دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تورنتو

از گنجینه و دانشنامۀ تخصصی رشتۀ مهندسی صنایع
پرش به: ناوبری، جستجو
Screenshot.png

دانشـگاه تورنتــو[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه تورنتو (به انگلیسی: University of Toronto)، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه کانادا است که در شهر تورنتو قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۲۷ تأسیس شده و در در مجموع پردیس‌ها تا حدود ۷۳٬۰۰۰ نفر دانشجو داشته‌است.

این دانشگاه بسیار معتبر، عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکایی نیز هست.

بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در آموزش عالی توسط موسسهٔ تایمز در سال ۲۰۱۵، دانشگاه تورنتو در مکان ۱۹ در سطح جهان و رتبهٔ ۱ در کانادا قرار داشته، در حالی که براساس نظامِ رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۱۵، این دانشگاه در رتبهٔ ۳۴ جهان و رتبهٔ ۲ در کانادا قرار گرفته‌است.

در رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۴، دانشگاه تورنتو در مکان ۲۴ جهان و جایگاه اول در کانادا قرار داشت.

دانشگاه تورنتو دارای یکی از قویترین دانشکده های آموزشی و تحقیقاتی در شمال آمریکاست که محیط فکری بی‌نظیری را برای دانشجویان ممتاز در همه سطوح فراهم آورده است. این دانشگاه در سال 1827 تاسیس گردید.

که در اطراف پارک Queen’s قرار دارد. این دانشگاه توسط منشور سلطنتی در سال ۱۸۲۷ به عنوان کالج King’s تاسیس شد که اولین موسسه آموزش عالی در مستعمره کانادای شمالی بود. در اصل توسط کلیسای انگلستان کنترل می‌شد و نام کنونی را در سال ۱۸۵۰ به عنوان یک موسسه سکولار به خود گرفت. این دانشگاه شامل یازده دانشکده است که در زمینه شخصیت و تاریخ با هم متفاوت بوده؛ هر یک دارای استقلال در امور مالی و سازمانی هستند. این دانشگاه دارای دو پردیس ماهواره ­ای در اسکاربورو و میسی ساگو می‌باشد.

با توجه به نشریات مهم و گوناگون، این دانشگاه معمولا به عنوان بهترین دانشگاه کانادا نام­گذاری می‌شود. از لحاظ آموزشی، دانشگاه تورنتو به خاطر جنبش‌ها و برنامه­ های تحصیلی تاثیرگذار در زمینه­ های نقد ادبی و نظریه ارتباطات معروف است که به طور جمعی به عنوان مدرسه تورنتو شناخته می‌شود. این دانشگاه زادگاه مطالعات در حوزه انسولین و سلول‌های بنیادی بود، و محل اولین میکروسکوپ الکترونی عملی، توسعه تکنولوژی چندلمسی، شناسایی اولین سوراخ سیاه ماکیان ایکس – ۱، و ارتقاء نظریه NP-completeness بود. بیش‌ترین بودجه سالانه تحقیقاتی-علمی نسبت به هر دانشگاهی در کانادا را دریافت می‌کند. این دانشگاه یکی از دو عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکایی از خارج از ایالات‌متحده آمریکا است. عضو دیگر آن دانشگاه مک­گیل در مونترال ، کبک است.

Toronto-uni-61.jpg

تاریخچه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

تاسیس یک کالج مستعمراتی از مدت‌ها پیش آرزوی جان گریوز سیمکا بود، که اولین قائم­ مقام فرماندار کانادای شمالی بود. سیمکا به عنوان یک فرمانده نظامی تحصیل‌کرده در آکسفورد که در جنگ انقلاب آمریکا جنگیده بود؛ معتقد بود که برای مقابله با گسترش جمهوری‌خواهی به یک کالج نیاز است.کمیته اجرایی کانادای شمالی در سال ۱۷۹۸ توصیه کرد که یک کالج در یورک، پایتخت مستعمراتی، ایجاد شود. 

در ۱۵ مارس ۱۸۲۷، یک منشور سلطنتی رسماً توسط پادشاه جورج چهارم منتشر شد: “از این زمان یک کالج، با سبک و امتیازات یک دانشگاه … برای تحصیل جوانان در اصول دین مسیحیت، و برای آموزش آنان در شاخه‌های مختلف علم و ادبیات … تا ابد با نام کالج King’sادامه یابد”. اعطای این منشور عمدتا ناشی از تحمیل جان اشتران، نفوذ اسقف وابسته به کلیسای انگلستان در تورنتو بود که به عنوان اولین رئیس کالج برگزیده شد. ساختمان اصلی سه طبقه مدرسه Greek Revival بر روی مکان کنونی پارک Queen’sساخته شد.

تحت نظارت استراکان، کالج King’s یک موسسه مذهبی، نزدیک به کلیسای انگلستان و طبقه مرفه انگلیس بود که به شهرت خانوادگی مشهور است. سیاستمداران اصلاح‌طلب با کنترل روحانیت بر موسسات استعماری مخالفت و برای داشتن یک کالج غیرروحانی تلاش کردند. در سال ۱۸۴۹، بعد از یک بحث طولانی و گرم، دولت مسئول جدید به تغییر نام کالج King’s به عنوان دانشگاه تورنتو رای داد و پیوندهای دانشگاه را با کلیسا قطع کرد. پس از پیش‌بینی این تصمیم، استراکان خشمگین یک سال زودتر استعفا داد تا کالج ترینیتی را به عنوان یک مدرسه علوم دینی خصوصی افتتاح کند. این کالج به عنوان شعبه آموزشی غیر وابسته به دانشگاه تورنتو ساخته شد. در طول جنگ داخلی آمریکا، تهدید اتحادیه اروپا در آمریکای شمالی باعث ایجاد سپاه تفنگ­دار شد که در سال ۱۸۶۶ شاهد مبارزه در برابر حملات Fenian در مرز نیاگارا بود. 

با تاسیس دانشکده علوم کاربردی که در سال ۱۸۷۸ ، این دانشکده، پیشرو دانشکده علوم و مهندسی کاربردی بود که از نخستین روزها Skule لقب گرفت.

وقتی که دانشکده پزشکی در سال ۱۸۴۳ افتتاح شد، تدریس پزشکی توسط مدارس اختصاصی از سال ۱۸۵۳ تا ۱۸۸۷، با جذب هییت علمی دانشگاه تورنتو، انجام شد. در همین حال، دانشگاه به وضع امتحانات و رایزنی با درجات پزشکی ادامه داد. دانشگاه در ۱۸۸۷ دانشکده حقوق و بعد از آن دانشکده دندان‌پزشکی در سال ۱۸۸۸ را افتتاح کرد، که در آن زمان کالج سلطنتی جراحان دندان‌پزشک به آن پیوست. اولین بار زنان در سال ۱۸۸۴ وارد دانشگاه شدند.

