دانشگاه فنی آخن

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشگاهی در آخن

دانشگاه فنی راینیش-وستفلیشه آخن (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen) یا ار. و.ت.‌ها آخن (RWTH Aachen) دانشگاهی پژوهشی در زمینه فناوری واقع در آخن، نوردراین-وستفالن، آلمان است که با بیش از ۴۵٬۰۰۰ دانشجو در ۱۵۷ رشته، بزرگترین دانشگاه آلمان در رشته‌های فنی و مهندسی به‌شمار می‌رود.

دانشگاه فنی آخن Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
شعار اندیشیدن آینده

(به آلمانی: Zukunft denken)

شعار به انگلیسی Thinking the Future
نوع دولتی
تأسیس‌شده ۱۰ اکتبر ۱۸۷۰
بودجه €۹۴۸ میلیون

(با احتساب بیمارستان آموزشی آخن)

رئیس دانشگاه اولریش رودیگر
اعضای هیئت علمی ۵۴۷ استاد + ۵٬۵۶۴ کارمند علمی
کارمندان مدیریتی ۹٬۴۹۶ (با احتساب بیمارستان آموزشی آخن)
دانشجویان ۴۵٬۳۷۷ (ترم زمستانی ۲۰۱۷/۱۸)
موقعیت آخن، نوردراین-وستفالن، آلمان
وبگاه www.rwth-aachen.de

ساختمان SuperC، نماد دانشگاه آخن و مرکز خدمات دانشجویی

معرفی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه  آخن (rheinisch-westfälischen technischen hochschule aachen) یکی از دانشگاه های شناخته شده آلمان برای علوم طبیعی و مهندسی است. این دانشگاه در سال 1870 با عنوان یک دانشکده فنی تاسیس شده است. در این دانشگاه در ترم زمستان17/ 2016حدود 44000 دانشجو تحصیل می کنند که از این تعداد 8556 دانشجو از 128 کشور دنیا هستند. این دانشگاه در شهر آخن واقع شده است که  غربی ترین شهرستان مهم آلمان است و در همسایگی کشور هلند و بلژیک قرار دارد. 5 نفر از استادان و فارغ التحصیلان این دانشگاه در رشته های مختلف موفق به کسب جایزه نوبل شده اند.

در حال حاضر بیش از ۷۰۰۰ دانشجوی بین المللی در دانشگاه فنی آخن در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه فنی آخن تحصیل می کنند، در مقایسه با سایر دانشگاه های آلمان ، میزان دانشجویان بین المللی در دانشگاه فنی آخن بالاتر از میانگین کلی آماری در آلمان است.

دانشگاه فنی آخن عضو اتحادیه  IDEA است که گروه مشارکتی استراتژیک بین چهار دانشگاه برتر پژوهشی در اروپا همراه با دانشگاه های TU Delft،Chalmers University of Technology و ETH Zürich است و اولین دانشگاه آلمانی می باشد که در سال ۲۰۰۸ برنامه فرصت تحقیقاتی در زمینه کارشناسی را آغازکرد.

شعار تبلیغاتی دانشگاه فنی آخن Thinking the Future یا اندیشیدن به آینده و به آلمانی Zukunft denken است. دانشگاه فنی آخن با بودجه ای در حدود ۸۹۵ میلیون یورو تشکیل شده است. سایت رسمی دانشگاه فنی آخن www.rwth-aachen.de می باشد.

تاریخچه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در ۲۵ ژانویه ۱۸۵۸ فردریش ویلهلم که یک شاهزاده پروس بود، به هنگام بازگشت از سفر لندن در مکانی در نزدیکی آخن اتراق کرد. رئیس دولت محلی فردریش کوهلوتر از وی یک پذیرایی رسمی کرد و ۵٬۰۰۰ سکه تالر را که از کمک‌های مالی مردم به منظور کارهای خیریه جمع‌آوری شده بود، به وی تحویل داد. شاهزاده ویلهم دستور داد تا این پول برای ساخت یک مدرسه پلی تکنیک در ایالت راین (Rheinprovinz) که یکی از ایالت‌های امپراطوری پروس در آن زمان بود، به کار برده شود. مکان دقیق ساخت این مدرسه در ابتدا نا مشخص بود. اما از آن جایی که آخن یکی از شهرهای صنعتی آلمان بود و کارخانجات زیادی در آن قرار داشت، تصمیم بر آن شد که این مدرسه عالی در آن جا ساخته شود. ساخت دانشگاه آخن امروزی از سال ۱۸۶۵ آغاز شد و پنج سال به طول انجامید و در روز دهم اکتبر سال ۱۸۷۰ با نام مدرسه پلی تکنیک راینیش-وستفلیشه پادشاهی آخن (Königliche Rheinisch-Westphälische Polytechnische Schule) رسماً تأسیس شد و با وجود درگیری نظامی میان آلمان و فرانسه، با ۲۲۳ دانشجو و ۲۳ استاد، فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال ۱۸۸۰، مدرسه پلی تکنیک پادشاهی آخن به یک دانشگاه فنی (به آلمانی: Technische Hochschule) تبدیل شد و حق اعطای مدرک دکترا را پیدا کرد.

