ممیز استانداردها

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

معرفی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در ممیزی های استانداردهای ایزو یک نفر بعنوان سرممیزی است که کار رهبری تیم را برعهده دارد. این فرد یعنی سرممیز یکسری وظایف را برعهده دارد.سرممیز موظف است اهداف ممیزی را مشخص کند اینکه ممیزی برای چه هست و سازمان به دنبال چه هدفی از ممیزی است ، از وظایف سرممیز است و او باید این موارد را به تیم ممیزی منتقل کند.ترکیب تیم ممیزی و اینکه چه کسی چه واحدی را ممیزی کند توسط سرممیز انجام می شود و او این کار را باید به صورت دقیق انجام دهد و آنرا در قالب طرح ممیزی به تیم ارائه کند.

نمونه وظایف[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ترکیب تیم ممیزی و اینکه چه کسی چه واحدی را ممیزی کند توسط سرممیز انجام می شود و او این کار را باید به صورت دقیق انجام دهد و آنرا در قالب طرح ممیزی به تیم ارائه کند. اطلاعات مربوط به تماس با سازمان ممیزی شونده، مکان ها، تاریخ ها و مدت زمان فعالیت های ممیزی که قرار است، انجام شود.

تمام موارد فوق باید در اختیار سرممیز باشد و در صورت بروز هرگونه مشکلی، موارد باید توسط سرممیز حل و فصل شود.

سرممیز باید بداند در ممیزی تیم به چه مواردی نیاز دارد و نسبت به تهیه آنها اقدام کند و یا تیم را مطلع گرداند.

در هر ممیزی ممکن است اتفاق هایی بیافتد و ریسک هایی وجود داشته باشد که باعث شود تیم ممیزی از اهداف تعیین شده دور بمانند. سرممیز موظف است این موارد را شناسایی کرده و تیم را از این ریسک ها مطلع گرداند.

بازار کار[ویرایش | ویرایش مبدأ]

متقاضیان متصدی این شغل پس از فراغت از تحصیل می توانند در: 

الف) صنایع پتروشیمی و نفتی

ب) خودروسازی ها

ج) صنایع فلزی (ذوب آهن، فولاد، مس) 

د) صنایع مواد غذایی

هـ) صنایع دارویی و بهداشتی مشغول بکار شوند.

شخصیت شناسی ممیز استاندارد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

1- پایبندی به اصول اخلاقی:

یک ممیز باید شدیداً به اصول اخلاقی پایبند بوده و درستکاری منصف و صداق بودن در وی مشاهده شود. ممیز نباید سلایق خودش و یا اتفاق های جاری را در تصمیم گیری خود دخیل کند. فرد ممیز در نقش یک فرد قضاوت کننده است و این موضوع کاری است بس دشوار.

 2- تیزبینی:

ممیزین باید چشم هایی باز و تیزبین داشته باشند و تمام اتفاق های مکان ممیزی را ببینند. آنها باید فعالیت ها را مشاهده کنند و آنها را بخاطر بسپارند تا بتوانند در فرایند ممیزی به آن ها رجوع کنند.

 3- حساسیت های فرهنگی:

ممیز باید بتواند حساسیت های فرهنگی هر شهر و منطقه را شناسایی کند و حتما در مراجعه به آن سازمان و آن شهر بر روی این حساسیت ها پایبند باشد. ممیز باید مراقب باشد تا حرفی نزند که در آن شهر یک توهین محسوب شود. این موضوع برای ممیزین بسیار مهم بوده و این شغل را مقداری سخت می کند.

4- کار تیمی:

ممیز باید بتواند در فرایند ممیزی با تیم ممیزی و دیگران همکاران خود به خوبی ارتباط برقرار کرده و با آنها همکاری نماید تا بتوانند بخوبی از پس ممیزی حرفه ای سازمان برآیند.

 5- اعتماد بنفس:

ممیزی که اعتماد بنفس نداشته باشد نمی تواند به سادگی در این شغل دوام بیاورد، یکی از خصوصیات مهم در شغل ممیزی داشتن اعتماد بنفس است، ممیزی باید بتواند حرف بزند، تحلیل کند و دیگران را نسبت به گفته های خودش متقاعد سازد. ممیزی که نتواند این کارها را انجام دهد در این شغل دوام نمی آورد.

نکات مهم برای دانشجویان صنایع گرایش ممیز استاندارد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در مقطع کارشناسی صنایع دروسی که مستقیما با این زمینه مرتبط باشد اندک است و دانشجو یابد با توجه به به علاقه خویش در دوره های مربوط به هریک از استاندارد ها شرکت نموده و این استاندارد ها را فرا گیرد.

راهنمای اخذ واحد های درسی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  • در صورت علاقه به زمینه ممیز استاندارد می توانید واحد های درسی خود را برای هماهنگی بیشتر با این زمینه با توجه به راهنمای زیر اخذ کنید .
  • دروس مرتبط: دروسی هستند که برای فهم بهتر دروس دیگر دسته ها لازم می باشند و دانشجو باید سعی نماید آشنایی مناسبی با آن ها داشته باشد.
  • دروس بسیار مرتبط: دروسی هستند که برای ورود به بازار کار زمینه شغلی مورد نظر حائز اهمیت بوده و یادگیری با آن ها به فعالیت هر چه موثرتر در این زمینه شغلی یاری می رساند.
  • دروس ضروری: دروسی هستند که باید بر روی آن ها تمرکز نمود. به پروژه ها، تحقیقات و فعالیت های جانبی این دروس باید توجه خاص داشت و دانشجو سعی کند که به این دروس کاملا مسلط شود.
.

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سایت ایران آکادمی

کتاب دانشنامه مهندسی صنایع (تالیف سید علیرضا بطحایی و سید حسین بطحایی )