آتش‌سوزی ویرانگر در سال ۱۸۹۰، درون کالج دانشگاه را نابود و سی و سه هزار جلد در کتابخانه را از بین برد، اما دانشگاه ساختمان را بازسازی کرد و ظرف دو سال کتابخانه خود را دوباره پر کرد. در طول دو دهه بعدی، یک سیستم دانشگاهی با عنوان فدراسیون منظم دانشگاه با تعدادی کالج مذهبی، شکل گرفت که شامل کالج ترینیتی استراکان در سال 1904 بود. دانشگاه، هنرهای زیبای موسیقی را از ۱۸۹۶ تا ۱۹۹۱ و موزه سلطنتی اونتاریو را از ۱۹۱۲ تا ۱۹۶۸ افتتاح کرد؛ هر دو هنوز روابط نزدیکی با دانشگاه به عنوان موسسات مستقل حفظ کرده‌اند. دانشکده رسانه ­ای تورنتو در سال ۱۹۰۱ به عنوان اولین موسسه انتشاراتی آکادمیک تاسیس شد. دانشکده جنگلداری، که در سال ۱۹۰۷ با ریاست برنارد فرنو تاسیس شد؛ نخستین دانشکده در کانادا بود که به علوم جنگلی اختصاص داشت. در سال ۱۹۱۰ دانشکده آموزش و پرورش مدرسه آزمایشگاهی خود را در دانشگاه تورنتو باز نمود.

Toronto-uni1.jpg

اولین و دومین جنگ جهانی برخی از فعالیت‌های دانشگاه را به خاطر نام ­نویسی دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس در جنگ، محدود کرد. رقابت‌های ورزشی بین دانشگاهی و مناظرات هارت هاوس به حالت تعلیق درآمدند، اگرچه بازی‌ها و بازی‌های داخل دانشکده­ ای هنوز برگزار می­شدند. رصدخانه دیوید دانکل در تپه ریچموند در ۱۹۳۵ و بعد از آن موسسه مطالعات فضایی دانشگاه تورنتو در سال ۱۹۴۹ افتتاح شد. این دانشگاه در سال ۱۹۶۴ پردیس ماهواره ­ای در اسکاربورو و در سال ۱۹۶۷ در میسی ساگو را افتتاح کرد. دانشکده‌های وابسته پیشین دانشگاه در کالج کشاورزی انتاریو و گلندون هال کاملا از دانشگاه تورنتو مستقل شدند و به ترتیب بخشی از دانشگاه گولف در سال ۱۹۶۴ و دانشگاه یورک در سال ۱۹۶۵ شد. از دهه ۱۹۸۰، کاهش بودجه دولتی باعث افزایش تلاش‌های سخت برای جمع‌آوری کمک‌های مالی شد. دانشگاه تورنتو اولین دانشگاه کانادایی است که یک موقوفه مالی بیش از ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷ جمع‌آوری می‌کند.

موقعیـت و اراضـی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

محوطه دانشگاه در حدود ۲ کیلومتری (۱.۲ مایل) از شمال منطقه مالی تورنتو تا جنوب محله‌های یوروویل را شامل می­شود. این مکان شامل ۷۱ هکتار است که اغلب توسط خیابان Bay به سمت شرق، خیابان Bloor به سمت شمال، خیابان Spadina به سمت غرب و خیابان کالج به سمت جنوب محدود می‌شود. یک منطقه محصور در محوطه دانشگاه، پارک Queen’s، شامل ساختمان قانون­گذاری اونتاریو و چندین بنای تاریخی است. این دانشگاه با فضاهای سبز و بسیاری از حیاط‌های پیوسته، منطقه‌ای متمایز از پارک شهری در مرکز شهر را تشکیل می‌دهد. خیابان هم­نام دانشگاه، یک بلوار تشریفاتی و اصلی است که از مرکز شهر بین پارک Queen’s و خیابان Front عبور می‌کند. ایستگاه­های متروی اسپادینا، سنت جورج، موزه و پارکQueen’sدر آن نزدیکی قرار دارند.

معماری دانشکده های دانشگاه تورنتو[ویرایش | ویرایش مبدأ]

اغلب بین سال­های ۱۸۵۸ و ۱۹۲۹این معماری به وسیله ترکیبی از احیای ساختمان‌های رومی و گوتیکی که در بخش‌های شرقی مرکزی پردیس پخش شده‌اند. قلب سنتی دانشگاه، که به عنوان پردیس Front شناخته می‌شود، نزدیک مرکز پردیس در یک محوطه بیضی‌شکل قرار دارد که توسط دایره کالج King’s احاطه شده‌است. ساختمان مرکزی دانشکده دانشگاهی در سال ۱۸۵۷ میلادی ساخته شد و ترکیبی عجیب و غریب از عناصر معماری رومی ریچاردسون و نورمن است. تاثیر چشمگیر این طراحی ترکیبی توسط معمار فردریک ویلیام کامبرلند از مسافران اروپایی آن زمان مورد تشویق قرار گرفت. پادشاه دوفرین در طول بازدیدش در سال ۱۸۷۲ اظهار داشت: ” اعتراف می­کنم که تا زمانی که به تورنتو رسیدم؛ نمی‌دانستم نمونه‌ای برجسته از معماری در قاره آمریکا وجود دارد” این ساختمان در سال ۱۹۶۸ به عنوان مکان تاریخی ملی کانادا اعلام شد. سالن مجلس دانشجویان در سال ۱۹۰۷ به خاطر سقف گنبدی و ساختمان مدور و ستون­دار آن ساخته شده‌است. با اینکه مهم‌ترین وظیفه آن میزبانی مراسم گردهمایی سالانه است؛ این ساختمان محل برگزاری رویدادهای دانشگاهی و اجتماعی در طول سال است. ساختمان‌های سنگی کالج ناکس به طور خلاصه به سبک گوتیک ساخته شده است.

Toronto-uni-52.jpg

یک محوطه چمن در شمال شرقی وجود دارد که هارت هاوس، یک مجتمع بازسازی‌شده گوتیکی، در آن به چشم می‌خورد. در میان بسیاری از اتاق‌های آن، تالار بزرگ ساختمان با پنجره‌های شیشه‌ای بزرگ و یک نقل‌قول بلند از جان میلتون که در اطراف دیوارها حکاکی شده، معروف است. برج سربازان مجاور، ۱۴۳ فوت (۴۴ متر) طول و به عنوان چشمگیر ترین ساختمان حوالی است، طاق‌های سنگی آن با اسامی اعضای دانشگاهی که در جنگ جهانی دوم مفقود شده‌اند، حکاکی شده‌است. این برج یک آهنگ ۵۱ – زنگ دارد که در موقعیت‌های خاص مانند روز یادبود و گردهمایی نواخته می‌شود. در ضلع شمالی دانشگاه، ساختمان اصلی کالج ترینیتی معماری تئودور ژاکوبتان را نمایش می‌دهد، در حالی که کلیسای آن در سبک گوتیک قائم گیلز گیلبرت اسکات ساخته شده‌است. این کلیسا شامل دیوارهای بیرونی ماسه سنگ و فضای داخلی سنگ آهک ایندیانا است و با استفاده از روش‌های ساختمانی باستانی توسط سنگ آهک ایتالیایی ساخته شده‌است. پیاده ­رو از مسیری خوش‌منظره می­گذرد که پس از یک دره پر پیچ‌وخم و پوشیده از درخت، رودخانه Taddle Creek، که با کالج ترینیتی، محوطه دانشگاهی، و دانشکده حقوق ارتباط دارد، قرار دارد. کالج ویکتوریا در قسمت شرقی پارک Queen’s واقع شده‌است و در مرکزیت یک ساختمان اصلی رومی ساخته شده‌است که از ماسه سنگ قرمز و سنگ آهک خاکستری تشکیل شده‌است.