جنگ جهانی اول اثرات زیادی بر روند فعالیت دانشگاه گذاشت. تا آن‌جا که بسیاری از ساختمان‌های دانشگاه در خلال جنگ تخریب شدند و بسیاری از دانشجویانی که به‌طور داوطلبانه برای شرکت در جنگ دانشگاه را ترک کرده بودند، کشته شدند.

با قدرت گرفتن حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان به رهبری آدولف هیتلر، دانشگاه آخن نیز به مانند سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دستخوش تغییر و تحولات سیاسی قرار گرفت. به گونه‌ای که حق تحصیل و تحقیق در دانشگاه با محدودیت‌های سیاسی روبه‌رو شد، حق تدریس از بسیاری از اساتید قدیمی دانشگاه سلب شد و تعداد زیادی از دانشجویان مجبور به ترک دانشگاه شدند. با شروع جنگ جهانی دوم، دانشگاه به علت هم‌جواری شهر آخن با کشورهای هلند و بلژیک به مدت یک سال تعطیل شد.

پس از پایان جنگ دانشگاه بلافاصله فعالیت خود را از سر گرفت.

بیست سال بعد، یعنی در سال ۱۹۶۵، دانشکده فلسفه که اولین دانشکده غیر فنی دانشگاه بود و یک سال پس از آن نیز دانشکده پزشکی تأسیس شدند که دانشگاه آخن را که تا آن زمان تنها رشته‌های فنی در آن ارائه می‌شد، به یک مرکز آموزش عالی جامع مبدل ساختند.

در حالی که دانشگاه‌های فنی آلمان به تدریج نام و نوع سیستم آموزشی خود را رسماً از TH (مخفف Technische Hochschule به معنای مدرسه عالی فنی) به TU (مخفف Technische Universität به معنای دانشگاه فنی) تغییر می‌دادند، دانشگاه آخن برای حفظ ریشه و نامی که تا آن زمان با آن شناخته شده بود، نام خود را حفظ کرد که این روند تا به امروز ادامه داشته‌است.

شهرت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه آخن در زمینه‌های متعددی در مهندسی و فناوری خصوصاً مهندسی مکانیک، برق، صنایع، علوم کامپیوتر، فیزیک و شیمی شهرت جهانی دارد. این دانشگاه دارای بیشترین بودجه تحقیقاتی و بالاترین درآمد سرانه هیئت علمی مرتبط با صنعت در میان تمام دانشگاه‌های آلمان است. بر اساس یک نظرسنجی که توسط مجله ویرتشافتسووخه (Wirtschaftswoche) که در سال ۲۰۱۳ در میان رؤسای بیش از ۵۰۰ شرکت بزرگ آلمانی برگزار شد، این دانشگاه در رشته‌های مهندسی مکانیک، برق، صنایع، کامپیوتر و علوم طبیعی به عنوان بهترین دانشگاه آلمان شناخته شد.

این دانشگاه در سال ۲۰۰۷ میلادی و در جریان انتخاب دانشگاه‌های نخبگان در آلمان، از سوی بنیاد پژوهش آلمان (DFG) به عنوان تنها دانشگاه برگزیده در ایالت نوردراین وستفالن به جمع دانشگاه‌های برتر آلمان پیوست؛ ولی شهرت دانشگاه آخن در بین دانشگاه‌های آلمانی و اروپایی، تنها به این دلیل نیست، بلکه علت اصلی محبوبیت دانشگاه آخن در رشته‌های فنی است که دانشجویان خارجی بسیاری را نیز به خود جذب کرده‌است.

آمار و ارقام[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه فنی آخن دانشگاهی دولتی در ایالت نوردراین-وستفالن آلمان است که از ۲۶۰ کرسی تدریس و مؤسسه آموزشی تشکیل شده‌است. در ترم زمستانی ۲۰۱۷–۱۸ در این دانشگاه ۹٬۳۳۵ نفر مشغول به کار بوده‌اند. این رقم شامل ۵۳۹ استاد، ۵٬۳۵۵ کارمند آکادمیک، ۲٬۷۴۹ کارمند غیر آکادمیک و ۶۹۲ کارآموز می‌شود. با توجه به این آمار، دانشگاه آخن بزرگ‌ترین کارآفرین کل منطقه آخن به‌شمار می‌رود.

