دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه دورهام

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو
اسکرین.png

دانشگاه دورهام[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه دورام دانشگاهی در انگلستان که در شهر دورام قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۳۲ تأسیس شده‌است و هم‌اکنون ۱۵۵۲۹ دانشجو دارد که متشکل از ۱۶ کالج مستقل است.

دانشگاه دورام بعد از دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج، سومین قدیمی‌ترین دانشگاه انگلستان محسوب می‌شود.

دانشگاه دورام اولین دانشگاهی بود که بعد از ۶۰۰ سال در انگلستان تأسیس شد. قبل از دورام، آکسفورد و کمبریج تنها دانشگاه‌های معتبر انگلستان محسوب می‌شدند. این دانشگاه جز پرنفوذترین دانشگاه‌های انگلیسی زبان محسوب می‌شود و در سال ۲۰۱۱ در رتبه سوم معتبرترین دانشگاه بریتانیا قرار گرفت، خصوصاً برای مقطع لیسانس، ورود به دانشگاه دورهام بسیار رقابتی است.

قسمت قابل توجهی از جمعیت دانشجوی دانشگاه دورام از مدارس خصوصی در بریتانیا هستند.

از زمان تأسیس دانشگاه تا به امروز، تعداد قابل توجهی از مشاهیر، دانشمندان و سیاست‌مداران انگلیسی و بین‌المللی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند.

دانشگاه دورهام انگلستان از جهت زمان تاسیس سومین دانشگاه قدیمی انگلستان بعد از آکسفورد و کمبریج است که همواره در میان ۱۰ دانشگاه برتر انگلستان بوده است. دانشگاه دورهام انگلستان بیشتر در سه رشته ی روانشناسی، فناوری اطلاعات، و زبان انگلیسی معروف است.

این دانشگاه که دارای ۱۶ کالج است حدود ۱۷۰۰۰ دانشجو دارد که از میان آن ها حدود ۴۵۰۰ نفر دانشجوی بین المللی بوده و از ۱۵۶ کشور جهان هستند. و نیز از میان کارکنان این دانشگاه نیز حدود ۳۰ درصد آن ها بین المللی هستند.

دانشجویان مقطع  PhD این دانشگاه عضو کالج Graduate Society خواهند شد که مدیریت کلیه ی امور آموزشی و دانشجویی و حتی پذیرش نیز توسط کالج فوق برای این مقطع انجام می شود.

از مهم ترین نکات این دانشگاه برگزاری دوره های آموزشی و خدمات مشاوره ی تحصیلی حتی کمک به آن ها در تمام امور دانشجویی حتی مسکن و ویزا می باشد. و اقامت یک ساله را خود دانشگاه برای دانشجویانش تضمین می کند.

رتبه بندی ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

به‌عنوان یکی از معدود مراکز آموزشی شمال انگلیس است که بیشترین شباهت را به دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج دارد و ساختار دانشگاهی و استانداردهای بالایش آن را به یکی از ده دانشگاه برتر جدول رتبه‌بندی‌ها تبدیل کرده‌است. شایان به ذکر است این دانشگاه امسال ( ۲۰۱۷ ) به بهترین جایگاه خود در این سال‌ها یعنی رتبه چهارم دست یافته‌است. این دانشگاه از سوی مجله آموزش عالی تایمز و QS در بین صد دانشگاه برتر جهان جای گرفته‌است.

از سال ۲۰۱۲ که این دانشگاه  به گروه راسل پیوسته، تقاضا برای پذیرش در این دانشگاه افزایش یافته‌است. در سال ۲۰۱۵ با وجود افزایش اندک ظرفیت‌ها، درخواست‌های پذیرش پنج درصد دیگر نیز افزایش یافتند. دانشگاه دورهام برای دومین بار در پنجاه سال گذشته، در حال انتقال دوره‌های پزشکی خود به دانشگاه نیوکاسل است. به همین منظور پس از انتصاب معاون جدید دانشگاه، دانشکده‌های پزشکی، داروسازی و بهداشت در حال تخلیه پردیس کوئین Queen’s Campus در استاکتون‌آن‌تیز Stockton-on-Tees هستند.