* بخش غربـی دانشگــاه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بخش غربی محوطه که بعد از جنگ جهانی دوم توسعه یافت عمدتاً از ساختارهای مدرن­گرا و جهانگرا تشکیل‌شده که آزمایشگاه‌ها و دفاتر دانشکده­ها در آن واقع هستند. مهم‌ترین نمونه معماری خشونت­آمیز مجموعه عظیم کتابخانه رابرتز است که در سال ۱۹۷۲ ساخته و یک سال بعد در سال ۱۹۷۳ افتتاح گردید. این ویژگی podia، استفاده گسترده از طرح‌های هندسی مثلث‌شکل و ساختار بتونی چهارده طبقه است که در بالای زمینه‌ای از فضای باز و درخت‌های بالغ ساخته شده‌است. سالن سیدنی اسمیت، خانه دانشکده هنر و علوم و همچنین چند بخش در دانشکده است. ساختمان داروسازی لسلی ل. دن که در سال ۲۰۰۶ به پایان رسید، سبک معماری پیشرفته شیشه و فولاد را به وسیله نورمن فاستر، معمار انگلیسی نشان می‌دهد.

دولــت و دانشــگاه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه تورنتو به طور سنتی یک موسسه غیرمتمرکز بوده‌است، با قدرت حاکم در بین مدیریت مرکزی، دانشکده‌های علمی و کالج­ها. شورای حکومتی عضو قوه مقننه دولت مرکزی است که امور دانشگاهی، تجاری و کارهای نهادی را سرپرستی می‌کند. پیش از سال ۱۹۷۱، این دانشگاه تحت یک سیستم پارلمانی اداره شد که متشکل از هییت فرمانداران و مجلس سنا بود. صدراعظم، معمولاً فرماندار سابق، نایب فرماندار سابق، نخست‌وزیر یا دیپلمات، رئیس تشریفات این دانشگاه است. رئیس‌جمهور توسط شورا به عنوان مدیر اجرایی منصوب شد.

برخلاف اکثر موسسات آمریکای شمالی، دانشگاه تورنتو یک دانشگاهی است که مدلی شبیه به دانشگاه کمبریج و دانشگاه آکسفورد در بریتانیا دارد. دانشگاه‌ها استقلال قابل‌توجهی را نسبت به پذیرش، بورسیه‌ها، برنامه‌ها و سایر امور دانشگاهی و مالی، علاوه بر مسکن و وظایف اجتماعی کالج‌های محلی، دارند. این سیستم در قرن ۱۹ ظهور کرد، چرا که دانشکده‌های روحانی اشکال مختلفی از اتحاد با دانشگاه تورنتو در نظر گرفته بودند تا بتوانند کارآمدی خود را تضمین کنند. تمایل به حفظ سنت‌های مذهبی در یک موسسه سکولار به مدل اتحاد دانشگاهی منجر شد که برای توصیف دانشگاه استفاده گردید. 

کالج دانشگاهی بنیان­گذار دانشگاه غیروابسته بود که در سال ۱۸۵۳ و پس از آن سکولار شدن دانشگاه تاسیس شد. کالج ناکس، یک موسسه پرزبیتاری و کالج ویکلیف، که یک مدرسه علوم دینی سطح پایین، هر دو، دانشجویان خود را تشویق به تحصیل در رشته­های غیرالهی در کالج دانشگاه کردند. در سال ۱۸۸۵، آن‌ها به یک وابستگی رسمی با دانشگاه تورنتو وارد شدند و در سال ۱۸۹۰ در مدارس متحد شدند. ایده فدراسیون در ابتدا در دانشگاه ویکتوریا، یک مدرسه متدگرا در کوبورگ، با مخالفت شدید مواجه شد، اما یک مشوق مالی در سال ۱۸۹۰، این دانشگاه را متقاعد کرد که به این گروه بپیوندد. دهه‌ها پس از مرگ جان استراکان، مدرسه مذهبی کلیسای ترینیتی در سال ۱۹۰۴ توسط کالج سنت مایکل، یک کالج کاتولیک رومی که توسط پدران مقدس تاسیس شد، وارد فدراسیون شد. در بین موسساتی که از آنها در فدراسیون نام برده شد ولی در نهایت مستقل باقی ماندند، دانشگاه مک مستر بود. یک مدرسه باپتیست که بعداً به هامیلتون، و کالج Queen’s، یک مدرسه پرزبیتاری در کینگستون که بعدها دانشگاه Queen’s شد، نقل‌مکان کرد.

دوره پس از جنگ، تاسیس کالج نیو را در سال ۱۹۶۲، کالج اینیس در ۱۹۶۴ و کالج وودز ورث در سال ۱۹۷۴، که همگی آن‌ها غیروابسته بودند، را به خود دید. در کنار کالج دانشگاهی، آن‌ها شامل دانشکده‌های اصلی دانشگاه هستند که توسط اداره مرکزی تاسیس و سرمایه‌گذاری شده‌اند و بنابراین از نظر مالی وابسته هستند. کالج مَسی در سال ۱۹۶۳ توسط بنیاد مسی و به عنوان یک کالج انحصاری برای دانشجویان فوق لیسانس تاسیس شد. کالج رجیس، یک مدرسه مذهبی یسوعی، در سال ۱۹۷۹ همراه دانشگاه وارد فدراسیون شد.

کالــج هــای دانشــگاه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کالج اینیس

کالج نیو

کالج دانشگاهی

کالج وودز ورث

کالج های الهیات

کالج ناکس

کالج رجیس رجیس

کالج ویکلیف

کالج های فدرال

کالج سنت مایکل

کالج ترینیتی

کالج سنت هیلدا

دانشگاه ویکتوریا

کالج امانویل

کالج عالی

کالج مسی

در مقایسه با دانشکده‌های اصلی، دانشکده‌های ناکس، مَسی، رجیس، سنت مایکل، ترینیتی، ویکتوریا، و ویکلیف به صورت موجودیت‌های مستقل قانونی به وجود می‌آیند که هر کدام دارای وقف مالی جداگانه هستند. در حالی که سنت مایکل، ترینیتی و ویکتوریا به رسمیت شناختن وابستگی‌های مذهبی و موروثی خود ادامه می‌دهند، آن‌ها از آن زمان سیاست‌های سکولار ثبت‌نام و تدریس در موضوعات غیر الهی را پذیرفته‌اند. برخی کالج­ها ساختار دانشگاهی خود را داشته و یا دارند: کالج ایمانوئل یک کالج از ویکتوریا است. و سنت هیلدا، بخشی از ترینیتی است. کالج سنت جوزف به عنوان یک کالج در سنت مایکل تا زمانی که در سال  منحل شد، بود. کالج ایوارت به عنوان یک کالج وابسته بود؛ تا سال ۱۹۹۱ که با کالج ناکس ادغام شد. رشته‌های الهیات عالی با دانشکده‌های ناکس، رجیس و ویکلیف، در کنار دانشکده‌های الهیات در ایمانوئل، سنت مایکل و ترینیتی، شامل مدارک دانشگاهی از طریق دانشکده الهیات تورنتو است.