۵ کشور اول دانشجویان خارجی دانشگاه آخن در ترم زمستانی ۲۰۱۳–۱۴ (رنگ آبی: زنان و رنگ قرمز: مردان)

دانشگاه آخن در مجموع ۶٬۳۹۵ دانشجوی خارجی از ۱۰۸ کشور مختلف دارد که بیشتر آن‌ها به ترتیب از کشورهای چین، هند، ترکیه، ایران و لوکزامبورگمی‌باشند.

در ترم زمستانی ۲۰۱۳–۱۴ بیش از ۴۰٬۳۷۵ دانشجو در ۱۱۵ رشته تحصیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل بودند که از این حیث دانشگاه آخن بزرگترین دانشگاه آلمان در رشته‌های فنی و مهندسی به‌شمار می‌رود. سالیانه بیش از ۷٬۲۰۰ دانشجوی جدید در این دانشگاه ثبت نام می‌کنند، بیش از ۵٬۷۰۰ نفر فارغ‌التحصیل می‌شوند و بیش از ۶۰۰ نفر مدرک دکترای خود را دریافت می‌کنند.

۷۶ درصد دانشجویان این دانشگاه از ایالت نوردراین-وستفالن و ۱۲ درصد از سایر ایالت‌های آلمان هستند. ۱۲ درصد باقی‌مانده نیز اتباع خارجی هستند. این دانشگاه در مجموع ۶٬۳۹۵ دانشجوی خارجی از ۱۰۸ کشور مختلف دارد که بیشتر آن‌ها به ترتیب از کشورهای چین، هند، ترکیه، ایران و لوکزامبورگ می‌باشند.

۴۹ درصد دانشجویان دانشگاه آخن در رشته‌های مهندسی و ۲۵ درصد در رشته‌های ریاضیاتو علوم طبیعی تحصیل می‌کنند. به‌طور کلی ۳۰ درصد دانشجویان این دانشگاه را زنان تشکیل می‌دهند که البته این نسبت در هر رشته متغیر است.

بر اساس آمار بنیاد پژوهش آلمان، دانشگاه آخن با رقمی بالغ بر ۱۶۰ میلیون یورو بالاترین بودجه تحقیقاتی مرتبط با صنعت در میان تمام دانشگاه‌های آلمان را داراست که ‍پس از آن دانشگاه فنی دارمشتات با ۸۴ میلیون یورو در رتبه دوم و سپس مؤسسه فناوری کارلسروهه با ۸۳ میلیون یورو در جایگاه سوم قرار دارند.

رتبه جهانی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه آخن هر ساله در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها، بالاترین جایگاه را در رشته‌های مهندسی در بین دانشگاه‌های آلمان و اروپا کسب می‌کند. رتبه دانشگاه در برخی از نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان:

نظام رتبه‌بندی (جهانی) ۲۰۱۴ ۲۰۱۳ ۲۰۱۲ ۲۰۱۱
QS World University Rankings (کلی) ۱۴۷ ۱۴۷ ۱۵۰ ۱۴۰
QS World University Rankings (علوم مهندسی) ۴۲ ۲۸ ۳۰ ۳۵
QS World University Rankings (مهندسی مکانیک) ۱۸ ۱۷ ۲۳ ۴۷
QS World University Rankings (فیزیک) ۳۷ ۳۰ ۲۶ ۴۸
QS World University Rankings (علوم طبیعی) ۳۶ ۴۷ ۸۳ ۸۲
QS World University Rankings (مهندسی مواد) ۲۵ ۴۵ ۴۷ ۵۱–۱۰۰
QS World University Rankings (مهندسی شیمی) ۳۶ ۴۵ ۵۱–۱۰۰ ۵۱–۱۰۰
QS World University Rankings (مهندسی برق) ۴۵ ۵۱–۱۰۰ ۵۱–۱۰۰ ۵۱–۱۰۰
رتبه‌بندی شانگهای (کلی) ۲۰۱–۳۰۰ ۲۰۱–۳۰۰ ۲۰۱–۳۰۰ ۲۰۱–۳۰۰
رتبه‌بندی شانگهای (ریاضیات) ۱۰۱–۱۵۰ ۷۶–۱۰۰ ۷۶–۱۰۰ ۷۶–۱۰۰
 • رتبه 78 ام در آموزش عالی تایمز در سال 2017
 • رتبه 146 در QS در سال 2017
 • هشتمین دانشگاه برتر آلمان

دانشکده‌ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه آخن دارای نه دانشکده با یکصد و پانزده رشته تحصیلی می‌باشد.

