دانشگاه مجازی کورسـرا (Coursera)

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

معرفـی دانشگاه مجازی کورسرا (Coursera)[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کورسِرا (به انگلیسی: Coursera) یک شرکت فناوری آموزشی انتفاعی تأسیس‌شده توسط استادان علوم رایانه، اندرو اینگ و دافنی کالر از دانشگاه استنفورد است و در مانتین ویو، کالیفرنیا واقع است. این شرکت اخیراً ۱۶ میلیون سرمایه‌گذاری خطرپذیر دریافت کرده‌است.. در ژانویه ۲۰۱۴ مرجع تنظیم مقررات آمریکا دانشگاه‌ها و شرکت‌های این کشور را از ارائه خدمات کلاس‌های آنلاین از جمله کلاسهای کورسرا را به دانشجویان ایرانی، کوبایی و سودانی منع کرده‌است  .هرچند با استفاده از یک پروکسی مثل تور (سامانه نرم‌افزاری) می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.

کورسرا مأموریت خود را امکان دسترسی همه افراد به بهترین دوره‌های آموزشی در سراسر دنیا اعلام کرده‌است. این پلتفرم آموزشی بر مبنای بستر اینترنت با دانشگاه‌های برتر دنیا همکاری می‌کند و استادان به تدریس دوره‌ها می پردازند. صدها دانشگاه برتر با این وب سایت همکاری می‌کنند و دوره‌های آکادمیک مختلفی را ارائه می نمایند.

یکی از مزیت‌های اصلی که سایت کورسرا دارد این است که محتواهای تولید شده تعاملی بوده و فراگیران می‌توانند از طریق سامانه آموزش مجازی learning management system با استاد دوره در هر کجای دنیا ارتباط بگیرند و یا با دیگر فراگیرانی که هر کدام از کشورهای مختلف در دوره شرکت کرده‌اند به مشارکت و بحث بپردازند.

کورسِرا در ایران همان طور که میدانید سایت کورسرا بسیاری از دوره‌های درجه خود را برای کاربران ایرانی فیلتر کرده‌است و امکان شرکت در دوره و دسترسی به محتواهای آموزشی برای ایرانیان بدون فیلترشکن مقدور نیست. در این راستا سامانه آموزش مجازی آی کورسرا با همت استادان و دانشجویان دانشگاه فردوسی و اعضای پارک علم و فناوری مشهد راه اندازی شده‌است. پلتفرم آی کورسرا از لحاظ فنی و عملکردی benchmark سایت courseraمی‌باشد .

در این پلتفرم محتواهای ارائه شده براساس استاندارد moocs است و خود محتوا نیز به صورت یک فیلم خطی نمی‌باشد بلکه فراگیر دوره می‌تواند متناسب با سطح سواد خود از دوره سناریوی آموزشی را تغییر دهد.

لذا در این سامانه بسیار به بحث تعاملی بودن و قابلیت مشارکت در بحت‌ها و گفتگوها توجه شده‌است. همچنین باتوجه به اینکه محتواهای تولید شده زیر نظر دانشگاه فردوسی و پارک علم و فناوری مشهد می‌باشد شرکت و قبول شدن در بعضی از دوره‌ها معادل واحدهای دانشگاهی و مورد قبول دانشگاه فردوسی می‌باشد . 

MOOK-Coursera.png

سایت آموزشی کورسرا (Coursera) در زمینه‌ی ارائۀ دوره‌های آموزشی آنلاین رایگان، از شناخته‌شده‌ترین سایت‌های جهانه. کورسرا یه دانشگاه نیست ولی دوره‌های مختلفی رو از دانشگاه‌های معتبر تهیه می‌کنه و ارائه میده. کورسرا در کنار سایت‌های edx، Udemy و … از پیشگامان کلاس‌های موک (MOOC) یا دوره‌های آنلاین دانشگاهی برای همه‌ست.

نکته مهم -> با توجه به اینکه کورسرا اخیرا دسترسی به آموزشهایش رو برای کشورمان محدود کرده، برای رفتن به سایتش به قفل شکن نیاز دارید. 🙂

سایت آموزشی کورسرا چطور کارش رو شروع کرد؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سایت کورسرا در سال ۲۰۱۲ به همت دو استاد دانشگاه استنفورد به عنوان پلتفرمی برای محتوای آموزشی شروع به کار کرد.

در اول کار، دوره‌هایی با همکاری دانشگاه‌های استنفورد، پرینستون، پنسیلوانیا و میشیگان در سایت کورسرا ارائه شد. پس از اون، دوره‌های تخصصی (specializations) برای کسب مهارت در موضوعات شغلی و تخصصی به کورسرا اضافه شد.

