدیران می دانند و از جوانان می خواهند که در شکست این محاصره تبلیغاتی پیشگام باشند و آن را« نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد» جوانان می دانند.

دانش پژوهی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مطالبه عمومی بیانیه گام دوم نسبت به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان و مراکز پژوهش و پژوهندگان، آن است که این راه را با احساس مسئولیّت بیشتر و «همچون یک جهاد» در پیش گیرند؛ زیرا دانش آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است.

از نظر مقام معظم رهبری، عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها حین مسابقه‌ی علمی دنیا، کشور را از کاروان شتابان دانش، فرسنگها عقب نگه داشت. ایشان با ذکر پیشرفت های علمی بالای کشور در دو دهه گذشته، آن را با همه‌ی اهمّیّتش فقط یک آغاز دانسته و بیان می کنند که سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شده است که این شتاب باید سالها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب‌افتادگی جبران شود.

اقتصاد مقاومتی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مقام معظم رهبری را اقتصاد یک نقطه‌ی کلیدیِ تعیین‌کننده می دانند که«اگرچه هدف جامعه‌ی اسلامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن نمیتوان به هدف ها رسید» ؛ زیرا فقر و غنا در مادّیّات و معنویّات بشر و زندگی امروز و فردای جامعه ، اثر می گذارد.

در بررسی بیانیه گام دوم، چالش های بیرونی و درونی اقتصاد کشور ناشی از عملکردهای ضعیف است که چالش بیرونی را«تحریم و وسوسه‌ها‌ی دشمن» (که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم‌اثر و حتّی بی‌اثر خواهد شد) و چالش درونی را«عیوب ساختاری و ضعفهای مدیریّتی» ذکر می کنند.

ایشان راه حل همه این مشکلات را در داخل کشور و همان سیاستهای اقتصاد مقاومتی می دانند. درون‌زایی و برونگرایی، مولّد ، دانش‌بنیان شدن و  مردمی کردن اقتصاد و تصدّیگری نکردن دولت، ، بخشهای مهمّ این راه‌حل‌ است.

از نظر ایشان، یک مجموعه‌ی جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته‌های اقتصادی در درون دولت خواهند توانست به این مقاصد برسند و دوران پیشِ‌رو باید میدان فعّالیّت چنین مجموعه‌ای باشد.

عدالت خواهی و اجرای عدالت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

عدالت در صدر هدفهای اوّلیّه‌ی همه‌‌ی بعثتهای الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است که به‌صورت کامل، جز در حکومت حضرت ولیّ‌عصر (ارواحنافداه) میسّر نخواهد شد ولی به‌صورت نسبی، همه جا و همه وقت ممکن و فریضه‌ای بر عهده‌ی همه بویژه حاکمان و قدرتمندان است. جمهوری اسلامی ایران در این راه گامهای بلندی برداشته است که قبلاً بدان اشاره‌ای کوتاه رفت؛ با این همه، آنچه تاکنون شده با آنچه باید می شده و بشود، دارای فاصله‌‌ای ژرف است. در جمهوری اسلامی، دلهای مسئولان به‌طور دائم باید برای رفع محرومیّتها بتپد و از شکافهای عمیق طبقاتی بشدّت بیمناک باشد. در جمهوری اسلامی کسب ثروت نه‌تنها جرم نیست که مورد تشویق نیز هست، امّا تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی که همه به بی‌عدالتی می‌انجامد، به شدّت ممنوع است؛ همچنین غفلت از قشرهای نیازمند حمایت، به‌هیچ‌رو مورد قبول نیست.

در نظر مقام معظم رهبری اگر زمام اداره‌ی بخشهای گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان سپرده شود، این سخنان که بنا به قول ایشان « در قالب سیاستها و قوانین، بارها تکرار شده» به شایستگی اجرا خواهد شد.

جمع بندی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کوتاه سخن آن که بیانیه گام دوم به خاطر شیوایی و دقتی که در نوشتن آن صرف شده است، به تحلیل ها و کنکاش های پیچیده ای برای فهم نیاز ندارد. تنها لازم است تا احساس دین به اسلام و انقلاب و کشور و جامعه کنیم و با مطالعه بیانیه گام دوم، وظایف و مسئولیت های خود را در این مسیر پر افتخار بیابیم. ان شاءالله که به انجام آن پایبند و در عمل آن مستحکم باشیم.

_____________________________

نویسنده: محمدمهدی جلیلیان