دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه MIT

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو
لوگوی دانشگاه MIT

موسسه فناوری ماساچــوست[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (به انگلیسی: Massachusetts Institute of Technology) مشهور به ام‌آی‌تی، دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است، که دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی می‌باشد. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود.

ویلیام بارتون راجرز در سال ۱۸۶۱ آن را ایجاد کرد.

این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه ام‌آی‌تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود. ام‌آی‌تی در سال ۲۰۱۲ طی الگوی تحقیقاتی انجام شده توسط مؤسسهٔ QS برای رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌ها، در رتبهٔ اول بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت. در حال حاضر (۲۰۱۴) رتبهٔ این دانشگاه در نظام رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای، در زمینهٔ مهندسی و علوم کامپیوتر، نخست و در رتبه‌بندی کلی، در جایگاه سوم دانشگاه‌های جهان است.

مساحت پردیس دانشگاه در شهر کمبریج ۰٫۷ کیلومتر مربع می‌باشد که مقابل فاصله حدود یک مایلی رود معروف «چارلز» واقع شده‌است. پردیس دانشگاه توسط خیابان «ماساچوست» به دو قسمت تقسیم می‌شود و پل «هاروارد» به آن متصل است.

ریاست فعلی این دانشگاه به عهده رافائل ریف می‌باشد.

رآکتور هسته‌ای ام آی تی که در خود مجموعه دانشگاه قرار دارد.

تاریخچه دانشگاه MIT[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در سال 1860 ویلیام بارتون پیشنهاد ساخت یک مدرسه پلی تکنیک را در بوستون ارائه نمود. این مدرسه شامل انجمن های هنری، موزه هنری و مدرسه علوم صنعتی بود. یک سال بعد این برنامه به تصویب رسید و مقرر گردید که این مدرسه از یک نهاد دولتی به یک شرکت خصوصی تبدیل شود و اولین رییس مدرسه ویلیام بارتون انتخاب شد. اولین گروه دانشجویان در رشته معماری در سال 1865 جذب گردیدند و در محل ساختمان مکنتایل کلاس ها تشکیل شد. در سال 1866 اولین ساختمان دانشگاه در بک بی واقع در بوستون بنا گردید. در سال 1868 رشته مهندسی شیمی به این دانشگاه اضافه گردید و در سال 1869 پس از اینکه چارلز ایلوت به ریاست دانشگاه هاروارد رسید پیشنهاد تلفیق دانشگاه هاروارد با MIT را ارائه نمود که سه بار دیگر نیز تکرار نمود که در نهایت در سال 1950 مورد توافق قرار نگرفت.

در سال 1884 اولین دوره دکتری و کارشناسی ارشد این موسسه برگزار گردید. چهار سال بعد دانشکده مهندسی این دانشگاه تاسیس گردید که در دو رشته مهندسی عمران و مکانیک پذیرش دانشجو داشت.

نمای از بالای ساختمان اصلی و قدیمی ام آی تی

دانشجویان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

درسال تحصیلی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ چهارهزار و ۳۸۴ دانشجوی کارشناسی و ۶ هزار و ۵۱۰ دانشجوی کارشناسی ارشد در این دانشگاه ثبت‌نام کردند. ۴۵ درصد از دانشجویان کارشناسی را زنان تشکیل می‌دادند. دانشجویان از ۵۰ ایالت مختلف آمریکا و ۱۱۵ کشور مختلف جهان در این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند. این دانشگاه برای سال تحصیلی ۲۰۱۵ درحدود ۱۷ هزار درخواست در رشته‌های کارشناسی داشت که تنها هزار و ۷۴۲ نفر از آنها موفق به دریافت پذیرش شدند و از این میان نیز هزار و ۱۲۸ نفر ثبت‌نام کردند. همچنین این دانشگاه ۱۹‌هزار و ۴۴۶ درخواست برای دوره‌های ارشد دریافت کرد که دو هزار و ۹۹۱ نفز پذیرفته شده و هزار و ۸۸۰ نفر موفق به ثبت‌نام شدند.

شهریه تحصیل در این دانشگاه در رشته‌های کارشناسی ۴۰ هزار و ۷۳۲ دلار و هزینه کلی تحصیل در ام آی تی درحدود ۵۲ هزار و ۵۰۰ دلار تخمین زده شده‌است. بااین وجود دانشجویان می‌توانند از کمک هزینه‌های تحصیلی فدرال در قالب بورسیه و وام تحصیلی با میانگین ۳۸ هزار و ۹۰۰ دلار به ازای هر دانشجو استفاده کنند.

تعداد کارمندان و اعضای هیات علمی این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ درحدود هزار و ۳۰ نفر اعلام شد که ۲۲۵ نفر از آنها را زنان تشکیل می‌دادند. از سال ۱۹۶۴ تا ۲۰۰۹ درحدود ۱۷ نفر از اعضای هیات علمی این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند، به‌طور کلی از ابتدا تاکنون اعضای هیات علمی این دانشگاه ۲۷ نوبل دریافت کرده‌اند که بیشترین این جوایز به تحقیقات اقتصادی یا فیزیکی اختصاص داشته‌است. بسیاری از فضانوردانی که دربرنامه‌های فضایی ناسا حضور داشته‌اند، ‌از جمله باز آلدرین، فضانورد عملیات آپولو نیز از دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند.

