راهنمای کامل ساخت و ویرایش صفحات

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

نکته: بسیاری از موارد آموزشی زیر مربوط به نسخه قدیمی گنجینه می‌باشند و در نسخه جدید، با اضافه شدن ویرایشگر دیداری نیازی به یاد گرفتن دستورات پیچیده وجود ندارد.

آیا برای اعمال تغییرات باید حساب کاربری (اکانت) بسازم؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

اعمال تغییرات بدون اکانت ممکن است اما توصیه می‌کنیم این کار را نکنید. ساختن یک اکانت کمتر از یک دقیقه وقت می‌گیرد اما فایده‌های زیادی دارد. برای مثال، با داشتن اکانت می‌توانید صفحات را پیگیری کنید.

همچنین، بارگذاری (آپلود) فایل فقط پس از ساختن اکانت ممکن است.

چگونه یک صفحه را ویرایش کنم؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ابتدا صفحه مورد نظر را باز کنید. در قسمت بالایی صفحه (سربرگ)، روی دکمه «ویرایش» کلیک کنید. محیط ویرایش باز می‌شود. در این محیط، متن خام صفحه (سورس) را مشاهده می‌کنید. کار کردن با سورس در ابتدا نیاز به کمی آزمایش و خطا دارد و به همین دلیل در پایین صفحه دکمه «پیش نمایش» تعبیه شده‌است. کافیست ویرایش خود را انجام داده و روی دکمه «پیش نمایش» کلیک کنید. در صورتی که ویرایش مورد نظر شما به طور صحیح اعمال شد، روی دکمه «صفحه ذخیره شود» کلیک کنید. با این کار، تغییرات شما ذخیره می‌شود. از آنجاییکه تمام تغییرات، پیش از انتشار توسط مدیران سایت بررسی می شوند ممکن است ویرایش شما با اندکی فاصله زمانی اثر داده شود.

همچنین خالی از لطف نیست که خلاصه‌ای از تغییراتی که انجام داده‌اید را در مکانی که پایین صفحه تحت عنوان «خلاصه» تعبیه شده است، بنویسید.

چگونه یک صفحه جدید بسازم؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

برای ساختن صفحه جدید، ابتدا نام صفحه مورد نظر را جستجو کنید. اگر صفحه وجود نداشته باشد، سایت به طور خودکار لینکی را برای ایجاد صفحه جدید نمایش میدهد.

چگونه بین صفحات پیوند (لینک)‌ ایجاد کنم؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  • برای پیوندهای داخلی به صورت [[نام صفحه]] عمل کنید. برای مثال، اگر بنویسید [[آشنایی با رشته مهندسی صنایع]]، لینکی به صورت مقابل به وجود می‌آید: آشنایی با رشته مهندسی صنایع
  • برای پیوندهای خارجی به صورت [http://www.‍address.com عنوان پیوند] عمل کنید. برای مثال، اگر بنویسید [http://www.‍google.com گوگل]، لینکی به صورت مقابل به وجود می‌آید: گوگل

چگونه فایل آپلود کنم؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

برای آپلود فایل ابتدا باید یک اکانت داشته باشید و وارد آن شده باشید. سپس از سمت راست صفحه، وارد بخش «بارگذاری پرونده» شوید و بدین ترتیب می‌توانید فایل مورد نظر را آپلود نمایید.

چگونه در صفحات از فایل آپلود شده استفاده کنم؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

لینکی ایجاد کنید که و در آن نام فایل را با پیشوند «پرونده» بیاورید. برای مثال،‌ [[پرونده:کنترل اجکتور جت.pdf]] می‌دهد: پرونده:کنترل اجکتور جت.pdf

در صورتیکه پرونده عکس، فیلم یا فایل صوتی باشد، بجای لینک معمولی،‌ عملیات ویژه‌ای انجام می‌شود. برای مثال،‌ اگر پرونده از نوع فیلم باشد، یک player نمایش داده می‌شود.

منابع اطلاعات بیشتر[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در صورتیکه اطلاعاتی نیاز دارید که در این صفحه آورده نشده است، می‌توانید به مراجع زیر بروید:

  • جستجوی گوگل با کلمه کلیدی mediawiki. برای مثال اگر نمی‌دانید چگونه جدول ایجاد کنید: how to create tables in mediawiki
  • برقراری ارتباط با ادمین سایت به آدرس: m2_farzan@yahoo.com