آکادمیــک[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشکده هنر و علوم، دانشکده اصلی دوره کارشناسی است و بیشتر دوره‌های سیستم دانشگاهی را اداره می‌کند. در حالی که دانشکده‌ها به طور کامل مسئول تدریس نیستند، بیشتر آن‌ها به برنامه‌های دانشگاهی تخصصی و دوره­های سخنرانی می‌پردازند. در بین موضوعات دیگر، کالج ترینیتی در ارتباط با برنامه‌هایی در روابط بین‌الملل است، برای مثال کالج دانشگاهی با مطالعات کانادایی، دانشگاه ویکتوریا با مطالعات رنسانس، کالج اینیس با مطالعات فیلم و شهری، کالج نیو با مطالعات جنسیتی، کالج وودز ورث با روابط صنعتی و کالج سنت مایکل با مطالعات قرون وسطی. هیات‌علمی در هم‌کاری با دانشکده مدیریت رُتمن، تجارت کارشناسی را آموزش می‌دهد. دانشکده علوم کاربردی و مهندسی، دانشکده آموزش مقطع کارشناسی است.

دانشگاه تورنتو محل تولد یک مکتب تاثیرگذار در نظریه ارتباطات و نقد ادبی است که به عنوان مدرسه تورنتو شناخته می‌شود. به عنوان “نظریه تقدم ارتباط در ساختار فرهنگ انسانی و ساختاربندی ذهن انسان”، این مدرسه ریشه در آثار اریک اِی دارد. هاولاک و هارولد اینیس و کمک‌های بعدی از ادموند اسنو کارپنتر، نورتروپ فرای و مارشال مک لان می­باشد. از سال ۱۹۶۳، برنامه مک لوهان در فرهنگ و فن‌آوری دانشکده اطلاعات، دستور تدریس و پیشرفت مدرسه تورنتو را به اجرا در آورده‌است. 

چندین آثار برجسته در هنر و علوم انسانی بر پایه دانشگاه مونک، از جمله فرهنگ­ لغت زندگینامه کانادا از سال ۱۹۵۹ و آثار منتخب اِراسموس از سال ۱۹۶۹ است. نتایج اولین فیلم­های انگلیسی، مستندات بازمانده از هنرهای نمایشی در انگلستان دوره قبل از پیوریتان جمع‌آوری و ویرایش می‌کند، در حالی که فرهنگ انگلیسی کهن، واژگان اولیه زبان انگلیسی را از دوره آنگلوساکسون گردآوری می‌کند.

دانشکده امور جهانی شامل برنامه‌های درسی مختلف در امور بین‌الملل و سیاست خارجی است. در دوران جنگ سرد، برنامه مطالعات مربوط به نژاد اسلاو به یک موسسه مهم در زمینه سیاست و اقتصاد شوروی تبدیل شد که از سوی بنیاد راکفلر، فورد و مِلون،  تامین مالی شد. مدرسه مونک نیز به گروه تحقیقاتی G20 اختصاص دارد، که نظارت و تحلیل مستقلی را در گروه بیست نفره، و آزمایشگاه شهروند انجام می‌دهد، که تحقیقات را بر روی سنسور اینترنت به عنوان یک موسس مشترک مبتکر OpenNet اجرا می‌کند. این دانشگاه دارای دفاتری بین‌المللی در برلین، هنگ‌کنگ و سی ینا می‌باشد.

Toronto-uni11.jpg

دانشکــده های دانشگــاه تورنتــو[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشکده هنر و علوم

دانشکده علوم کاربردی و مهندسی کاربردی

دانشکده معماری ، مناظر و طراحی

دانشکده موسیقی

دانشکده جنگلداری

دانشکده اطلاعات

دانشکده پزشکی

دانشکده پرستاری

دانشکده داروسازی

دانشکده دندان‌پزشکی

دانشکده تربیت‌بدنی

موسسه سلامت عمومی دالا لانا

دانشکده حقوق

دانشکده مدیریت مدرسه

دانشکده سیاست و سیاست عمومی

موسسه مطالعات آموزشی انتاریو

دانشکده کار اجتماعی

مکتب الهیات تورنتو

*دانشکده بهداشت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشکده بهداشت دالا لانا یک دانشکده در دانشگاه تورنتو است که به عنوان یکی از مدارس بهداشتی، توسط بنیاد راکفلر در سال ۱۹۲۷ آغاز به کار کرده است. این مدرسه پس از بحران SARS در سال ۲۰۰۳ از یک رنسانس پرماجرا گذشت و اکنون بزرگ‌ترین مدرسه سلامت عمومی کانادا با بیش از ۷۵۰ دانشکده، ۸۰۰ دانشجو، و تحقیقات و آموزش‌های مشارکتی با موسسات در سراسر تورنتو و جهان است. این مدرسه با بیش از ۳۹ میلیون دلار سرمایه­گذاری در سال؛ از کشف سلامت جهانی، اثرات تنباکو بر سلامت، بیماری شغلی و معلولیت، آلودگی هوا، شهر درونی و بسیاری از مسائل مبرم دیگر در سلامت عمومی پشتیبانی می‌کند.

* دانشکده پزشــکی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشکده پزشکی با شبکه‌ای متشکل از ۱۰ بیمارستان آموزشی، تحقیقات، خدمات درمانی و مشاوره‌ای به بیماران را در کانادا و خارج از آن ارائه می­دهد. یک عضو اصلی این شبکه، شبکه بهداشت دانشگاه است، که خود یک فدراسیون تخصصی از بیمارستان عمومی تورنتو، مرکز سرطان، بیمارستان غربی تورنتو، و موسسه توان‌بخشی تورنتو است. پزشکان در موسسات پزشکی از انتصاب به سمت‌های هیات‌علمی و نظارتی در دپارتمان‌های دانشگاهی استفاده می‌کنند. دانشکده مدیریت رُتمن، نظم و روش تفکر یکپارچه را توسعه داد که در آن مدارس برنامه‌درسی خود را براسا آن می­چینند. در ۱۸۸۷، دانشکده حقوق بر آموزه‌های صوری هنرهای لیبرال و نظریه حقوقی به صورت غیر متعارف تاکید کرد؛ اما به تدریج به تغییر سیستم آموزش قانونی کشور از مدل کارآموزی که تا اواسط قرن بیستم ادامه داشت، کمک کرد. انستیتو اونتاریو برای مطالعات در حوزه آموزش، کالج تربیت‌معلم دانشگاه است که وابسته به دو آزمایشگاه، موسسه مطالعات کودک و دانشگاه مدارس تورنتو است. که این مدارس، دبیرستان­هایی خصوصی اند که توسط دانشگاه اداره می‌شود. موسسه­های مستقل در دانشگاه شامل موسسه کانادایی فیزیک نظری، موسسه وابسته به پاپ مطالعات قرون وسطی و موسسه میدانی می­باشد.

تیـم های ورزشــی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

Varsity Bluesتیم‌های ورزشی هستند که به نمایندگی از دانشگاه در مسابقات لیگ بین دانشگاهی در زمین فوتبال و هاکی روی یخ با یکدیگر به رقابت می­پردازند. خانه هارت مثالی از مرکز دانشجویان آمریکای شمالی است که به طور همزمان به علایق فرهنگی، معقول و تفریحی خود در مجموعه بزرگ Gothic-revivalمی‌پردازند.