Coursera-universities.png

الان در سایت کورسرا سه نوع دوره ارائه میشه:

 • تعداد زیادی از دروس کورسرا، دوره‌های آموزشی دانشگاهی هستند و تکمیلشون معمولا ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشه. از پرمخاطب‌ترین دوره‌های آموزشی ۲۰۱۷
 • گروه دوم، دوره‌های مهارت‌محور یا تخصصی (specializations) و مربوط به مهارت‌های شغلی هستند و ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشند. از پرمخاطب‌ترین دوره‌های تخصصی ۲۰۱۷
 • گروه سوم، دوره‌های تحصیلی با مدرک فوق لیسانس (degrees) هستند که یک تا سه سال طول می‌کشند. از پرمخاطب‌ترین دوره‌های دانشگاهی ۲۰۱۷
 • یه بخش جدید در سایت کورسرا مربوط به مشاورۀ شغلیه (career) که در حال حاضر برای علوم داده که از آموزش‌های پرمخاطب کورسراست در دسترسه.

سایت آموزشی کورسرا تنوع بسیار بالایی در موضوعات آموزشی داره و تاکنون بیش از دو هزار دوره‌ی آنلاین در این سایت قرار داده شده.

نمونه‌ی ایرانی کورسرا رو میشه مکتب‌خونه دونست که سعی داره امکانات کورسرا در ارائۀ دوره‌های دانشگاهی و تخصصی رو در ایران پیاده کنه.

آموزش‌های کورسرا مناسب کیه؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • اصلی‌ترین مخاطبان کورسرا خودآموزها هستند؛ چه دانشجویان و چه شاغلان. همۀ کسانی که به دنبال به‌روزترین آموزش‌های معتبر دانشگاهی هستند؛ چه در زمینه‌ی علمی و چه مهارت‌آموزی.
 • شناخته‌شده بودن دوره‌ها و اعتبار مدرک کورسرا باعث میشه گذراندن این دوره‌ها برای همۀ کسانی که قصد تحصیل و کار در خارج کشور و یا دورکاری با کشورهای دیگه رو دارند، راهگشا باشه.

فرمت آموزش‌های کورسرا چیه؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

فرمت آموزش‌ها ویدیویی و متنی است و توسط اساتید دانشگاه‌های معتبری ارائه می‌شه، اکثر درس‌ها جزوه و درسنامه دارند. تاریخ شروع کلاس‌ها مشخصه و شما باید به صورت هفتگی، تکالیفی رو انجام بدید و همینطور امتحان و پروژه‌هایی تحویل بدید که توسط سایت تصحیح میشه.

بعضی از دوره‌ها هم self paced هستند و شرکت‌کنندگان می‌تونند با هر سرعتی که مناسب می‌دونند، درس‌ها رو پیگیری کنند.

برای دوره‌های که به شما مدرک می‌ده، شناسایی صورت می‌گیره و از روش‌هایی مطمئن میشند که خودتون هستید که در امتحان شرکت می‌کنید. معمولا چند بار فرصت تصحیح جواب رو دارید و در آخر، امتحان پایان ترم دارید که احتمالا پروژه‌ی مفصلی داره.

زبان دوره‌ها انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و … است. زیرنویس انگلیسی و همینطور چند زبان رایج دیگه برای همه ویدیوها وجود داره. معمولا زیرنویس فارسی ندارند، هر چند کورسرا استقبال میکنه اگه کسی زیرنویس فارسی برای درس‌ها تهیه کنه. زبان انگلیسی ویدیوها معمولا روانه و ویدیوها با زیرنویس قابل فهمه و با داشتن سطح متوسط در زبان انگلیسی، مشکل خاصی در فهم مطالب نخواهد بود.

کیفیت ویدیوها عالیه و قابلیت کم و زیاد کردن کیفیت ویدیو و سرعت اجرای آن وجود داره. زیرنویس رو میشه فعال یا غیرفعال کرد. ویدیوها قابل دانلود هستند و زیرنویس هم با دو فرمت قابل دانلوده. متن زیرنویس در زیر ویدیو قرار داره و با ویدیو لینکه و با کلیک روی متن، به قسمت مرتبط در ویدیو خواهید رفت.

دانلود دوره‌های coursera به صورت یه بسته‌ی کامل ممکن نیست و اگه دوست دارید باید ویدیوها رو تک تک دانلود کنید.