 • دانشکده ریاضیات، علوم رایانه و علوم طبیعی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده مهندسی مواد
 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده پزشکی

افراد مشهور[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هانس شلگل، فضانورد آلمانی، از دانش‌آموختگان دانشگاه آخن است.

یوهانس اشتارک، برنده جایزه نوبل فیزیک، از اساتید دانشگاه آخن بود.

نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر سابق ترکیه، دکترای خود در رشته مکانیک را در دانشگاه آخن گرفت.

برخی از افراد مشهور مرتبط با این دانشگاه عبارتند از:

برندگان جوایز نوبل:

دانش‌آموختگان:

اساتید:

دکترای افتخاری:

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آخن آلمان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • کپی گواهی فارغ التحصیلی مدرک پیش دانشگاهی
 • رزومه ( یک رزومه کاری شامل مدارسی ک از دوره ابتدایی تا به حال در آن آموزش دیده اید، اشتغال،کار داوطلبانه،جوایزو…)
 • انگیزه نامه ( انگیزه تحصیلات در دانشگاه آخن ،آینده کاری و…)
 • کپی گواهی زبان
 • کپی آزمون ورودی دانشگاه در صورت شرکت کردن در آزمون ورودی
 • کپی مدرک دیپلم
 • کپی از ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی

مهارت زبان آلمانی مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه آخن آلمان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • اثبات شرکت در دوره زبان DSH در دانشگاه RWTH آخن
 • اسناد واجد شرایط بودن برای ورود به دانشگاه RWTH آخن.

هزینه ها و شهریه ی دانشجویان بین المللی دانشگاه آخن آلمان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه اخن در حال حاضر برای تحصیل شهریه دریافت نمی کند . دانشجویان تنها هزینه  هایی برای خدمات دانشجویی، و استفاده نامحدود از حمل و نقل عمومی ، هزینه مسکن، خوراک و…پرداخت می کنند.

هزینه خوابگاه ها 250 یورو در ماه، هزینه های خدمات دانشجویی 252 یورو در ماه، هزینه غذا  350 یورو در ماه،هزینه کتاب حدود 70 یورو  و هزینه های مربوط به سلامتی حدود 80 یورو می باشد. در مجموع در هر ماه 1000 یورو  هزینه می شود و حد اقل هزینه در هر ماه 725 یورو در هر ماه  و 8700 یورو در سال است.

بورسیه ها و کمک هزینه های بین المللی دانشگاه آخن آلمان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این دانشگاه برنامه های خاص بورس تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی به منظور کمک به دانشجویان با استعداد بالا، ارائه می کند.

ددلاین اپلای در دانشگاه دانشگاه آخن آلمان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • مهلت درخواست برای ترم زمستان، 15 ژوئیه
 • مهلت درخواست برای ترم تابستان، 15 ژانویه

وضعیت مسکن و خوابگاه دانشگاه آخن[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • اقامت studierendenwerk ( اجاره حدود 250 یورو در هر ماه)

4785 مکان در 23 رزیدنت در شهر آخن و زوریخ وجود دارد.اتاق های این خوابگاه ها یک نفره، و شامل اپارتمان خوانواده برای دانشجویانی که همراه کودکانشان تحصیل می کنند می باشدو همچنین برای دانشجویان معلول نیز آپارتمان ارائه می گردد. اتاق های این خوابگاه ها مبله هستند.

 • خوابگاه های پردیس melaten( اجاره 355تا 385 یورو در هر ماه)

در این خوابگاه ها حدود 90 واحد اپارتمان، با 285 خوابگاه دانشجویی و 149 فضای پارکینگ ارائه شده است. در این خوابگاه ها هزینه های مربوط به آب، برق، گاز، سرایداری، اینترنت و…  حدود 95 یورو در هر ماه است.

 • خوابگاه WOHNDUA

هزینه های متفاوتی برای هر متر مربع در این خوابگاه ها وجود دارد. اما دانشجویان تنها نیمی از قیمت معمولی برای اجاره در هر متر مربع پرداخت می کنند.

 • خارج از شهر آخن

دانشجویان می توانند با توجه به نزدیکی شهر آخن به کشور های هلند و بلژیک، یک خانه در آن کشورها بگیرند که هزینه های آن کمتر از شهر آخن است و با اتوبوس و قطار یا دوچرخه برای تحصیل به شهر آخن مسافرت کنند.