دانشگاه تورنتو سه Governorفرماندار کل کانادا، چهار نخست‌وزیر کانادا، چهار رهبر خارجی و چهارده قاضی دادگاه عالی را آموزش داده‌است. در سال ۲۰۱۸، برنده ده جایزه نوبل، سه جایزه تورینگ، ۹۴ دانش­ پژوه رودز و یک مدالیست فیلد در این دانشگاه بوده­ اند.

کتابخــانه و مجمــوعه ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کتابخانه­ های دانشگاه تورنتو، سومین کتابخانه بزرگ دانشگاهی در آمریکای شمالی است که در پی تبعیت از دانشگاه هاروارد و ییل است. این مجموعه شامل بیش از ده میلیون جلد کتاب، 4/5 میلیون میکرو فیلم، ۷۰،۰۰۰  عنوان سریال و 1 میلیون نقشه، فیلم، گرافیک و ضبط صوتی می‌باشد. بزرگترین کتابخانه یعنی کتابخانه رابرتز در حدود ۵ میلیون جلد دارد که مجموعه اصلی علوم انسانی و علوم اجتماعی را تشکیل می‌دهند. کتابخانه کتاب نادر توماس فیشر یکی از بزرگ‌ترین مخازن کتاب­های نادر و نسخه‌های خطی در دسترس عموم مردم است. این مجموعه­ها از پاپیروس باستانی مصر به آغازیان و لیبرتی را شامل می­شود؛ موضوعات شامل ادبیات انگلیسی، غربی و کانادا، ارسطو، داروین، جنگ داخلی اسپانیا، تاریخ علوم و پزشکی، کانادیانا و تاریخ کتاب‌ها است. سایر آنها در بین کتابخانه‌های دانشکده­ای  علاوه بر ۱.۳ میلیون جلدی که در دانشگاه‌ها نگهداری می‌شوند، پراکنده شده‌اند. این دانشگاه از سال ۲۰۰۵ با آرشیو اینترنت هم‌کاری کرده‌است تا برخی از دارایی‌های کتابخانه خود را دیجیتالی کند.

Toronto-library.jpg

مرکز هنر دانشگاه تورنتو دارای سه مجموعه هنری عمده است. مجموعه Malcove در درجه اول به وسیله مجسمه‌های باستانی مسیحی و بیزانسی، برنزی، اثاثیه، شمایل و وسایل عبادت نمایش داده می‌شود. همچنین شامل تسکین­دهنده­های شیشه‌ای و سنگی از دوره گرکو – رومی و نقاشی آدام و حوا توسط لوکاس کراناخ نقاش از سال 1538 است. مجموعه هنری دانشگاه تورنتو دارای آثار هنری معاصر کانادایی است ، در حالی که مجموعه هنری دانشکده، آثار قابل‌توجهی را به وسیله گروه هنرمندان منظره هفت و نوزدهم در دست دارد.

رتبــه جهانی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در رتبه بندی دانشگاه ها به دلیل عملکرد آکادمیک، دانشگاه تورنتو را در رتبه دوم در جهان قرار دارد. رده‌بندی دانشگاه جهانی تحصیلات دانشگاهی در سال ۲۰۱۶ دانشگاه تورنتو را در رتبه ۲۲ جهان و اول در کانادا قرار می‌دهد، در حالی که رده‌بندی دانشگاه جهانی QS در سال ۲۰۱۷ این دانشگاه را در جهان ۳۱ ام و ۱ در کانادا قرار داد. در رتبه بندی جهانی سال2014، دانشگاه تورنتو جایگاه 24ام جهان و اول در کانادا قرار گرفت. در گزارش منتشر شده در ۲۰۱۲ توسط منابع انسانی بررسی کار برای دانشگاه‌های جهان، 9ام جهان در رنکینگ عملکرد مقالات علمی 2010، [۹۹] ۱۴ ام رتبه بندی دانشگاه­های با بالاترین تاثیر و 14 ام در یک نظرسنجی استخدام در نیویورک در سال ۲۰۱۳، و دومین رتبه جهانی در رتبه‌بندی دانشگاه توسط عملکرد آکادمیک سال‌های ۲۰۱۵ – ۲۰۱۴ شد. در سال ۲۰۱۱، این دانشگاه از موسسه وقف پایدار یک امتیاز برای حفظ محیط‌زیست دریافت کرد. این دانشگاه از سال ۲۰۰۱ تاکنون در میان دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا در رتبه اول قرار گرفته‌است. در سال ۲۰۱۱، دانشگاه تورنتو به عنوان یکی از سه مدرسه برتر در خارج از آمریکا نامگذاری شد. همچنین در سال ۲۰۱۶ توسط رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در رتبه بیست و یکم قرار گرفت.

دانشگاه تورنتو به مدت ۱۱ سال متوالی بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ به عنوان دانشگاه برتر پزشکی ملی در مجله Maclean قرار گرفت. از سال ۲۰۰۹، این سازمان به ۲۲ موسسه ملی دیگر پیوست و از دادن اطلاعات به مجلات خودداری کرد. دانشکده حقوق در سال ۲۰۱۳ توسط ماکلین برای هفتمین سال متوالی به عنوان بهترین مدرسه حقوق در کانادا نامگذاری شد.

با توجه کسب‌وکار داخلی ، در بین ۵۰ مدرسه یا دانشگاه‌ برتر مهندسی در جهان، رتبه دوم را درکانادا دارد.

در سال ۲۰۱۸، دانشگاه تورنتو از نظر کارآفرینی در رده چهارم برترین انکوباتور بر پایه دانشگاه در جهان توسط ubi جهانی در انکوباتور تجارت جهانی عالی شد- که توسط گروه دانشگاه اداره می­شد.

تحقیــق[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه تورنتو از سال ۱۹۲۶ عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکایی، کنسرسیومی متشکل از دانشگاه‌های تحقیقاتی آمریکای شمالی بوده‌است. این دانشگاه با حمایت مالی مستقیم ۸۷۸ هزار دلار در سال ۲۰۱۰، بزرگ‌ترین بودجه تحقیقاتی سالانه دانشگاهی در کانادا را مدیریت می‌کند. دولت فدرال با کمک‌های مالی از موسسه تحقیقات بهداشت کانادا، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی و شورای پژوهشی علوم اجتماعی و علوم انسانی به حدود یک سوم بودجه تحقیقاتی رسید. حدود هشت درصد از بودجه تحقیقاتی از شرکت‌ها، بیشتر در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، حاصل شد.