کورسرا، اپلیکیشن موبایل هم داره؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

نمای اپلیکیشن موبایل کورسرا

بله؛ کورسرا اپ خیلی خوبی داره که امکانات مناسبی برای پیگیری دوره‌ها در اختیار کاربران میذاره؛ از جمله اینکه میشه به صورت آفلاین باهاش کار کرد و از قبل محتوای هفته رو دانلود کرد و در زمان‌های مناسب درس‌ها رو نگاه کرد.

نمای اپلیکیشن موبایل کورسرا

در سایت آموزشی کورسرا چه درس‌هایی ارائه میشه؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دوره‌های کورسرا موضوعات گسترده‌ای دارند. دوره‌های متنوعی در دسته‌های علوم کامپیوتر، علوم‌داده، بیزینس، علومی همچون رباتیک، پزشکی و شیمی و شاخه‌های مختلف هنر و موارد بسیار دیگه.

ثبت نام در کورسرا به چه صورته؟ هزینه‌ی آموزش‌ها چقدره؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ثبت نام در کورسرا در مرحله‌ی اول به راحتی انجام میشه و اگه بخواهید مدرک بگیرید از شما مشخصات شناسایی بیشتری می‌خواد که همینطور که قابل حدسه، نیاز به دور زدن تحریم‌ها داره (به اینجا نگاهی بندازید؛ نحوه استفاده از coursera به خوبی توضیح داده شده).

در بیشتر دوره‌ها این امکان هست که بدون گرفتن مدرک کورسرا و به صورت رایگان، درس‌ها رو ببینید؛ کافیه بعد از ورود به صفحه‌ی دوره و کلیک روی Enroll، گزینه Full Course, No Certificate یا Audit only  رو انتخاب کنید. راه‌هایی هم برای مدرک گرفتن بدون پرداخت هزینه‌ی کامل دوره‌ها وجود داره (خوبه به اینجا سر بزنید؛ مشکلات مربوط به پرداخت coursera و راهکارهاش توضیح داده شده).

بعد از ثبت نام، وارد صفحه‌ی شخصیتون در کورسرا میشید و برای پیدا کردن دوره‌ی دلخواهتون کافیه در نوار بالای صفحه کلیدواژه‌ی موردنظر رو سرچ کنید یا در قسمت Explore به دنبال موضوع مورد نظر بگردید.

سایت آموزشی کورسرا گواهی‌نامه‌ی پایان دوره داره؟ اعتبار مدرک کورسرا چطوره؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بله؛ کورسرا مدرک الکترونیکی معتبری از دانشگاه ارائه‌دهنده‌ی دوره آموزشی، به شما ارائه میده. در مدرک کورسرا، لینکی هست که با یک کلیک میشه اون رو در سایت کورسرا چک کرد.

نمونه گواهینامه یک دوره از دانشگاه کورسرا

سایت آموزشی کورسرا، تمرین و پروژه هم داره؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بله. همه‌ی دوره‌های کورسرا که در آخر مدرک داده میشه؛ کوئیز، تمرین و پروژه‌ی پایانی دارند و به همه‌ی تمرینات نمره داده میشه و باید حد نصابی را بگذرونید تا مدرک بگیرید. در بعضی دوره‌ها، اگه رایگان و بدون مدرک هم شرکت کنید باز هم کوئیزهایی در بین درس‌ها داره که برای تثبیت یادگیریه ولی تمرین و پروژه‌ای که بخواد تصحیح بشه از شما نمی‌خوان.

دوره‌های کورسرا پشتیبانی در طول دوره داره؟ رفع اشکال داره؟ میشه سوال‌هامون رو بپرسیم؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

امکان صحبت با اساتید نیست ولی می‌تونید در تالار گفتگو سوالاتون رو مطرح کنید. برای پروژه‌ی نهایی روش‌های تصحیح مختلفی هست و یه شیوه اینه که از فارغ‌التحصیلان دوره می‌خوان که به چند پروژه از بقیه‌ی همکلاسیا نمره بدن.