هزینه تحصیــل[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در سال ۲۰۱۲ میلادی هزینه دانشگاه در مقطع کارشناسی به طور کلی ۴۰۷۳۲ دلار و هزینه های سالانه ۵۲۵۰۷ دلار تخمین زده شد. این درحالی است که ۶۲ درصد دانشجویان آن از کمک هزینه های مالی به شکل بورسیه و وام های دانشجویی از سوی موسسات فدرال و ایالتی دریافت کردند. در سال تحصیلی ۲۰۱۲-۲۰۱۱ میلادی ۶۵۱۰ دانشجوی کارشناسی در این دانشگاه فعال بودند که ۴۵ درصد آنان زن بودند. این دانشجویان از ۵۰ ایالت آمریکا و ۱۱۵ کشور خارجی در MIT  گردهم جمع شده اند. جالب آنکه ۹۷ درصد این دانشجویان این دانشگاه جزو ۱۰ دانش آموز برتر کلاس خود در دبیرستان بوده اند.

زندگی دانشجویی در موسسه فناوری ماساچوست
نمای  ساختمان اصلی و قدیمی ام آی تی

دانشکـده ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشکده‌های این دانشگاه عبارت‌اند از:

* دانشکده علوم[ویرایش | ویرایش مبدأ]

* دانشکده فنی مهندسی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

* دانشکده طراحی و معماری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

* دانشکده مدیریت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

* دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این دانشگاه دارای دانشکده پزشکی و حقوق نیست اما یک کالج به نام شاخه علوم و فنون بهداشتی هاروارد-ام‌آی‌تی می‌باشد.

معرفی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه MIT[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سال ها بعد از به وجود آمدن رشته مهندسی صنایع در سال 1950 الفرد پیف. اسلان با تامین بودجه 5 میلیون دلاری مدرسه مدیریت صنعتی را ایجاد نمود که این مدرسه بعد ها به مدرسه مدیریت اسلان تغییر نام یافت.

در سال 1953 مرکز تحقیق در عملیات توسط فیلیپ مورس افتتاح گردید، فلیپ مورس یکی از بزرگان تحقیق در عملیات در ایالات متحده بود.

در سال 1954 اولین دوره مهندسی مهندسیی سیستم در این دانشگاه برگزار گردید. این دانشگاه در سال 1961 به عنوان اولین پیمانکار ناسا آزمایشگاهی طراحی نمود تا پروژه های تحقیقاتی انجام دهد. از دیگر فعالیت های صورت گرفته در این دانشگاه می توان به سراحی سیستم مک اشاره نمود.

موسسه ماساچوست اقدام به تاسیس نمایندگی هایی در سراسر دنیا نموده است که می توان به برزیل، ژاپن، فرانسه و... اشاره نمود.

در حال حاضر در زمینه مهندسی صنایع آزمایشگاه ها و مراکز گوناگونی در دانشگاه ماساچوست ایجاد گردیده است. دپارتمان بخش سیستم های مهندسی ESD با همکاری 6 مجموعه مهندسی و مدرسه مدیریت اسلان ، زیرمجموعه دانشکده مهندسی بوده و در زمینه تحلیل سیستم های تولید، بهداشت و درمان و زنجیره تامین فعالیت می نماید.

دانشگاه ماساچوست با داشتن کادر علمی توانمند، لابراتوارها و آزمایشگاه های مجهز، ارتباط موثر با صنعت و خدمات، توانسته است در چند سال اخیر در جایگاه برترین دانشگاه های جهان قرار گیرد.

دانش آموختــگان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  • این دانشگاه تاکنون ۸۰ بار در رشته‌های مختلف موفق به دریافت جایزه جهانی نوبل و ۴۷ مدال ملی آمریکا توسط پژوهشگران خود شده‌است.
  • از جمله دانش آموختگان حاضر در صحنهٔ سیاسی و عمومی آمریکا عبارتند از بن برننکی رئیس سابق فدرال رزرو، جان الیور نماینده سابق حوزه انتخابیه اول ماساچوست، پیت استارک نماینده سابق حوزه انتخابیه سیزدهم کالیفرنیا، لارنس سامرز رئیس سابق شورای ملی اقتصادی کریستینا رومر رئیس سابق شورای مشاورین اقتصادی.
  • دانش آموختگان ام آی تی در سیاست بین‌المللی عبارتند از وزیر سابق امور خارجه ایران علی‌اکبر صالحی، نخست‌وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو، ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا، راگورام راجان رئیس بانک مرکزی هند، دیوید میلیبند وزیر امور خارجه سابق بریتانیا، نخست‌وزیر سابق یونان لوکاس پاپادموس، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد کوفی عنان، احمد چلبی معاون سابق نخست‌وزیر عراق و محمد علی نجفی وزیر پیشین آموزش و پرورش ایران

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

رایکا محمدی