Toronto-uni-7.jpg

اولین میکروسکوپ الکترونی در سال ۱۹۳۸ توسط بخش فیزیک ساخته شد. در طول جنگ جهانی دوم، این دانشگاه G-suitرا توسعه داد، لباسی که توسط خلبانان هواپیماهای جنگنده متفقین پوشیده می­شده و بعدها توسط فضانوردان به کار برده شد. توسعه تکنیک نور افشانی شیمیایی مادون‌قرمز، تجزیه و تحلیل رفتار انرژی در واکنش‌های شیمیایی را بهبود بخشید. در سال ۱۹۶۳، سیارک ۲۱۰۴ تورنتو در رصدخانه دیوید ای‌هایم در ریچموند هیل کشف شد هم نام دانشگاه شد. در سال ۱۹۷۲، مطالعات بر روی ماکیان X – 1 به انتشار اولین مدرک مشاهداتی که وجود حفره‌های سیاه را اثبات کرد منجر شد. اختر شناسان تورنتو همچنین قمر اورانوس و Sycorax ، [۱۲۰] کهکشان‌های کوتوله آنرومد I ، II و III ، و ابرنواختر SN 1987A را کشف کرده‌اند. یک پیشگام در فن‌آوری محاسبه، این دانشگاه UTEC را طراحی کرد و آن را ساخت، یکی از اولین کامپیوترهای عملیاتی، و بعدها Ferut، دومین کامپیوتر تجاری بعد از I  UNIVAC را خریداری کرد. تکنولوژی چند لمسی در تورنتو ، با کاربردهایی از دستگاه‌های دستی گرفته تا دیوارهای همکاری توسعه یافت. اطلس AeroVelo اولین برنده­ی ایگور I بود. Competition، رقابت با قدرت انسانی سیکورسکی در سال ۲۰۱۳ توسط تیم دانشگاهی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایجاد شد و در شهر وان مورد آزمایش قرار گرفت.

اکتشافات و تحقیقات[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کشف انسولین در دانشگاه تورنتو در سال ۱۹۲۱ به عنوان مهم‌ترین رویداده‌ای تاریخ پزشکی در نظر گرفته می‌شود. سلول بنیادی در سال ۱۹۶۳ در دانشگاه کشف شد و اساس پیوند مغز استخوان و تمام تحقیقات بعدی در سلول‌های بنیادی جنینی و بالغرا تشکیل داد. این اولین مورد از یافته‌های مربوط به سلول‌های بنیادی در تورنتو، از جمله شناسایی سلول‌های بنیادی پانکراس و شبکیه است.  سلول بنیادی سرطان اولین بار در سال ۱۹۹۷ توسط پژوهشگران تورنتو شناسایی شد که از آن زمان سلول‌های بنیادی شرکتکننده در سرطان خون، تومور مغزی و سرطان روده بزرگ پیدا کرده‌اند. اختراعات پزشکی که در تورنتو توسعه یافتند عبارتند از: شاخص قند خون، خوراک نوزاد، استفاده از کاهش دمای بدن محافظ شده در جراحی قلب باز و اولین ضربان قلب مصنوعی. اولین پیوند ریه تکی موفق در تورنتو در سال ۱۹۸۱ انجام شد و پس از آن اولین پیوند عصبی در سال ۱۹۸۸، و اولین پیوند دو ریه در سال ۱۹۸۹، انجام شد. محققان عامل رشد بلوغ را شناسایی کرده‌اند که تقسیم سلول را تنظیم می‌کند و گیرنده سلول T را کشف کرده‌اند که واکنش‌های سیستم ایمنی را تحریک می‌کند. این دانشگاه با ایزوله کردن ژن‌ها که منجر به کم‌خونی فانکونی، فیبروز کیستی و بیماری آلزایمر زودرس در میان بیماری‌های متعدد دیگر شد اعتبار دارد. این دانشگاه بین سال‌های ۱۹۱۴ و ۱۹۷۲ دانشکده تحقیقات پزشکی کانتکت را اداره می‌کرد که اکنون بخشی از شرکت داروسازی سانوفی- اَونتیس می‌باشد. در میان تحقیقاتی که در آزمایشگاه انجام شد، الکتروفورز ژل بود.

Toronto-uni455.jpg

دانشگاه تورنتو یک حضور تحقیقاتی اولیه است که از یکی از بزرگ‌ترین حمایت کنندگان شرکت بیوتکنولوژی است. بیش از ۵۰۰۰ نفر از بازرسان اصلی در ۲ کیلومتر (۱.۲ مایل) از محوطه دانشگاه در منطقه اکتشاف تورنتو سکونت دارند و یک میلیارد دلار در تحقیقات پزشکی را سالیانه خرج میکنند. منطقه اکتشاف مارس، یک پارک تحقیقاتی است که شرکت‌های تجاری و تازه‌تاسیس تکنولوژی را در برمی‌گیرد. در سال ۲۰۰۸، دانشگاه ۱۵۹ اختراع را فاش کرد و ۱۱۴ شرکت فعال داشت. کنسرسیوم SciNet به عنوان قدرتمندترین ابر کامپیوتر در کانادا عمل می‌کند.

ورزش[ویرایش | ویرایش مبدأ]

۴۳ تیم ورزشی Varsity Blues در رقابت‌های بین دانشگاهی حضور دارند. دو جام اصلی که Varsity Bluesدر آن شرکت می‌کنند عبارتند از: U Sports (که قبلاً به عنوان مسابقات بین دانشگاهی کانادا شناخته می‌شد(CIS)) برای رقابت‌های ملی و کنفرانس ورزشی کمکی دانشگاه انتاریو در سطح استانی. لقب ورزشی Varsity Bluesتا دهه ۱۹۳۰ به طور مداوم مورد استفاده قرار نمی­گرفت. پیش‌تر “Varsity”، “The Big Blue”، “The Blue and White” و “The Varsity Blue” نیز به جای یکدیگر ظاهر می­شدند. The Blue and White عموماً در بازی‌های ورزشی به عنوان یک آهنگ خوانده می‌شدند. 

Toronto-uni-sport-23.jpg

فوتبال آمریکای شمالی ریشه در دانشگاه تورنتو دارد و اولین بازی فوتبال مستند در تاریخ ۹ نوامبر ۱۸۶۱ است. بلوز اولین مسابقه فوتبال بین دانشگاهی را در سال ۱۸۷۷ علیه دانشگاه میشیگان انجام داد. از زمان آغاز فصل در سال ۱۸۹۸، تیم بلوز به چهار جام قهرمانی، دو جام حذفی و ۲۵ قهرمانی جام یِیتس، دست یافته است. با این حال، تیم فوتبال به دنبال آخرین قهرمانی خود در سال ۱۹۹۳، ضربه محکمی خورده‌است. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸، بلوز طولانی‌ترین باخت برای ۴۹ بازی پیاپی در تاریخ کانادا را متحمل شد. به دنبال این اتفاق، یک پیروزی در سال ۲۰۰۱ رخ داد که با ۱۸بار شکست پس از ان مواجه شد. استادیوم Varsity از سال ۱۸۹۸ به عنوان زمین‌ بازی­های اصلی فوتبال Varsity بلوز و برنامه‌های فوتبال خدمت کرده‌است. این مکان همچنین محل برگزاری مسابقات تیراندازی در بازی‌های آمریکایی Pan ۲۰۱۵ بود.