چیکار کنیم که آموزش‌های کورسرا اثربخش باشه؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • برای اثربخشی بیشتر سعی کنیم از اول بدونیم دنبال چه دوره‌ای هستیم، خوب در سایت سرچ کنیم و دوره‌ی مرتبط و مناسب رو پیدا کنیم. دوره‌های کورسرا بسیار متنوعند و شاید در موضوع مورد نظر ما چندین دوره وجود داشته باشه، باید برای انتخاب دوره‌ی مناسب حوصله کنیم و معرفی دوره و سرفصل مباحث رو بخونیم.
 • باید دقت کنیم که دوره در سطح دانش ما باشد، بعضی دروس تخصصی کورسرا، سخت هستند و باید زمینه‌ی مناسبی داشته باشیم.
 • باید حوصله کنیم تا زبانمون تقویت شه و با بیان مدرس دوره آشنا بشیم، بعضی از دوره‌های انگلیسی لهجه خاصی دارند و باید زمان بذاریم تا عادت کنیم.
 • شاید برای درک کامل نیاز به چندباره دیدن ویدیو باشه، نباید عجله کنیم.
 • کوئیزها و تمرینات کورسرا به درک بهتر درس کمک می‌کنند و بهتره بادقت حلشون کنیم.
 • اگه مدتی از مطالب دوره فاصله گرفتیم حتما مباحث قبلی رو مرور کنیم. ترجیحا به همون انگلیسی نت‌برداری کنیم تا بعد بتونیم سریع‌تر مرور کنیم.
 • چندتا هندونه با هم برنداریم؛ با وجود دوره‌های بسیار خوبی که در دسترسه، همچنان خودآموزی کار مشکلیه. برای خودمون مسیر یادگیری تعریف کنیم و درهم پیش نریم.
 • بعضی از دوره‌ها، در کنار ویدیوها، تعداد زیادی درسنامه دارند. درسته خوندن متون طولانی انگلیسی در بعضی مواقع از حوصله خارجه؛ ولی حداقل اونقدر زمان بذاریم تا متوجه بشیم این درسنامه، مفهوم کلیش چیه و بعد ازش عبور کنیم.

نقاط قوت و ضعف سایت آموزشی کورسرا چیه؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

طراحی سایت و امکانات جستجو و همینطور تنظیمات ویدیوها خیلی خوبه و از سایت‌های مشابه بهتره. یکی دیگه از نکات قوت کورسرا، آرشیو غنی و کامله که بسیاری از موضوعات رو پوشش میده و با دانشگاه‌های زیادی همکاری میکنه.

ضعف که نمیشه گفت ولی سایت کورسرا به کلی برای کشور ایران مسدود شده و قندشکن هم مشکلات خودش رو داره.

دوره‌ها توسط دانشگاه‌ها تهیه میشن و خب بعضی از دوره‌ها تئوری و کمتر کاربردی هستند و یا بیان خشکی دارند. خوبیش اینه که دوره‌هاش رسمی و معتبره، علوم و تکنولوژی‌های روز رو پوشش میده، مدرک معتبر داره و برنامه مطالعاتی و تمرینات خوبی داره.

نقطه‌ی قوت سایت آموزشی کورسرا در داشتن موضوعات گسترده و دروس معتبر و به‌روزه که به راحتی در سایت‌های دیگه پیدا نمیشه. اگه مدرک رو نمی‌خواید و در زمینه‌ای که می‌خواید آموزش ببینید دوره‌های فارسی یا آموزش‌های انگلیسی کوتاهتر و روان‌تر از کورسرا سراغ دارید؛ شاید بهتر باشه از اونها شروع کنید و اگه نیاز بود سراغ کورسرا بیاید. مثلا برای شروع یادگیری نرم‌افزار اکسل یا برنامه‌نویسی پایتون، دوره‌های آسون‌تر زیاده.

برنامه های آینده کورسرا چیه؟[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کورسرا درآمد بالایی از بازار آموزش آنلاین داره و سرمایه‌ی زیادی هم جذب کرده، با کشورهای مختلفی در همکاریه و برنامه‌های گسترده‌ای برای آینده داره که می‌تونید در بلاگ کورسرا اخبار کارهای پیش روی کورسرا رو رصد کنید.

کورسرا دائما دوره‌های جدیدی با توجه به تکنولوژی روز و بازار کار آینده تهیه میکنه و ارائه میده؛ همین آپدیت بودن در مباحث علمی و تکنولوژی روزه که باعث میشه افراد زیادی برای یادگیری مهارت‌های جدید حرفه‌ای به کورسرا مراجعه کنند.

فیلم آموزشی و معرفی دانشگاه مجـازی کورسرا[ویرایش | ویرایش مبدأ]

منابـع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 1. https://fa.wikipedia.org/wiki/کورسرا
 2. http://aminaramesh.ir/1397/08/22/coursera-یادگیری-با/
 3. https://www.zoomit.ir/2014/12/23/16195/zoomapp-coursera
 4. معرفی دانشگاه مجازی کورسرا (www.coursera.org)

________________________________________

گردآورنده : رایکا محمدی