دانشگاه نیوکاسل پیش از آنکه در سال  ۱۹۶۳به یک دانشگاه مستقل تبدیل شود، دانشکده پزشکی دانشگاه دورهام بود. در آغاز هزاره جدید، دانشگاه دورهام دانشکده پزشکی‌اش را بازسازی کرد تا دانشجویان دو سال اول خود را با تمرکز بر طب پیشگیری، در پردیس استاکتون بگذرانند و پس از آن برای تکمیل دوره خود به دانشگاه نیوکاسل بروند.

دانشجویان ورودی ۲۰۱۷ اولین گروه دانشجویانی بودند که این جا‌به‌جایی را تجربه کردند، و پردیس استاکتون به کالج بنیاد بین‌المللی تغییر کاربری داد. این بنیاد دانشجویان خارجی را برای آموزش در سطح کارشناسی آماده خواهد کرد. سیاست‌های کلی دانشگاه تمرکز بر حوزه‌هایی است که این دانشگاه می‌تواند بیشترین تأثیر را بر آن‌ها داشته باشد و تجربة دانشجویی را بهبود بخشد.

این دانشگاه به‌عنوان یکی از معدود مراکز آموزشی شمال انگلیس است که بیشترین شباهت را به دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج دارد و ساختار دانشگاهی و استانداردهای بالایش آن را به یکی از ده دانشگاه برتر جدول رتبه‌بندی‌ها تبدیل کرده‌است. شایان به ذکر است این دانشگاه امسال به بهترین جایگاه خود در این سال‌ها یعنی رتبه چهارم دست یافته‌است. این دانشگاه از سوی مجله آموزش عالی تایمز و QS در بین صد دانشگاه برتر جهان جای گرفته‌است. از سال ۲۰۱۲ که این دانشگاه  به گروه راسل پیوسته، تقاضا برای پذیرش در این دانشگاه افزایش یافته‌است. در سال ۲۰۱۵ با وجود افزایش اندک ظرفیت‌ها، درخواست‌های پذیرش پنج درصد دیگر نیز افزایش یافتند.

دانشجویان در هنگام پذیرش، برای یکی از پانزده کالج این دانشگاه درخواست می‌دهند. کالج‌ها ظرفیتی بین ششصد تا هزاروسیصد دانشجو دارند. تمامی آموزش‌ها در دپارتمان‌های مرکزی صورت می‌گیرد. کالج ها در زمینه ویژگی‌ها و فضای کلی تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند، به‌طوری‌که از کالج تاریخی در قلعه دورهام تا ساختمان‌های مدرن در حاشیه شهر تنوع خیره‌کننده‌ای به چشم می‌خورد.

یکی از ساختمان‌های دانشگاه دورهام

سرمایه گذاری و دانشجویان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سرمایه‌گذاری در محل مانتجوی Mountjoy در رشته‌های علوم پایه ادامه دارد و در این میان امکانات دانشجویی و کتابخانه بیل برایسون  Bill Bryson (رئیس پیشین دانشگاه) بهبود یافته‌اند. دانشکده جدیدی برای رشته حقوق تأسیس شده و طرح شانزده‌وشش‌دهم‌میلیون‌پوندی دانشکده علوم تجاری کامل شده‌است. یک مرکز تحقیقاتی جدید برای رشته فیزیک توسط استودیو معماری دنیل لیبسکایند Daniel Libeskind طراحی و به‌تازگی افتتاح شده‌است.

مهمترین طرح توسعه، مرکز پنجاه‌میلیون‌پوندی پالاتین Palatine Centre در قلب دانشگاه است که برای ارائه انواع خدمات دانشجویی احداث شده‌است. دانشگاه دورهام سومین دانشگاه قدیمی انگستان است و جزء معدود دانشگاه‌هایی است به سنت‌های آموزشی خود متعهد مانده‌است. در صورت امکان، آموزش در گروه‌های کوچک صورت گرفته و دانشجویان با نمرات امتحان‌های کتبی‌شان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

هشتاد درصد آثاری که از سوی این دانشگاه در سال ۲۰۱۴ برای ارزیابی سازوکار بهبود کیفیت پژوهش REF ارسال شدند، به لحاظ کیفی در سطح پیشرو بین المللی ارزیابی شدند. این دانشگاه همچنین در رشته‌های انسان‌شناسی، باستان‌شناسی، شیمی، ادبیات کلاسیک، علوم تربیتی، زبان و ادبیات انگلیسی، حقوق، موسیقی، فیزیک و الهیات پیشتاز است.

دانشگاه دورهام عمدتاً دانشجویان طبقه متوسط را جذب می‌کند و تنها یک‌سوم دانشجویان کارشناسی از مدارس غیرانتفاعی می‌آیند. اما طرحی که دانش آموزان بااستعداد مناطق شمال شرق، کومبریا  Combria، و یورک شایر West Yorkshire را هدف گرفته، به جذب دانشجو از طبقات مختلف جامعه کمک کرده‌است. علاوه بر روزهای معمول اداری، تمام کسانی که در دورهام پذیرفته می‌شوند به جلسه بازدید ویژه از این دانشگاه دعوت می‌شوند. حدود نود درصد از بازدیدکنندگان این دانشگاه، از حوزه خارج از شمال شرق انگلستان می‌آیند و بسیاری برای اولین بار از این مکان دیدن می‌کنند.

سطح کیفی امکانات ورزشی دانشگاه عالی است و در رقابت‌های ملی، دانشجویان دورهام در میان دانشجویان دانشگاه‌های ممتاز قرار دارند. در این دانشگاه مراکز ملی کریکت، شمشیرزنی، لاکراس، قایق‌رانی، راگبی و تنیس وجود دارد. سه‌چهارم دانشجویان به‌طور منظم در برنامه‌های ورزشی دورهام که یکی از بزرگ‌ترین رقابت‌های داخلی در بریتانیا است شرکت می‌کنند.

حدود پانصدوپنجاه تیم در هجده رشته به‌طور منظم با هم رقابت می‌کنند. در سال ۲۰۱۵ دانشگاه دورهام توسط مجله تایمز و ساندی تایمز به‌عنوان «دانشگاه ورزش سال» انتخاب شد و از سال ۲۰۱۲ در جدول لیگ دانشگاه‌های ورزشی بریتانیا BUCS رده دوم را به خود اختصاص داد. این دانشگاه بر شهر مذهبی کوچک دورهام مشرف بوده و به‌طور قابل‌توجهی اقتصاد این شهر را بهبود بخشیده‌است.

یک حادثه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در پی غرق شدن سه دانشجو در رودخانه طی یک گشت‌وگذار شبانه در شهر، دانشگاه دورهام ظرف مدت چهارده ماه اقدامات ایمنی جدیدی را اتخاذ کرد. این برنامه که مورد تشویق جامعه سلطنتی پیشگیری از سوانح نیز قرار گرفت، مواردی از قبیل ایجاد موانع و نصب چراغ در نزدیکی رودخانه، نصب علائم هشداردهنده، راه‌اندازی تاکسی شبانه، و اصلاح مقررات مصرف الکل را در دستور کار خود قرار داده‌است. افرادی که به گردش‌های شبانه علاقه دارند می‌توانند با صرف زمانی کوتاه با استفاده از قطار به نیوکاسل بروند.

جوایز و رده بندی ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

رتبه سوم معتبرترین دانشگاه بریتانیا در سال ۲۰۱۱

چهارمین دانشگاه برتر در سال ۲۰۱۷ در the Times University Guide

ششمین دانشگاه برتر در سال  ۲۰۱۷ در the Guardian University Guide

هفتاد و چهارمین دانشگاه در سال ۲۰۱۷ در the QS World University Rankings

رتبه ی ۹۵ بین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۱ میلادی

رتبه ی ۹۲ بین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۲ میلادی

جزء ۳ دانشگاه برتر انگلستان به انتخاب نشریه The Sunday Times ، در سال ۱۲-۲۰۱۱

در رده بندی QS World University Ranking در سال ۲۰۱۱ ، دانشگاه دانشگاه دورهام رتبه ۱۵ را برای اعتبار کارمندان خود در میان ۱۷,۰۰۰ موسسه در جهان ، بدست آورد.

در سال ۲۰۰۵ برنده ی جایزه ی سالیانه نشریه Sunday Times

و در سال ۲۰۰۴  هم کاندیدای جایزه شده بود.

 فارغ التحصیلان معروف[ویرایش | ویرایش مبدأ]

تیم اسمیت بنیانگذار پروژه ی Eden

دیوید اسپراکستون از بنیانگذاران Aardman Animations

اندرو اشتراوس بازیکن معروف کریکت

جاستین ولبای اسقف اعظم

سر جورج مالکوم براون زمین شناس

سر پیتر استینوف بازیگر مشهور

جورج الگیا مجری معروف BBC

ایرانیان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 • حسین نجابت
 • محمود خاتمی
 • محمد رجایی باغ‌سیایی
 • محمد حسین مختاری

رشته ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

رشته های برتر این دانشگاه عبارتند از: زبان انگلیسی، حقوق، موسیقی، شیمی، انسان شناسی، باستان شناسی، فیزیک، و الهیات

این دانشگاه در مجموع سه دانشکده ی اصلی دارد که شامل دانشکده های هنر و علوم انسانی، دانشکده علوم و دانشکده بهداشت و علوم اجتماعی است و در حال حاضر در رشته های زیر این دانشگاه دانشجو می پذیرد:

روانشناسی، مدیریت، حقوق، الهیات، آموزش پزشکی، اقتصاد، علوم طبیعی، زیست شناسی، حسابداری، ریاضی، روابط بین الملل، فلسفه، تاریخ، موسیقی و علوم اجتماعی، شیمی، جرم شناسی، تربیت بدنی، آموزش، مطالعات انگلیسی، داروسازی و …

مرکز مطالعات ایرانیان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مرکز مطالعات ایران در سال ۱۹۹۹ به عنوان یک بدنه ی تحقیقات شرکت های تابعه ی موسسه ی خاورمیانه و مطالعات اسلامی در دانشگاه دورهام تاسیس شد. در سال ۲۰۱۰ این مرکز یک رابطه ی رسمی را با دولت ایران آغاز کرد، و “یادداشت تفاهمی” با ایران برای همکاری در تبادل اعضای هیئت علمی و کارشناسان، پروژه های تحقیقاتی مشترک، فعالیت ها و تجارب، کنفرانس ها، همایش ها، کارگاه های آموزشی و پروژه ی کتاب مشترک امضا کردند.

نمره های زبان مورد نیاز[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه دورهام جزء دانشگاه های نسبتا سخت گیر در نمره ی آیلتس در کلیه ی مقاطع است مثلا برای اکثر رشته های کارشناسی نمره ی آیلتس۶٫۵ ، کارشناسی ارشد و دکترا ۷ یا ۷٫۵ را  نیاز دارید. البته این دانشگاه دوره های زبان برای دانشجویانی که نمره زبان کمتری دارند نیز برگزار می کند. در مورد آزمون آیلتس و نمرات آن توضیحات بیشتر را باید از سایت دانشگاه مطالعه کنید. اما به طور کلی نمرات زیر را هم می پذیرند:

Preferred Tests:[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 1. IELTS: 6.5
 2. TOEFL iBT (internet based test): 92 c. Cambridge Proficiency (CPE): Grade C
 3. Cambridge Advanced (CAE): Grade A
 4. Cambridge IGCSE English as a Second Language at Grade B or above [not normally acceptable for students who require a Tier 4 student visa]
 5. GCSE English Language at grade C or above
 6. Pearson Test of English (overall score 62 (with no score less than 56 in each component)) 

شهریه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

شهریه های بین المللی این دانشگاه حدود ۱۱٫۲۰۰ تا ۱۲٫۶۰۰ پوند است.

شهریه های دانشجویان کارشناسی در واحدهای کلاس محور سالانه ۱۴٫۹۰۰ پوند و دوره های آزمایشگاهی۱۸٫۹۰۰ پوند است.

اسکان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این دانشگاه دارای امکانات ورزشی خوبی برای دانشجویان است و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اسکان یک ساله دانشجویان را تضمین میکند. هزینه ی زندگی در شهر دورهام بالاست مثلا اجاره خانه در شهر دورهام بسیار گران است  به همین دلیل دانشجویان باید به محض اخذ پذیرش از دانشگاه دورهام، برای گرفتن خوابگاه درخواست دهند. در ضمن این دانشگاه تعداد محدودی هم خوابگاه های متاهلی دارد.

 هزینه اقامت در خوابگاه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشگاه دورهام برای دوره کارشناسی ارشد به دو شکل قابل ارزیابی است:

 1. هزینه ی خوابگاه بدون غذا: برای یک اتاق یک نفره استاندارد ۵٫۴۹۰ پوند و برای یک اتاق یک نفره که به شکل سوئیت است حدود ۶٫۲۰۵ پوند می باشد. البته در ایام تعطیل در دانشگاه غذا سرو نمی شود.
 2. هزینه ی خوابگاه به همراه غذا: برای یک اتاق یک نفره استاندارد ۷٫۶۸۰ پوند و برای یک اتاق یک نفره که به شکل سوئیت است حدود ۸٫۴۴۴ پوند می باشد.

 بورس تحصیلی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این دانشگاه به طور کلی کمک هزینه های مالی مختلفی را به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد، که حتی شامل بورس کامل شهریه دانشگاه و هزینه های دیگر است. در ضمن این دانشگاه اغلب کمک هزینه ها و جایزه هایی را نیز به دانشجویانش می دهد. البته به طور معمول بورس های کامل تحصیلی به دانشجویان جدید الورود در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود.

هزینه بیمه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هزینه ی بیمه ی Surcharge را برای تمامی دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا باشند پرداخت کنند البته این هزینه برای دانشجویانی است که برای دوره ی تحصیلی بیش از شش ماه به دورهام آمده باشند. در حال حاضر هزینه ی آن برای هر ۱۲ ماه معادل ۱۵۰ پوند است.

زمان درخواست دادن (Deadline)[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در حال حاضر زمان درخواست دادن برای تحصیل در این دانشگاه از ۵ جولای تا ۱۳ سپتامبر است

نکات اضافه و اطلاعات تماس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه دورهام انگلستان یکی از دانشگاه های معروف انگلستان است که اغلب در رده بندی داخلی دانشگاه های انگلستان به دانشگاه دورهام انگلستان رتبه ی ۴ تا ۶ این کشور داده می شود. اما قبل از هر اقدامی باید حتما هزینه های تحصیلی و زندگی را در دانشگاه دورهام انگلستان مد نظر قرار دهید. به طور کلی اگر علاقمند به تحصیل در یکی ار دانشگاه های معتبر جهان در رشته های زبان انگلیسی، حقوق، موسیقی، شیمی، انسان شناسی، باستان شناسی، فیزیک، و الهیات هستید، یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما به طور قطع دانشگاه دورهام انگلستان خواهد بود.

اطلاعات تماس با دانشگاه دورهام انگلستان

شماره تماس دانشگاه : ۳۳۴۶۳۲۸ ۱۹۱ ۴۴+

سایت رسمی دانشگاه :   www.durham.ac.uk

گردآورنده[ویرایش | ویرایش مبدأ]

رایکا محمدی