گروه هاکی روی یخ مردان که در سال ۱۸۹۱ شکل گرفت، میراث بسیاری را بر روی صحنه‌های ملی، حرفه‌ای و بین‌المللی هاکی باقی گذاشته‌است. کن اسمیث در دوره کارشناسی خود برای بلوز بازی می‌کرد و از سال ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۶ مربی بلوز بود. هنگامی که اسمیث در سال ۱۹۲۷ در تورنتو مپل لیفس را گرفت، تیم جدیدش با طرح بلوز آبی و سفید Varsity Blue’s آشنا شد. بلوز در رشته هاکی روی یخ در بازی‌های المپیک زمستانی ۱۹۲۸ رقابت کرد و مدال طلا را برای کانادا گرفت. در المپیک زمستانی ۱۹۸۰، سرمربی تیم بلوز، تام وات به عنوان کمک مربی تیم هاکی کانادا بود که در آن شش بازیکن به نام Varsity grads بازی می‌کردند. در مجموع، تیم بلوز ده بار در سال ۱۹۸۴ جام جهانی هاکی زیر را کسب کرده‌است. ورزشگاه Varsity، از زمانی که در سال ۱۹۲۶ افتتاح شد، منزلگاه دائمی برنامه‌های هاکی روی یخ بود. در بسکتبال مردان، تیم بلوز Varsity ۱۴ عنوان از جمله در مسابقات افتتاحیه سال ۱۹۰۹ را کسب کرده‌است، اما عنوان ملی را کسب نکرده است. در شنا، تیم مردان ۱۶ بار از سال ۱۹۶۴ تاج ملی را بر عهده گرفته‌است، در حالی که تیم زنان ۱۴ بار از سال ۱۹۷۰ مدال طلا را کسب کرده­است. این باشگاه در سال ۱۸۹۷ تاسیس شد. باشگاه قایقرانی تورنتو قدیمی‌ترین باشگاه‌های پاروزنی است. این باشگاه در المپیک تابستانه سال ۱۹۲۴ موفق به کسب مدال نقره برای این کشور شد.

محوطه باز دانشگاه برای هاکی روی چمن در طی بازی‌های Pan سال ۲۰۱۵ مورد استفاده قرار گرفت و این میدان به Pan/ Am در مدت بازی‌های آمریکایی Pan تغییر نام داد.

فرهنگ و زندگی دانشجویی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در قلب اجتماعی، فرهنگی و تفریحی دانشگاه تورنتو، هارت هاوس، مرکز فعالیت دانشجویی نئو گوتیک قرار دارد که توسط وینست مسی فارغ‌التحصیل شده، ایجاد و به نام پدربزرگش هارت نامگذاری شده‌است. این مجموعه در سال ۱۹۱۹ باز شد، یک روح اجتماعی را در دانشگاه و دانشجویانش دمید، که تا حد زیادی در دانشکده‌های خودشان تحت سیستم دانشگاهی غیر متمرکز نگهداشته می‌شدند. در هارت هاوس، یک دانشجو می‌تواند در کتابخانه مطالعه کند، با بی‌تفاوتی و یا به طور رسمی، یک نمایش در تئاتر تماشا کند، به کنسرت گوش دهد، بازی کند، یا برای شنا به آنجا برود و جایی برای مطالعه پیدا کند، همه زیر یک سقف و در طول یک روز. تلاقی این اعمال، نتیجه یک تلاش آگاهانه برای ایجاد یک تجربه آموزشی جامع است. مدل هارت هاوس در برنامه‌ریزی در دانشگاه‌های دیگر، خصوصاً دانشگاه کورنل در ویلارد استریت هال، تاثیرگذار بود.

هارت هـاوس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هارت هاوس شبیه برخی از جنبه های سنتی نمایندگی دانشجویان از طریق حمایت مالی از باشگاه های دانشجویی، کمیته‌های دائمی و هییت مدیره آن است که بیشتر دانشجویان دوره لیسانس می‌باشند. با این حال، اتحادیه‌های دانشجویی اصلی در زمینه مسائل اجرایی و سیاست، از دانشجویان دانشگاه تورنتو، انجمن دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد هستند. هیات‌های نمایندگی دانشجویان نیز در دانشکده‌های مختلف، دانشکده‌های علمی و دپارتمان­ها وجود دارند.

باشگاه هارت هاوس از یک سبک بحث استفاده می‌کند که تاکید آمریکایی­ ها بر تجزیه و تحلیل و استفاده انگلیسی‌ها از ذکاوت را با هم ترکیب می‌کند. جوامع بحث کوچکتری‌ در ترینیتی، دانشگاه و دانشکده ویکتوریا به عنوان زمینه‌ی آموزشی اولیه خدمت کرده‌اند. این باشگاه در سال‌های ۱۹۸۱ و ۲۰۰۶ برنده مسابقات جهانی گفت­و­گو شد. سازمان ملل متحد آمریکای شمالی میزبان کنفرانس سالانه سازمان ملل متحد در محوطه دانشگاه است. تیم شطرنج تورنتو در مسابقات قهرمانی آمریکاییpan شش بار عنوان برتر را کسب کرده‌است. این تیم در مسابقات قهرمانی Formula SAEدر سال ۲۰۰۳، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ برنده شد.

مجلات و روزنامه های دانشجــویی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

Varsity یکی از قدیمی‌ترین روزنامه ­های دانشجویی است که از سال ۱۸۸۰ در انتشار است. این روزنامه در اصل یک اعلامیه روزانه بود، اما از آن زمان یک فرمت فشرده را اقتباس کرده و در حال حاضر در طول ترم­های پاییز و زمستان به صورت هفتگی منتشر می‌شود. و در تابستان بصورت آنلاین منتشر می‌شود. Hart House Review ، یک مجله ادبی، به چاپ نثر، شعر، و هنر تجسمی از نویسندگان و هنرمندان کانادایی در حال ظهور می‌پردازد و یک روزنامه دولتی مستقل است که از سال ۱۹۷۸ منتشر می‌شود. CIUT-FM ایستگاه رادیویی دانشگاه است، در حالی که رسانه تلویزیونی دانشگاه تورنتو دارای محتوای تولید شده توسط دانشجویان است. دانشجویان در هر دانشکده ­ای نیز مجموعه مجلات و انتشارات جدید خود را تولید می‌کنند. دانشگاه Gargoyle The یک زمینه آموزشی اولیه برای افراد برجسته مثل روزنامه‌نگار ناومی کلاین، و موسیقی‌دان / کمدین پاول شافر بود.Acta Victoriana قدیمی‌ترین مجله ادبی فعال توسط دانشگاه ویکتوریا در کانادا است و اولین اعتبار انتشار به این چهره‌های ادبی را به عنوان” مارگارت اتوود “و” Northrop فرای ” (Northrop Frye) فراهم آورده‌است.

محل اقــامت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

هر دانشکده در دانشگاه تورنتو خود دارای مجموعه­ ای از سالن‌های اقامت و  ناهارخوری است که در محوطه­ های مختلف دانشگاه جمع شده‌اند. دانشکده‌های اینیس، نیو، سنت مایکل، ترینیتی، ویکتوریا، و وودز ورث، بیشتر خوابگاه‌ها را برای دانشجویان دوره لیسانس خود در دانشکده هنر و علوم حفظ می‌کنند، در حالی که بخشی از دانشجویان را از دانشکده‌های حرفه‌ای و فوق‌لیسانس ارائه می‌دهند. دانشکده مسی منحصراً برای دانشجویان فوق لیسانس است، در حالی که ناکس و ویکلیف عمدتاً دانشجویان علوم الهی هستند. سالن آنسلی کالج ویکتوریا،، یک موزه تاریخی ملی، اولین اقامتگاه دانشگاهی برای زنان در کانادا بود. پس از اینکه کالج سنت هیلدا در سال ۲۰۰۵ مختلط شد، سالن آنسلی و کالج لورِتو کالج سنت مایکل، آخرین سالن‌های باقیمانده در دانشگاه هستند.

این دانشگاه در حالی که بیش از ۶،۴۰۰  دانشجو را در کل جای می‌دهد، تنها برای دانشجویان دوره لیسانسی که در سال اول تحصیل می‌کنند، ارائه خوابگاه را تضمین می­کند در حالی که اکثر دانشجویان سال بالا و فوق لیسانس در پردیس دانشگاه اقامت دارند. به طور سنتی، محله‌های مجاور روستای آنِکس و هاربورد به عنوان محل محبوبی برای اقامت دانشجویان دانشگاه تورنتو است. یک چهارم منطقه را دانشجویان تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۰۴، دانشگاه یک هتل را خریداری و به اقامتگاه چست نات تبدیل کرد که دانشجویان تمام دانشکده‌ها را اسکان می‌دهد. همچنین خانه‌های انجمن برادری و تعاونی مسکن دانشجویان نیز وجود دارند که در آن افراد خارجی برای به عهده گرفتن وظایف خانه‌داری، هزینه کمتری پرداخت می‌کنند.

جمعیـت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

دانشگاه تورنتو به خاطر ثبت‌نام تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی مشهور است. در سال‌-7 ۲۰۱۶، ۱۹.۷ درصد از دانشجویان بین‌المللی بودند. این دانشگاه در نظر دارد تا میزان ثبت‌نام بین‌المللی خود را تا سال ۲۰۲۱ ، ۲۰.۱ درصد افزایش دهد. در سال ۲۰۱۷، دانشگاه تورنتو تعداد بیشتری از دانشجویان بین‌المللی را نسبت به سایر موسسات ثبت‌نام‌کرده بودند.

جمعیت دانش آموزان (۲۰۱6 – ۲۰۱۵)
Undergraduate فارغ‌التحصیل
مرد 3/44 % 2/44%
زن 7/55% 8/55%
دانش‌آموز کانادا 1/82 % 4/84%
دانشجوی بین‌المللی 9/17 % 6/15%

در سال ۲۰۰۱ ، نسبت جنسیتی کلی حدود ۵۷.۱ % زن و ۴۲.۹ درصد مرد برای ثبت‌نام‌ دانش آموزان و یا حدود ۱۵ مرد به ازای هر ۲۰ زن بود. این شکاف جنسیتی در سال‌های اخیر اندکی بهبود یافته‌است و به ۵۵.۸ % زن و ۴۴.۲ % مرد، یا حدود ۱۶ مرد به ازای هر ۲۰ زن در ۱۵ – ۲۰۱۴ گزارش شده است. این فاصله بیشتر برای نرخ فارغ‌التحصیلی، با ۵۹ % زن، مشخص‌تر است. نسبت‌های جنسیتی نیز به افراد مشغول به تحصیل در مقابل فارغ التحصیلان، و بخش تحصیلی بستگی دارد.

میانگین کلی نمرات دبیرستان برای دانشجویان سال اول در حدود ۸۶ درصد برای پاییز ۲۰۱۴ بود. نرخ حفظ ۹۲.۱ درصد بود.

در 12-2011، 3/40 درصد از دانشجویان در دپارتمان‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی ثبت‌نام‌کرده بودند، ۲۳.۹ % آن‌ها در علوم زیست‌شناسی، مهندسی، و ریاضیات و فیزیک ثبت‌نام‌کرده بودند. آموزش عمومی 7/14 درصد (همه دانشجویان کارشناسی) را تشکیل می‌دهد. مشاغل مرتبط با بهداشت ۱۲.۷ درصد، تحصیل ۵.۸ درصد و هنرهای زیبا ۲.۶ درصد بود.

افراد سرشنــاس و تاثیرگــذار[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علاوه بر هیولاک ، اینیس ، فری، کارپنتر، و مک لان، استادان پیشین قرن بیستم شامل فردریک بنتینگ، هارولد اسکات مک‌دونالد کوستر، رابرتسن دیویز، جان چارلز فیلدز، لیوپولد اینفِلد و سی. ب. مکفرسن هستند. ده برنده جایزه نوبل در دانشگاه تورنتو تحصیل یا تدریس کردند. در سال ۲۰۰۶، اساتید دانشگاه تورنتو ۱۵ نفر از ۲۳ عضو کانادایی آکادمی هنر و علوم آمریکا ( ۶۵ % )و ۲۰ نفر از ۷۲ کانادایی را در انجمن پیشرفت علوم آمریکا( ۲۸ % ) تشکیل دادند. در بین افتخارات کانادا بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۶، هیات‌علمی دانشگاه تورنتو ۱۱ تا از ۲۱ برنده جایزه بین‌المللی( ۵۲ % ) ، ۱۶ نفر از ۳۸ عضو انجمن سلطنتی( ۴۲ % ) ، 10نفر از 28 عضو آکادمی های ملی ایالات متحده و ۲۳ نفر از ۷۷ اعضای پژوهشی اسلوان ( ۳۰ % )  را تشکیل دادند.

فارغ التحصیلان دانشکده‌های دانشگاه تورنتو، دانشکده‌ها و مدارس حرفه‌ای نقش‌های مهمی در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها و تخصص‌های خاص به دست آورده‌اند. در دولت، ژنرال وینسنت مسی و آدرینکلارکسون، نخست وزیران ویلیام لیون مکنزی، آرتور میگن، لس‌تر بی. پیرسون و پل مارتین و ۱۴ قاضی دادگاه عالی همگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند . در حالی که رهبران جهان شامل رئیس جمهور لتونی وایرا ویک-فرایبرگ، نخست وزیر جمهوری چینی لیو چائو شیوون و رئیس جمهور ترینیداد و توباگو نور هاسانی. اقتصاددان جان کنت گلبریت، دانشمند علوم سیاسی دیوید استون، مورخ مارگارت مک میلان، فیلسوفان دیوید گاتیر و تد هندریچ، انسان شناس معروف دیویدسون سیاه، فعال اجتماعی الن پینس، جامعه شناس Erving Goffman، روانشناسان Endel Tulving، Daniel Schacter، Lisa Lisa Feldman Barret، پزشکان Norman Bethune و چارلز، زمین شناسان جوزف تییرل و جان تووزو ویلسون، ریاضیدانان ایرینگ کاپلانسکی و ویلیام کاهان، فیزیکدانان آرتور لئونارد شاولو و برترام بروکلهاوس، محقق دین، معمار جیمز وات استروت، مهندس جرالد بول، دانشمندان کامپیوتر آلفرد آئوی و بران کریمیان، و فضانوردان روبرتا باندار و جولی پاینت همچنین برخی از مشهورترین اعضای علمی دانشگاه هستند.

دانش آموختگان ایرانی دانشگاه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

از اساتید برجسته فارغ التحصیل از این دانشگاه میتوان به استاد کوروش عشقی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد